DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vopsea Logan, Despre calitatea vopselii si nu numai

mirceacd
post 8 Feb 2005, 10:50
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 October 04




Uitati-va cu atentie la imbinarea aripii spate cu plafonul (pe exterior). Asa ceva am vazut doar la Solenza unde tabla nu se potriveste perfect si golul este umplut cu mastic. Mai exista si alte imbinari ciudate la Logan daca va uitati atent.
Aceste imbinari sincer ma sperie pentru ca am comandat un preference din lipsa de fonduri. Daca acolo nu va ruginii din interior spre exterior in 6 ani atunci loganurile nu vor ruginii nici in 100 de ani.
Ma gandesc ce se va intampla daca se duce vopseaua pe exterior si grundul pe interior cum vor putea stabili daca s-a perforat din interior spre exterior sau invers??????????????????????????
Referitor la grunduire fara vopsire pot sa va spun ca rugina apare in mod sigur. Eu am grunduit la berlina o portiune de tabla (curatata cu flexul pana la luciu) si dupa 3 zile de ploaie a aparut rugina prin grund. Poate Dacia foloseste grund mai performant????? Eu l-am folosit pe cel gri de la Policolor special conceput pentru autoturisme (asa mi s-a spus la reprezentanta). Era grund si nu spritz chit insa arata exact ca sptitz chitul.

This post has been edited by mirceacd: 8 Feb 2005, 10:53


--------------------
Dacia Logan Pref. 1,4 - MS xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saruman
post 8 Feb 2005, 20:51
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 24 September 04




Daca caroseria e vopsita in camp electric, atunci nici sprit-chit n-are. Nu?


--------------------
Mercedes C 180 Kompressor 2006 Elegance
De multe ori drumul este mai important decat destinatia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 8 Feb 2005, 21:01
Post #33


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Cum dracu sa fie vopsita in cimp electrostatic? Cataforeza iti spune ceva?


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 8 Feb 2005, 22:30
Post #34


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




QUOTE(bomicabomic @ 8 Feb 2005, 09:47)
2. Cite Dacii Berline ati vazut perforate de rugina in primii 5 ani?.
*


Pai nu prea am miini la degete si picioare!
La dsn a aparit rugina in primul an la balamalele capotei!
La slz a aparut rugina in 6 luni la imbinarea stilpului cu plafonul in partea din fata atit in dreapta cit si in stinga(era acoperit de usi si nu se vedea decit cu ele deschise)si pe sub chederele de la usi!Pai cind a aparut rugina la astfel de imbinari,nu mai e nevoie de nici o perforare ca sa le arati cit de bine e protejata masina anticoroziv!
Asta de acum are 5 luni si deocamdata se tine bine!Sper sa o faca cit mai mult timp mai ales ca e prima masina romaneasca in care nu intra in interior apa cind ploua sau cind e spalata!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saruman
post 8 Feb 2005, 22:43
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 24 September 04




QUOTE(bomicabomic @ 8 Feb 2005, 21:01)
Cum dracu sa fie vopsita in cimp electrostatic? Cataforeza iti spune ceva?
*


Din nou! De ce nu citesti intai CU ATENTIE si apoi te poti repezi la tastatura! Cuvantul electrostatic nu a aparut in postul meu. Si misteriosul CATAFOREZA inseamna de fapt vopsire in camp electric. Doh! cool.gif


--------------------
Mercedes C 180 Kompressor 2006 Elegance
De multe ori drumul este mai important decat destinatia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 9 Feb 2005, 00:18
Post #36


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Personal, n-am auzit de termenul vopsire in cimp electric. Si atunci am facut analogia cu electrostatic. Care tot un cimp electric foloseste.

Nu e un procedeu nou, se foloseste si la ARO si la Daewoo si la Dacia.
Chit are orice masina inclusiv alea straine ai sa vezi, pe unde mai dau unii care n-au ce face cu cheia.

Osirus, nu stiu unde ai vazut SLZ cu rugina, ca eu o am de 20 luni si n-am gasit-o. Si oricum daca era asa cum spui tu, era "vuiet" mare pe aici pe forum, nu mai vorbesc de scandal la VC, OPC etc. Deci sa nu exageram. in plus, tot in baia aia de cataforeza a fost bagata, ca doar n-au vopsit-o cu pistolul. Si din cite stiu eu ptr SLZ, tot din Slovacia o aduceau.
Oricum ce-ai vazut, nu contest. Insa, ceea ce am spus eu referitor la Dacii, este ca nu am vazut, perforare, in primii 5 ani ai masinii. Nu ruginite. Rugina e foarte simplu sa o contactezi. Iti sar pietricele de pe drum, iti ciobeste vopseaua si chitul si dupa prima ploaie, e maroniu locul.
Dacia acorda garantia numai la PERFORARE.

