DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> solenza

abc
post 28 Nov 2008, 09:42
Post #1


old school kid


Group: Members
Posts: 651
Joined: 28 November 08
From: Bucuresti




salut sunt nou pe aici ,mi-am cumparat si eu o scala acum o luna de zile sh ..sunt cam paralel cu anumite chestii .. wacko.gif .prima masina ..am si eu o intrebare daca schimb incuietorile trebuie schimbata si inchiderea centralizata ? ca la portbagaj acum doua saptamani m-am trezit ca mi-a cazut siguranta de la butuc ..si acum se misca butucul (practic iese un pic afara) de cate ori deschid..sau se poate monta deschidere din habitaclu ?( ca e mult mai usor asa ca trebuie de fiecare data scoasa cheia din contact bla bla.) ...sper sa nu deranjeze topicul..si daca are cineva cartea tehnica a masinii rog frumos un pm ceva ..raman dator ...multumesc

This post has been edited by abc: 28 Nov 2008, 09:45


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Katoxy
post 28 Nov 2008, 09:52
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 14 September 07




Nu te baga tu in ea parerea mea, dute la un service. Sunt ciudate chestiile astea , daaca nu te pricepi .


--------------------
Renault Laguna II Hatchback 2002 - HD-10-GGE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abc
post 28 Nov 2008, 10:03
Post #3


old school kid


Group: Members
Posts: 651
Joined: 28 November 08
From: Bucuresti




mersi de sfat omu' ...auzisem ca solenza se deschide foarte usor ...si de asta ..as vrea incuietorile schimbate sa am alta cheie


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 28 Nov 2008, 21:31
Post #4


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




salut
pentru deschiderea portbagajului eu am folosit un motoras de la o inchidere centralizata pe care il actionez de la sofer numai atunci cind vreau sa deschid portbagajul...de mentionat ca mai am si acea incuietoare la capota portbagaj dar de atunci de cind mi-am pus acel motoras nu am mai bagat cheia in incuietoare
bafta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 28 Nov 2008, 23:20
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(abc @ 28 Nov 2008, 09:42)
salut sunt nou pe aici ,mi-am cumparat si eu o scala acum o luna de zile sh ..sunt cam paralel cu anumite chestii .. wacko.gif .prima masina ..am si eu o intrebare daca schimb incuietorile trebuie schimbata si inchiderea centralizata ? ca la portbagaj acum doua saptamani m-am trezit ca mi-a cazut siguranta de la butuc ..si acum se misca butucul (practic iese un pic afara)  de cate ori deschid..sau se poate monta deschidere din habitaclu ?( ca e mult mai usor asa ca trebuie de fiecare data scoasa cheia din contact bla bla.) ...sper sa nu deranjeze topicul..si daca are cineva cartea tehnica a masinii rog frumos un pm ceva ..raman dator ...multumesc
*



1. AICI este topicul de PIESE auto , nu de probleme tehnice !
2. problema ta este ca ai pierdut siguranta de la butucul hayon-ului , deci mergi sa cumperi una de prin targ sau de la o reprezentanta de piese DACIA , eventual o comanzi .
3. mergi cu masina dupa ce ai rezolvat problema asta si-ti instalezi deschidere hayon din masina , fie ca apelezi la o functie a alarmei auto , fie ca-ti va instala electricianul un buton la bord pt deschiderea portbagajului , cu ajutorul unui actuator .
4. tu decizi daca vei mai foloosi cheia pt butuc sau nu , dar nu uita ca iarna ingheata toate , si butucuri si actuatoare !
5. decat sa te apuci sa-ti schimbi toate cheile si sa reprogramezi antidemarorul si restul , mai bine schimbi alarma si rezolvi problema . Degeaba iti deschide masina , daca nu dezactiveaza alarma , altfel degeaba schimbi cheile , ca , daca e sa ti-o sparca parge un geam si tot te-a rezolvat ...

QUOTE(Katoxy @ 28 Nov 2008, 09:52)
Nu te baga tu in ea parerea mea, dute la un service. Sunt ciudate chestiile astea , daaca nu te pricepi .
*


Da , ciudate rau ! radmasa.gif Alte sfaturi ? De sarbatori am auzit ca sunt la promotie posturile , scrii unul si castigi unul gratis !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abc
post 30 Nov 2008, 20:26
Post #6


old school kid


Group: Members
Posts: 651
Joined: 28 November 08
From: Bucuresti




marius nu am pierdut siguranta ..doar ca se misca in draci..eu ma refeream sa numai folosesc aceeasi cheie si la contact si la deschidere ...cat costa un kit pentru portbagaj cu actuator ?

si ca sa numai deschid alt topic sa imi sariti la gat...de unde pot face si eu de o masca pentru solenza ca vreau sa ii scot emblema sa fie masca simpla ? ..

