DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> difuzoare fata

eminescu0
post 19 Jan 2005, 19:51
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




ma intereseaza in zona bordului ce fac cu firele. adica incepand din lacasul pentru cd-player si pana afara la usi... sper sa ma fi facut inteles. asadar, trebuie cumva sa desprind bordul sau bag capul pe sub torpedou si le gasesc acolo? cum ar trebui sa arate firele astea ? parca galben si rosu daca tin bine minte...

HELP !


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 3 Apr 2005, 02:20
Post #32


__________________


Group: Members
Posts: 13.013
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(REM @ 19 Jan 2005, 15:08)
merci pt sfaturi.
mi s-a parut mie putin off topic, eu am dat o cautare si unde am gasit ceva legat de casuri m-am bagat si eu.

In legatura cu incalzirea casului acum m-am linistit.

La casul asta nou ce l-am luat VDO Dayton 2703, am niste probleme cind ascult radio. se tot aude cu intreruperi, din cate am observat la posturile care au RDS. la celelalte nu. e forte deranjant. manualul cu care a venit casul e foarte sarac in detalii. daca careva a mai intalnit acest fenomen si daca a scapat de el sa-mi dea si mie un sfat.

merci
*



Nu stiu daca mai este de actualitate problema enuntata de tine dar am postez oricum. Mi se intampla si mie la fostul casetofon sa se auda intrerupt posturile radio cu RDS atunci cand intram intr-o zona cu semnal slab. De vina era functia AF ("alternative frequency" parca inseamna...) care era activata. Explicatia gasita de mine este aceea ca avand un semnal slab postul respectiv, radioul tot incerca sa comute pe alta frecventa unde i se parea lui ca ar fi postul dar de fapt nu era nimic. Solutia - dezactiveaza AF-ul.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 5 Apr 2005, 22:29
Post #33


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Asa e si la mine : Blaupunkt 4x45 biggrin.gif Asa face toate biggrin.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutz
post 8 Apr 2005, 18:34
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 12 August 03




QUOTE(kap00ne @ 19 Dec 2004, 16:40)
am montat pe masina un cd sony si doua boxe spate mari alpine se auzea perfect  dar nu puteam sta doar cu doua boxe si am pus aseara inca doua pe fata kenwood  kfc 1368 s  si sunt tare dezamagit nu prea e nici o diferenta aveti idee din ce cauza , sau sunt io prea ciufut sad.gif
*


In primul rand,sunetul trebuie sa-ti vina din fata,dar Kenwood-urile astea sunt destul de micute(13 cm),si implicit vei avea un randament mai scazut mai ales in zona frecventelor joase.Despre cum se aud nu pot sa ma pronunt pentru ca nu le-am ascultat,dar personal nu prea m-au impresionat niciodata Kenwood-urile.
In al doilea rand,SLZ are o incinta foarte proasta in usile din fata:nu este absolut deloc izolata fonic,zdrangane toate surubelele,etc.Daca vrei sa ai sunet
placut incearca sa schimbi difuzoarele si neaparat insonorizata usa.Eu am pe fata MacAudio pe 16 cm,usile insonorizate cu dynamat,iar pe spate tot niste Mac-uri care le-am pus pentru pasagerii din spate,pentru ca din fata nu le percepi.


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci 120CP 2002 Privilege - PH-88-PWR
Weitec, Luxor 17', Clarion 958 HU, Clarion APA 4400, Helix A1,Mac-Audio,2xPhase Thriller Pro 10' sub
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 9 Apr 2005, 10:36
Post #35


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




AF inseamna "autres frequences", aka fracventa alternative. Insa, dimpotriva, e bine sa fie activata functia pentru a nu exista intreruperi ale radio-ului. Cand semnalul este slab, radio-ul comuta automat pe alte frecvente (adica 0.x MHz in sus sau jos) tocmai pt a se imbunatati auditia. In plus, strict vorbind de casetofonul stock de pe SLZ (cel fara fata detasabila) el este dotat cu procesorul (DSP) SAA7706H, procesor care are integrate o serie de functii pentru receptia mai buna a posturilor radoi, functii care nu se regasesc la alte modele de casetofoane (nici chiar Alpine).


