DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Drum cu prioritate - problema

Merced
post 25 Dec 2008, 22:54
Post #61


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.232
Joined: 24 June 07




QUOTE(registernow @ 25 Dec 2008, 22:24)
Nu din cauza indicatorului cedeaza trecerea... Ci din cauza indicatorului care semnaleaza intalnirea cu drumul prioritar (semnaleaza explicit)!
*



Indicatorul ala semnalizeaza intalnirea cu drumul prioritar, dar tre sa NU mearga semafoarele ca sa se respecte acele indicatoare. Nu cred ca e nimic incalcit la intersectia asta, dar hai sa vedem maine poze ca sa nu mai vorbim pe langa...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
registernow
post 25 Dec 2008, 23:01
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 25 December 08




Si tu cand stii ca te intalnesti cu un drum prioritar... Ce faci?

Ii dai talpa, nu?


--------------------
Dacia Sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 25 Dec 2008, 23:17
Post #63


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.232
Joined: 24 June 07




Ai o problema cu semafoarele alea... radmasa.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 25 Dec 2008, 23:26
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Pai tocmai asta e problema, ca marea majoritate stiu ca acolo trebuie sa fie "cedeaza trecerea", nu "drum prioritar" si nu stau sa se uite dupa avioane, mai ales cand vin pe culoarea verde a semaforului.
Cat priveste intersectia, ea o fi fost bine gandita, dar daca un idiot pune un semn aiurea, schimba toate datele problemei.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 25 Dec 2008, 23:53
Post #65


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Pana maine dimineata, intersectia vazuta de sus:

intersectie1rg3.jpgintersectie2yl9.jpg


Succese! wink.gif


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
registernow
post 25 Dec 2008, 23:56
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 25 December 08




In loc de imaginea desenata.. Am vrut sa editez pe ceva de la G Earth.. Dar cum se vede.. Rezolutia e f. proasta!


--------------------
Dacia Sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 26 Dec 2008, 10:34
Post #67


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




Am revenit. Poze din celebra intersectie.

Imag000.jpg ( Size: 135.06k ) Number of downloads: 524


Aici se vede cel mai bine (dinspre Bd. Alex. I. Cuza):
Imag001.jpg ( Size: 131.6k ) Number of downloads: 606


Imag002.jpg ( Size: 124.92k ) Number of downloads: 628



Imag003.jpg ( Size: 127.66k ) Number of downloads: 548


Vazut dinspre Strada Maltopol:
Imag004.jpg ( Size: 157.51k ) Number of downloads: 555


Imag005.jpg ( Size: 145.6k ) Number of downloads: 237


This post has been edited by zanzie: 26 Dec 2008, 10:36


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 26 Dec 2008, 10:47
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.260
Joined: 10 January 05




Clar ca 2 are prioritate!


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
registernow
post 26 Dec 2008, 11:01
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 25 December 08




De ce am adaugat aceasta intrebare?
1. Am intrat usor in alta masina, mi-am recuperat banii.
2. M-am luat in gura cu mai multi soferi care pretindeau ca au dreptate...

Si am crezut ca nu mai gandesc eu bine...


Oricum... Cand ai verde (la 3).. Trece turma.. O iei si tu.. Nu te mai gandesti ca pe unde circuli nu e drum cu prioritate!


p.s.: se poate observa ca daca vrei sa mergi pe drumul cu prioritate.. o poti face doar daca la semaforul nr.1 nu sunt mai mult de 2-3 masini!

