DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Macazul la liniile de troleibuz, ...cum se schimba

Uncle-Sam
post 16 Jan 2005, 22:15
Post #1


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




S-a mai intrebat cineva cum schimba troleibuzu macazu de la liniile de curent? Pe mine si pe inca(,) cativa cugetatori ne framanta problema asta si nu reusim sa aflam raspunsul. Poate ne ajutati! biggrin.gif


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 16 Jan 2005, 22:34
Post #2


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




lool de unde ti-a venit ideea ???
cred ca e ceva mobil ca la tramvai in momentul cand doua linii se fac una (ce exprimare...) smile.gif adica in partea in care se duce troleu trage aceea "chestie" mobila....
sorry daca gresesc...


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 16 Jan 2005, 22:36
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Cred ca se selecteaza linia prin pozitia troleului dedesubtul liniilor, daca vrea la dreapta se pune mai pe dreapta, dar nu le iese intotdeauna.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxes
post 16 Jan 2005, 22:54
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 14 January 04
From: Bucuresti




M-am intrebat de multe ori chestia asta.
Sincer, cred ca are de a face cu viteza, ca nu o data am vazut viteze diferite pentru directii diferite.


--------------------
Ford Mondeo Ghia 2L 2003 Full Options - B-77-BLD
Si uite asa se duc noptile..albe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BodyLove
post 16 Jan 2005, 23:02
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 12 March 04
From: Bucuresti




Exista o portiune pe care soferul accelereaza sau incetineste, in fuctie de directia in care vrea sa mearga. Acolo sunt doua sarmulite care fac toata smecheria.


--------------------
Dacia Logan Laureate - B-41-C A I
Un prieten bun e ca un sutien : greu de gasit, confortabil, sprijinitor, te tine strans si intotdeauna aproape de inima ta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 17 Jan 2005, 00:07
Post #6


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Deci e in functie de viteza? Si eu m-am intrebat intotdeauna cum fac asta smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uncle-Sam
post 17 Jan 2005, 07:20
Post #7


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




aha, se pare ca am atins un punct sensibil cu troleibuzele astea wink.gif


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 17 Jan 2005, 07:55
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Hai da-ti-le-ncolo de troleibuze. Are un comutator acolo la bord pe care-l foloseste sa selecteze directia dorita, si cica se transmite un curent pe alta frecventa pe care o intercepteaza doar macazu ala.
Cel putin asa mi-a zis un sofer de troleibuz.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mig
post 17 Jan 2005, 08:36
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 21 September 04
From: Cluj-Napoca




Inaintea macazului cu cativa zeci de metri sunt doua zone de aproximativ 1-2m peste care trece captatorul troleibuzului. La piciorul stang soferul are o pedala pe care o tine apasata sau nu. In plus, peste acele zone soferul intra accelerat sau nu in functie de directia pe care o vrea. cam asta e sistemul.


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 17 Jan 2005, 10:11
Post #10


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(mig @ 17 Jan 2005, 10:36)
Inaintea macazului cu cativa zeci de metri sunt doua zone de aproximativ 1-2m peste care trece captatorul troleibuzului. La piciorul stang soferul are o pedala pe care o tine apasata sau nu. In plus, peste acele zone soferul intra accelerat sau nu in functie de directia pe care o vrea. cam asta e sistemul.
*



Partial adevarat.
Da, are un comutator la bord ce trimite un curent unui electromagnet ce actioneaza macazul.
NU, nu are legatura cu acceleratia (sau viteza). Cum ar mai schimba in cazul unui trafic bara la bara...!?


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 17 Jan 2005, 10:36
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Pe vremuri cand bateam pasul in statie la 311 la Rosetti, ma uitam la macazul de la troleu. Cel putin cel de acolo era actionat electromagnetic cumva, de conducatorul troleibuzului. Macazul nu ramanea pe pozitia "laterala" decat pana la trecerea primului troleibuz, apoi revenea pe pozitia "inainte". Distanta de la care comanda schimbarea parea destul de mica, niciodata nu il schimbau de la mai mult de doua lungimi de troleibuz (ma rog, dupa "intersectia" de fire ce precedea macazul).


