DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema noxe CO=2,4, supernova

djasu82
post 10 Feb 2009, 20:00
Post #31


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




stai linistit ca astia iti arata repede piesa defecta daca contestezi decizia lor ... asa mi-au aratat si mie o plasa cu cateva pinioane de la cutia de viteza... Asta e ce vrei sa moara de foame ....


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crysty00b
post 31 Mar 2009, 21:31
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 8 March 08




Revin cu precizari despre problema cu noxele.

nu am gauri in evacuare
sonda lambda functioneaza bine sanatoasa
tester ok

noxe marite odata cu consum marit se mai datoreaza asa cum mi s-a intamplat mie de la segmentii uzati dupa ce am folosit mult laudatul ulei elf competition care am aflat recent ca dupa ce a fost pus in primele supernove a fost retras imediat si s-a trecut pe ulei dacia belgian

nu stiu cum sa va spun dar cei care au incercat sa-mi raspunda aici nu au pomenit nimic de semeringuri la supape sau segmenti uzati care determina consumul de ulei si cresterea noxelor.... brava

This post has been edited by crysty00b: 31 Mar 2009, 21:31


--------------------
Dacia SuperNova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Mar 2009, 22:03
Post #33


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(crysty00b @ 31 Mar 2009, 21:31)
nu stiu cum sa va spun dar cei care au incercat sa-mi raspunda aici nu au pomenit nimic de semeringuri la supape sau segmenti uzati care determina consumul de ulei si cresterea noxelor.... brava
*


Nu stiu cum sa-ti spun, dar nu ai facut referire NICAIERI ca-ti consuma ulei.
La asa descriere de manifestari, raspunsurile au fost chiar prea competente...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crysty00b
post 31 Mar 2009, 22:06
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 8 March 08




M-ai spart!!!


--------------------
Dacia SuperNova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Mar 2009, 22:17
Post #35


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mecanicul care te-a informat asupra acestui fapt nu ti-a spus si care e consumul de ulei care duce la cresterea noxelor?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crysty00b
post 31 Mar 2009, 22:26
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 8 March 08




chiar crezi ca ma intereseaza daca consuma ceva mai putin ulei sau mai mult?
daca chiar esti interesat tu, 3 litri de ulei in 4 luni max 800km pe perioada iernii

consuma oricum ulei, nu am stiut decat atunci cand mi s-a aprins becul in bord
acum e segmentata, am schimbat piesele uzate si totul este normal, consumul de benzina a revenit la normal, extern 5l%

This post has been edited by crysty00b: 31 Mar 2009, 22:27


--------------------
Dacia SuperNova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Mar 2009, 22:36
Post #37


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




LolLolLo.gif radmasa.gif
Adica tu puneai mai mult ulei decat intr-un trabant? Si asta ti se parea normal? Sa-ti consume 3 litri/800 km?
radmasa.gif
Si nu ti-a spus nimeni nimic de uleiul din carcasa filtrului de aer? Buni mecanici ai nimerit, ce sa zic.
Inclusiv aia de la ITP. Nu li s-a parut anormala culoarea gazelor de esapement? La consumul ala de ulei cred ca aratau ca albastrul cerului instelat.
Oricum, adevaraciune masina matale. Motor varza, instalatie electrica varza.
Si tie ti se pare normal. radmasa.gif .


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marduk8602
post 31 Mar 2009, 23:06
Post #38


4x4 offroad


Group: Members
Posts: 119
Joined: 6 September 07
From: bucuresti




doar din curiozitate... pot sa ntreb cati km are masina si cat de frecvente au fost reviziile??? nu de alta da a mea are 100000, mers cu acelasi ulei 20000 ca am uitat sa fac revizia, mers pe drumuri de pamant fara asfalt, noroaie, tinut motoru numa la 5500 de ture si apoi facut autstrada cu 160... si nu mi a mancat niciodata un strop de ulei... cum sa ajunga sa consume 3 litrii la nici 1000 de km ca io nu-mi explic... ohmy.gif


--------------------
dacia mcv cheala sep 2011 - B-26-YIR
minsk 125cc 1992 B-90-EAE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mvali
post 1 Apr 2009, 10:29
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 8 February 07
From: Ploiesti




Mai colegi va rog un pic de lumina aici: ce are uleiul "elf competition"? din asta am pus eu pana acum.


--------------------
ex Dacia SuperNova Confort 2001 / Opel Corsa Enjoy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Apr 2009, 10:43
Post #40


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




N-are nimic, dar daca il pui dupa vaselina spala vaselina si ramane motorul curat...

Ce e asa neclar? Domnu' inginer initiator de topic si-a luat masina SH de la un samsar, era manarita grupa mare sa arate bine dar ea era o coaja pe dinauntru.
Si toate astea dupa ce s-a intretinut cu greucenisme cu cei de la Astra asigurari ca nu-i dadeau banii pe care ii vroia pe junghiul de dinainte.
Eu stiu doctori care se ingrijoreaza de consumul de ulei. Dar sa fii inginer si sa nu-ti pese...
Uneori lumea are masinile care le merita. Parerea mea.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 1 Apr 2009, 13:38
Post #41


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Scuza-ma dar de ce ma insulti zicand ca initiatorul e inginer? Exceptii acceptate: zootehhnist, agronom.