This post has been edited by registernow: 26 Dec 2008, 11:03


--------------------
Dacia Sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 26 Dec 2008, 11:22
Post #70


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.232
Joined: 24 June 07




Io vad pe stalpu' ala un portocaliu intermitent, si nu-mi pasa ca arata pieton pe el, cand functioneaza semafoarele, lucru usor de observat cand vrei sa faci virajul ala uitandu-te la semaforul de mers inainte, tre sa-i lasi p-aia care vin de pe verde si pace. L-ai pacalit p-ala care ti-a facut masina.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 26 Dec 2008, 11:33
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Voi cum v-ati luat permisul? Ca nu inteleg.
In primul rand ca drumul cu prioritate nu este cel de pe acea bretea, este cel pe care merge linia de tramvai, deci nu scurtatura. Iar cand merg semafoarele, semnele nu mai conteaza.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 26 Dec 2008, 12:16
Post #72


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Am urmarit topicul asta si ma minunez...(no offense smile.gif )
Credeam ca e ceva complicat, niste indicatoare plasate prost, semafoare care se contrazic...si alte bazdaganii... biggrin.gif

E atat de simplu,,,
Pentru unii...cititi si aici: http://www.codul-rutier.ro/capitolul-5-reg...e-circulatie/2/ (paragraful 7 ne intereseaza).
Stiti ce e trist? Ca multi sustin examenele auto doar prin invatarea chestionarelor auto, nu a regulamentului, legilor...

P.S. si mai e ceva, art. 31, http://www.permisulauto.ro/noul-cod-rutier...-29-Art-34.html

This post has been edited by 77sky: 26 Dec 2008, 12:25


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 26 Dec 2008, 13:22
Post #73


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Dom'le,

socoteala e simpla: la intersectia dintre "bretea" (traseul 2) si drumul pe care patrunzi venind pe directia 3 nu e nici semafor, nici indicator. Prin urmare se aplica prioritatea de dreapta - adica cel care vine de pe "bretea" are prioritate.



--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
registernow
post 26 Dec 2008, 13:33
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 25 December 08




QUOTE
In primul rand ca drumul cu prioritate nu este cel de pe acea bretea, este cel pe care merge linia de tramvai, deci nu scurtatura

Ce bretea? Ce scurtatura? radmasa.gif

Da.. Acel semn este pt. tramvai! smile.gif) Da' tu nu vezi ca tramvaiul are stop??



Vi se pare o intersectie asa de complicata? Cu 10 intrari/iesiri?

Dar sunt multe persoane (90% care au raspuns la acest subiect) care nu inteleg o chestie... Poti sa ai 3 stop-uri cu verde inainte... Atunci cand te intalnesti cu un drum cu prioritate... CEDEZI TRECEREA!


Stiu.. Multi invoca bine stiuta regula.. politist>semafor>indicator... Dar se blocheaza atunci cand din ecuatie dispare cate ceva..


p.s.:
Art. 56

QUOTE
La apropierea de o intersectie conducatorul de vehicul trebuie sa circule cu o viteza care sa ii permita oprirea, pentru a acorda prioritate de trecere participantilor la trafic care au acest drept.

Indiferent daca intersectia este sau nu dirijata!

This post has been edited by registernow: 26 Dec 2008, 13:40


--------------------
Dacia Sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 26 Dec 2008, 13:46
Post #75


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




QUOTE(os @ 26 Dec 2008, 13:22)
Dom'le,

socoteala e simpla: la intersectia dintre "bretea" (traseul 2) si drumul pe care patrunzi venind pe directia 3 nu e nici semafor, nici indicator. Prin urmare se aplica prioritatea de dreapta - adica cel care vine de pe "bretea" are prioritate.
*



Pentru cineva care nu stie acea intersectie, acest lucru e absurd. Oricine vine de pe 3 va trece fara sa mai acorde prioritate celor de pe 2, pentru ca, fata de 2 unde e montat doar un indicator "Drum cu prioritate" ei au semafor si vor respecta indicatia acestuia si nu indicatia semnului "Cedeaza trecerea".

Eu zic ca acel drum e cu prioritate cand nu functioneaza semafoarele. In rest, respecti semaforul.

