DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Maini de aur fara sanse ...

Prognosis
post 24 Oct 2008, 08:54
Post #61


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




23 octombrie 2008

Aseara am terminat in sfarsit primul bloc automat centralizat de pe tronsonul exterior al dioramei. Cele 5 montaje separate ce faceau treaba pe acest tronson au fost optimizate si modernizate apoi comasate pe o singura placa. Mult imbunatatita aceasta noua placa, are optiuni pe care le-am dezvoltat si le-am implementat in vederea unui aspect cat mai variat al functionarii dioramei. Dar, despre ce face noul montaj, dupa ce voi fi reusit sa-l plasez la loculul lui. Va urma si o noua fata a tabloului de comanda, cu multe lumini de control...

th_releu_temporizare.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 25 Oct 2008, 18:05
Post #62


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Aseara, multumita lui Razvan, noul meu coleg de pasiune din Slobozia, am avut in mana pentru montare gata si la comanda, noul montaj prelucrat dupa dorinta mea de catre acesta. Imbunatatirea facuta de Razvan este anume ca sistemul lucreaza acum cu temporizare pe baza de CI 555. Aplicatia acestui circuit in automatizarea dioramei aduce noi optiuni in circulatia cat mai realista a trenurilor. In acest moment, am terminat de implementat circuitul respectiv si el produce efectul de stationare pentru un timp, al trenurilor garate in vecinatate, inainte ca unul din ele sa plece. Iata un mic filmulet facut in proba rapida precum si detalii despre noile gaselnite implementate dioramei de la Slobozia.
th_montaj1.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 27 Oct 2008, 12:25
Post #63


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




S.O.S.
URGENTA MARE


va rog din suflet cine poate sa ma ajute cat mai repede sa-mi ia din magazin de lectronice 10 circuite CI 555 costa 15 mii lei vechi bucata platesc la ramburs cumva. Am inceput inlocuirea montajelor vechi si aveam in casa 8 circuite din care 5 sunt distruse, la noi in singurul magazin de electronice din oras nu au avut decat 5 din care 4 defecte din fabrica


Va rog din suflet cine poate sa faca asta pentru mine cat mai repede!


va multumesc anticipat!


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 27 Oct 2008, 17:32
Post #64


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




Cine vrea sa-l ajute pe Arin poate sa-si faca cont si sa voteze [text inlaturat de mine (os), vezi mai jos.]
Castigand acest concurs , Arin primeste produse de 1 mil lei !

Va multumesc !


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 27 Oct 2008, 17:37
Post #65


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Am rezolvat cu circuitele. Nici nu stiu cum se numeste domnul ce m-a sunat din Bucuresti! Multumesc din suflet ! Imi era tare rau si nu am retinut numele dumnealui!


Poza mea la concursul [...text inlaturat de moderator (os): daca nu-i permis pentru unii, nu-i permis pentru nimeni (chiar daca e pentru o cauza imbratisata de mai multa lume). Sorry. ...]

MULTUMESC!




<span class='edit'>28 Oct 2008, 14:05:</span>
28 octombrie 2008

Am reusit sa definitivez noul panou al tabloului de comanda... Acum, leduri bicolore semnalizeaza operatorului tot ce se intampla pe diorama. Semafoare, pozitia trenurilor in tunel, macaze, etc. De asemeni am terminat si ultimul montaj la sistemul de securitate. Acest sistem nu permite niunui tren care vine spre gara, sa intre daca, ambele linii sunt ocupate. Un eventual tren care apare neasteptat la intarea in gara opreste pana cand una din linii se elibereaza, indiferent care din ele si atunci trenul isi reia parcursul. Acelassi sistem l-am implementat si traseului de jos. El lucreaza pe principui sesizarii prezentei unui tren si al eliberarii unui bloc de siguranta intre oricare doua trenuri aflate in mers. Aceste montaje au rolul de a proteja trenuletele de eventuale erori umane la crearea parcursului sau la executarea manevrei de liber catre un tren oarecare accidental.

th_28-10-2008-2.jpg

This post has been edited by os: 29 Oct 2008, 14:51


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 29 Oct 2008, 17:01
Post #66


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




Os ... dar pe PM se poate trimite link-ul ? Pentru cei care-l cer evident ...


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 29 Oct 2008, 18:14
Post #67


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Pe PM? De ce nu? Sigur ca da...