This post has been edited by bomicabomic: 9 Feb 2005, 00:19


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 9 Feb 2005, 00:36
Post #37


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan






Daca te uiti la o slz,vezi ca stilpii din fata sint imbinati cu plafonul,iar la imbinarea aia,la mine aparuse rugina!Dar ce sa-i fac?Daca nu as fi vindut-o,poate ca asa fi facut tambalau mare,dar asa nu ma interesat!Si sa stii ca numai la mine la munca s-au reparat 3 berline anul trecut an fabricatie 2000(inlocuit aripi fata gaurite si revopsire)+ un papuc cu pragurile facute sita an fabricatie 99!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DKN
post 11 Mar 2005, 14:12
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 19 May 03
From: Bucuresti




In prezent am o dacia SuperNova de culoare alba. Vopseaua a fost de foarte proasta calitate, chiar de cind am cumparat-o avea ceva urme de rugina (asta e si vina mea ca n-am ales alta, dar deh, eram prea extaziat atunci ca sa mai circotesc). In timp a fost foarte puternic atacata de diversii factori, acum aratind pistruiata ca naiba - e alba numai de la distanta .
Acum as vrea sa achizitionez un Logan Laureate de 1.4 si ma intreb daca culoarea alba folosita la Logan este de calitate superioara celei folosite la SuperNova si Solenza. Problema este ca mi se pare foarte mult sa dau 250 Euro numai pentru vopseaua metalizata.
Ce parere aveti voi? Ma zgircesc la tarite?

This post has been edited by DKN: 11 Mar 2005, 14:12


--------------------
Dacia Supernova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu logan
post 11 Mar 2005, 14:51
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 November 04
From: Piatra-Neamt




este de buna calitate , am masina de 4 luni si arata ca in prima zi !! bineteles ca o si spal foarte des.


--------------------
ex Dacia Logan Laureate 1.6 - NT-05-MYN
curent Audi A6 --> NT-88-AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tache
post 11 Mar 2005, 15:09
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 22 November 04




calitatea vopselei depinde de producator si nu de culoare
nu cred ca dacia sa foloseasca vopsea diferita la logan fata de solenta


--------------------
dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnyBe
post 11 Mar 2005, 15:19
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 31 March 04
From: Brasov




Culoarea alba nu este metalizata la Logan. Dar este destul de faina si nu cred ca este mai proasta sau mai buna decat alealalte.
Eu am Laureate 1.4 alb si personal imi place mai mult "culoarea" alba.


--------------------
SLZ Clima LGN Laureate 1.4 - BV 09 UDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DKN
post 11 Mar 2005, 15:21
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 19 May 03
From: Bucuresti




Stiu ca nu e metalizata, tocmai d-aia ma intreb daca merita diferenta de calitate de la simpla la metalizata 250 Euro.


--------------------
Dacia Supernova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 11 Mar 2005, 15:26
Post #43


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




cuparati gri perla...ca-i super biggrin.gif
yo am luat-o cu 160E...
250E e cam mult sad.gif


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DKN
post 11 Mar 2005, 15:27
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 19 May 03
From: Bucuresti




Gri perla imi place si mie cel mai mult. Dar e o placere cam scumpa...


--------------------
Dacia Supernova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 11 Mar 2005, 15:37
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




QUOTE(DKN @ 11 Mar 2005, 15:27)
Gri perla imi place si mie cel mai mult. Dar e o placere cam scumpa...
*



Mie si albastru marin (culoare nemetalizata) mi se pare simpatic ..ma rog e o chestie de gusturi acuma ..cum iti place tie mai mult. Dar eu dintre culorile nemetalizate mi-as lua marin (mi se pare mai elegant)


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DKN
post 11 Mar 2005, 16:17
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 19 May 03
From: Bucuresti




Mersi pentru sugestii. Inca nu am vazut cu ochii mei nici un Logan albastru marin si d-aia nu pot sa-mi dau cu parerea (pe site-urile dealerilor sunt cu totul alte nuante decit in realitate).
Intrebarea insa nu este ce culoare sa aleg ci daca vopseaua nemetalizata este de buna calitate sau nu.


