DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan sau Clio Symbol ?, Care isi merita mai mult banii ?

SYL
post 15 Jun 2005, 13:58
Post #211


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Eu stiu pe cineva care s-a facut motorul la Espere la 60mii. Nu stiu ce i-a facut motorului ala de a cedat asa repede..


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 15 Jun 2005, 14:02
Post #212


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




din pacate espero si nubira nu se compara la fiabilitate cu cielo sau Tico... stiu un nubira 1 care la 80k km manaca ulei ca o dacie din '75... cred ca e de vina ori conceptia motorului (1.6-le) sau pur si simplu romanasii nostri...

sa vedetzi voi cum o sa se duca naibii si motoarele astea de pe dacia cand or incepe sa le faca la noi ... sad.gif


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 15 Jun 2005, 14:07
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




opel este cea mai slaba marca nemteasca... in opinia mea este departe de VAG sau audi... dar nu suntem... offtopic? sa nu luam na-na...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 16 Jun 2005, 11:39
Post #214


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




QUOTE(madkatweb @ 15 Jun 2005, 12:21)
pai in primul meu post pe acest topic asta am spus - ca si Clio dar si Loganul sunt mutanti...
Woo- urile nu mai vorbim - la design, cu mici exceptii sunt reusite... motoarele insa... prefer renault totusi

si mai e o treaba - toti trambiteaza ce motoare vechi au solnitele si loganurile - dar nua ma auzit pe unul sa zica ceva de vechimea (morala) a motorului de cielo de ex. - care intr-adevar e un motor bun... dar e conceput inainte de 90... si e cam in aceeasi forma ca atunci...

e drept ca si E7J -ul de renault e de pe vremea lui R19 dar s-a pastrat practic numai blocul, pistoanele si arborele cotit... restul este complet diferit...

daca pare prea offtopic sper sa nu se oftice moderatorii prea tare...
*


Probabil ca sunt offtopic dar fara exagerare cate cielouri ai vazut tu cu motoarele cazute????
Aud ?????????
Noi avem unu din 96 la firma si are cam vre-o 400 mii km si merge de sta matza in ..dos!
Ce performante are mai bune un motor de Logan decat unul de Cielo asa invechit cum e ?
Motorul de Logan e nou ? E un motor destul de vechi sa stii !
Repet am fost off topic


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 16 Jun 2005, 11:49
Post #215


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




nu ma refeream la cielo-urile sau tico de acum cativa ani - ma refer DOAR la ultimii sa zic 2 ani... calitatea a scazut fantastic...
si cielo-ul meu din 97 e brici n-are nici pe naiba

si motorul de pe logan am zis intr-un post mai devreme - a fost din ce stiu eu prima oara pe renault 19... dar de atunci a primit cateva sisteme de injectie noi (consecutiv) -

plus ca eu am un mare of cu motoarele astea 2 - am si o SRN (75cp, 1.4) care trage mult mai bine, e mai sprintena, de consum nu mai vorbesc... fata de cielo (80cp parca, 1.5 ohc)

cielo in schimb are o clasa, siguranta si confort pe care Dacia nu le va avea niciodata

offf - iar sunt offtopic... o sa incerc sa ma abtin blush.gif

This post has been edited by madkatweb: 16 Jun 2005, 11:50


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 16 Jun 2005, 11:53
Post #216


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Domnilor

In titlu nu vad Logan sau Clio sau Espero sau Tico sau Opel. Ma bucur nespus de mult ca specificati ca sunteti off-topic. Sa inteleg din asta ca am acordul (scris smile.gif ) sa le sterg? smile.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 16 Jun 2005, 11:56
Post #217


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(St @ 10 Jun 2005, 18:55)
Asa, ca pentru tine, nu te poti imbolnavii de claustrofobie+ ca trebuie sa fie si bezna ca sa suferi de aceasta "boala". Daca in symbol suferi de clautrofobie, in MAtiz cum mai e?
*



Ba sa stii tu ca am fost la un pas, cand m-a lasat injectorul ala. Eram pe drum noaptea, am tras de ea cat s-a putut ca sa ajung intr-o localitate, dar pana la urma a refuzat pur si simplu sa mai traga, asa ca am asteptat in masina vreo 4 ore. Pana la urma cand s-a luminat a aparut un camion care s-a indurat sa ma remorcheze pana la Buc.