This post has been edited by giany911: 26 Dec 2008, 13:51


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
registernow
post 26 Dec 2008, 13:50
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 25 December 08




QUOTE(giany911 @ 26 Dec 2008, 13:46)
Eu zic ca acel drum e cu prioritate cand nu functioneaza semafoarele. In rest, respecti semaforul.
*



Ti se pare ca 2 are vreun semafor?
Cine vine pe 2 gandeste ca are prioritate cand nu merg semafoarele... Si se mai gandeste ca 3 are verde..


QUOTE
Pentru cineva care nu stie acea intersectie, acest lucru e absurd. Oricine vine de pe 3 va trece fara sa mai acorde prioritate celor de pe 2.

Dar la 3 nu este indicatorul care arata drumul cu prioritate? Ala pentru ce mai este pus???????? Nu sa te informeze? Sa nu te duci ca turma?

This post has been edited by registernow: 26 Dec 2008, 13:53


--------------------
Dacia Sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 26 Dec 2008, 13:51
Post #77


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Vai de minee, stiu intersectia aia, semnul ala de prioritate e nenorocit raaaaau! Cine a facut semnalizarea in intersectia aia nu le-a avut pe toate, aia e clar. Am patit-o si eu sa intru pe verde de pe Maltopol si sa fiu nevoit sa feresc pe cineva care intra de pe bretea, avand prioritate huh.gif Eu l-am claxonat iar ala imi facea de zor semne cu mana, pana am vazut ulterior imbecilitatea aia de semn de drum cu prioritate.
QUOTE(Serje @ 26 Dec 2008, 20:33)
In primul rand ca drumul cu prioritate nu este cel de pe acea bretea, este cel pe care merge linia de tramvai, deci nu scurtatura.
De ce nu e scurtatura? smile.gif Pentru mine care vin "pe drumul cu prioritate" e clar, intru pe bretea si deci am prioritate. Problema e ca cei care intra pe verde din stanga ar trebui sa mai aiba un semn de cedeaza trecerea imediat dupa intersectie, ca sa existe o consistenta cu idiotenia aia de drum cu prioritate pentru bretea radmasa.gif
Eu zic ca semnalizarea din intersectia aia ar trebui regandita, in nici un caz nu ar trebui lasata asa.

This post has been edited by adip: 26 Dec 2008, 13:55


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
registernow
post 26 Dec 2008, 13:54
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 25 December 08




QUOTE(adip @ 26 Dec 2008, 13:51)
Vai de minee, stiu intersectia aia, semnul ala de prioritate e nenorocit raaaaau! Cine a facut semnalizarea in intersectia aia nu le-a avut pe toate, aia e clar. Am patit-o si eu sa intru pe verde si sa fiu nevoit sa feresc pe cineva care intra de pe bretea, avand prioritate huh.gif Eu l-am claxonat iar ala imi facea de zor semne cu mana, pana am vazut ulterior imbecilitatea aia de semn de drum cu prioritate.
*


Si avea dreptate... Nu crezi? tongue.gif


--------------------
Dacia Sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 26 Dec 2008, 13:56
Post #79


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




register ma mananci cu zile. Indicatorul ala care te avertizeaza nu se aplica daca semaforul merge. Cel putin eu asa vad situatia. Vina nu e a ta, sa nu intelegi asta, e a idiotului care a baut niste palinca inainte sa aseze semnele in intersectie. Cum a spus adip, mai lipseste un "Cedeaza trecerea" la intersectia dintre 3 si 2, sa stie omu' ce are de facut.

This post has been edited by giany911: 26 Dec 2008, 13:58


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 26 Dec 2008, 13:57
Post #80


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Clar ca avea dreptate, omul intrase de pe drum cu prioritate, dar eu de unde era sa stiu intrand in intersectie pe verde?


