DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> scutire impozit, veterani de razboi

Tossi
post 11 Mar 2008, 10:31
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




Salut,

Am fost la primaria comunei unde sta bunica mea, vaduva necasatorita a unui veteran de razboi, iar cei de acolo ne-au spus ca pentru anii 2006-2007 nu a mai fost scutita de impozit pentru terenurile din proprietate deoarece s-a schimbat legea respectica(44/1994) si ca trebuiesc platite aproximativ 1400 roni su penalizari cu tot.

Problema e ca eu nu am gasit modificarea aceasta in care sa fie specificat ca veteranii de razboi nu mai sunt scutiti in acea perioada de plata impozitului pe teren si nu imi dau seama daca nu cumva acesti bani sunt stransi pe nedrept de consiliul local, primarie etc.

Exista aceasta modificare( H.G.) care sa le de-a dreptate, sa impoziteze pentru anii 2006-2007 terenurile ???

Mentionez ca actuala modificare a legii prevede scutirea de la impozitare pentru panal la 5 hectare(50.000 mp) din terenuri.

This post has been edited by b-45-wob: 11 Mar 2008, 10:31


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 11 Mar 2008, 10:36
Post #2


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Cei care au spus asta trebuiau sa-ti faca si specificarea documentului prin care s-a modificat prevederea legii 44/1994.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 11 Mar 2008, 10:45
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




O sa mai trec pe acolo o data, ideea e ca modificare prin care veteranii de razboi sunt scutiti de la plata impozitului pentru pana la 5 hectare de pamnat o gasesc, pe cea prin care pe perioada respectiva nu mai sunt scutiti nu o gasesc......


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocosma
post 11 Mar 2008, 10:50
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




Poate te ajuta: http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act?ida=5023
Iar legile de acolo le gasesti aici: http://www.legestart.ro/Cautare.aspx.

This post has been edited by geocosma: 11 Mar 2008, 10:51


--------------------
Renault Megane Estate II.1 - 2005 - 1,6 16V 115 CP - Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 11 Mar 2008, 11:31
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




Am luat la rand toate modificarile aduse legii in perioada 2004 -2008 si nu am gasit nici o referire la impozitarea aceea sustinuta de cei de la primarie, incep din ce in ce mai mare ca nu au fonduri si s-au apucat de strans bani.... mad.gif


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Mar 2008, 08:55
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.002
Joined: 29 May 06




@ b-45-wob
Fa-le o cerere scrisa, in care le soliciti sa-ti comunice exact (Legea, articol, alineat) textul de lege pe care se bazeaza ei.
Le mai aduci aminte, ca trebuie sa raspunda in termen de 30 de zile de la inregistrarea cererii.
Cererea o trimiti recomandat, cu confirmare de primire.
Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Mar 2008, 13:13
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Lit. e de la art. 16 din Lg. 44/1994 republicata in 2002 a avut (in 2002) continutul:
QUOTE
e) scutirea de plata impozitelor și taxelor locale. Aceste scutiri se aplică și văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război;

In 2007, prin Legea 303/2007 continutul acestuia s-a modificat in forma:
QUOTE
e) scutirea de plata impozitelor și taxelor locale, precum și de plata impozitului corespunzător pentru terenurile arabile în suprafață de până la 5 ha. Aceste scutiri se aplică și văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război

Motivatia modificarii poate fi regasita in expunerea de motive cu care a fost prezentat proiectul legii 303/2007 (care poate fi regasita la http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.pr...?cam=2&idp=8013 ) si care zice:
QUOTE
Un alt aspect care, in ultimii ani, a creat unele dezavantaje pentru veteranii de razboi, il constituie diminuare cotei de teren ce poate fi exceptata de la impozitare, ca urmare a modificarilor succesive ce au intervenit in legislatia fiscala

Asta inseamna ca nu in legea 44/94 republicata sau in modficicarile ei trebuie cautate limitarile, ci in Codul Fiscal si modificarile lui.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 12 Mar 2008, 14:27
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




Dap, adineaori am venit de la coana jurista a companiei si mi-a spus acelasi lucru: cauta modificari in Codul fiscal. sad.gif


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 09:03
Forum Renault