Inca o data pentru clarificare: NU EXISTA pentru moderatori nici o posibilitate de a interveni in PM. (nu exista nici dorinta si inici necesitate, dar asta e altceva).

Cred ca doar administraorii ar putea (teoretic) sa-si bage nasul - prin operatii directe asupra bazei de date. Nu stiu daca versiunea softwrae-ului pe care o avem stocheaza mesajele in forma criptata (unele versiuni fac asta) - daca da, nu poate NIMENI.



--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 29 Oct 2008, 19:30
Post #68


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




Ok ... deci cine vrea sa-l ajute pe Arin votand pe acel link este rugat sa-mi dea un PM smile.gif

Multumesc Os !


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 30 Oct 2008, 08:35
Post #69


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia






Din plexiglas transparent, un LED si un crucifix sfintit de la manastirea Cozia, am creat o troita luminoasa pentru diorama mea! Amplasarea troitei este la intrarea in parcarea manastirii. Suportul si acoperisul troitei sunt lucrate din scobitori si bucatele de lemn de la linguritele de inghetata. LED-ul se alimenteaza la 12 v prin rezistor de 1200 ohmi. Am mai confectionat cativa pomi. Maine, dupa uscare, vor fi plantati pe diorama.
th_troita-1.jpg th_troita-2.jpg th_troita-3.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex G.
post 31 Oct 2008, 11:28
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 9 July 06




Omule, foarte frumos ce faci tu acolo! Tot timpul am fost pasionat de diorame cu toate ca nu detin posibilitatile (spatiale in primul rand) pentru a-mi face una.

As fi vrut sa-ti trimit doua vagoane Piko, ambele de marfa, la scara mica (nu stiu indicativele) dar sunt acelea de incap pe liniile rusesti de pe care locomotiva isi culegea singura tensiunea de alimentare a motorului. Din pacate nu mai sunt in boxa (au trecut pe putin 15 ani de cand n-am mai umblat cu ele), cred ca mi le-a sustras vre-un vecin, ca multe alte lucruri.

555-uri nu am dar am o multime de 741-uri daca te intereseaza (desi nu-mi imaginez ce-ai putea sa faci cu niste operationale amarate). De asemenea daca te intereseaza, iti pot oferi un pumn de CD4011 / MMC4011 poate-ti faci automatizari cu porti logice, selectii automate de macaze, etc. Toate fara nici un ban.

Spor la lucru in continuare,
Alex


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 31 Oct 2008, 18:36
Post #71


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




Hai cu votu' ca ne-a depasit Cristea parca ...
Va rog sa-l votati pe Arin Panait ... 5 minute dureaza sa va faceti cont si sa votati !


Va multumesc !


p.s. : cine vrea link-ul si nu da de el un PM si se rezolva !


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 31 Oct 2008, 20:11
Post #72


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




MI-am facut cont in urma unui mass pe mes. Problema apare cind ma loghez... imi da blank page.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 31 Oct 2008, 20:21
Post #73


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




O sa-si revina ... da site-ul erori ... mai incearca te rog mult sa-l votezi !

Ms frumos !

This post has been edited by cosmin_2300: 31 Oct 2008, 20:22


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 1 Nov 2008, 10:14
Post #74


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




01 noiembrie 2008

Luna noiembrie a debutat cu ceva noutati pe diorama. In primul rand, aseara, Razvan a reusit sa termine montajul la cea de-a doua automatizare, in speta cea afectata blocului de comanda pentru tronsonul de sus. Sper ca astazi sa reusesc sa-l implementez si sa-l pun in functiune. Miniaturi multe au fost lucrate zilele acestea si montate pe diorama. Mai multe detalii in pagina 1 nov2008
th_fantana-05.jpg th_statuia.jpg th_taxare-02.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 3 Nov 2008, 19:14
Post #75


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




In sfarsit va pot prezenta filmul prelucrat pentru internet dupa interviul prezentat la Antena 1.
Vizionare placuta!


