DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum schimb placa de presiune, fost titlu dubios

fotman80
post 9 Apr 2008, 06:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 January 07




O mica intrebare am si eu......
placa de presiune se schimba greu??? Adica o pot schimba eu fara sa apelez la un mecanic?? Si daca e vreun meserias care sa imi raspunda......sa imi dea si ceva indicatii plsssss

This post has been edited by argon: 10 Apr 2008, 12:08


--------------------
Dacia Logan 2009 1.4 MPI Laureate - VS-85-BUJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitu2002
post 9 Apr 2008, 07:09
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 30 June 07
From: onesti




placa discul si rulmentul se schimba destul de greu pentru ca trebuie dat ori motorul ori cutia jos cum iti vine tie mai usor
eu unu am facut-o la servis si ma costat cam 130ron manopera dar intr-o ora a fost gata
ca sa faci tu singur treaba iti trebuie macar inca o persoana sa te ajute si ceva cunostinte de mecanica auto (centrare disc prindere placa si rulment reglaj al cursei ambreiajului repozitionare motor sau cutie depinde ce dai jos)
in general se schimba tot kitul pentru ca nu umbli toata ziua acolo...sa nu te trezesti dupa citeva mii de km ca tre sa schimbi discul sau rulmentul de presiune


--------------------
pescariador amator Megane 2 1.6 -16v 2006 - BC 06 AMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 9 Apr 2008, 08:07
Post #3


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




e greu de facut singur si din prima oara.stiu eu pe cineva care a facut asa... mellow.gif laugh.gif
cam 100-150lei e tarifu corect pt o schimbare de ambreiaj.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fotman80
post 9 Apr 2008, 10:25
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 January 07




ok ok .......ma asteptam sa fie dificil dar......in mintea mea mi-am zis asa......adica ce poate face mecanicul meu nu pot face si eu??? si de asta ma ambitionasem eu putintel......dar se pare ca imi cam trece...biggrin.gif
Deci mai bine stau cuminte nu?


--------------------
Dacia Logan 2009 1.4 MPI Laureate - VS-85-BUJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 9 Apr 2008, 10:49
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




smile.gif dap, stai cuminte, mai scoti in plus 150 RON, o duci la service si gata.


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Psyche
post 9 Apr 2008, 10:58
Post #6


In Thrust We Trust


Group: Members
Posts: 663
Joined: 22 May 06
From: Suceava




la a mea care are 31 de ani, o singura data am schimbat in service pt ca ma grabeam...si mi-a ajuns. mie in mod normal imi lua 5-6 ore sa fac singur (cu un amic in garaj) toata treaba si nu aveam timp, asa ca am ales DACIA SERVICE.

a carait din prima zi si jumatate de an mai tarziu am aflat ca mecanicul a pus discul INVERS. asa ca mergi undeva unde ai incredere. sau vezi prin vecinii tai un nene in varsta care stie ceva mecanica si roaga-l sa iti arate cum.


--------------------
Dacia/Vw 1300/Golf GT 1977/1996
SV03PNV(1SV6266)/SV86PNV
Erare umanum est..........perseverare diabolicum
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yo9hrb
post 9 Apr 2008, 11:06
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 148
Joined: 12 December 06
From: Ploiesti




Daca tot umbli pe acolo, nu uita sa schimbi si bucsa aia din arbore, in care intra priza de putere.


--------------------
Dacia MCV/Sandero 2008 - PH-10-DBV, PH-10-PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fotman80
post 9 Apr 2008, 17:07
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 January 07




aha aha .....multam pt toate sfaturile la toti!!!
va raman dator cu o tura dupa ce imi schimb placa de presiune!!! smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2009 1.4 MPI Laureate - VS-85-BUJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 9 Apr 2008, 17:17
Post #9


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




ia NUMAI piese de calitate.de uzina sau straineze
schimba:placa,rulment de presiune,disc ambreiaj,bucsa de la priza si suruburile care tin placa de presiune.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Psyche
post 9 Apr 2008, 22:29
Post #10


In Thrust We Trust


Group: Members
Posts: 663
Joined: 22 May 06
From: Suceava




as fi aici de acord cu ydaniel....dupa ce e totul pus chiar nu vrei sa desfaci iar....ca e pacat.
pune tot odata si n-o sa iti para rau. nu e o operatiune complicata, dimpotriva.

si fotman, poate ne vedem in weekend, ca imi fac rodaju pana la iasi smile.gif


--------------------
Dacia/Vw 1300/Golf GT 1977/1996
SV03PNV(1SV6266)/SV86PNV
Erare umanum est..........perseverare diabolicum
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghedracu
post 10 Apr 2008, 07:44
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 965
Joined: 5 May 06




Da, de fapt schimbarea schimbarea componenteluor ambreiajului pe bucatele se face numai daca esti sarac lipit si n-ai incotro, desi in termen lung e mai costisitor sa desfaci masina de fiecare data cind mai schimbi cite ceva.

Mai sus a pus cineva o lista de lucruri care trebuie neaparat schimbate. Eu mai schimb doua. Simeringul arborelui cotit si simeringul de la priza din cutie. Asta e doar o metoda de asigurare ca n-o sa trebuiasca sa dau totul jos mai tirziu ca sa schimb vreunul din ele care incepe sa faca pe nebunul si imi murdareste de ulei bunatate de ambreiaj nou.