Referitor la Matiz, doar o singura data am mers prin oras cu el, dar pe locul din dreapta. Facand abstractie de tinuta drum, zgomot, etc am remarcat faptul ca nu mai este nevoie sa stau cocosat pentru ca este ceva mai inalta decat Symbol.

Dar parca aici comparatia era intre LOGAN si SYMBOL daca nu m-a lasat memoria...

This post has been edited by tunderbird: 16 Jun 2005, 12:02


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulica
post 26 Feb 2006, 12:52
Post #218


Membru autentic


Group: Validating
Posts: 760
Joined: 2 August 05
From: Bucuresti




Acum ca avem si modele noi de Logan spuneti-mi intre Logan Amb dCI si Fidji dCi ce alegeti?


--------------------
Pegas 22 2006 - TL 11 PAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 26 Feb 2006, 15:43
Post #219


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Iar incepem? rolleyes.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 26 Feb 2006, 20:34
Post #220


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




As putea spune ca as alege Fidji fiindca se gaseste varianta de 80cp, sunt 15cp f pretiosi oferiti in plus... In rest as putea gasi n+1 motive dar nu le mai spun ca n-are rost.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel2002
post 27 Feb 2006, 18:29
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 9 February 04
From: Galati




eu am si clio diesel si logan pe benzina.
Clio este peste logan. Clar.
Am facut un drum de Bucuresti cu Loganul sa vad cum e la drum lung si am ramas dezamagit in privinta demarajului si a confortului scaunelor din fata. Am fost rupt de spate 2 zile.
Deci Clio pentru exterior si pentru deplasare rapida si economica, iar Loganul pentru SCOALA. smile.gif) (pentru asta e perfect)


--------------------
Toyota Auris 1,6 dual VVT-i, 124cp - 2007 ...si un amarat de Logan..adica doua..si un Guster
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mewtwo
post 28 Feb 2006, 07:59
Post #222


LA LA LA TRA LA LA


Group: Members
Posts: 129
Joined: 21 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(diesel2002 @ 27 Feb 2006, 20:29)
eu am si clio diesel si logan pe benzina.
Clio este peste logan. Clar.
Am facut un drum de Bucuresti cu Loganul sa vad cum e la drum lung si am ramas dezamagit in privinta demarajului si a confortului scaunelor din fata. Am fost rupt de spate 2 zile.
Deci Clio pentru exterior si pentru deplasare rapida si economica, iar Loganul pentru SCOALA. smile.gif) (pentru asta e perfect)
*



Am un Logan si o Skodica Octavia 1.9 TDI...e clar peste Clio oricat de diesel este el...n-am mers cu Clio dar sigur m-ar durea capul...Hai tatutule las-o ca nu esti deloc corect...o fi Clio peste Logan, dar nici in halul asta...eu zic ca ai stat in portbagaj de aia te doare spinarea...sau ai condus de pe bancheta din spate .
Skoda e si peste Logan . Este ok acum ?


--------------------
DACIA LOGAN Laureate
....regimul HAMBURGHEZO-MOSIERESC.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel2002
post 28 Feb 2006, 16:58
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 9 February 04
From: Galati




nu vorbeam de skoda. Topicul este despre clio symbol si logan. Si sa stii ca in logan parca sunt in autobuz. Ma refer la banchete si la faptul ca sunt inalte scaunele, neergonomice.
Fa o proba. Condu 300 km cu un clio si cu un logan si vezi cum te simti dupa ce te dai jos din ele. E valabil si pentru sofer si pentru pasager.