--------------------
Dacia Supernova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DKN
post 13 Mar 2005, 07:41
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 19 May 03
From: Bucuresti




Din cele spuse de voi pina acum inteleg ca nu este diferenta de calitate intre vopseaua metalizata si cea nemetalizata. Diferenta ar fi doar estetica, asa-i?


--------------------
Dacia Supernova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 13 Mar 2005, 07:43
Post #48


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Si de bani....


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentin V
post 13 Mar 2005, 09:02
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 28 January 05
From: Bucuresti




vopsea alba usor de falsificat=>usor de furat masina
vorbesc din experinta unei rude cu dacia berlina
recomand gri perla
albastru marin este expus la meridian


--------------------
DACIA by Renault Logan 1.4 Preference - B 63 AIV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirceacd
post 15 Mar 2005, 15:21
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 October 04




Uitati-va bine cand va da masina, daca puteti cu o lupa.
Eu m-am uitat dar nu am observat ca era putin zgariata pe partea superioara si avea niste pete gen spritz chit. La inceput am crezut ca era luata vopseaua si dupa ce m-am stresat vreo 3 zile am descoperit ca daca razuiesc cu unghia acele pete se desprind. Nu le-am razuit pe toate ca nu vreau sa o zgariu, sper ca timpul sa le rezolve. Norocul meu este ca nu se prea vad (sotia mea are 1.67 si nu le vede, eu la 1.93 le observ, dar numai de la vreo 30 cm distanta).


--------------------
Dacia Logan Pref. 1,4 - MS xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adinica
post 20 Mar 2005, 03:49
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 12 February 05




OK, OK, dar albastru egee merge cel mai bine la Logan! Si la Megane 2 bicorp.


--------------------
Renault Megane III 1,6/16V Dynamique+ESP+A/C auto/bi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 20 Mar 2005, 11:17
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




adinica
Salut asta este parerea ta. Toate culorile inchise merg bine la Lgn deoarece il fac sa para mai ''nepatratos''. Problema cu ele este din nefericire mizeria omniprezenta si praful de pe strazile noastre care se vede imediat pe culorile intunecate. Referitor culoare albastru marin nemetalizat, desi imi place si mie foarte mult, am auzit prin targ spunandu-se ca nu ar fi totusi de calitatea celorlalte vopsele nemetalizate. Repet este doar un zvon, dar ar trebui sa incercam sa vedem daca se poate verifica cumva.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 20 Mar 2005, 11:20
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




acum stau si ma gandesc de vreme ce aceiasi garantie la vopsea si implicit la tabla am de la Dacia pt albastru marin ca si pentru alb, cameleon etc., o fi buna vopseaua??


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 20 Mar 2005, 11:25
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Eu nu am vrut sa te sperii dar am spus ce am auzit si eu. Lucru care ma face sa cred ca este un sambure de adevar in toate astea este faptul ca in septembrie 2004 cand am luat masina initial am vrut culoarea asta dar dealerul mi-a spus ca nu exista,desi eu vazusem una in caravana cu care seplimbau prin tara,deoarece acea culoare nu a confirmat pretentiile Renault. Acum daca m-au mintit te mint si eu, bineanteles fara sa vreau.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 18 Apr 2005, 01:22
Post #55


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




acum chestia asta cu rugina este subiectiva:
depinde de mai multe:
calitatea tablei, calitatea vopselei, utilizator(sofer)

eu va pot spune ca in 2003 dacia alor (berlina din 98)mei am facut rk total ca avea niste gauri.........mama mama, iar breakul din 1996 care il am si azum fara nici o inteventie, acum urmeaza o aripa schimbata(ce-i drept eu am avut mai mare grija de break-ulei in praguri,usi,mers la spalatorie mai des)


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leuzzo
post 18 Apr 2005, 17:38
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 21 September 04
From: Iasi




Am trait si nefericitul moment sa-mi gasesc Loganul in parcare busit. M-am calmat repede; am CASCO. vedeti in foto ce lucratura adevarata au facut cei de la Dacia-Renault, adevarati profesionisti in ale vopsitului mai ales ca tabla nu e tratata absolut deloc. Intre cele 2 poze de jos e o diferenta de 11 zile, rugina deja isi face aparitia. La cat timp perforarea? I-mi pun problema ca la orice amarata de zgarietura, trebuie sa o dai cu LUT CU PAIE ca sa nu rugineasca nu, sau mai adaugi ceva aditivi de origine naturala ca vorba aia intram in Europa? Portiera mi-o inlocuiesc cei de la asigurari, dar gandul ca trebuie sa stau giana pe orice zgarietura ma dispera, iar daca ai scapat rugina in ea, oricum nu se perforeaza tabla in 6 ani,ci in sase ani si 1 zi. Ce e interesant ca in locul impactului i-a ramas aluia vopseaua in schimb mai sus a plesnit cum se vede in foto.

