DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ajutor bolt usa fata rupt! Urgent!

utilizatorDSN
post 21 Aug 2008, 23:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 11 May 08
From: Bucuresti/Pitesti




Salut,
Stiu ca nu se fac lucruri de genul "Urgent", dar maine plec in concediu si am o problema destul de urata. Mie asa mi se pare, desi sunt un incepator(nu stiu nimic) in materie de masini.
Problema: mi s-a rupt boltul la usa(cel gros) din fata dreapta a masinii. Acum usa atarna in ce balamale au mai ramas si se lasa. Trebuie sa o ridic pentru a fi paralela cu axa masinii si pentru a o putea inchide. O alta problema e ca maine plec in concediu pe la 12:00 si eu nici nu stiu unde pot sa rezolv problema si unde pot gasi boltul respectiv. Mi-e frica sa nu se rupa usa de tot sau sa ma trezesc cu cabluri rupte sau mai stiu eu ce.

Asa ca: - daca puteti sa-mi recomandati si mie un service unde sa repar treaba asta si pe unde gasesc boltul, va sunt recunoscator.
- daca as putea sa fac eu treaba asta si poate sa-mi spuna cineva cum, iar ar fi bine(nu sunt chiar atehnic). Exista unelte speciale pentru desfacut usa/montat bolt sau pot si cu o surubelnita si un ciocan? Daca nu e nit, nu ar trebui sa fie probleme majore, nu?

Daca intereseaza pe cineva cauza: pe partea dreapta nu am chederul exterior(cred ca asa ii spune garniturii care vine pe santul de scurgere). Asa am cumparat masina (impreuna cu alte defecte, la un pret bun) de la un prieten. Din cauza asta(cred), a ruginit respectivul bolt. Eu am crezut ca e destul de gros si ca asta e doar rugina superficiala. Dupa spalare, m-am trezit ca s-a rupt.
Multumesc!


--------------------
dacia supernova/ clima 2001/clima/1.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 21 Aug 2008, 23:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Completeaza-ti si tu in profil localitatea.
In al doilea rand,bolturi gasesti pe la majoritatea magazinelor de piese auto.Am auzit ca se potrivesc si bolturi de Cielo.Problema ar fi ca daca boltul vechi este gripat,se scoate cu ajutorul autogenului,ceea ce ar putea cauza o deteriorare a vopselei daca nu se protejeaza zona respectiva cu carpe ude.
Mergi si tu la un service dimineata la prima ora si vezi ce este de facut.
Cumpara un spray WD-40 si baga pe la celelalte balamale sa nu patesti la fel.

This post has been edited by cristio_79: 21 Aug 2008, 23:29


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
utilizatorDSN
post 21 Aug 2008, 23:42
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 11 May 08
From: Bucuresti/Pitesti




Am completat.
De asta mi-e si mie frica, sa nu mai poata fi scos boltul prea usor.
Maine dimineata cand cumpar bolt, cumpar si WD-40.
Multumesc pentru ajutor.


--------------------
dacia supernova/ clima 2001/clima/1.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
utilizatorDSN
post 25 Aug 2008, 23:46
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 11 May 08
From: Bucuresti/Pitesti




S-a rezolvat la IATSA C-lung. In Bucuresti toti tinichigii sunt foarte ocupati. S-a scos cu autogen. A costat 20,5 RON(manopera 1,5 ore). Mi-au pus bolt scurt de 1310 cu niste mici ajustari ca n-am gasit bolt de DSN pe la piese auto. Usa nu s-a inchis niciodata asa bine. Au degresat si toate balamalele. Trebuie sa gasesc bolt original acum.
Multumesc cristio_79!

Mai o intrebare:
Pot folosi WD-40 si pe caroserie pentru a indeparta punctele de rugina?



--------------------
dacia supernova/ clima 2001/clima/1.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 26 Aug 2008, 10:27
Post #5


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Din ce stiu eu WD-40 e pt degresare, nu pt scos rugina, sau chiar daca o va indeparta, ea va aparea la loc in cel mai scurt timp...Pt rugina sunt alte solutii, cauta ca parca s-a mai discutat pe forum, si oricum, dupa indepartarea ruginei ar trebui dat cu grund, vopsea, lac intaritor, etc...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 26 Aug 2008, 12:17
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Cum am spus si mai sus,daca nu gasesti bolturi de Supernova,cumpara de Cielo.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
utilizatorDSN
post 2 Sep 2008, 21:07
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 11 May 08
From: Bucuresti/Pitesti




@SYL
Am vazut solutiile alea antirust intr-un topic, dar m-am gandit sa curat rugina formata deja, sa nu se manince pe langa si abia apoi sa bun alceva. Am citit ca tu pui ulei in praguri sa nu rugineasca. Pe unde si de ce(la ce e bun uleiul)?

@cristio_79
O sa cumpar daca am drum pe langa un magazin cu piese. Dar cred ca o sa mai dureze pt. ca dupa ce m-am intors din concediu, masina a inceput sa mearga prost(am senzatia ca s-a dus o planetara). Nu vreau sa mai merg cu ea pana nu fac revizia de 120K si pana nu schimb cauciucurile (montana orig). Masina e cumparata de la un prieten si e cam neintretinuta(avea 113K si acum are 114K). Acum m-am intors din concediu si nu prea am bani. Asa ca momentan sunt iar pieton. tongue.gif
Multumesc amandorura!
Bine v-am gasit daca n-am zis asta pana acum. tongue.gif



--------------------
dacia supernova/ clima 2001/clima/1.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th September 2024 - 17:52
Forum Renault