DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Euroins (Asitrans), Informatii, pareri

Geox16v
post 10 Mar 2009, 21:03
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 29 March 07




Poate ca sunt rau dar la toti cei care spun '' Imi fac cea mai ieftina asigurare ca doar nu e pentru mine si nu ma intereseaza '' le doresc sa-i loveasca si pe ei unul cu o asigurare dinaia


--------------------
EX-DACIA LOGAN PRESTIGE 2006 1,6 16v
Creierul a invins intotdeauna muschii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 14 Mar 2009, 10:58
Post #92


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




revin iar. m-au &iuml;nervat" si le-am trimis o adresa cu nr de inreg.

asa suna





Domnule Director


Ma numesc Tuderascu Florin, domiciliat in Braila, Bd. ___________ nr ..... C.I. XR xrxrxr, CNP 1780802xxxxx
In urma accidentului produs de asiguratul dvs. RCA, Georgescu Dumitrel, din data de 20 ianuarie 2009, in calitate de pagubit, mi s-a deschis dosarul de dauna nr. 72 (EJ 18032) in data de 21 ianuarie 2009. Dupa completarea dosarului am facut o cerere de despagubire in regie proprie cu plata inaintea reparatiei, nemaidorind sa repar autoturismul, urmand sa-l expun spre vanzare. La completarea dosarului am depus o calculatie pentru a stabili suma aproximativa de despagubire, calculatie facuta de catre un service autorizat, conform programului "Audatex" implementat, acceptat si folosit de majoritatea societatilor de asigurare. Calculatia ajungea in jurul sumei de 19200 lei (192 milioane lei vechi). Ultimul document cerut pentru completarea dosarului (cererea pentru regie proprie) a fost depus pe data de 11 februarie 2009. La o luna dupa aceasta si dupa mai multe insistente mi-a fost dat un raspuns, telefonic, care sincer sa va spun ma uimit. La modul negativ. Mi s-a comunicat telefonic ca suma maxima pe care trebuie sa o primesc este de nici mai mult nici mai putin de 6900 lei (69 milioane vechi). Spun ca m-a uimit deoarece una din piesele avariate valoreaza la cel mai ieftin furnizor de piese (Frontal Braila - se poate verifica) 62 milioane lei vechi. Mai ales ca suma aceasta de 69 milioane nu reprezinta nici macar 50 % din valoarea totala a devizului facut de mine, de altfel un deviz de bun simt,( sustin aceasta cu niste comentarii la articolul „Modele noi in baza de date AUDATEX” de pe site-ul www.1asig.ro conform carora citez „Asa este...este un program facut sa cistige societatile de asigurari” si „audatex-cel mai prost sistem de normare a unei lucrari de reparatie la un autovehicul prin faptul ca avantajeaza ffffffffffffffoarte mult companiile de asigurari”) stiind faptul ca piesele din Audatex au un adaos comercial undeva in jur de 10%. In momentul completarii dosarului am scos de pe site-ul producatorului de piese pentru BMW (www.realoem.com ) preturile de referinta pentru piesele avariate in urma accidentului produs de asiguratul dvs., precum si codurile acestor piese (care daca va uitati pe devizul facut de mine, corespund cu cele din acest deviz), lista se afla de asemenea depusa la dosar, agentul constator dorind ca aceasta lista sa se afle la dosar. Tin sa precizez ca preturile in dolari din acea lista nu contin nici adaos comercial nici tva si nici alte taxe, pretul acestora pe piata din Romania fiind echivalentul in euro.
Avand in vedere toate aceste aspecte va cer recalcularea cuantumului despagubire conform art. 50 pct. 3 din Ordinul CSA nr. 8/2008 ("Cuantumul pagubei la vehicule este egal cu costul reparatiilor partilor componente sau ale pieselor avariate ori cu costul de inlocuire a acestora, inclusiv cheltuielile pentru materiale, precum si cele de demontare si montare aferente reparatiilor si inlocuirilor necesare ca urmare a pagubelor produse prin respectivul accident de vehicul, stabilite la preturile practicate de unitatile de specialitate, la care se adauga cheltuielile de transport ale vehiculului, precum si cele efectuate pentru limitarea pagubelor, dovedite cu documente justificative, potrivit art. 55. Prin unitati de specialitate se intelege persoanele juridice legal autorizate, care au in obiectul lor de activitate comercializarea de vehicule, parti componente, piese inlocuitoare si a materialelor pentru acestea, cu exceptia celor in regim de consignatie, si/sau executarea de lucrari de intretinere si reparatie la vehicule") si tinand cont de prevederile articolului nr. 50 punctul 7 din Ordinul CSA nr. 8/2008, care spune ca "Preturile partilor componente, ale pieselor inlocuitoare noi si ale materialelor sunt cele practicate de unitatile de specialitate" si ale articolului nr. 47 din acelasi ordin ("La stabilirea despagubirii, in cazul avarierii sau al distrugerii bunurilor, se iau ca baza de calcul pretentiile formulate de persoanele pagubite, tinand cont de prevederile legale privind acoperirea cuantumului pagubelor aduse bunurilor, fara a se depasi valoarea acestora din momentul producerii accidentului si nici limitele de despagubire stabilite prin polita de asigurare RCA"). Din aceste articole am dedus ca preturile nu pot fi nici mai mari (conform art 50 pct. 10), dar nici mai mici (conform art 50 pct. 7) decat cele practicate de unitatile de specialitate.
In acelasi timp va solicit si o copie dupa prima calculatie conform careia cuantumul despagubirii de care trebuie sa beneficiez se situeaza in jurul sumei de 69 milioane lei vechi, suma pe care o consider o jignire si o discriminare fata de persoanele care aleg sa-si repare autoturismele in service, eu avand acelasi drept la despagubire (mai putin TVA- ul) ca si celelalte persoane amintite anterior si drept urmare daca nu mi se despagubeste intreaga suma pe care legal sunt indreptatit sa o primesc imi rezerv dreptul de a reclama la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor si de a actiona in instanta Societatea de Asigurare Euroins pe care o reprezentati avand ca temei legal Art 37, din ordinul 8/2008 al CSA (Daca asiguratorul RCA nu isi indeplineste obligatiile in termenul prevazut la art. 36 sau si le indeplineste defectuos, inclusiv daca diminueaza nejustificat despagubirea, la suma de despagubire cuvenita, care se plateste de asigurator, se aplica o penalizare de 0,1%, calculata pentru fiecare zi intarziere).
In speranta ca imi vor fi respectate drepturile si ca nu voi mai fi plimbat de la o persoana la alta cum am patit pana acum cu personalul Euroins Bucuresti, va multumesc.

Data Cu respect, Tuderascu Florin!



