DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> prioritate

WNS
post 12 May 2008, 12:22
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 1 May 08




Incadrarea depinde de locul exact unde a avut loc impactul.
Foarte bine putem sa presupunem ca a virat fara sa reduca viteza de deplasare suficient, luand curba "mai in larg".


--------------------
Audi A4 B7 2.0 TDI-2007-Multitronic
Poți folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce ești.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 12 May 2008, 12:28
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(adi_ar @ 12 May 2008, 13:05)
Asta-i cam greu de dovedit dar nu imposibil !
Daca lovitura este "stanga cu stanga", in pozitia descrisa de desen, respectivul poate fi acuzat ca a intrat in depasire dupa ce afilon se incadrase pe drumul principal.
Hmmm, stiu eu ce sa zic ! Poate ca totusi ar avea sanse de contestare.
*


Foarte corect, cu o singura conditie. Sa stim cat de precis e desenul. Daca s-a intamplat ca in desen 100%, mie mi se pare ca nici macar n-are vina. Era pe banda lui.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 12 May 2008, 12:52
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07




ca sa mai clarificam:

celalat sustine ca eu am "intrat tare" in intersectie si el m-a lovit inainte sa termin virajul la dreapta si sa ma angajez pe drumul cu prioritate. avind in vedere ca eu eram oprit cind ne-am ciocnit si el a lasat vreo cinci-sase metri de cauciuc pe asfalt si apoi s-a oprit in mine, treaba cu viteza nu prea tine.

masinile sint lovite "stinga cu stinga" cum zicea cineva, deci nici treaba cu lovitura inainte de terminarea virajului nu prea tine.

garcea e de parere ca diferenta e prea subtila ca s-o poata descurca el fara martori.

masinile parcate sint chiar ale eventualilor martori, cred ca e clar cam ce ar declara ei la o eventuala chemare, pe colt se gaseste hotelul "reghina blue" unde trag fotbalistii cind vin sa bata o minge cu poli timisoara (toata povestea se petrece in timisoara) si care are un keketz de parcare. in ziua respectiva in ea se gaseau vreo trei "gipane" care blocau cu fundul o banda. va las pe voi sa extrapolati cui apartin.

eu locuiesc la urmatorul colt, cunosc bine zona, au mai fost accidente de gen la acea intersectie, la unul chiar am fost martor, permis si vechime am de destula vreme, m-am asigurat corect in ambele directii, am OPRIT la cedeaza. nu l-am observat pe cel cu matizul din cauza masinilor parcate si a faptului ca strada are o usoara curba. nu-mi pot reprosa decit faptul ca stiind situatia "din teren" n-am cascat ochii mai mult. de, era vineri seara, recunosc ca aveam altele pe cap.

marcaj nu (mai) exista, cind era nou era linie intrerupta.

in final in urma diverselor discutii si evaluari am ajuns la concluzia ca o contestatie ar avea mici sanse de a schimba incadrarea la ceva la care nu se suspenda permisul. intrucit e vorba de doar 30 (60 si-s bun de reducere cu 30) de zile iar eu in oras cam umblu doar pe bicicleta si nici n-am in plan deplasari in afara lui care sa necesite masina, cred c-o las moarta.

ca sa citam din clasici, multumesc, se poate inchide.

This post has been edited by afilon: 12 May 2008, 12:54


--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 12 May 2008, 15:21
Post #34


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Cred ca ai sanse ... Masina intrase COMPLET pe drumul prioritar. Daca te lovea in coltul din dreapta fata (sau chiar lateral) atunci erai vinovat. Bafta!


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mister
post 12 May 2008, 16:25
Post #35


Nu cumpara masini frantuzesti si parfumuri nemtesti, ci invers.


Group: Members
Posts: 474
Joined: 13 July 06
From: Bucuresti




Esti vinovat.


--------------------
Renault Megane Sedan Lux Privilege 2006 - 1,5 dci 100 CP
Orice, oriunde, oricand, dar nu oricum.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 13 May 2008, 11:51
Post #36


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




In primul rand, daca masina e lovita pe lateral, el e vinovat.
In al doilea rand, codul rutier are atatea tampenii si aberatii in el, incat nu are rost sa ma enervez si sa-mi aduc acum aminte de ele. Chiar daca v-ati fi lovit inainte de a intra complet pe banda ta, tot nu trebuia sa fii considerat vinovat, daca nu aveai vizibilitate. Cum sa te asiguri daca nu se poate vedea nimic? Ghicesti in globul de cristal? Tampenie tipic militieneasca...


