DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cum desfac spatarul banchtei?

Mihai San
post 6 Jul 2008, 15:20
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




Cum desfac spatarul banchetei de la solenza ,pentru ca vreau sa iau o combina frigorifica de la magazin pana acasa si ma gandeam ca ar intra in solenza.Am reusit sa desfac sezutul banchetei dar trebuie si spatarul.Cum il desfac am vazut ca are niste suruburi. Ce ziceti intra o combina frigorifica in solenza ?Cum sa o asez mai bine daca va pricepeti si ati mai carat cu ea cate ceva pentru casa. Multumesc anticipat

This post has been edited by Mihai San: 6 Jul 2008, 15:20


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 6 Jul 2008, 15:24
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Prin portbagaj, te uiti la colturile de sus ale banchetei; vei observa niste "suruburi" care se desfac cu mana. Le desfaci si vei putea rabata bancheta inspre interior. Apoi scoti polita aia gri (pe care toata lumea isi pune boxe) si gata, incape frigo.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 6 Jul 2008, 16:03
Post #3


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Mai bine obtezi pentru un papuc . Eu stiu ca frigiderele trebuie transportate in pozitie verticala nu orizontala ca se strica. Si eu m-am gandit la variata de a cara combina cu solenza cand am cumparat-o dar am renuntat. Numai bine !


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 6 Jul 2008, 16:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




pai am vazut ca in afara de acele doua suruburi care se desfileteaza cu mana mai sunt cate 2 suruburi pe parte jos sub bancheta sezut ;se rabateaza in fata si fara sa le desfac pe acelea,are balama ceva sau trebuie sa o scot de tot afara?si pentru a o rabata sa vina la nivel trebuie sa scot sezutul nu ?


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmhyou
post 6 Jul 2008, 17:10
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 7 May 08




se trage sezutul in fata culiseaza, apoi rabatezi spatarul

hai ca nu-i mare chestie, uitate.....



dmhyou


--------------------
dacia solenza 2004 scala BV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 8 Jul 2008, 16:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




1. se scoate polita
2. se scoate sezutul banchetei
3. se scoate spatarul banchetei

- jos pui o patura sa nu zgarie / loveasca ceva sensibil
- sus pe el pui patura sa nu loveasca / forteze hayonul


- mai bine vb cu un prieten cu o masina mare , de carat si termini cu toata nebunia .
- daca il cumparai de undeva decent iti asigurau transportul si evitai posibilitatea pierderii garantiei datorita transportului gresit sau a defectelor mecanice !

- dupa ce il transporti , cu orice , lasa-l vre-o 2 ore sa se "linisteasca" , citesti intrastructiunile sa nu aiba protectii sau altceva inainte de folosire si apoi il bagi in priza .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 9 Jul 2008, 12:28
Post #7


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Salut...
Nu vreau sa contrazic pe nimeni dar asculta ce iti spune un om care a facut multe cu slz. (cel mai recent transport agabaritic dateaza de vineri...deci sunt in tema)
1. Scoti sezutul din pozitia lui si il pui (in pozitia lui normala) dar lipit de spatarele banchetelor din fata. (practic il muti mai in fata...in locul picioarelor pasagerilor din spate)
2. Desfaci cele doua suruburi si rabati spatarul bancheti spate. Acesta se va rezema pe sezut (aranjat ca la pct1) si vei obtine o suprafata plana din spatele banchetelor fata pana in porbagaj (cam 1,8m lungime daca scaunele fata sunt la al doilea clic pe sina....se poate dormi ca in pat acasa daca pui o saltea).
3. Se scoate polita...si Slz e gata sa primeasca obiecte voluminoase.

Daca frigiderul e unul mai recent il poti transporta culcat dar apoi il lasi la verticala minim 24h (scrie si in instructiuni).

Bafta.


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 9 Jul 2008, 13:55
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Deci tu spui ca ai un volum de carat mai mare decat in situatia pe care am prezentat-o eu , fara bancheta sezut si spatar ?
Daca scaunul soferului trebuie dat mai in spate , adica soferul este mai lung in picioare , unde mai pui tu si bancheta si spatarul ei ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 9 Jul 2008, 14:50
Post #9


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Exact de asta imi era frica....(ca te stiu ca esti Gigi contra...)

Deci ....volumul e mai mare in varianta prezentata de tine, si ai perfecta dreptate.....DAR, cum spui tu intre suprafata porbagajului si cea unde se afla sezutul apare o diferenta de nivel foarte deranjanta.
In cazul colegului ii recomand sa faca cum am spus eu pt ca altfel o sa indoaie tabla pe laterala la frigider.
Desi cum spui tu volumul e mai mare ....crede-ma pe cuvant ca asezi mai usor daca ai suprafata plana.
Nu stiu cat ai carat tu cu ea..dar eu cand am renovat la apartament am cam carat...(parchet melaminat, lambriu, saci de glet ciment etc, combina frigorifica, Tv, tot felul de plinte canalete si alte alea....)

Deci pt initiator....Eugen are dreptate volumul e mai mare daca scoti si bancheta si spatarul ...dar pt ce vrei tu aplica varianta mea si o sa vezi ca e mai bine .

Bafta.

ps. la urma urmei asta e parerea mea....tu poti sa faci cum crezi de cuviinta.


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 13 Jul 2008, 13:39
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




Multumesc mult pentru sfaturi dar metoda lui Yr ZBG este mai buna deoarece se creaza o suprafata perfect dreapta prin rabatarea banchetei fara a o scoate de acolo am incercat sa vad cum sta treaba cel mai bine scot sezutul si rabatez bancheta si este destul spatiu si drept insa ma gandesc ca nu pot merge cu hayonul deschis nu? trebuie sa il leg cat mai aproape de combina sa nu zdroncane la gropi. SI o mica intrebare ca ati mai carat asa ceva su solenza este necesar sa mai leg combina frigorifica in masina vreau sa iau una mai mare si iese inafara putin pe cheder stand si nu vreau sa o pierd pe drum biggrin.gif


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 14 Jul 2008, 13:13
Post #11


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




da am carat combina Artic, 1.80 inaltime si a intrat la fix.
Hayonul il inchizi cat se poate pui o carpa ceva sa nu se zgaraie la contactul cu combina si il legi cu o sfoara ceva.
Daca combina pe care vrei sa o transporti iti iese un pic afara nu o sa o poti sprijini de cheder pentru ca incuietoarea iti va zgaria combina.
recomand sa pui o patura impaturita in 4 in zona chederului iar frigiderul sa il bagi "cu picioarele inainte".
nu e nevoie sa il legi..dar se intelege ca nici nu te dai la ea. maxim 40km/h si eviti placarile si franarile bruste pentru ca inertia combinei e destul de mare.
Daca drumul e denivelat ia-o usurel pt ca altfel hayonul va zdrangani.

Bafta.


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Jul 2008, 13:46
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Mihai - sunt sigur ca , cu combina frigorifica in masina nu-ti arde de liniute , portbagajul este oricum mult inclinat , deci nu ai ce sa risti ! totul este sa izolezi cat mai mult suprafetele in contact !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th June 2024 - 22:50
Forum Renault