Domnului Director al Departamentului Daune din cadrul Euroins Asigurari



--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 16 Mar 2009, 11:49
Post #93


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Asteptam cu interes continuarea... Te rog sa ne tii la curent.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 16 Mar 2009, 13:20
Post #94


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




mie nici acum dupa 2 luni nu mi-au platit cei 5 milioane avizul de plata la tico radmasa.gif sunt praf ptr 5 mil atata chinuiala. papa casco de la ei wink.gif astept sa-mi recuperez cartea de identitate din service dupa ce platesc ei....


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 18 Mar 2009, 10:49
Post #95


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




am facut reclamatie la CSA, la bucuresti si azi la constanta. dupa asta am sunat iar la daune la bucuresti si surpriza. nici n-a sunat odata si mi s-a si raspuns, asta dupa ce vineri am sunat de le-am inrosit telefonul si n-au raspuns. in fine, mi se da telefonul unui domn Constantin care vroia la randul sau sa imi dea telefonul unei doamne cu care mai vb si cu care nu m-am mai inteles si care m-a pasat spre director. m-a intrebat unde s-a deschis dosarul de dauna si ce nr are si i-am spus dupa care i-am spus si cum ma numesc . in momentul ala parca si-a amintit. "aaaa sunteti domnul acela care mi-ati trimis si mail...." da eu sunt si vreau sa-mi calculati corect suma care mi se cuvine. ok imi spune el, o rezolvam.
acum astept rezolvarea. eu i-am mai spus... domnule eu am depus la dosar o calculatie conform audatex. eu nu am pretentia ca si calculatia dumneavoastra sa fie la fel. dar nici o diferenta asa de mare. poate sa existe diferente, dar sa fie undeva tot pe acolo.
va salut pe toti. va anunt daca rezolv ceva. succes

This post has been edited by Tudor: 13 Oct 2009, 20:22


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mindrunner
post 23 Mar 2009, 10:27
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 11 May 06




Sunt vai mama lor...Din 9 ianuarie astept sa-mi rezolve si mie dosarul.Abia azi mi-au comunicat ca-i dauna totala.
Acum probabil vor mai urma inca 2 luni pana o sa vad banii.
Mi-au dat un "nr.de intrare" , o hartie cu o stampila si un nr de inregistrare.Am intrebat cand se face plata..pai in 15/20 zile lucratoare.
Daca le-au trebuit mai de 2 luni sa se decida daca e dauna totala ori ba..va imaginati cat va dura sa faca o plata.

Este o nesmitire fara margini in toata aceasta societate de asigurari. mad.gif

This post has been edited by Mindrunner: 23 Mar 2009, 10:45


--------------------
Renault Clio 2004
[URL=http://www.carmultimedia.ro/navigatii-auto-android.html]Navigatii dedicate Android[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 27 Mar 2009, 17:17
Post #97


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




Un mic info ptr cine vrea sa stie.euroins nu are decontare directa cu nici un service wink.gif am aflat de la sucursala aflata pe Str. Hategana Bucuresti.


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 29 Mar 2009, 21:15
Post #98


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




deja am 2 luni si 2 saptamani de cand stau. si nimik. mi s-a promis ca mi se va rezolva problema banilor. ca vor recalcula suma pe care trebuie sa mi-o dea. nici macar nu mi se mai raspunde la telefon. astora le-ar trebui retrasa autorizatia.


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 29 Mar 2009, 21:39
Post #99


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




Sa nu faceti vreodata prostia sa ziceti asiguratorului ca ati avut accident cu un prieten ca e de jale,cand am mai trecut pe la sediu euroins dupa hategana sa-i intreb daca au platit sami recuperez IC de la service .era acolo unu care certa cu o tampita angajata acolo,si tipa aia ca nebuna ca ce e asta accident intre prieteni pai voi va reparati masina pe bani nostri ce aici .
Io am ramas uimit cat de loiali sunt angajatii radmasa.gif parca ii platea din buzunaru ei lu ala dauna laugh.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 30 Mar 2009, 21:22
Post #100


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




in continuare incearca sa ma abureasca. azi am dat telefon de vreo 2 ori. odata mi-a raspuns o tanti care mi-a recomandat sa sun un pic mai tarziu pentru ca nu avea dosarul meu. sun mai tarziu raspunde un nene (Balta Dan). ii spun problema la care imi spune si el ca nu are dosarul si sa sun dupa ora 4 ca pana atunci intra intr-o sedinta. sunt pe la 4 si 20 suna ocupat. incerc iar pe la 4.30. suna. dar degeaba. nu raspundea nimeni. deja le-am facut reclamatie la csa bucuresti si csa constanta. urmeaza tribunalul. si nu le mai cer cat face. o sa le cer cat nu face. am sa-mi indrept masina, ii pun autocolant negru si ma duc sa fac rar-ul. sunt magari, ce mai.


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 1 Apr 2009, 01:27
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Florine, tu vrei aproape 4500 euro, pentru o reparatie la o masina care costa 7000-8000 toata.
Si din cate inteleg de la tine, masina merge bine pe roti. Mai ales ca ai zis de indreptat si colantat.
Cine te-a invatat, te-a invatat prost. Ti-o spun prieteneste, n-am nimic cu tine... Si eu am boala pe astia de la asigurari, am avut cateva probleme cu ei.
Ce vrei tu sa faci acum, a incercat un prieten acum vreo 2 ani cu un Renault Laguna 2 si Omniasig... Si i-au oferit vreo 70 milioane si de restul pana la 120, s-a judecat cu ei si nici pana in ziua de azi nu cred ca mai luat vreun leu.
A luat banii, si-a facut masina cu vreo 30 si a mai rams si el cu niste bani.

Si nu te apuca sa indrepti nimic la masina daca ai de gand sa mergi mai departe. Las-o asa.

Dar sfatul meu e sa iei banii aia care ti-i dau ei, eventual negociaza daca ai posibilitatea si repara-ti masina. Sau du-o la BMW sau la ce service e agreat de ei si fa-o cum trebuie.
Sincer iti spun, ca 4500 de euro n-o sa vezi niciodata de la ei...

Poate pui si niste poze...

This post has been edited by andu911: 1 Apr 2009, 01:32


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 1 Apr 2009, 17:23
Post #102


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




Cumva euroinsu da faliment ? Ca un sediu din br deja a fost parasit . mellow.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vika
post 1 Apr 2009, 22:16
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 20 January 09




Eu mi-am rezolvat problema ff usor la Braila cu acceptul si cu plata despagubirii.
Dupa tot ce citisem aici chiar imi faceam probleme. La mine a mers totul f f repede (intr-o saptamana si ceva era facuta plata deja).
Aud ca spuneti ca s-a desfiintat un sediu la Braila. Care dintre ele? Ca sunt vreo 4-5. Sucursala oricum exista (pt ca trec mereu pe acolo - in fata la Winmarkt).
Poate o fi vreun colaborator.
Mie mi s-au parut destul de prompti si seriosi totusi.
Dar stiti cum e cu asigurarile astea. Eu stiu un caz cu mari mari probleme acum la ASTRA Braila. acolo chiar ca nu se da nimic...