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 26 Dec 2008, 14:03
Post #81


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Acel indicator de "drum cu prioritare" trebuia pus langa semafor (probabil nu au mai avut loc radmasa.gif ) iar pe stalpul de pe "bretea" sa fie pus un "triunghi rosu"
Si cu asta se termina interpretarile... tongue.gif
End of story! wink.gif\
P.S. si o intrebare de final...daca nu functioneaza semaforul pe stalpul belicos...ce regula aplicam? Nu cumva, daca pe celelalte strazi ale intersectiei sunt indicatoare care reglementeaza dreptul de trecere si pe asta ar trebui sa fie? Sau este considerat..."disparut in misiune"?

This post has been edited by 77sky: 26 Dec 2008, 15:03


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 26 Dec 2008, 14:11
Post #82


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(77sky @ 26 Dec 2008, 23:03)
Acel indicator de "drum cu prioritare" trebuia pus langa semafor (probabil nu au mai avut loc  radmasa.gif  )
Exact! Semnele de drum cu prioritate trebuie mutate DINCOLO de bretea, pe stalpul cu semaforul. Iar cei care intra pe bretea trebuie sa aiba un semn de cedeaza trecerea. E complet aiurea ca cei care intra pe o bretea din asta intr-o intersectie sa aiba prioritate, in toate intersectiile gandite cu capul acolo ai cedeaza trecerea.
Repet, celor care au semnalizat intersectia Cuza cu Maltopol trebuie sa li se faca o testare ceva, sa afle ce au consumat atunci cand au pus semnul ala de prioritate acolo

26 Dec 2008, 23:12:
QUOTE(77sky @ 26 Dec 2008, 23:03)
si o intrebare de final...daca nu functioneaza semaforul pe stalpul belicos...ce regula aplicam?
Prioritatea de dreapta.
Sau aia de passat, dupa caz smile.gif

This post has been edited by adip: 26 Dec 2008, 14:12


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
registernow
post 26 Dec 2008, 14:13
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 25 December 08




QUOTE(giany911 @ 26 Dec 2008, 13:56)
register ma mananci cu zile. Indicatorul ala care te avertizeaza nu se aplica daca semaforul merge. Cel putin eu asa vad situatia. Vina nu e a ta, sa nu intelegi asta, e a idiotului care a baut niste palinca inainte sa aseze semnele in intersectie. Cum a spus adip, mai lipseste un "Cedeaza trecerea" la intersectia dintre 3 si 2, sa stie omu' ce are de facut.
*



Fals!

Respecti acest articol:
QUOTE
La apropierea de o intersectie conducatorul de vehicul trebuie sa circule cu o viteza care sa ii permita oprirea, pentru a acorda prioritate de trecere participantilor la trafic care au acest drept.

Si tii cont de acel indicator care arata drumul cu prioritate... Si intersectia o sa ti se para ok!


--------------------
Dacia Sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 26 Dec 2008, 14:18
Post #84


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Subiectul asta nu e in nici un caz de cafenea, o sa dau un "report" sa-l mute un moderator la legislatie.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 26 Dec 2008, 14:31
Post #85


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Omitem ceva lucruri; sa o luam metodic:
1. Pe ce criterii se stabileste prioritatea unui drum fata de un altul? (unul din criterii este latimea lui, traficul acelei artere)
2. Este ilogic, domnilor, sa spunem ca un autotorism de pe "bretea" are drept de prioritate fata de de artera principala
3. Indicatorul de drum cu prioritate semnalizeaza dreptul prin centrul intersectiei (care este centrul intersectiei? B-dul A I Cuza cu breteaua? biggrin.gif
4. Indicatorul semnalizeaza traseul drumului cu prioritate, care urmeaza calea de tramvai.
5. TOTUL era muuuult mai simplu (ma repet!) daca acel indicator era plasat langa semafor (de aceea am intrebat ce regula se aplica atunci cand...) si mai puneau un "cedeaza trecerea" pe bretea...
Domnilor...sa gandim noi mai logic decat cei de la administratia drumurilor (care au sadit acele indicatoare...) happy.gif


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 26 Dec 2008, 15:19
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.260
Joined: 10 January 05




Voi sunteti culmea! Daca sunt drumuri unde sunt doua semafoare pe verde, merge cel care are prioritate, chiar daca e verde pentru ambele directii.