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 9 Apr 2005, 15:23
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




micutz cum Dumnezeu ai pus tu difuzoare de 16 cm in usile din fata ca eu am decupat capacul ala al usii pana mi-a venit rau si de-abia am reusit sa inghesui 13 cm ... asta ca sa poata fi pus la loc si capacul ala circular protector.


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 9 Apr 2005, 16:29
Post #37


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Se pot pune in lacasurile originale difuzoare de maxim 13 cm (cu sau fara capacul original). Peste dimensiunea asta trebuie taiat la greu din plasticul usii. Se taie si la alea de 13, dar numai din plasticul ala din zona boxei. Peste 13 cm trebuie taiat la greu.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 9 Apr 2005, 19:19
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




eu chiar nu vad cum ar intra chiar daca tai in nestire pentru ca eu unul am dat de tabla... si chiar a trebuit s-o indoi un pic pentru a putea fixa bine boxele... micutz lumineaza-ne !


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutz
post 10 Apr 2005, 01:34
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 12 August 03




In primul rand eu am SuperNova.Nu conteaza foarte mult pentru ca usa este aproximativ identica.Intr-adevar este ceva de lucru sa montezi dif-uri de 16,trebuie decupat destul de mult,apoi indreptat,gaurit,dar pana la urma trebuie sa-ti iasa.
M-am dus cu vreun an jumate in urma la AlarmService in Drumul Sarii si mi-am luat o pereche de JBL GTO6526 si am vrut sa le montez la ei.Au spus ca este imposibil.Difuzoare cumparate de la ei.Asa ca am fost pus in situatia de a ma descurca singur.Concluzia:.....


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci 120CP 2002 Privilege - PH-88-PWR
Weitec, Luxor 17', Clarion 958 HU, Clarion APA 4400, Helix A1,Mac-Audio,2xPhase Thriller Pro 10' sub
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tye
post 12 Apr 2005, 12:12
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 22 September 03
From: Urziceni




salut,

Eu am montate in usi dif-uri de 16,5 cm ... si pot spune ca le-am montat singur, acasa, pe fetele de usi.
Nu a trebuit taiat foarte mult din fata de usa. Nu am avut nimic de-a face cu tabla portierei. Boxele sunt montate in panourile portierelor.
Boxele sunt componente pe 2 cai cu joasele montate in fetele de usi, iar tweeterele sunt montate in bord.
Multi sustin urmatoarea idee: daca ai boxe coaxiale mari (6''x9'') pe spate si ai si pe fata ... pe alea de pe fata nu le auzi. Oarecum eronat. Pentru ca la mine .. cu fader-ul la jumatate ... d-abia le aud pe-alea din spate.



--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
Signed: TYE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 13 Apr 2005, 14:12
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Ma adresez celor care si-au montat boxe in usile Solenzei. la mine nu se aude bassul mai deloc usile astea. La voi e la fel? Daca-i pun folie d-aia bituminoasa rezolv ceva? Sau trebuie sa-mi iau si boxe ovale pe spate ca sa am bass?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tye
post 13 Apr 2005, 15:15
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 22 September 03
From: Urziceni




QUOTE(free_fiber @ 13 Apr 2005, 14:12)
Ma adresez celor care si-au montat boxe in usile Solenzei. la mine nu se aude bassul mai deloc usile astea. La voi e la fel? Daca-i pun folie d-aia bituminoasa rezolv ceva? Sau trebuie sa-mi iau si boxe ovale pe spate ca sa am bass?
*



Bass-ul nu trebuie sa vina din usi. Parerea mea. In usi (in special in fata) ar trebui sa ai medii si inalte. Joasele sa fie in spate. Cu o pereche de coaxiale de 50-70-80 W RMS montate pe polita din spate (sau mai bine reconstruiesti acea polita din pal) rezolvi cat de cat problema "bass-ului". Asta in cazul in care vrei ca solenza ta sa fie SI masina de familie si vrei portbagajul liber.

Pui cam degeaba folie PEE sau bituminoasa .. n-o sa fie diferente mari. Am pus eu PEE in usi .... si nu e diferenta mare.