--------------------
hyunday sonata 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 2 Apr 2009, 00:09
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Parerea mea este ca s-a ajuns aici din vina noastra. Eu daca as fi in locul lui Florin as face urmatoarele lucruri:
1. Plangere penala la politie impotriva inspectorului de daune; abuz in serviciu, inselaciune, fals si uz de fals si as cere (in scris bineinteles) companiei de asigurari ca pana la sfarsitul cercetarilor facute de politie sa dea dosarul meu altui inspector.
De ce afirm asta? F simplu. Faza cu acel catalog in baza caruia se calculeaza dauna este un abuz care se poate dovedi foarte usor. Nu scrie nicaieri in lege ca dauna se calculeaza dupa un catalog ci scrie ca acea dauna se calculeaza pe baza preturilor practicate de unitatile de service autorizate, mai putin TVA-ul. Ce nu este clar aici? Alta problema privind piesele. In lege scrie ca masina va fi reparata si adusa la parametrii initiali. Pai eu inainte de accident am avut far BMW aftermarket? Nu, am avut far orig BMW spre disperarea celor de la asigurari care costa cca. 4000 ron (e cu xenon). La fel si bara fata...Aici se vede clar abuzul. Fals si uz de fals si inselaciune... De unde stie el ca ca un far de BMW cu xenon conform catalogului minune este pretul practicat de unitatile service specializate in Romania. Ce e acel catalog? Nimic din pct de vedere legal. In lege nu scrie nimic de el. Inselaciune...evident!
2. In plangerea penala ma constitui parte civila cu suma x reprezentand daune privind lipsa de folosinta a masinii. In lege scrie clar ca daca pretinzi aceste daune, in caz ca vei castiga procesul (si nu ai de ce sa nu-l castigi) sunt obligati sa plateasca pe RCA. Pt asta trebuie sa le ceri sa-ti faca plata in cont si (asa cum prevede legea), ai timp 15 (sau 30 de zile) sa contesti suma (bineinteles dupa ce ai incasat-o) si sa le ceri ce crezi de cuvinta (inclusiv daune nefolosinta bun)
3.Facand acest lucru dai companiei de asigurari sansa sa aleaga. Daca continua sa se tina sus, proces cu daune la greu, inclusiv daune ca o masina reparata are o valoare scazuta la revanzare (evident, nu?) si reclamatoie la CSA semnata de avocatul care te reprezinta.

Ideea este ca orice companie de asigurari trage maxim de timp si face n abuzuri cu cei care inghit asta. Rasfoind forumul pe aceasta tema am ramas uimit ca toata lumea (ma rog- majoritatea) accepta sa fie furati. Eu ceea ce am scris se bazeaza pe o dauna avuta acum aproape 2 ani si cand am vazut ca vin cu catalogul minune (am vrut banii in avans ca sa-mi pun bara "M" cu dif de la mine) am venit cu avocatul si au platit in 2 saptamani la pret de reprezentanta fara TVA!

This post has been edited by bob737: 2 Apr 2009, 00:12


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 2 Apr 2009, 01:31
Post #105


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(vika @ 1 Apr 2009, 23:16)
Eu mi-am rezolvat problema ff usor la Braila cu acceptul si cu plata despagubirii.
Dupa tot ce citisem aici chiar imi faceam probleme. La mine a mers totul f f repede (intr-o saptamana si ceva era facuta plata deja).
Aud ca spuneti ca s-a desfiintat un sediu la Braila. Care dintre ele? Ca sunt vreo 4-5. Sucursala oricum exista (pt ca trec mereu pe acolo - in fata la Winmarkt).
Poate o fi vreun colaborator.
Mie mi s-au parut destul de prompti si seriosi totusi.
Dar stiti cum e cu asigurarile astea. Eu stiu un caz cu mari mari probleme acum la ASTRA Braila. acolo chiar ca nu se da nimic...
*


pai pe mine ma mancat in fund sa deschid dosaru de dauna la bucuresti unde nu am pile icon_mrgreen.gif ,daca il deschideam la br era bine cal stiu pe directoru euroins.Da saracu nu poate sa ma ajute cu idioti astia.Stia ca sunt niste ametiti . radmasa.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 2 Apr 2009, 14:19
Post #106


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




adnu911. hai sa-ti povestesc. eu am facut devizul conform audatex si se ridica la 192 mil lei vechi. masina are o valoare reziduala de aproximativ 10.000 euro (valoare de noua a fost undeva in jur de 30.000 euro) reparatia daca ma duceam in reprezentanta bmw ajungea in jur de 6000 euro. deci nu intra la dauna totala. si atata timp cat nu intra la dauna totala sunt obligati sa-mi plateasca intreaga suma. deci parerea ta nu prea este in conformitate cu legea. si ca sa-ti dau un exemplu la cat de nesimtiti pot fi, uite un pret de piesa. chiar 2. tampon toba.... 0,07 lei adica 700 lei vechi. izolatie aluminiu toba finala la fel. 0,07 lei. ti se pare corect? mie mi se pare bataie de joc. am intrat pana la urma in posesia calculatiei dupa catalogului lor u oarecare inax. am vb la telefon cu un al treilea inspector cu care m-am contrat. el imi spunea ca mi-au scazut uzura la piesele care trebuie inlocuite. ceea ce este foaaarte ilegal. uzura se scade doar in cazul daunei totale. le-am comunicat ca ii voi da in judecata daca in 2 saptamani nu-mi dau raspuns. deja le-am facut reclamatie la csa, si am inteles ca deja ii au pe cap. mi-a invocat articolul 50. pct 10 din ordinul csa nr 20/2008. si i-am confirmat ca stiu. ei fac evaluarea. dar conform pct 7 din acelasi articol, evaluarea se face conform preturilor practicate de unitatile de specialitate. plus art 47 care spune ca se tine cont de pretentiile persoanelor pagubite. inspectorul mi-a zis sa continui. si i-am zis. da. fara a se depasi valoare bunului la momentul respectiv. asta cand a vazut ca nu-s afon s-a mai inmuiat. i-am cerut hartia cu calculatia, spunandu-i ca vrea sa mi se dea raspuns in legatura cu doasrul. daca s-a trecut de investigare, ca sa pot vinde masina. la care el imi spune ca va merge cu dosarul la director. eu i-am spus sa-mi dea hartia si el sa mearga la director cu doasarul. m-a intrebat daca vreau sa mearga la director sau vreau hartia. i-am zis ca vreau si una si alta. hartia cu calculatia mi-a zis sa o iau de la sediul din braila. am fost si am luat-o si i-am pus pe aia sa faca poze la toata masina. fiecare piesa in parte. caroserie, jante, cauciucuri, tapiserie fata spate, bord...asta pentru ca ala zicea ca-i ruginita, ca de asta scade uzura la piese. i-am replicat ca nu-s prost si nici nu-s venit cu pluta. socrul meu a avut service si a lucrat cu asigurarile. mi-a spus sa-i trimit o scrisoare cu nemultumirea pe care o am. asta cand m-a sunat a doua oara, dupa ce am luat hartia cu calculatia. tot atunci ia-m zis asa : "ma scuzati ca va spun...dar pretul la tamponul de la toba...e bataie de joc...nici un tampon zilnic pt femei nu e atat". si am incheiat convorbirea. i-am trimis mailul si i-am cerut confirmare. cam asta a fost raspunsul pe care l-am primit.