--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Apr 2009, 13:47
Post #42


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu insult pe nimeni, asa scrie in profilul lui de pe un forum din iasi. Ie pi bune.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crysty00b
post 1 Apr 2009, 14:02
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 8 March 08




ba klaus, esti praffffffffff, pe forum vad ca stai toata ziua si dai din taste, pacat ca in viata reala nu mai ai timp de altceva

daca sunt inginer care e problema ta ? intr-un post mai sus am spus ca nu am observat consumul de ulei decat atunci cand am observat martorul pe bord.

toate posturile pe care le-am facut au fost sa-mi rezolv o problema sau sa le spun altora ce problema am avut si rezolvarea.

ca o precizare masina nu a fost cumparata de la nici un samsar, nu a avut nimic schimbat pana la 75 mii km inafara de ulei si filtre, totul a fost original, nici distributia nu fusese schimbata la 60 mii sau 4 ani, nici o modificare la instalatia electrica......klaus vezi ca aberezi si sa te mai intreb ceva....ai peugeot 206 si postezi pe forum pt posesorii de dacii? cred ca ai gresit forumul baiatu
la service dacia am fost de cateva ori si mi s-a spus ca totul este ok si functioneaza bine, probabil am dat de mecanici priceputi asa ca tine care dau sfaturi si aici



--------------------
Dacia SuperNova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Apr 2009, 14:46
Post #44


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




S-a bashit mireasa charge.gif radmasa.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 1 Apr 2009, 14:59
Post #45


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




In biserica.


Cristinel tata... consumul de ulei nu apare asa... brusc... el se accentueaza in timp. e ca si cancerul, se extinde. Un prim indiciu (pentru cei care nu stiu ce-i aia masina) e sa vezi ceata in oglinzi intr-o zi cu soare. Cam asta trebuia sa vezi cu consumul de ulei pomenit de tine. Noi astia, anjinerii (termen care evident te exclude), avem prostul obicei sa verificam joja de ulei din cand in cand, si sa observam consumul de ulei inca de cand este micut.

Mai pot continua, dar in mod sigur irosesc bitii.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Apr 2009, 15:18
Post #46


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Bine, evident ca economistii ar lua in considerare si alte motivatii ale starilor de fapt. De exemplu ca uleiul se scurgea pe la un buson nestrans la ultima revizie.
Si mergand masina aia fara ulei, normal ca i s-au dus segmentii (si probabil nici camasile nu o duc foarte bine). Si cand a completat uleiul, cu segmentii aia evident ca ramanea uleiul drept in camera si facea plici-ploc.
Daca segmentii erau varza de la inceput pai aduna uleiul cu polonicul din filtrul de aer la revizie. Ceea ce bag de seama ca nu s-a intamplat. desi nimic nu mai e sigur din ce se spune.
Dar e mult mai usor sa gasesti motive facile gen: uleiul era prost.
Si evident, aia de vor sa te ajute sunt prosti ca nu ti-au spues ce are bolnavul, bolnav la care tu ai dat ca simptome doar ca "are temperatura", nu si daca are dureri, daca are rosu in gat etc.
Ca temperatura are si un gripat, are si unul cu abces dentar de ex, si se trateaza diferit.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crysty00b
post 1 Apr 2009, 16:34
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 8 March 08




bai baieti, hai ca va las ca sunteti prea destepti pentru mine, poate va incomodez eu, sa va manifestati pe forumul asta....cu atat o sa ramaneti si nimic mai mult
m-am lamurit ca e o pierdere de timp si de multe altele sa mai continui
klaus, te-a facut mata doctor si tu stai pe forum la dacia....naspa
bafta


--------------------
Dacia SuperNova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Apr 2009, 16:50
Post #48


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mai asa prost cum sunt, eu nu mi-am platit prostia pe reparatii la masina ca altii...
Si vezi ca de doreai sa te adresezi de mama, "mata" e prescurtarea de la "matale". Prescurtarea de la "mama ta" e "ma-ta". Vorba aia, greu la deal cu boii-n car.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 1 Apr 2009, 16:57
Post #49


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Urat din partea ta @crysty00b nu se vorbeste asa pe un forum ......daca in 09.12.2008 ai deschis acest topic si nu ai stiu sa prezinti problemele la masina ta, nu este nimeni de vina mai ales ca toti au sarit sa te ajute !!! ....dupa aproape 4 luni realizezi ca problema la masina ta este ca manca ulei cu galeata si tot tu te intrebi dece nu ies noxele biggrin.gif..... Si la afirmatia "ba klaus, esti praffffffffff," cred ca se potrivea la adresa ta ....
O zi buna in continuare si sa mai ceri sfaturi pe acest forum .


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 1 Apr 2009, 18:57
Post #50


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Dovedindu-se că domnul klaus e praffff, ăăăă, domnul crysty00b e de fapt (că de: cine zice, ăla e), acilișea se dă stingerea. Nu de alta, da' poa' a găsit nea cutare inițiatoru' bontonu' de suicid. unsure.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 05:42
Forum Renault