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 17 Jan 2005, 13:46
Post #12


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




BodyLove si Mig au dreptate!!!

Inainte de macaz exista o portiune "de comanda"... daca pe acea portiune soferul apasa acceleratia timp de peste 3 sau 5 secunde, se comanda macazul.... adica actioneaza un releu si schimba directia pe care se vor duce captatoarele (troleele) prin schimbarea acului macazului ... dupa trecerea captatoarelor peste macaz, acul macazului revine la pozitia normala, adica inainte...

Apasarea acceleratiei foarte usor nu implica neaparat deplasarea rapida a troleibuzului... daca chiar nu are loc (desi, daca o sa fiti atenti, in astfeld e portiuni soferii de troleibuz isi lasa loc fatza de cel din fatza) se poate apasa f usor acceleratia concomitent cu frana... Soferii care nu vor sa comande macazul, au grija pe acea portiune sa accelereze putin cate putin....mai putin decat timpii de comanda...

Principiul macazului este ca, pe portiunea de comand exista un ampermetru...daca sesizeaza sarcina (adica un consumator care consuma) timp de 3-5 secunde, actioneaza un releu... daca nu, nu!


P.S.... orice ma asteptam sa se discute pe acest forum dar ASTA NU!....smile.gif


PPS.... oricine ma asteptam sa raspunda, dar BodyLove NU..... bravo pentru cunostintele de troleibusistica....smile.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BX_master
post 17 Jan 2005, 14:57
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 27 July 03
From: Lyon-FR




Oarecum off-topic. La Lyon au bagat niste trolee noi, din astea ultramoderne facute de Renault si inca o firma in coproductie. Are motor electric clasic, dar are si unul termic cu care se poate deplasa (mai incet) in caz de pana de curent sau de zona fara retea electrica. Faza interesanta e ca au realizat un sistem (inca nu m-am prins exact cum) in care captatoarele se lasa automat si se pot pune automat pe linia de curent, fara sa se dea soferul jos sa le puna manual ca la troleele clasice. Oricum, imi pare bine sa vad oameni cu aceleasi "framintari" interioare ca si mine... charge.gif


--------------------
We tried to assemble a useful collection of tips and ideas to help our fellow Citroënthusiasts to get the most out of their cars while keeping the dreaded repair costs at bay.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 17 Jan 2005, 15:17
Post #14


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Din cate stiu eu, "macazul" e comandat de soferul de troleibuz, care cu ajutorul unui comutator/buton da unu impuls electric (ceva de genul cu + sau - , depinde in ce directie vrea sa merga). Si oricum in zona macazului troleibuzul merge f incet. Exista riscul sa sara troleele. Am vazut de multe ori sa sara trolee, sau sa ia pe directia gresita. Odata chiar am vazut o chestie comica: troleul din dr a luat-o pe sarma din dreapta a directie din dreapta, iar cel din stg a luat-o pe srama din stg a directie din stg.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 17 Jan 2005, 15:24
Post #15


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Terminati cu butoanele... nu au asa ceva! Cel putin astea din RO nu au!

Un sfat: mai coborati-va posterioarele din masini (din Dacii) si mai calatoriti nitel cu trombeluzele patriei... in calatoriile dvs., cautati un sofer dispus la vorba si intrebati-l!.... apoi scrieti aici ce v-a spus (dati si numele si numarul de incmatriculare al trombeluzului)...smile.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apunake
post 17 Jan 2005, 15:50
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(BX_master @ 17 Jan 2005, 14:57)
Are motor electric clasic, dar are si unul termic cu care se poate deplasa (mai incet) in caz de pana de curent sau de zona fara retea electrica.
*


Se pare ca asa ceva au incercat sa faca si pe vremea lui Nea Nicu. Dotasera troleibuzele cu acumulatori multi, multi astfel incat sa poate circula temporar si in afara liniei de alimentare. Ideea era sa ii foloseasca la aprovizionarea alimentarilor si magazinelor. Cum ar veni, troleibuze de marfa biggrin.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 17 Jan 2005, 18:12
Post #17


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




BX, fa o poza pls la trombeluzul TCL, si pe ce traseu le-a bagatara?
Bravo dom'le, le-ati luat inainte parizienilor din nou!!!