am primit emailul; sper ca in cursul zilei de astazi sa va dau un raspuns favorabilo zi buna

Str. Hategana, nr. 21,
sector 5, Bucuresti Tel.: 021 335 66 29
Fax: 021 336 89 16
******* *********
Inspector Daune Auto
mobil:************
e-mail: office@euroins.ro
www.euroins.ro

si asta a fost mailul pe care l-am trimis

buna ziua.aveti atasate atat plangerea cat si schitele pieselor cat si preturile acestora luate de pe siteul producatorului pieselor pentru BMW.preturile in romania sunt echivalentul in euro.astept un raspuns de la dumneavoastra si o confirmare de primire.va multumesc pentru interesul aratat in sesnul rezolvarii problemei mele.cu respect T. Florin!
acum ii las pana luni.
apropos. cica a fost un caz asemanator pe realitatea tv acum 2 zile.
voi recurge si eu la metoda asta.
a si inca ceva. lipseau 2 piese din calculatia lor. fusta spate si senzorul de parcare.
si pentru andu911. din cauza unora ca tine fac astia asa. mi-a zis si cineva din cadrul firmei ca asa fac. daca vad ca nu stii nimic despre drepturile tale isi bat joc de tine.
eu atat vreau. sa-mi recuperez paguba. nu sunt vinovat si nu trebuie sa platesc pentru ce a facut un vitezoman. si pentru andu911. o sa fac poze la masina sa o vezi cum arata. impecabil.
numai bine.

*** - Editat de moderator

This post has been edited by adi_ar: 2 Apr 2009, 14:51

Attached thumbnail(s)
PIC_0094.JPG ( Size: 152.02k ) Number of downloads: 2040
PIC_0093.JPG ( Size: 121.91k ) Number of downloads: 2066
PIC_0097.JPG ( Size: 112.32k ) Number of downloads: 2043
PIC_0095.JPG ( Size: 104.16k ) Number of downloads: 2022


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 2 Apr 2009, 15:11
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Florin, tu ai citit ce am scris eu mai sus?
Parerea mea este ca ai apucat-o pe o cale gresita. Eurodatafas cat si reaoem sunt zero din pct de vedere legal. Tu te legi de ceva ce nu are legatura cu problema ta.

This post has been edited by bob737: 2 Apr 2009, 15:29


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 2 Apr 2009, 22:40
Post #108


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




si pe ce cale ar trebui sa o apuc? audatexul nu e zero. e un deviz cat de cat de bun simt. alea sunt in mare preturile practicate de "unitatile de specialitate" cum zice punctul 7 din art 50 din ordinul 20/2008 al CSA. nicaieri in romania nu ai sa gasesti preturi mai mici la piese. ma refer la piese originale. pentru ca masina cu asa ceva a fost echipata. asiguratorul este obligat sa-ti aduca masina la starea initiala dupa cum ai spus si tu. dar deocamdata nu a trecut termenul de 3 luni in care sunt obligati sa-mi solutioneze doasrul. inca mai au 2 saptamani. dupa aceea trec la instanta. luni ma gasesc cu avocata. si sa stii ca m-am gandit si eu la treaba cu abuz in serviciu, inselaciune... in mare incalcarea drepturilor mele. eu sunt un tip calm si respectuos. luni il sun pe dan balta, cel cu care am vb la tel si mi s-a paruit ca ar vrea sa ma ajute.
ala de la ei nu e un catalog. e o panarama de program, adusa de bulgari. eu i-am cerut inspectorului asta sa-mi dea o copie a calculului sa vad pe ce se bazeaza suma pe care mi-au oferit-o. m-a refuzat in prima faza. i-am spus ca asa cum eu ma duc la un supermarket la cumparaturi si mi se da un bon pentru acele cumparaturi, asa vreau si eu calculatia de la ei. l-am intrebat si daca acel program de calcul are vreo baza legala. mi-a spus doar ca e programul pe care el ii folosesc. l-am intrebat de asemenea daca eu duc masina in service si de acolo mi se face un deviz de 250 mil, ei vor plati numai 58 mil si restul il platesc eu... nu a stiut sa-mi raspunda. incerca sa ma abureasca. daca a vazut ca nu o scoate la capat cu mine mi-a bagat faza cu directorul care e bulgar. ei nu au de unde sa scoata preturi mai mici decat alea din audatex pe care il folosesc mai multe companii mari de asigurari... mai am rabdare 2 saptamani... o sa vorbesc si cu avocata sa vad ce zice. si inca ceva. despre realoem si audatex. alea le-am luat ca repere nu ca ceva legal. un punct de plecare. am mai avut un bmw si am comandat piese dupa codurile din realoem. preturile in romania la un magazin destul de ieftin erau echivalentul in lei a pieselor in dolari de acolo. si daca nu ma insel alea de acolo sunt preturile de producator.


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 3 Apr 2009, 00:18
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