De asemenea foarte important pentru functionarea ambreiajului dupa ce l-ai schimbat este sa rectifici volanta. Asta e obligatoriu, altminteri noul disc nu va avea o durata de viata prea lunga. O sa se "rodeze" pe vechile caneluri (intimpul asta n-o sa tina ca lumea), dupa care se va uza prematur pentru ca nu tine pe toata suprafata, ci numai pe "crestele" de uzura si pe punctele mai inalte, care fac contact primele la debreiere.

This post has been edited by Gheorghedracu: 10 Apr 2008, 07:47


--------------------
Renault 17 Gordini - RHJ 087
Legea limiteaza viteza, nu acceleratia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitu2002
post 10 Apr 2008, 08:20
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 30 June 07
From: onesti




volanta ????? nu am auzit sa se rectifice !!!! plus ca nu vad cum sar putea uza poate coroana sa se uzeze dar volanta? si daca o rectifici nu risti sa o dezechilibrezi si /sau sa o usurezi?plus ca discul transmite miscarea la placa de presiune nu la volanta deci cuplarea se face pe o portiune circulara de 3-4 cm a placii de presiune care oricum este lustruita (aproape oglinda)
iar treaba cu semereingul .... mai bine nu daca nu sint urme de ulei pe discul vechi nu il schimba pentru ca s-ar putea sa curga dupa schimbare din cauza de montaj gresit sau mecanic prost wub.gif

This post has been edited by mitu2002: 10 Apr 2008, 08:24


--------------------
pescariador amator Megane 2 1.6 -16v 2006 - BC 06 AMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HellRaiser
post 10 Apr 2008, 11:05
Post #13


Oameni suntem, printre animale traim!


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 January 08
From: Bucuresti; Titan City




Mitule .... bla bla bla.gif
1. Volanta nu stiu daca se rectifica dar cu siguranta se uzeaza. Cel mai simplu mod de uzare este atunci cand iti papa dintii de pe ea bendixul.
2. Este foarte indicat sa schimbe semeringul. In caz de montaj gresit sau mecanic prost, ii va remedia problema fara nici un ban in plus. Daca nu il schimba acum de frica montajului si/sau al mecanicului, s'ar putea ca mai tarziu sa mai scoata niste bani pentru inca o tura, cand semeringul va ceda.

Parerea mea icon_mrgreen.gif Dar eu sunt mai incepator asa ca cel mai sigur e sa va luati dupa ceilalti colegi de forum. ph34r.gif

This post has been edited by HellRaiser: 10 Apr 2008, 11:06


--------------------
Dacia 1310 L 1996 - B - 72 - ***
---===*** Inca astept un raspuns concret*De ce doar pe amenzile mele scrie pretul corect ? ***===---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleunightdanger
post 10 Apr 2008, 11:21
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 24 December 07




eu la ultima operatiune de acest gen am profitat de situatie si am mai remediat si prin cutie ce mai era de facut: inlocuit pignonul pentru treapta 1 si cel pentru treapta 2 (se uzeaza cel mai mult) si tot fiind aici am "dezlipit" coroana si am intors-o invers. Nu vad de ce ati rectifica volanta.......


--------------------
DACIA LOGAN 1.5dCi 85CP 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitu2002
post 10 Apr 2008, 12:45
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 30 June 07
From: onesti




ok am inteles dar te rog explicami si mie ce se uzeaza la volanta (inafara de coroana=dinti ...cum le zici tu ) si mai ales cum se rectifica volanta
si te rog sa precizezi eventual si cartea in care este descris procedeul de rectificare a volantei (eu sint si mai incepator biggrin.gif ) bla bla bla.gif

This post has been edited by mitu2002: 10 Apr 2008, 12:47


--------------------
pescariador amator Megane 2 1.6 -16v 2006 - BC 06 AMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 10 Apr 2008, 14:58
Post #16


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Exact ce se uzeaza si la discurile de frina. Suprafata pe care calca discul de ambreiaj.
Poate sa aibe santuri de la mizeriile intrate acolo de-a lungul timpului sau poate fi ovalizata (uzura normala, dar inegala). Nici eu n-am auzit ca cineva sa faca operatia asta, dar probabil ca de vina e pretul lucrarii.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghedracu
post 10 Apr 2008, 15:17
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 965
Joined: 5 May 06




Nu dantura coroanei e problema (desi poate fi).

Ca orice piesa a masinii, volanta se uzeaza si ea. Se uzeaza in acelasi fel ca si discurile de frina. De la caldura, de la frecare cu tot felul de mizerii, samd. Sau pur si simplu, material prost. Sincer vorbind, eu as verifica si una noua, ca stim cu totii care e calitatea pieselor romanesti. Si rectificarea ei e cam ca rectificarea arborelui cotit. Cam tot atita se ia, asa ca n-o sa simti nici o diferenta de greutate. Pe de alta parte o reducere a greutatii usoara (cam 500g-1kg, nu i-ar strica). Dar sigur ca nu asta discutam aicea. Fapt e ca fata de frictiune a volantei trebuie sa fie perfect plata si fara asperitati.

Da cu unghia pe volanta (fata unde calca discul de ambreiaj) si vezi singur. Daca simti ca unghia "agata" trebuie sa o rectifici. Daca nu, nu.

Sau mergi la noroc si fa si tu ce face toata lumea prin romania, cind cade, o vinzi si te faci niznai. Stai asa, pai asta poti sa faci si acuma!

This post has been edited by Gheorghedracu: 10 Apr 2008, 16:02


--------------------
Renault 17 Gordini - RHJ 087
Legea limiteaza viteza, nu acceleratia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 23:36
Forum Renault