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 13 May 2008, 13:24
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Vinovatia nu depinde de zona in care e lovita masina si nici de pozitia exacta a masinii in momentul impactului (daca intrase sau nu complet pe drum). daca te joci de'a intorsul cu frana de mana si reusesti intri in intersectie si sa intorci masina la 270 de grade si esti lovit in spate, tot la neacordare de prioritate intrii, nu devine ala vinovat pentru nepastrarea distantei corespunzatoare smile.gif

oricum, daca nu aveai vizibilitate, ar fi trebuit sa intri incet in intersectie pana cand ai fi avut vizibilitate a.i. sa te poti asigura. din poza aia reiese ca ai mers pe principiul "nu vad nimic deci nu vine nimeni" si ai intrat pe drumul cu prioritate.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_3asy
post 13 May 2008, 15:53
Post #38


membru cu permis :D


Group: Members
Posts: 569
Joined: 3 August 06




Teoretic tu faceai dreapta insa nu intrai pe sensu lui de mers, asta zic eu ca , conteaza cel mai mult, dar acum ramane la alegerea politistului, el avea discontinua? sau continua? (linia) eu zic ca s-ar putea considera ca si ala a intrat pe contra sens...intrand pe sensul tau de mers dupa ce ai virat la dreapta.


--------------------
Dacia Logan 2008 Laureate 1.4 benzina :X
B-50-HCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 May 2008, 17:00
Post #39


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(Smiley @ 13 May 2008, 13:24)
Vinovatia nu depinde de zona in care e lovita masina si nici de pozitia exacta a masinii in momentul impactului (daca intrase sau nu complet pe drum
...


Da' de ce depinde, presupunad ca nu exista martori ?! huh.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_3asy
post 13 May 2008, 17:12
Post #40


membru cu permis :D


Group: Members
Posts: 569
Joined: 3 August 06




Daca fiecare din voi si-a pastrat banda cum mama dracu v-ati lovit? Unu din voi a intrat pe contrasens....altfel nu vad cum.


--------------------
Dacia Logan 2008 Laureate 1.4 benzina :X
B-50-HCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 13 May 2008, 18:16
Post #41


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




ala de a depasit a intrat pe contrasens,altfel cum putea sa depaseasca
in intersectiile dirijate ai voie sa depasesti
vinovat e cel ce a avut cedeaza, trebuie sa acorzi prioritate vehiculelor ce circula pe drumul prioritar indiferent de cum circula ele,ca sunt pe contrasens, ca merg cu viteza etc nu conteaza


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_3asy
post 13 May 2008, 18:20
Post #42


membru cu permis :D


Group: Members
Posts: 569
Joined: 3 August 06




ai voie sa depasesti daca este dirijata dar sa te asiguri cand intri pe contrasens ?? ca el a depasit pe sensul "vinovatului"


--------------------
Dacia Logan 2008 Laureate 1.4 benzina :X
B-50-HCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 13 May 2008, 21:43
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




pai probabil s-a asigurat ca nu vine nimeni din fata. drumul lateral avand indicatorul "Cedeaza trecerea", e de presupus ca cei ce vin pe acolo or sa-ti dea prioritate si nu e nevoie sa te mai asiguri si in privinta lor.




--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 13 May 2008, 22:34
Post #44


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Ei na ! Accidentul NU s-a petrecut in intersectie asa ca are sanse mari. Daca vin de pe un drum fara prioritate ,intru pe cel cu ,ce distanta trebuie sa parcurg pe acesta ca sa am aceleasi drepturi pe care le are celalalt?


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 14 May 2008, 00:18
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




raspunsul e in ordonanta de urgenta 195/2002, articolul 6, paragraful 1:

acordare a prioritatii - obligatia oricarui participant la trafic de a nu îsi continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea îi obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa îsi modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca;

combinat cu regulamentul de aplicare al codului rutier

Art. 167. - Nu are prioritate de trecere:
.......
c) vehiculul care circula pe un drum public pe care este instalat unul din indicatoarele cu semnificatia "Cedeaza trecerea" sau "Oprire";



rezumatul suna asa: nu conteaza cat apuci sa mergi pe drumul respectiv sau in ce parte esti lovit, daca prin manevra de intrare pe drumul cu prioritate il obligi sa incetineasca, atunci se cheama ca nu ai acordat prioritatea.
o definitie mai "babeasca" ar fi asta:
-daca ala e nevoit sa incetineasca inainte de intersectie, nu i-ai dat prioritate.
-daca ai intrat pe drumul cu prioritate si te deplasezi cu viteza mai mica decat respectivul, el va trebui pana la urma fie sa incetineasca fie sa-si schimbe directia de mers (sa te depaseasca). daca trebuie sa inceapa aceste actiuni dupa ce a trecut de intersectie, nu se mai considera ca nu i-ai acordat prioritate.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th June 2024 - 09:08
Forum Renault