sefu', ma refeream la poze in starea in care e acum biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 3 Apr 2009, 02:43
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Florin, eu in situatia ta maine as vorbi cu avocata si i-as trage o plangere penala inspectorului, nu celui care (pare ca) vrea sa te ajute. Asta nu te costa absolut nimic si ai tot dreptul avand in vedere ca in mod clar e vorba de o interpretare eronata e legii cu intentia de a te insela.
Astepti sa treaca cele 2 saptamani-nu cred ca mai conteaza acum 2 saptamani asa mult- iar dupa aceea trimiti o cerere de chemare la conciliere (e obligatoriu ca sa poti sa-i dai in judecata) in care le prezinti legea, 3 oferte/deviz estimativ de la service-uri BMW. Tot in cererea de conciliere le aduci la cunostiinta faptul ca au incalcat legea x si ordinul y al CSA si le pui in vedere sa-ti plateasca suma in 48 de ore, in caz contrar ii actionezi in judecata iar pe langa suma din cel mai ieftin deviz bmw fara tva vei fi obligat sa le ceri daune privind lipsa de folosinta (sau sa achite costul inchirierii unei masini pe o perioada de x luni-cred ca e mai bine asa), daune materiale si morale cat si cheltuielile privind cheltuielile de conciliere si de judecata. Treci sume cat mai mari (bineinteles corecte). Poti sa le ceri mai mult decat suma maxima pe care o poate plati RCA deorece RCA-ul e una iar daunele suferite de tine in urma abuzului si a tergiversarii nu tin de RCA. Ei vor fi obligati sa se prezinte la conciliere sau sa-ti trimita in scris punctul lor de vedere privind cererile tale si aceasta o va face juristul lor care le va spune si cum stau vis-a-vis de un eventual proces (adica rau). Ideea este ca altfel negociezi cu ei cand esti cu un avocat langa tine si se discuta strict pe lege (de asta spuneam ca realoem=0 , devizul BMW e actul legal care sta la baza despagubirii in acest caz) si ei sunt in situatia in care clar nu vor sa ajunga la proces si in nici un caz sa ajunga sa plateasca daune in valoare de 3 ori cat masina. Plus ca s-ar putea sa ai surpriza ca inspectorul reclamat la politie sa se apere invocand ca asa a fost pus sa faca de sefii lui pt ca nu vad altfel cum un inginer expert (sau cu cunostiinte majore in domeniul auto) subevalueaza in halul ala o reparatie. E bine ca ai calculatia lor pt ca este o dovada f buna.
Sa stii ca si eu sunt un om foarte calm, insa cand se ajunge la faze de genul asta sunt de parere ca trebuie sa pui tunurile pe ei!!

This post has been edited by bob737: 3 Apr 2009, 02:47


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 3 Apr 2009, 08:29
Post #111


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




bob, exact asta am si eu in cap. numai ca avocata e la bucuresti cu niste probleme si vine abia luni. atunci am sa discut cu ea problema asta. si devizul pe audatex e facut de catre un service. dar daca ma duc la bmw sigur se duce la 6000 euro. cat despre daune pentru nefolosinta masinii nu am cum sa le cer pentru ca scrie si in lege, numai daca imi desfasuram activitatea cu masina puteam sa le cer. dar eu sunt optician, si singura masina pe care o folosesc este ce de slefuit lentile smile.gif . si stau si foarte aproape de locul de munca. pe de alta parte m-au ajutat sa reinvat mersul pe jos ca si pana la paine ma duceam cu masina. smile.gif . bine ca ei nu au de unde sa stie asta. oricum sunt hotarat pe ei. masina, dupa cum spuneam o voi indrepta cat de cat si voi pune colant pe ea ca n-am bani de reparatie. de indreptat mi-o indreapta socrul meu ca e tinichigiu. cererea pentru revizuirea calculului le-am trimis deja. o atasez. si pun si poze cu masina lovita. pentru andu911.

uite asta e adresa catre ei

Domnule Director

Ma numesc T Florin, domiciliat in Braila, Bd. Dorobantilor nr ***, C.I. XR ******, CNP ************.
In urma accidentului produs de asiguratul dvs. RCA, ***, din data de 20 ianuarie 2009, in calitate de pagubit, mi s-a deschis dosarul de dauna nr. 72 (EJ 18032) in data de 21 ianuarie 2009. Dupa completarea dosarului am facut o cerere de despagubire in regie proprie cu plata inaintea reparatiei, nemaidorind sa repar autoturismul, urmand sa-l expun spre vanzare. La completarea dosarului am depus o calculatie pentru a stabili suma aproximativa de despagubire, calculatie facuta de catre un service autorizat, conform programului "Audatex" implementat, acceptat si folosit de majoritatea societatilor de asigurare. Calculatia ajungea in jurul sumei de 19200 lei (192 milioane lei vechi). Ultimul document cerut pentru completarea dosarului (cererea pentru regie proprie) a fost depus pe data de 11 februarie 2009. La o luna dupa aceasta si dupa mai multe insistente mi-a fost dat un raspuns, telefonic, care sincer sa va spun ma uimit. La modul negativ. Mi s-a comunicat telefonic ca suma maxima pe care trebuie sa o primesc este de nici mai mult nici mai putin de 6900 lei (69 milioane vechi). Spun ca m-a uimit deoarece una din piesele avariate valoreaza la cel mai ieftin furnizor de piese (*** Nume firma *** - se poate verifica) 62 milioane lei vechi. Mai ales ca suma aceasta de 69 milioane nu reprezinta nici macar 50 % din valoarea totala a devizului facut de mine, de altfel un deviz de bun simt,( sustin aceasta cu niste comentarii la articolul „Modele noi in baza de date AUDATEX” de pe site-ul www.1asig.ro conform carora citez „Asa este...este un program facut sa cistige societatile de asigurari” si „audatex-cel mai prost sistem de normare a unei lucrari de reparatie la un autovehicul prin faptul ca avantajeaza ffffffffffffffoarte mult companiile de asigurari”) stiind faptul ca piesele din Audatex au un adaos comercial undeva in jur de 10%. In momentul completarii dosarului am scos de pe site-ul producatorului de piese pentru BMW ( *** ) preturile de referinta pentru piesele avariate in urma accidentului produs de asiguratul dvs., precum si codurile acestor piese (care daca va uitati pe devizul facut de mine, corespund cu cele din acest deviz), lista se afla de asemenea depusa la dosar, agentul constator dorind ca aceasta lista sa se afle la dosar. Tin sa precizez ca preturile in dolari din acea lista nu contin nici adaos comercial nici tva si nici alte taxe, pretul acestora pe piata din Romania fiind echivalentul in euro.
Avand in vedere toate aceste aspecte va cer recalcularea cuantumului despagubire conform art. 50 pct. 3 din Ordinul CSA nr. 8/2008 ("Cuantumul pagubei la vehicule este egal cu costul reparatiilor partilor componente sau ale pieselor avariate ori cu costul de inlocuire a acestora, inclusiv cheltuielile pentru materiale, precum si cele de demontare si montare aferente reparatiilor si inlocuirilor necesare ca urmare a pagubelor produse prin respectivul accident de vehicul, stabilite la preturile practicate de unitatile de specialitate, la care se adauga cheltuielile de transport ale vehiculului, precum si cele efectuate pentru limitarea pagubelor, dovedite cu documente justificative, potrivit art. 55. Prin unitati de specialitate se intelege persoanele juridice legal autorizate, care au in obiectul lor de activitate comercializarea de vehicule, parti componente, piese inlocuitoare si a materialelor pentru acestea, cu exceptia celor in regim de consignatie, si/sau executarea de lucrari de intretinere si reparatie la vehicule") si tinand cont de prevederile articolului nr. 50 punctul 7 din Ordinul CSA nr. 8/2008, care spune ca "Preturile partilor componente, ale pieselor inlocuitoare noi si ale materialelor sunt cele practicate de unitatile de specialitate" si ale articolului nr. 47 din acelasi ordin ("La stabilirea despagubirii, in cazul avarierii sau al distrugerii bunurilor, se iau ca baza de calcul pretentiile formulate de persoanele pagubite, tinand cont de prevederile legale privind acoperirea cuantumului pagubelor aduse bunurilor, fara a se depasi valoarea acestora din momentul producerii accidentului si nici limitele de despagubire stabilite prin polita de asigurare RCA"). Din aceste articole am dedus ca preturile nu pot fi nici mai mari (conform art 50 pct. 10), dar nici mai mici (conform art 50 pct. 7) decat cele practicate de unitatile de specialitate.
Calculatia facuta de Euroins si care se situeaza in jurul sumei de 6900 lei o vad ca pe o jignire (tampon toba 0,007 lei (real aproximativ 20 euro) si izolant toba 0,07 lei (pret real in jur de 50 euro) si o discriminare fata de persoanele care aleg sa-si repare autoturismele in service, eu avand acelasi drept la despagubire (mai putin TVA- ul) ca si celelalte persoane amintite anterior si drept urmare daca nu mi se despagubeste intreaga suma pe care legal sunt indreptatit sa o primesc imi rezerv dreptul de a reclama la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor si de a actiona in instanta Societatea de Asigurare Euroins pe care o reprezentati urmand a cere si plata penalitatilor conform Art 37, din ordinul 8/2008 al CSA (Daca asiguratorul RCA nu isi indeplineste obligatiile in termenul prevazut la art. 36 sau si le indeplineste defectuos, inclusiv daca diminueaza nejustificat despagubirea, la suma de despagubire cuvenita, care se plateste de asigurator, se aplica o penalizare de 0,1%, calculata pentru fiecare zi intarziere).
In urma discutiei telefonice pe care am avut-o cu domnul ***, am inteles ca firma pe care o conduceti reduce preturile la piesele inlocuite pe motivul ca trebuie scazuta uzura piesei avariate ceea ce nu este legal. Piesele avariate inlocuindu-se fara nici o diminuare a pretului, scaderea uzurii facundu-se doar in cazul daunei totale, ceea ce nu este cazul meu.
De asemenea am constatat lipsa din calculatie a unor piese, respectiv senzor parcare stanga spate si fusta spate care de asemenea au fost avariate in urma accidentului.
Va atasez la aceasta adresa si pozele si preturile aferente acestora asa cum reiese de pe site-ul producatorului de piese *** (oem = original equipment manufacturer).
In speranta ca mi se va gasi o solutie al problema si in acelasi timp nemultumirea mea, va multumesc.
Data
31.03.2009 Cu respect, T Florin!

