DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Motorina pentru soba, vreau sa stochez motorina,cum fac?

logan1.5dci
post 4 Jul 2008, 00:37
Post #1


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Azi am murit de draci, nu-i de ajuns ca s-a scumpit curentul, azi, cind am pus motorina, am cazut pe spate,aproape 4.5 lei/litru(44.800lei) .
1.Am si casa(pamant), unde pot ingropa un rezervor, se poate stoca timp mai indelungat motorina, fara sa-si piarda caracteristicile? Stiam ca nu, stie cineva mai multe?
2.Pot face ceva sa o conserv?
Deasemenea, omul gospodar isi face iarna car si vara sanie, are cineva din Dobrogea de vinzare motorina pentru soba, adica fara taxa de drum?
3.Era o inlesnire pe vremuri, te duceai la primarie cu actele sobei si iti dadeau o cota, mai exista?

Mentionez, vreau sa cumpar motorina pentru soba, chiar nu cred ca trebuie platita o taxa de drum, si cred ca am sa-mi cumpar si un generator electric, tot pe motorina.

4.Mi-a ajuns un zvon la ureche, da nu stiu sigur, asa ca intreb, transportatorii, au alte preturi la motorina?
5.Stie cineva, din ce se compune pretul motorinei?
Pret, la rafinarie+taxa drum+TVA+.......

Mama lor de chinezi....am mai gasit asta, e din Mai da poate fi un motiv:
http://www.adevarul.ro/articole/pretul-mot...-dreapta/352301

"Prețul motorinei trage șoferii pe dreapta
de Elena Stanescu (3442 afisari, 2008-05-20)


Cererea mare de combustibil diesel venită din China, în contextul Jocurilor Olimpice din luna august, a dus la scumpiri-record.....

Cei mai afectați de prețurile-record ale motorinei sunt europenii care sunt cei mai mari utilizatori de astfel de combustibili.....

Creșterea prețului motorinei în întreaga lume este alimentată de cererea mare venită din China odată cu Jocurile Olimpice din luna august, dar și estimările referitoare la cantitatea de astfel de combustibili care va fi necesară pentru a ajuta la reconstrucția provinciei Sichuan puternic afectată de cutremurul de săptămâna trecută.

China a importat 520.000 de tone metrice de diesel în luna aprilie, în comparație cu doar 30.413 tone metrice, în aceeași perioadă a anului trecut. În SUA, prețul motorinei a crescut în ultimul an cu 56%, până la 4,331 dolari pe galon (3.7854 litri). Asta, în contextul în care petrolul s-a scumpit până aproape de 127 de dolari pe baril, în ciuda anunțului Arabiei Saudite legat de majorarea producției cu 300.000 de barili pe zi.

Prețurile ridicate ale motorinei sunt susținute și de rezervele reduse ale Europei. În plus, aici foarte multe autovehicule folosesc combustibil diesel, astfel că europenii sunt printre cei mai afectați consumatori......

Prețul de retail al dieselului a crescut cu 25% în ultimul an, până la 1,41 euro pe litru. Oficialii italieni sunt însă pregătiți să ia atitudine și să schimbe legislația concurenței, astfel încât să permită intrarea pe piață a mai multor distribuitori de motorină pentru a reduce prețul la diesel. Italienii plătesc cel mai mult pentru combustibili dintre națiunile zonei euro. Prețul benzinei și motorinei a ajuns la 1,49 euro pe litru. Aproximativ 1.000 de șoferi de camioane din Bulgaria au blocat, ieri, intrările în capitala Sofia.

Protestatarii cer ca guvernul să ia măsuri pentru a opri creșterea prețului motorinei, care este printre cele mai mari din Europa. În ultimii ani, motorina s-a scumpit, în Bulgaria, cu 445,5%. Un litru de motorină costă aici 1,28 euro. Nici britanicii nu s-au declarat fericiți de scumpirile carburanților. Prețul-record al motorinei i-a determinat pe șoferi să se prezinte în fața parlamentului britanic pentru a denunța „scumpirea ridicolă" a dieselului. În ultimele 12 luni, motorina s-a scumpit cu 30%, în Marea Britanie. "

N-am nimic cu omu',asa informativ, daca nu stiati:
Omul de afaceri Dinu Patriciu a intrat in acest an, pentru prima data, in topul Forbes al celor mai bogati 16 oameni din Europa de Est. Cu o avere estimata de 2,5 miliarde de dolari el s-a clasat pe locul 10, inaintea lui Ion Tiriac care ocupa locul 14, cu o avere de 1,2 miliarde dolari.

Dinu Patriciu a fost inclus in cadrul topului in urma vanzarii unei participatii majoritare din Rompetrol catre compania KazMunaiGas din Kazahstan, pentru 3,6 miliarde dolari, relateaza Forbes.Autor: Simona Roșu
Publicat: 2 Iulie 2008
http://capital.ro/articol/dinu-patriciu-lo...est-109934.html

This post has been edited by logan1.5dci: 4 Jul 2008, 01:42


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSaiLor
post 4 Jul 2008, 14:30
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 6 April 04
From: Constanta




Ca sa iei motorina fara taxe de drum nu poti de la benzinarii. Si da, se ia fara taxe pentru agricultura, pentru desfasurarea activitatilor pe apa, pentru termoficare. Singura problema e ca trebuie sa te duci la un depozit de carburanti cu 1001 de acte. Deci te lipsesti. Oricum nu cred ca o sa cumperi tu 5 tone de motorina ca sa se incurce cu tine.


--------------------
Audi A4 1.9 TDI Clio 1.5 dCi - CT - 0123
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HapleaSRL
post 4 Jul 2008, 14:53
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 March 06




Mai repede te interesezi sa-ti faci o rafinarie pentru biodiesel.
Cumperi teren la tara, il cultivi cu rapita sau cuperi de la tarani.
Ai putea chiar face o afacere din asta.
Daca insa incepi sa cauti surse alternative de procurare mai mult sau mai putin licita a motorinei, eu nu te vad bine.


--------------------
- - - -
Multumescu-ti Tie Doamne, am mancat si iar mi-e foame!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 4 Jul 2008, 15:05
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Pentru sobele cu combustibil lichid se vindea un carcalete numit CLU. Unele motoare ca tractoare, Aro functionau nu prea teribil si cu asa ceva.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Jul 2008, 14:40
Post #5


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Logan dci nu merge decat cu motorina, sunt motoare mai vechi care merg pe multe alte chestii inafara de motorina.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobi19xx
post 5 Jul 2008, 15:45
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




argon si solenza merge cu benzina fara plumb cu cifra octanica de 95 sau de 98 si uni au bagat gazolina.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - B-34-PMN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 5 Jul 2008, 15:47
Post #7


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Serios?


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobi19xx
post 5 Jul 2008, 15:50
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




foarte serios era un post pe aici cu un baiat care a bagat gazolina in solenza


--------------------
Dacia Solenza 2003 - B-34-PMN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 5 Jul 2008, 16:05
Post #9


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Da' chiar crezi ca ne intereseaza?


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 6 Jul 2008, 20:24
Post #10


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Multumesc de raspunsuri, am gasit ...o rezolvare. Nu de aici.

This post has been edited by logan1.5dci: 6 Jul 2008, 20:24


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 05:28
Forum Renault