This post has been edited by abc: 30 Nov 2008, 20:28


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inamicu
post 30 Nov 2008, 22:40
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 08




apropo de acest topic eu nu am inteles ceva...am o solenza cu inchidere centralizata si cheia o folosesc doar la portbagaj si la rezervor intrebare mea e cum se poate face ca portbagaju sa se deschida dintru buton pus eventual ulterior in bord sau sa foe deschis de pe cheie atata timp cat cheia deschide doar portierele...sincer rec habar nam cum da as vrea s aimi explice cineva daca vrea multumesc


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parsifal87
post 30 Nov 2008, 23:20
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 November 08




de cat sa dai bani pe un kit cu actuator nu mai degraba iti faci o cheie in oras cu care poti deschide doar busonul de benzina si portbagajul ca alea nu citewsc cipul doar.si iesi muuuuuult mai ieftin pt ca cheia aia nu se strica niciodata in com paratie cu actuatorul biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inamicu
post 30 Nov 2008, 23:22
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 08




intradevar aici ai dreptate chiar nu mam gandit la asta ms..na nu prea ma pricep la astea biggrin.gif


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parsifal87
post 30 Nov 2008, 23:29
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 November 08




nici eu dar chestia asta am culeso tot de pe forum oricum este cu placere daca ti-am fost de ajutor.eu asa am de ghand sa fac ca m-am plctisit sa tot opresc motorul cand vreau sa deschid portbagajul.bafta!


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inamicu
post 30 Nov 2008, 23:33
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 08




exact asta e cea mai naspa faza ca tot timpu tre sa opresti motoru ca sa il deschizi chiar am sa fac chestia asta cat de curand e si ieftina si utila in acelasi timp bft


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parsifal87
post 30 Nov 2008, 23:36
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 November 08




ma bucur ca ti-am putut fi de folos si multa bafta in continuare!


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inamicu
post 30 Nov 2008, 23:38
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 08




as mai avea o intrebare pt u...am mai intrebat chestia asta pe forum ...as vera sa pun pe grila din fata acolo unde era sigla...o dunga de aia cu leduri..nushc um se numeste exact as vera sa stiuc am cat ajunge o chiestie de aia...cu tot cu montaj eventual


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parsifal87
post 30 Nov 2008, 23:45
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 November 08




pai acolo nu stiu cat de legal este daca o pui biggrin.gif si ma gandesc sa u ai probleme ci sticletii dar in general (banuiesc ca tu vrei ceva in genul da la audi a5) costa vreo 100 roni pe net.bafta


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inamicu
post 30 Nov 2008, 23:48
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 08




aha ms..cat privesc pb cu gaborii tata e gabor la circulatie tongue.gif asa ca nu cred ca voi avea mari pb


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parsifal87
post 30 Nov 2008, 23:52
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 November 08




in privinta asta ai dreptate dar gandestet ca daca pleci din localitate nu mai e valabila faza ca "tata e gabor la circulatie".daca masina e doar ca sa ai ce plimba prin oras e ok daca nu gandeste pentru atunci cand pleci in aafara orasului sa ii pui8 un fel de intrerupatoe sa asa ceva.bafta!


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 Dec 2008, 00:25
Post #17


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




si daca e gabor crezi ca iti poti face de cap ? biggrin.gif Acuatoarele nu se strica daca sunt folosite cum trebuie ... pentru actionarea unui acuator pentru porbagaj se foloseste un buton cu revenire.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parsifal87
post 1 Dec 2008, 00:31
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 November 08




oricum o mica sansa exista sa se strice si de cele maimulte ori din vina umana dar oricum se poate strica pe cand o cheie ar trebui sa o rupi in butuc si odata ce ai rupto sa dus naibii butucu biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abc
post 1 Dec 2008, 11:22
Post #19


old school kid


Group: Members
Posts: 651
Joined: 28 November 08
From: Bucuresti




inamicu ..eu de ce crezi ca am deschis topicul ..mda ...nu e acelasi lucru pe care l-am scris si eu mai sus ? ...ca sa schimb doar butucul la portbagaj trebuie si la usa ? ..

This post has been edited by abc: 1 Dec 2008, 11:23


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
optikl
post 29 Dec 2008, 09:46
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 11 May 08




sall fratilor..de curand am faqt un accident in partea din fata la slz mea:X:X;))..si nush cam cat m-ar costa piesele..dak ma puteti ajuta si pe mine cu niste preturi..are asa:
-capota
-aripa dreapta
-faruri cu semnalizari
-bara d jos
-grila de la radiator q sigla


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abc
post 29 Dec 2008, 10:28
Post #21


old school kid


Group: Members
Posts: 651
Joined: 28 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(optikl @ 29 Dec 2008, 09:46)
sall fratilor..de curand am faqt un accident in partea din fata la slz mea:X:X;))..si nush cam cat m-ar costa piesele..dak ma puteti ajuta si pe mine cu niste preturi..are asa:
-capota
-aripa dreapta
-faruri cu semnalizari
-bara d jos
-grila de la radiator q sigla
*


mai mai ,dubios avatarul tau laugh.gif ....vezi ca pe pagina principala ,exista un topic Bursa ...sau dai unde gasesti Search ,cand esti pe pagina principala este in dreapta pe banda aia albastra ..si cauta Dezmebrez solenza ...e un tip din sibiu care o face bucati si o vinde..smile.gif hai ca iti pun eu link-ul.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...0&hl=radu+sibiu si ii ceri ce vrei dumneata ...

This post has been edited by abc: 29 Dec 2008, 10:28


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th September 2024 - 05:29
Forum Renault