Domnului Director al Departamentului Daune din cadrul Euroins Asigurari

nu prea se vede bine in poze, dar e asa
schimbat aripa spate (cu demontare luneta si tot portbagajul), fusta spate, usa spate, bara spate, esapament tot ( e de-a-ntregu, de la toba finala inclusiv pana la motor - daca ati mai auzit asa ceva), senzor parcare, bandouri, aparatoare noroi, lampa semnalizare, usa fata de indreptat plus vopsit toate piesele astea plus pragul si ornamentul de prag. tinand cont ca de vopsit o piesa e pe la 5 milioane.... face vreo 20 mil numai vopsitul, vreo 30 ore la manopera tinichigerie care inseamna vreo 15 mil....plus piesele... andu911...se ajunge la 200 mil? si la bmw nu e 500 mii manopera, e vreo 800 mii, si vopsitul cred ca ajunge vreo 7-8 mil piesa. plus piesele....de asta zic ca se duce la vreo 6000 euro reparatia, chiar daca pare ca nu e avariata tare. plus materialele, kit reparatie luneta....alea alea...
a, in legatura cu esapamentul....daca nu ma credeti...sa-mi spuneti ...ca-i fac o poza cand l-oi da jos. nici eu nu am crezut asa ceva.

<span class='edit'>3 Apr 2009, 10:33:</span>
am uitat. usa spate pare lovita usor? e indoita dublura. plus ca mi-a strambat si stalpul. si asta nu am vazut ca sa trec in constatare. si aripa spate la fel. e mototolita rau. bucatica aia mica si fust ala fel. zic asta ca sa nu credeti ca-s exagerat. si o intrebare. daca ati fi in locul meu ati accepta sa vi se indrepte tabla? eu unul nu. piesa noua. asa a fost asa vreau.
va salut pe toti.

*** Editat de moderator

This post has been edited by adi_ar: 3 Apr 2009, 09:20

Attached thumbnail(s)
Image018.jpg ( Size: 256.14k ) Number of downloads: 2004
Image021.jpg ( Size: 223.32k ) Number of downloads: 325


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 3 Apr 2009, 09:18
Post #112


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Apreciez caracterul constructiv si civilizat al discutiei!

Am editat detaliile cu caracter personal sau trimiterile irelevante la alte site-uri.
Multumesc pentru intelegere!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 3 Apr 2009, 09:28
Post #113


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




bai cat de fraieri aia dupa hategana laugh.gif ,m-au tinut atat cu plata, ca sa ma duc ieri sa aflu ca dosarului meu ii lipseste foaia care trebuia scrisa de mine si care ametiti aia uitasera sa mi-o dea la completat.cica de ce naveti foaia aia,pai ios angajat aici sau voi sa-mi ziceti ce sa scriu ? laugh.gif

Noroc cu nenea care sta pe acolo la intrare la intampinare,el ma ajutat ca restu sunt ocupati pe mess wink.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 3 Apr 2009, 21:01
Post #114


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




eu nu stiu de ce ne mai miram atata. uitati-va ce magarii se intampla in tara asta...
pentru adi_ar. nu-i problema...i-am dat copy -paste si nu mi-am dat seama sa sterg si eventualele reclame ascunse. mi-am sters doar numele complet si alte detalii personale.
pentru c@talin...nu sunt fraieri aia dupa hategana, asta vor de fapt. tergiversarea dosarelor. mai castiga ceva timp si probabil si bani... dobanzi, investitii. la sume mari conteaza o luna, doua. cu dobanzile de ex platesc unele daune.
si azi am mai observat o chestie. neconcordanta intre legi asigurare - rutier. rutiera te obliga ca in termen de 30 zile sa-ti repari masina altfel.....amenda. asigurarea are la dispozitie 3 luni plus o luna ca sa-ti plateasca dauna... de ce nu au pus si la timpul de reparatie 3 luni? azi a fost mare actiune in braila. de la bucuresti veniti...amendau pentru orice. smecher ne smecher luai amenda daca aveai nereguli....la mine lovitura era o neregula. imi luam amenda din cauza asigurarilor? imi luam. si amenda le trebuie imputata in cazul asta.