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 3 Nov 2008, 19:25
Post #76


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti






--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 3 Nov 2008, 19:55
Post #77


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Wow.... m-am uitat la interviu. Acum imi dau seama ca s-a investit mult mai multa munca decat ma asteptam, dar rezultatul este exceptional. Pacat ca nu exista un club al pasionatilor sad.gif. Sper sa va gasiti un sponsor la expozitie. M-a amuzat povestioara despre nick-ul "Prognosis" smile.gif. Mult succes in viitor smile.gif. Abea astept sa vad primele imagini cu diorama viitoare. wub.gif

EDIT: De ce nu pot vota poza? sad.gif

This post has been edited by Iulikk: 3 Nov 2008, 19:56


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 3 Nov 2008, 20:03
Post #78


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Nu poti vota pentru ca fie nu ai user si trebuie sa faci unul, fie nu le merge situl (vad ca in ultima vreme merge foarte greu situl respectiv) si in cazul acesta trebuie sa revii caci dupa o vreme situl merge bine.


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 3 Nov 2008, 20:16
Post #79


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




QUOTE(Iulikk @ 3 Nov 2008, 20:55)
Wow.... m-am uitat la interviu. Acum imi dau seama ca s-a investit mult mai multa munca decat ma asteptam, dar rezultatul este exceptional. Pacat ca nu exista un club al pasionatilor sad.gif. Sper sa va gasiti un sponsor la expozitie. M-a amuzat povestioara despre nick-ul "Prognosis" smile.gif. Mult succes in viitor smile.gif. Abea astept sa vad primele imagini cu diorama viitoare. wub.gif

EDIT: De ce nu pot vota poza? sad.gif
*


Am o mica , completare la acel interviu ... Arin a uitat sa spuna ca inafara de amestecul acela "special" din ipsos si aracet s-a folosit si hartie igienica sau servetele ca "suport" pt acel amestec biggrin.gif

This post has been edited by cosmin_2300: 3 Nov 2008, 20:16


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Nov 2008, 18:50
Post #80


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(cosmin_2300 @ 31 Oct 2008, 21:21)
O sa-si revina ... da site-ul erori ... mai incearca te rog mult sa-l votezi !

Ms frumos !
*


Am reusit IN SFARSIT sa votez. Bafta maxima!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 4 Nov 2008, 20:33
Post #81


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia






04 noiembrie 2008

Astazi am facut cativa copacei dupa metoda buretelui. In prima faza sunt la uscat. Am continuat cu plantarea de tufisuri si vegetatie in zona frontala, intre linii si de-a lungul tronsonului frontal. Multe plante si in zona podului, gradina laterala si dealul cu flori (dupa cum este renumele). DETALII si POZE plus un filmulet cu noua automatizare de pe diorama. Filmul nu are comentarii.

th_04-11-2008-01.jpg th_04-11-2008-02.jpg th_04-11-2008-03.jpg th_copaci-sr-01.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 6 Nov 2008, 07:46
Post #82


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Am castigat concursul foto. Va multumesc tuturor celor ce m-au votat. Voi lua omuleti de 100 RON. Mai sunt cateva zile pana la expo si am mari emotii...


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai 90
post 6 Nov 2008, 21:01
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 31 January 08




CUM POT LUA LEGATURA CU DL.PROGNOSIS?
Si tata lucreaza la o diorama, el nu sta pe mess dar stau eu destul in locul lui si mi-ar placea sa vorbesc cu dl.Prognosis de machete, daca are timp.
Nu o sa il sacai cu sfaturi,decat sa vorbim.biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 6 Nov 2008, 21:06
Post #84


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




Iti spun eu pe mess tongue.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 9 Nov 2008, 19:25
Post #85


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




09 noiembrie 2008

Evolutia din 9 noiembrie 2008 fara prea multe cuvinte. cativa copecei facuti de mine, personaje, scenarii, maruntisuri dar care fac sarea si piperul dioramei... Las imaginile sa vorbeasca, mai ales ca acesta este ultimul meu post inainte de expozitie. La intoarcere voi mai posta fotografiile facute acolo si apoi... gata! Nu mai am putere nici sa lucrez la diorama si nici sa fac poze, pagini de net, posturi pe forumuri, etc. Ma retrag din viata publica. Lumea modelismului feroviar va fi un loc mai bun fara mine. Nu voi sterge situl TRENULETE.INFO, il voi lasa pana expira contractul. Adica, in situatia in care se mentine din publicitate (caci isi face plata automat din reclama) poate sa traisca atat cat are viata. Daca se inchide de la sine... sanatate. Eu nu mai pot! Bafta tuturor, ne vedem la Brasov! Pentru cine are nevoie de mine, pagina de contact il poate indruma!
th_arbusti-00.jpg th_09-11-2008-73.jpg th_09-11-2008-18.jpg th_09-11-2008-90.jpg

Bafta tuturor!