Attached thumbnail(s)
CALITATEA_VOPSIRII_LOGAN_AMBISION.jpg ( Size: 439.65k ) Number of downloads: 930


--------------------
DACIA LOGAN Ambition - Cameleon - IS-##***
Frate roata se invarte ... shi tzine minte...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 19 Apr 2005, 12:23
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




QUOTE(DKN @ 11 Mar 2005, 16:17)
Mersi pentru sugestii. Inca nu am vazut cu ochii mei nici un Logan albastru marin si d-aia nu pot sa-mi dau cu parerea (pe site-urile dealerilor sunt cu totul alte nuante decit in realitate).
Intrebarea insa nu este ce culoare sa aleg ci daca vopseaua nemetalizata este de buna calitate sau nu.
*



Poți lua liniștit albatru marin, vopseaua n-are nimic. Însă sper să-ți placă s-o lustruiești și s-o speli des, că este o culoare incomodă. Eu am optat pt. culoare nemetalizată din motive financiare, dar oricum aș fi ales o culoare închisă, că-mi place mai mult. Cele deschise "bombează" prea mult formele mașinii.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buru
post 25 Apr 2005, 22:06
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 April 05
From: Cluj




Bună!
Am o mică mare problemă care mă disperă!!


183.gif Sâmbăta trecută am făcut greșeala să îmi las mașina sub un copac peste noapte.
Următoarea zi am remarcat că o ținut niște păsări un chef pe mașină! Mi-o căcat pe toată caroseria ( de-a lungul întregii mașini dar numai pe partea stângă?! Nu știu cum au făcut-o!!).
M-am pus să dau jos ce sa putut, am umezit „rahatul”, am așteptat l-am dat jos dar din păcate au rămas câteva zgârieturi pa capotă. Nu se pre văd și cu mâna nu se simt ( au grosimea unui fir de păr și au cam 4 cm). Dar mie mi-s destul ca să mă tot holbez la ele!!!!!
Acuma nu știu dacă sa dau cu vopsea și apoi cu lac sau sa dau numai cu politură sad.gif

Culoarea mașinii este perla ( zisul gri metalizat).

Pe lângă asta mi-o sărit o piatră si mia cioplit un pic din culoarea din masca din fața mașinii ( exact lângă farul de ceață!!!). Acolo sa luat toată culoarea și se vede culoarea neagră a plasticului!!! La asta vreau neapărat să dau cu culoare!! Zgârietura are cam 1,5 cm lungime si 3 mm lățime.

Ar putea cineva să îmi zică ce și cum ar fi cel mai bine să fac? Și la una, și la alta?
Sincer să fiu nu vreau să vopsesc tot botul numai pentru așa ceva!!

Am fost la câțiva dealeri de vopsele dar nici unu nu a avut o cheie de culori cu care să merg la mașină, să mă pun lângă ea și sa îmi aleg culoare corectă!
Cu alte cuvinte, CARE ȘTIE CARE ESTE CULOAREA EXACTĂ PENTRU PERLA de la Logan?! Ca să cumpăr culoarea buna.

Thanks!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Perla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 25 Apr 2005, 23:08
Post #59


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




si daca nu are omu casco si vre sa o faca in fata blocului????

aaaaaaaaa?

pt zgarieturi... polish , freci bine si pana la urma iese, iar pt spoiler cred ca vopseaua e policolor si se gaseste in magazinele lor


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skoda
post 26 Apr 2005, 10:29
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 10 October 04




Kk-ul de pasare iese cu apa calda spre fierbinte si putin detergent (cum ar fi cativa stropi de PUR) dupa care ai rabdare sa se moaie.
Eu m-am trezit cu masina plina de muguri de plop, care au lasat din ele o rasina lipicioasa care nu iese nici daca freci pana iesi prin tabla. Doua zile de spalare de-abia s-a luat de pe maini.
Am rezolvat-o cu chiu cu vai, dupa testari facute in alta zona invizibila, cu inima cat un purice, experiment dupa care am aflat ca vopseaua DACIA Logan nu este atacata de spirt smile.gif
Au iesit imediat si am clatit cu multa apa.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Toreador
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 17:27
Forum Renault