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 4 Apr 2009, 09:14
Post #115


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Asta nu este tocmai asa, nu va amagiti cu argumente!
Legea circulatiei prevede repararea in 30 zile, adica permite un ragaz pentru intrarea in service in acest termen, nu poate impune nimanui finalizarea in 30 zile iar odata intrat in service va iesi reparata. Poate ca este scurt termenul de 30 zile insa 30 sau 90 de zile nu schimba datele problemei.
Consider benefice actiunile pentru sanctionarea A-Z a tuturor celor cu modificari neomologate, improvizatii sau avarii evidente, nereparate de 2 ani asa cum consider justificate demersurile impotriva societatilor de asigurari care procedeaza abuziv si/sau discretionar pentru a obtine cativa firfirei prin taraganari, sicane sau decizii arbitrare, cu caracter folcloric, ale unor angajati.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 4 Apr 2009, 13:10
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Adi, ai si nu ai dreptate. Ai dreptate din motive evidente- eu de ex. am vazut pe sosea (deci nici macar in oras) un 307 lovit in spate si omu' mergea cu puntea stramba....
Nu ai dreptate pt ca legea e vaga si automat de aici pot iesi scantei. Am o portiera lovita cu 2 airbagi sariti. Ce fac? Bag masina rapid in service si se repara in 5 zile. Dupa care stau 85 de zile sa astept ca service-ul sa primeasca banii de la asigurare ca sa pot sa scot masina din service. Solutii sunt 2. Fie mai merg 2 luni cu ea asa (nu pune circulatia in pericol si nici pe mine) cu gandul s-o bag in service mai tarziu si astfel sa scurtez la 15 zile lucratoare perioada in care nu ma pot folosi de masina- termenul legal pana trebuie facuta plata. Sau varianta 2 este sa platesc eu service-ul, imi iau masina rapid si imi vad de treaba rapid. Problema in varianta a doua este ca prea putine persoane isi permit sa crediteze o firma de asigurari cu 80 mil, sa zicem.
Asa cum ii spuneam si lui Florin, conform art 45 poti sa ceri si daune privind lipsa de folosinta cu conditia sa ii dai in judecata. [@Florin- nu poti cere daune de nefolosinta care sa fie acceptate si platite de RCA( acest lucru fiind posibil doar in cazul firmelor de transport, taxi, etc), adica in cererea de despagubire. Dar asa cum spune legea, acestea le poti obtine numai prin hotarare judecatoreasca.]
Oricum, legea RCA-ului e o mare bataie de joc. Se spune in ea ca daunele morale privind decesul unei persoane se pot cere in baza legii/JURISPRUDENTEI din Romania.
Pai care jurisprudenta ca sistemul nostru de drept nu tine cont de jurisprudenta?!!

This post has been edited by bob737: 4 Apr 2009, 13:11


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 6 Apr 2009, 14:15
Post #117


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




deci hai sa va dau verdictul. nu vor sa plateasca decat 69 mil. si mi-a mai spus cocoana asta ca programul lor, inacs pe numele lui este autorizat. eu i-am spus ca un program, nu are cum sa fie persoana juridica autorizata asa cum spune la punctul 3 din art 50 ordinul 8/2008 din normele csa. se pare ca ei interpreteaza legea cum vor ei. si i-am cerut sa-mi aduca si mie una bucata tampon de toba la pretul de 0,07 lei si daca mi-l aduce il mananc. 69 mil costa numai esapamentul. vopsitul cam 30 mil, manopera vreo 10 mil....deci sare lejer suta.... in seara asta sau maine vine avocata. si o pun pe ea sa sune. sa-i explice ei ce mi-au spus. le-am cerut harti a cu calculul pentru a putea merge cu masina mai departe vanzare sau reparatie cat de cat si colant pe ea.
deci eu intru aici Art. 37. - Daca asiguratorul RCA nu isi indeplineste obligatiile in termenul prevazut la art. 36 sau si le indeplineste defectuos, inclusiv daca diminueaza nejustificat despagubirea, la suma de despagubire cuvenita, care se plateste de asigurator, se aplica o penalizare de 0,1%, calculata pentru fiecare zi de intarziere.
deci ce sa sper? sa dureze procesul vreo 2 ani? 365 zile X 0,1 zi penalitati (19,20 lei) = 7008 lei.... asta in cazul in care mai vin cu devizul facut de audatex. in cazul in care vin cu deviz de la bmw.... plus daune de nefolosinta.... oamenii vor sa-mi ia masina noua. si de retinut este faptul ca daunele se platesc la cursul de schimb de la data accidentului adica in ianuarie 2009 cand euro era vreo 4,2 lei.

6 Apr 2009, 17:52:
mi-am amintit sa intreb ceva. in legatura cu programul asta inacs. ce fel de program profesional este asta care ii spune tripla lampei de semnalizare spate?
si inca ceva pentru bob737. am ajuns la vb ta "Eurodatafas cat si reaoem sunt zero din pct de vedere legal. Tu te legi de ceva ce nu are legatura cu problema ta." oricum eu le dadusem calculatia aia pentru ca mi-a fost ceruta si ca punct de reper... si cam asta sustine ce spui tu "Prin unitati de specialitate se intelege persoanele juridice legal autorizate, care au in obiectul lor de activitate comercializarea de vehicule, parti componente, piese inlocuitoare si a materialelor pentru acestea, cu exceptia celor in regim de consignatie, si/sau executarea de lucrari de intretinere si reparatie la vehicule." e art50 pct 3. exact asta i-am spus cucoanei aceea. ca programul lor nu e pers juridica si sa puna mana sa calculeze corect, conform preturilor pietei. ea tot o tragea sa duc masina in service si sa le aduc deviz. i-am spus ca nu duc nici o masina in service pt ca eu nu vreau masina reparata. sau cel putin sa-mi recuperez devalorizarea masinii. pe ei nu trebuie sa-i intereseze ce fac eu cu banii ci ar trebui sa-i intereseze faptul ca trebuie sa ma despagubeasca corect. daca duc masina in service ei nu mai platesc sau ce? platesc si chiar mai mult decat mi-ar da mie in mod corect. dar asta e...daca vor proces, proces o sa aiba.