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 9 Nov 2008, 19:40
Post #86


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




Cu aceste cuvinte .... campania de ajutorare a lui Arin s-a inchis ... diorama a fost terminata ... cine mai vrea sa-l ajute pe domnul Arin cu bani pentru medicamente si pentru Brasov ( sa aiba la el ) gaseste contul in prima pagina sau ma poate contacta pentru a i-l trimite prin PM ...
Va multumesc frumos tuturor celor care l-ati ajutat pe Arin !
Sa va dea Dumnezeu sanatate !


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 10 Nov 2008, 14:51
Post #87


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




10 noiembrie 2008

Un ultim scenariu cu cei 4 muncitori si o sapatura asa ca la carte, cum se face pe la noi, este gata si montat pe diorama... In asteptarea figurinelor premiu de la concursul foto, nu mai am ce face decat sa ma concentrez pe repartizarea ultimilor granule de vegetatie. Oare unde o sa le pun ???
Si daca pana azi, sincer nu am avut timp sa ma joc cu trenuletele, pur si simplu, acum cand diorama este terminata si ma pot juca cu ele in voie, nu am chef sa o fac. Parca imi lipseste activitatea... ma ard palmele sa fac ceva. Le invart de 10 ori pe zi pe diorama si apoi fac manevre manuale. De' ma specializez in "miscare"... Dar, dupa cateva ture, dupa ce dau inainte si inapoi, dupa agatat si schimbat vagoane intre ele, dupa ce rulez toate locomotivele pe care le am... ce mai pot sa fac ? Nimic ?!? Hmmm! Creierul meu refuza cu incapatanare sa intre in menopauza! Zac fara treaba de numai 2 zile si deja mor de plictiseala.... Ajuns la destinatie, iti dai seama ca "numai drumul e interesant"

th_IMG_0722.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 19 Nov 2008, 19:41
Post #88


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




19 noiembrie 2008

Am aparut in ziarul Independent pe prima pagina! Orasul din Sufragerie incepe sa se arate lumii!
th_independent-0.jpg
Am montat fantana arteziana in parc dar mai am de lucru la montajul electronic ce va comanda luminile fantanii. Cateva instantanee cu personajele noi puse pe diorama in diverse scenarii.
th_IMG_0959.jpg th_IMG_0960.jpg th_IMG_0964.jpg

20 Nov 2008, 12:36:
Atat din motive de sanatate, cat si din motive financiare, nu mai pot continua lucrul la aceasta diorama. Drept urmare diorama va fi scoasa la vanzare

This post has been edited by Prognosis: 20 Nov 2008, 11:36


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 25 Nov 2008, 13:42
Post #89


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Am reusit in sfarsit sa inscriptionez trenul sponsorului. Au sosit autocolantele drept pentru care multumesc lui Cosmin pentru efortul de a alerga prin Bucuresti sa mi le faca si sa mi le trimita! Multumesc si sponsorului pentru minunatul trenulet.
th_tren-sponsor-4.jpg
Imi pare rau ca nu mai am fonduri sa iau doua seturi de masinute Reno ca sa le pun in vagoanele ce cara masinute!
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=H451628

Attached thumbnail(s)
reno16.jpg ( Size: 16.67k ) Number of downloads: 73


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 27 Nov 2008, 12:58
Post #90


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




27 noiembrie 2008

Astazi, a sosit si atat de mult asteptatul autobuz scolar, alaturi de prima cursa cu turisti care viziteaza Blumenberg. Suntem gata de drum. Am demontat diorama, totul este bagat la cutiute si pregatit. Am mari emotii pentru cum se va desfasura transportul si cum voi ajunge cu diorama la Brasov. Sper sa fie timp bun si sa ajungem intregi si sanatosi.
th_27-11-2008-1.jpg th_27-11-2008-5.jpg
Multumesc tuturor celor ce m-au ajutat si incurajat. La intoarcere voi analiza datele chestionarului si voi lua o decizie!
Ne vedem la Brasov! Asa sa ne ajute Dumnezeu tuturor!

This post has been edited by Prognosis: 27 Nov 2008, 12:59


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 22:12
Forum Renault