Scuze ca te interoghez asa, da' pe saitu lor nu zic nimic...ufff m-a apucatara doru' de Lyon.


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 17 Jan 2005, 20:19
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Așa este Al!!! Macazele troleibuzelor se acționau pe aceste principii simple încă de acum 30 - 40 de ani, cînd nici pomeneală de toate automatizările și miniaturizările moderne. La fel se acționau, pe vremuri, macazele electrice la tramvai. La tramvai, pe firul de curent era un contact, cu cîțiva metri înaintea macazului. Cînd tramvaiul trecea cu pantograful peste contactul acela cu o anumită viteză => sarcină mai mare și releul comanda motorul care schimba macazul. Dar cu vremea, sistemele s-au mai stricat, pe vremea lui Ceaușescu nu se importau piese de schimb și sistemele au început să cadă unul după altul. Astfel că s-a ajuns ca macazele să fie schimbate cu "dispozitivul" de urgență cu care a fost dotat de atunci fiecare tramvai pentru astfel de situații, adică cu ranga. Se vede că interes nu este ca macazele de la tramvaie să fie reparate nici în ziua de astăzi. Revenind la troleibuze, principiul este același, numai că este montat pe unul din cele două fire de contact. Macazul este pe poziția pe care circulă mai multe troleibuze (două linii de troleibuz, de exemplu, să spunem 69 și 70 merg înainte). 71 are traseul spre dreapta, atunci el schimbă. După trecerea lui, macazul revine pe poziția inițială. Nu există butoane pe bord, transmisii radio sau alte prostii SF. Sistemele au fost gîndite să fie simple, cu cît sînt mai simple, cu atît sînt mai fiabile și rezistă mai bine afară la capriciile vremii (ploaie, căldură excesivă, îngheț, etc.)


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BodyLove
post 17 Jan 2005, 21:07
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 12 March 04
From: Bucuresti




Merci Al biggrin.gif
Ai vazut ce troleibusista inraita sunt?
Ai vazut ca nu sti niciodata de unde sare iepurele? laugh.gif
Merci inca o data de aprecieri . blush.gif Nah, ca am rosit.. wub.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate - B-41-C A I
Un prieten bun e ca un sutien : greu de gasit, confortabil, sprijinitor, te tine strans si intotdeauna aproape de inima ta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uncle-Sam
post 17 Jan 2005, 21:27
Post #20


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




M-am uitat atent la cum accelereaza troleibuzu si am observat ca nu pleaca imediat cum calca acceleratia. Asta ii ofera probabil posibilitatea sa schimbe macazul


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 17 Jan 2005, 23:01
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




QUOTE(mil @ 17 Jan 2005, 20:12)
BX, fa o poza pls la trombeluzul TCL, si pe ce traseu le-a bagatara?
Bravo dom'le, le-ati luat inainte parizienilor din nou!!!
Scuze ca te interoghez asa, da' pe saitu lor nu zic nimic...ufff m-a apucatara doru' de Lyon.
*



Vreau si eu poza cu tramvaiul cu doua tipuri de roti - metalice (de tramvai) si cauciucuri: astia de la mine nu ma cred! smile.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 18 Jan 2005, 02:43
Post #22


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




In toate cazurile, si pe mine m-a framantat nazbatia asta ceva vreme, pana am aflat cum sta treaba. Se face din accelerati, exact cum a spus si Al, In plus la astea noi (Ikarus) cand se selecteaza directia buna se aude un fel de piuit in cabina soferului.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mig
post 18 Jan 2005, 08:32
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 21 September 04
From: Cluj-Napoca




Piuitul este de la altceva. Cat timp captatoarele sunt pe acea zona de comanda, nu exista acei 1000V. Piuitul inseamna ca e pauza de curent.