--------------------
Toyota Auris 1,6 dual VVT-i, 124cp - 2007 ...si un amarat de Logan..adica doua..si un Guster
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mewtwo
post 1 Mar 2006, 08:24
Post #224


LA LA LA TRA LA LA


Group: Members
Posts: 129
Joined: 21 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(diesel2002 @ 28 Feb 2006, 18:58)
nu vorbeam de skoda. Topicul este despre clio symbol si logan. Si sa stii ca in logan parca sunt in autobuz. Ma refer la banchete si la faptul ca sunt inalte scaunele, neergonomice.
Fa o proba. Condu 300 km cu un clio si cu un logan si vezi cum te simti dupa ce te dai jos din ele. E valabil si pentru sofer si pentru pasager.
*



Da-mi voie sa-ti spun ca am condus si conduc Logan foarte des...eu zic cum ca esti nedrept...si nu numai eu zic . Am condus Logan mai bine de 10.000 km si nu am nici pe dracu' ...mi-am reglat scaunul corect si i-am dat talpa ! In mod clar Clio nu are cum sa posede vre-un scaun minune...este tot o ieftinatate de masina aproape la fel ca Loganul...placebo, placebo, placebo . Asta e !

PS Am mers si cu Clio (nu prea mult) si este ok ca masina de 1-2 persoane mai nervoasa ca Loganul dar atata...pentru mine total neincapatoare...dar mai sunt si oameni normali pe lumea asta . Crede-ma ca e clar din aceeasi clasa cu Loganul...

This post has been edited by mewtwo: 1 Mar 2006, 08:27


--------------------
DACIA LOGAN Laureate
....regimul HAMBURGHEZO-MOSIERESC.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 1 Mar 2006, 11:02
Post #225


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(diesel2002 @ 27 Feb 2006, 18:29)
Clio este peste logan. Clar.


Ai perfecta dreptate, Clio e peste LGN atat din pct de vedere al pretului cat si al costurilor de intretinere. Daca si unul din marele avantaje ale LGN, ma refer aici la spatiul interior, e considerat defect.....dar asa sunt unii, considera ca orice trotineta(Clio, Cielo, Fabia, etc) e mai buna decat LGN, pt ca nu e Dacie. Iar daca a venit vorba de comparatia cu autobuzul, in Clio ma simt ca intr-un autobuz la ora de vf, pt ca spatiul la interior e mic (eu sunt inalt).


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 1 Mar 2006, 11:09
Post #226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




QUOTE(diesel2002 @ 28 Feb 2006, 16:58)
nu vorbeam de skoda. Topicul este despre clio symbol si logan. Si sa stii ca in logan parca sunt in autobuz. Ma refer la banchete si la faptul ca sunt inalte scaunele, neergonomice.
Fa o proba. Condu 300 km cu un clio si cu un logan si vezi cum te simti dupa ce te dai jos din ele. E valabil si pentru sofer si pentru pasager.
*



luci:
1. spatiu interior este un atu cand vorbim de distante lungi.
2. amandoua NU au sprijin lateral in scaune
3. intamplator am facut 2 drumuri bucuresti-timisoara si retur, intai cu clio 1.4 8v nou nout (2000km la bord) si loganu' meu. M-am dat jos din ele la fel si nu am facut nici-o escala pe drum. In schimb, cand m-am dat jos din clio am devenit un picut ametit, poate de la lovitura de cap in plafon...
4. clio -> daca nu ai nevoie de masina mare sau vrei dci80
5. lgn -> daca vrei masina mare.


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 1 Mar 2006, 11:29
Post #227


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Trebuie sa recunoastem ca si Clio este o masina care isi merita banii.Are materiale calitativ mult peste lgn si portbagajul la fel de mare ca la lgn si in mod sigur poti sa bagi mai multe bagaje in Clio.Nu pot fi de acord ca scaunele sint neergonomice cum zice Diesel2002 la logan.Problema la Clio este cu pasagerii spate daca sint 3 sau daca sint inalti, dar asta nu inseamna ca nu incap, doar ca nu stau comod.Sincer am mers si cu Clio si cu lgn diesel mi-au placut amindoua. Pt a putea raspunde va intreb cit este schimbul de ulei la ambele.La benzina aleg clar lgn.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 1 Mar 2006, 11:31
Post #228


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




dar daca iei in considerare un clio 1.4 16v 98cp? sau daca vrei o masina automata?


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 1 Mar 2006, 12:07
Post #229


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




@alx normal ca mi-ar place 1,4 16v dar nu am "muschi",ziceam de 1,4 8v.Poate imi zici pretul la schimbul de ulei , ca sa raspund si pt motorina.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 18:00
Forum Renault