Bafta.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
Signed: TYE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 13 Apr 2005, 15:27
Post #43


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




QUOTE(tye @ 13 Apr 2005, 15:15)
...(sau mai bine reconstruiesti acea polita din pal)...
*



E, uite asa am facut eu si se aude CRIMINAL... Cam complicat, noroc ca am un amic care e tamplar biggrin.gif ...
cool.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 13 Apr 2005, 19:33
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Tye io am zis ca vreau sa o pastrez SI ca pe o masina de familie in sensul ca daca urc 5 oameni in ea, sa n-am probleme cu atinsu rotilor in aripi. Asta nu inseamna ca in portbagaj nu pot baga un Woofer (cutie) si un amplif.
Deocamdata strang de jenti si pe urma de boxe ovalesi iau o polita d-aia de lemn de la Adrian wink.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutz
post 14 Apr 2005, 08:47
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 12 August 03




[quote=tye,13 Apr 2005, 17:15]
Bass-ul nu trebuie sa vina din usi. Parerea mea. In usi (in special in fata) ar trebui sa ai medii si inalte. Joasele sa fie in spate. Cu o pereche de coaxiale de 50-70-80 W RMS montate pe polita din spate (sau mai bine reconstruiesti acea polita din pal) rezolvi cat de cat problema "bass-ului". Asta in cazul in care vrei ca solenza ta sa fie SI masina de familie si vrei portbagajul liber.

Pui cam degeaba folie PEE sau bituminoasa .. n-o sa fie diferente mari. Am pus eu PEE in usi .... si nu e diferenta mare.

Repet:sunetul trebuie sa vina din fata.Eu in masina merg cu fader-ul pe 7 pe fata,iar tot bass-ul imi vine din usile din fata.Usile sunt pregatite cu dynamat si poti sa juri ca am subwoofer pe masina.Incearca sa nu compari folia PEE cu cea bituminoasa tip dynamat.Fiecare are alta aplicatie.


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci 120CP 2002 Privilege - PH-88-PWR
Weitec, Luxor 17', Clarion 958 HU, Clarion APA 4400, Helix A1,Mac-Audio,2xPhase Thriller Pro 10' sub
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tye
post 14 Apr 2005, 10:17
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 22 September 03
From: Urziceni




QUOTE(micutz @ 14 Apr 2005, 08:47)
Repet:sunetul trebuie sa vina din fata.Eu in masina merg cu fader-ul pe 7 pe fata,iar tot bass-ul imi vine din usile din fata.Usile sunt pregatite cu dynamat si poti sa juri ca am subwoofer pe masina.Incearca sa nu compari folia PEE cu cea bituminoasa tip dynamat.Fiecare are alta aplicatie.
*



Micutz,

Eu m-am referit la bass si nu la tot sunetul.
Chiar sunt curios cum se aude la tine. Esti din Bucuresti? Poate ne intalnim si facem o comparatie. Eh .. ce zici?
Poate o sa-mi pregatesc si eu usile cu dynamat. Eu am faderul la 0 (adica fata-spate egal) si boxele din spate d-abia daca le aud. Dar bass-ul vine din spate.

Scuze pentru comparatia intre PEE si bituminoasa. My bad.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
Signed: TYE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutz
post 14 Apr 2005, 14:51
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 12 August 03




Poate am exagerat si eu un pic su subwoofer-ul,dar oricum am bass suficient.Am sa incerc sa ajung diseara la intalnire si poate ne vedem acolo.


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci 120CP 2002 Privilege - PH-88-PWR
Weitec, Luxor 17', Clarion 958 HU, Clarion APA 4400, Helix A1,Mac-Audio,2xPhase Thriller Pro 10' sub
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolt
post 19 Apr 2005, 17:43
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 16 March 05
From: Tulcea




Am pus ochii pe un set Explod F1331 (3 cai, 13cm) dar pt. spate nu stiu daca modelul Explod F693R (3 cai, 16x24cm) se potriveste ca dimensiuni. Are cineva ? Eu am masurat c-o rigla si parca-i cam mic locul de pe policioara din spate (pe laterale - locasul celor originale), dar poate ma-nsel.
Dar de JVC CS-HX535 (fata) si CS-HX6955 (spate) stie careva ceva ?

This post has been edited by bolt: 20 Apr 2005, 13:03


--------------------
Dacia Solenza Clima - .......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th June 2024 - 07:36
Forum Renault