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draku
post 18 Jan 2005, 12:33
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 3 November 04
From: Bucuresti




din cate stiu eu, troleibuzele se alimenteaza la 750V, ca si tramvaiele


--------------------
ex Dacia Nova Barkas B1000 1989 - Barkas
Io stiu ca sunt prost, da' cand ma uit in jurul meu prind curaj...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 18 Jan 2005, 13:40
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Corect Mig pentru piuit și draku pentru voltaj !!! biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 18 Jan 2005, 15:45
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(BodyLove @ 17 Jan 2005, 21:07)
Merci Al  biggrin.gif
   Ai vazut ce troleibusista inraita sunt?   
  Ai vazut ca nu sti niciodata de unde sare iepurele? laugh.gif
  Merci inca o data de aprecieri . blush.gif  Nah, ca am rosit.. wub.gif
*



La tine nu se aplica aia cu iepurele !
ci aia cu "de unde sare calu' " tongue.gif

Lasa nu te mai inrosi biggrin.gif

Troleibuzul ca troleibuzul dar am vazut un tramvai cu cauciuce care trecea printr-o intersectie de unde scosesera sinele. Practic se terminau inainte de intersectie si reincepeau dupa. Tramvaiul venea pina acolo, baga cauciucele trecea strada si ateriza iar pe sine. A naibii tehnica !

This post has been edited by costi: 18 Jan 2005, 15:52


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BodyLove
post 18 Jan 2005, 15:50
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 12 March 04
From: Bucuresti




Hai ca m-ai facut sa rad,mai Costi. tongue.gif
Uite iar m-am inrosit. wub.gif charge.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate - B-41-C A I
Un prieten bun e ca un sutien : greu de gasit, confortabil, sprijinitor, te tine strans si intotdeauna aproape de inima ta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 18 Jan 2005, 18:05
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




QUOTE(costi @ 18 Jan 2005, 17:45)
La tine nu se aplica aia cu iepurele !
ci aia cu "de unde sare calu' "  tongue.gif

Lasa nu te mai inrosi  biggrin.gif

Troleibuzul ca troleibuzul dar am vazut un tramvai cu cauciuce care trecea printr-o intersectie de unde scosesera sinele. Practic se terminau inainte de intersectie si reincepeau dupa. Tramvaiul venea pina acolo, baga cauciucele trecea strada si ateriza iar pe sine. A naibii tehnica  !
*


Bei! Voi nu nu cititi posturile anterioare?!! Vreau si eu o poza a tramvaiului asta: colegiI mei nu ma crede!!!


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 18 Jan 2005, 18:19
Post #29


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




florian daca vrei iti fac una cu metroul cu cauciuceace si roti de fier smile.gif...e drept ca nu le foloseste alternativ ci in paralel ca sa faca mai putin zgomot si sa trepideze mai putin. S-ar putea sa fie cazul si tramvaiului din poveste ca in eu nu cred ca poate cine sa aseze pe sine un tramvai la ochi....e sugubat costi "sparge-s-ar anvelopele metroului parizian"!

This post has been edited by mil: 18 Jan 2005, 18:29

Attached thumbnail(s)
93084_cmp_1974_07_26_bd_auguste_blanqui_6_mp73_jr_ratp.jpg ( Size: 67.9k ) Number of downloads: 801


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 18 Jan 2005, 18:37
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




QUOTE(mil @ 18 Jan 2005, 20:19)
florian daca vrei iti fac una cu metroul cu cauciuceace si roti de fier smile.gif...e drept ca nu le foloseste alternativ ci in paralel ca sa faca mai putin zgomot  si sa trepideze mai putin. S-ar putea sa fie cazul si tramvaiului din poveste ca  in eu nu cred ca poate cine sa aseze pe sine un tramvai la ochi....e sugubat costi "sparge-s-ar anvelopele metroului parizian"!
*


Vezi! Nici tu nu crezi! Eu l-am vazut si am mers cu el! In prima mea ziin Francia! Mi-am zis atunci: "Nebuni Francezii astia!!!"


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 07:34
Forum Renault