DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> contactoare usi/alarma/uce/cablaj

nick_boby
post 3 Jul 2008, 22:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 July 08




Imi cer scuze daca s-a mai discutat asa ceva dar de cateva luni tot caut forumul si nu am gasit ce ma intereseaza.
am o super nova clima din 2001 cu alrma din fabrica.

In urma cu aproape 1 an a inceput sa nu-mi mai mearga contactorul de la usa din dreapata...m-am gandit ca este oxidat deci urma sa-l schimb dar n-am facut-o.
Dupa cateva luni a inceput sa-mi faca probleme si cel din stanga...atunci m-am hotarat sa le schimb pe amndoua si surpriza. problema nu era de la ele pt ca nici dc puneam firele pe caroserie nu se aprindea plafoniera... asa ca m-am lasat pagubas pt o perioada. ..
dupa alte catva luni nu mi-a mai mers nici contactorul de la hayon si atunci am inceput sa investighez problema. am facut rost de o schema a instalatiei electrice a masinii am observat ca ambele contactoare de la usi ipreuna cu cel de la hayon sunt lipite intr-un punct comun impreuna cu firul 4 de la uce decodor (care trece printro mufa de sub bord) si pinul 9 de la uce antiintruziune. Am inceput sa verific cu aparatul de masura si am constatat ca dc aplic masa direct pe pinul 4 de la uce decodor...plafoniera reactioneaza. daca incerc sa verific continuitatea firului catre una din usi sau catre hayon..imi arataq ca firul ar fi intrerupt...concluzia mea...lipitura dintre acestea fire contactoarele usei, hayon, pinul 9 de la ucee antiintruziune si pinul 4 uceea decodor este buba. nuai ca nu stiu unde se afla....ma poate ajuta cineva?


--------------------
Dacia SuperNova 2001 / Clima - PH-88-LYA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 05:38
Forum Renault