DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Batai suspecte pe spate ! ! !, Telescoape cumva?

daciist
post 23 Mar 2009, 00:15
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 18 February 09
From: IS




am mai scris la un topic...dar dau copy/paste si aici...n-am citit tot dar cred ca problema e aceeasi...pt ca la denivelari mici si multe se auzea si la mine... :
......"eu am avut o bataie pe spate mult timp...am fost in service...mi-a pus alt amortizor pe partea aia si nu mai batea......cica era de vina amortizorul in conditiile in care abia le pusesem si aveau abia 10000 km...
m-am gandit si eu uitandu-ma la amortizorul vechi... si culmea.. era bun...
...problema era urmatoarea:
-amortizorul are peste teaca de plastic o saiba mare....daca se uzeaza un pic tamponul de cauciuc care sta intre caroserie si saiba mare (care e in contact direct cu capul amortizorul)...ghici...saiba bate direct in caroserie...rezulta ...mare galagie...
e adevarat ca batea numai pe o parte...dar sugestia mea...scoateti ambele saibe...si va fi mult mai liniste..."




--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Mar 2009, 10:07
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Parerea mea este ca acea saiba nu are cum sa ajunga sa bata de caroserie ... ar insemna sa nu fie strans amortizorul si acele bucse de cauciuc sa nu mai existe acolo . Daca tu ai vazut cu ochiul tau ca asa se intampla , eu am sa ma uit la prima ridicare pe rampa , desi eu pe spate nu am schimbat niciodata nimic la amortizoare si nu face aceel zgomot , sau nu-l aud eu , din cauza altora .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metrix4you
post 23 Mar 2009, 20:47
Post #33


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




amortizoarele astea cand se schimba?Daca nu am carat greutate cu masina si are doar vreo 68.000 cat as mai avea de asteptat ?Se invechesc ? Imbatranesc ? Sa pun tot de-astea originale sau sa incerc alte ciudatenii cu gaze si alte alea


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 23 Mar 2009, 21:16
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




EU le-am schimbat pe ale mele la 60.000, pentru ca-mi bateau bucsile alea obosite, dar cred ca au inceput sa bata iar. NUmai ca acum am garantie ..biggrin.gif si ma duc peste ei.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 25 Mar 2009, 19:15
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




sal. legat de bucsele ce sunt la prinderea pe caroserie (la amortizoarele pe spate) , are ceva daca scot teava aia mica din interiorul bucsei? (cred ca e un fel de distantier)


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 25 Mar 2009, 21:14
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai distantierul ala tine bucsa aia de cauciuc sa nu se striveasca.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 25 Mar 2009, 22:48
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




mi am dat eu seama ca ceva nu e in ordine daca scot ala...acolo imi joaca amortizoru, se vede cu ochiu liber cand misc masina in sus si in jos are joc acolo....iar in partea de jos nu mi se potriveste bucsa de bascula de berlina,e gaura mai mare...tare cred ca o sa cumpar altele...


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 25 Mar 2009, 22:51
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai nu poti pune altceva sub bucsa? De genul ceva garnituri mai rezistente?


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 25 Mar 2009, 23:19
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




pai am sa incerc sa cumpar bucsele de sus daca se gasesc in magazine ca azi am intrebat si mi au spus ca se dau cu tot cu amortizor,separat nu.


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciist
post 26 Mar 2009, 19:36
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 18 February 09
From: IS




in legatura cu saiba aia mare de la amortizoarele spate...revin cu detalii...poate am alta problema la puntea spate dar am incercat diverse combinatii de schimbare...inclusiv am schimbat amortizorul stanga cu dreapta...etc...
cel putin la mine concluzia e clara....cu saiba mare pusa trancane la orice denivelare/groapa....fara...nu trancane...aproape deloc...
se aude numai pe dreapta ...stanga nu a trancanit in nici o combinatie...asta e intrebarea...de ce numai pe dreapta?...de aia cred ca s-ar putea sa fie de la geometria puntii...
o sa incerc si fara teaca de plastic ca si aia are o saiba mare....voi vedea ce se intampla


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 26 Mar 2009, 20:08
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




De obicei face zgomot bucsa aia de jos de la amortizorul spate. Chiar daca atunci cand tragi de ea nu pare sa aiba joc, ea are ceva joc. Trebuie sa urci masina pe elevator si atunci poti verifica jocul in bucsile alea.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 26 Mar 2009, 23:15
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(metrix4you @ 23 Mar 2009, 20:47)
amortizoarele astea cand se schimba?Daca nu am carat greutate cu masina si are doar vreo 68.000 cat as mai avea de asteptat ?Se invechesc ? Imbatranesc ? Sa pun tot de-astea originale sau sa incerc alte ciudatenii cu gaze si alte alea
*



"doar vreo" - pai esti norocos ... la altii dupa 20.000 - 30.000 au cedat nervos . De obicei se duc repede amortizoarele pe spate daca nu aveti ceva greutate in portbagaj sau mergeti mereu cu masina goala ... asta pt ca se uzeaza mai mult in capatul cursei amortizorului .
Bucsile de obicei imbatranesc cel mai repede si ele incep sa troncane . Unii au schimbat acele bucsi cu unele de berlina si eu rezolvat problema , deci nu stiu de ce unii spun ca nu se poate , altii le-au schimbat cu totul .
Problema MARE este sa dati amortizoarele jos , asta pt ca bucsile sunt imbatranite si de multe ori este necesar sa se taie cu flexul surubul , asta pentru ca el este intepenit in amortizor .
"Originalele" la inceput te zdruncina ca sunt tari si apoi sunt la fel de fleasca , ca si cele vechi , iar sa pui pe spate gaz , fara ulei ... e crima . Pe fata eu chiar caut numai cu gaz , pentru a fi mai tari si sa nu mai "inghete" iarna .
De la berlina nu se potrivesc sigur ca am intrebat .

De la ce alt model / marca se potrivesc sigur pe fata/ spate ???


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th June 2024 - 00:16
Forum Renault