This post has been edited by florinyxd: 6 Apr 2009, 15:52


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 6 Apr 2009, 16:27
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




deviz nu inseamna ca repari masina. daor ca o inspecteaza un mecanic si spune exact ce piese trebuie schimbate, cat costa si cate ore de manopera necesita.
eu nu prea inteleg ce bani le ceri, daca nu ai un deviz. tu de unde stii cat o sa coste reparatia? daca n-ai observat ceva si te trezesti ca mai trebuie schimbata vreo piesa scumpa, deci banii primiti nu sunt suficienti?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 7 Apr 2009, 18:42
Post #119


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




In primul rand, in cazul daunelor pe RCA nu exista termenul "dauna totala",asta este doar la CASCO. La RCA exista o valoare maxima de despagubire care se stabileste conform unor grile cu coeficienti de uzura aprobabati prin hotarare guvernamentala, sunt aceleasi pe toata tara.
Masina ta din 2000 daca este trecuta la starea "satisfacatoare", fiind peste 8 ani, are un coeficent de uzura 85% din valoarea de nou. Daca ai zis ca ar fi costat in jur de 30 000 euro (desi cred ca o sa gasesti preturi in marci), ea mai valoreaza in prezent , conform grilelor respective, 4500 euro, nicio societate de asigurari nu iti da mai mult de atat, asta reprezinta valoarea maxima de despagubire (VMD), asta daca faci dovada unei reparatii in service, daca nu vrei sa o mai repari, ti se scad 25% din aceasta suma, ceea ce se considera ca valoreaza epava care iti ramane, adica 3375 euro ai primi, daca devizul depaseste VMD.
Uzura poate fi si mai mica daca ai media km/an mai mica de 15000, pune-i sa iti pozeze km daca stii cai mai putini de 15 000/an .
Daca nu depaseste VMD si vrei regie proprie, primesti valoarea fara tva a devizului.
Aici incepe distractia, cu orice deviz vii tu, ei vin cu altul mai mic, legea este destul de ambigua la daune RCA, nu cum a zis colegul de mai sus ca sunt obligati sa iti puna faruri cu 4000 lei, in lege zice ca masina trebuie readusa la starea initiala , nu este specificat nimic despre piese originale, after market sau SH, la urma-urmei si ele se vand legal in Romania, doar nu sunt furate de undeva.
Asta deoarece, pe RCA nu se despagubesc numai autovehicule, ci orice bun ai pagubit cu masina vinovataa, la CASCO e clar ce asiguri si ce trebuie facut.
Eu zic ca ei asa au facut : au tras un deviz cu niste preturi de toata jena (desi nu nu stiu de unde ar fi luat preturi pentru airbaguri, ca astea vin numai originale), si iti propun valoarea fara TVA.
Daca masina s-ar repara, atunci ai putea sa platesti reparatia si nu au nicio sansa la tribunal, atata timp cat esti in limita VMD-ului, insa cu o calculatie in Audatex nu prea ai un caz beton, nu stie nici naiba ce e pe acolo, la o reparatie efectuata e altceva, asta e factura si chitanta, omul a platit atat, intelege si judecatorul, totul e clar, nu au cum sa o dea in balarii cu preturile.
Sincer, daca nu repari masina, nu stiu cum o dai cu ei la pace...mai ales ca sunt si o societate mica si tin cu dintii de bani.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 7 Apr 2009, 21:52
Post #120


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




QUOTE(Smiley @ 6 Apr 2009, 18:27)
deviz nu inseamna ca repari masina. daor ca o inspecteaza un mecanic si spune exact ce piese trebuie schimbate, cat costa si cate ore de manopera necesita.
eu nu prea inteleg ce bani le ceri, daca nu ai un deviz. tu de unde stii cat o sa coste reparatia? daca n-ai observat ceva si te trezesti ca mai trebuie schimbata vreo piesa scumpa, deci banii primiti nu sunt suficienti?
*


masina a fost inspectata. in service. si dupa asta s-a facut devizul.

8 Apr 2009, 00:14:
prody draga. sa-ti spun o chestie. dauna totala exista si la rca. pentru ca tot asigurare e. citeste te rog ordinul csa nr 8/2008 si ai sa te convingi. cat despre uzura masinii.... masina este in stare perfecta. la 8 ani de zile prima jumatate de an, daca te uiti in anexa 3 din ordinul amintit mai sus ai sa vezi ca uzura este de 56% plus 10 % diferenta de km (20.000 deci 20 x 0,5). fa o socoteala si tu. 30.000 x 34% (valoarea reziduala a masinii la momentul accidentului) si ai sa vezi ca e undeva aproape de 10.000 euro. cat despre audatex....citeste si tu pe net si ai sa vezi ca e folosit de majoritatea societatilor de asigurari, si euroinsul nu are cum sa vina ca un deviz (legal) mai mic decat ala. si masina trebuie sa revina la starea initiala. si sa stii ca se poate demonstra ca am avut piese originale pe masina. au etichete pe interior. din fabrica. la mine numai piesele costa 130 mil fara tva. astea sunt preturi fara nici o taxa. daca ma duc la magazin valoarea se ridica. iti spun sigur ca am fost si am intrebat. vrei sa stii ce i-am spus doamnei care se ocupa de dosare? inacsul ala al lor nu are cum sa fie persoana juridica autorizata sa vanda piese si sa repare masini. in schimb, devizul care l-am dat eu, este facut de pers juridica autorizata sa vanda piese si sa repare masini. mai pe scurt service autorizat. dar ca idee. s-au vazut incoltiti cand le-am pus in vedere ca merg direct la tribunal si au urcat suma. in loc de 69 mil au urcat la 86 mil. cica s-au luat dupa devizul meu. maine ii sun iar ca asa am convenit ca sa vorbim cu devizul in fata. le-am cerut macar banii pe piese.
si ca chestie prody. spui ca nu se poate determina daca ai avut piese originale pe masina. gaseste si mie te rog un esapament de-antregul (saxofon, toba intermediara cu catalizator si toba finala - sunt de-antregul). ma refer la un esapament, asa cum l-am descris dar nu original. de producator (asta face aprox 80 mil)
si uite asa, cei ca tine isi iau teapa de la asigurari pentru ca nu-si cunosc drepturile si pentru ca nu insista sa si apere. astia(asiguratorii) nu trebuie lasati.
am vazut ca ai facut un calcul al o dauna totala (3375). cam atat vreau sa iau de la ei. daca ma duc la reprezentanta le fac aia un deviz de vreo 300 mil, adic vreo 7000 euro. si tot nu intra la dauna totala. a inca ceva vmd cum ii spui tu este de vreo 150.000 euro. asta se numeste valoarea maxima de despagubire. nu mai faceti confuzii. asa mi-a spus si mie l atelefoan doamna respectiva si i-am precizat ca nu sunt retard si ca stiu cat e vmd. si uite asa incep sa se inmoaie. presing tata.

8 Apr 2009, 14:47:
deci. care au spus ca n-am dreptate. uitati raspunsul de azi. "in urma adresei dumneavoastra nr 603 din data de 11.02.2009, despagubirea calculata conform ordinului 20/2008, in regie proprie este de 13.000 lei. pentru promovarea la plata a dosarului va rugam sa ne transmiteti cererea de despagubire semnata si completata cu coordonatele bancare pe suma de 13.000 lei". si totusi....asta inseamna ca am avut dreptate nu?


This post has been edited by florinyxd: 8 Apr 2009, 12:47


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th September 2024 - 01:54
Forum Renault