Iar 2 nu are niciun semafor, ce e atat de greu de inteles? Intersectia 3cu2 se ia ca intersectie separata fata de 1 cu 3, iar 2 are prioritate de dreapta. 2 NU ARE SEMAFOR.

Galbenul intermitent nu inseamna cedeaza trecerea la toata lumea ci atentie, asa ca nu stiu cum ati luat voi permisele.




2. Cat timp asa sunt puse semnele nu conteaza cat de ilogic e.

3. Chiar fara indicator, cum intre 2 si 3 NU EXISTA SEMAFOR, breteaua are prioritate de dreapta!

This post has been edited by eXtenSion: 26 Dec 2008, 15:23


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XanRO
post 26 Dec 2008, 15:32
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 16 May 06
From: Bucuresti




Am citit si eu tot si ma minunez.

Ma unu, da unu nu s-a pus in situatia de a trece intersectia aia din sens opus, dinspre gara. Drumurile au doua sensuri de mers totusi.
Cat timp merg semafoarele, cei ce vin dinspre gara au verde inaintea celor de pe varianta 3 care merg inspre gara.

Cine a scris regula aia "proasta" si care e facuta saraca sa cuprinda toate nejunsurile de acest fel si pe care politaiul ti-o tranteste in fata avea dreptate: politai>semafor>semne. Numai ca sa nu uitam, intersectia 2 cu directia de mers 3 nu e semaforizata, semnul de prioritate intrand in vigoare.

Cei care fac dreapta (scrisesem stanga prima oara ptr ca eu de cate ori intru de pe un drum lateral - bretea in cazul de fata - semnalizez stanga, sa ma vada cei ce vin pe drumul principal, nu cei din spatele meu, ca e irelevant) folosind varianta 2 trebuie sa cedeze trecerea celor care vin de pe 3 ptr ca ei sunt deja pe drum cu prioritate dupa ce au trecut de mijlocul intersectiei, care este pe linia de tramvai cum zicea cineva mai sus. E ca la giratoriu - are prioritate cel ce e deja in giratoriu.

This post has been edited by XanRO: 26 Dec 2008, 15:50


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 2006 - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
registernow
post 26 Dec 2008, 15:57
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 25 December 08




QUOTE(eXtenSion @ 26 Dec 2008, 15:19)
Voi sunteti culmea! Daca sunt drumuri unde sunt doua semafoare pe verde, merge cel care are prioritate, chiar daca e verde pentru ambele directii.
Iar 2 nu are niciun semafor, ce e atat de greu de inteles? Intersectia 3cu2 se ia ca intersectie separata fata de 1 cu 3, iar 2 are prioritate de dreapta. 2 NU ARE SEMAFOR.

Galbenul intermitent nu inseamna cedeaza trecerea la toata lumea ci atentie, asa ca nu stiu cum ati luat voi permisele.
2. Cat timp asa sunt puse semnele nu conteaza cat de ilogic e.

3. Chiar fara indicator, cum intre 2 si 3 NU EXISTA SEMAFOR, breteaua are prioritate de dreapta!
*


Putini ca tine...


QUOTE(XanRO @ 26 Dec 2008, 15:32)
Am citit si eu tot si ma minunez.

Ma unu, da unu nu s-a pus in situatia de a trece intersectia aia din sens opus, dinspre gara. Drumurile au doua sensuri de mers totusi.
Cat timp merg semafoarele, cei ce vin dinspre gara au verde inaintea celor de pe varianta 3 care merg inspre gara.

Cine a scris regula aia "proasta" si care e facuta saraca sa cuprinda toate nejunsurile de acest fel si pe care politaiul ti-o tranteste in fata avea dreptate: politai>semafor>semne. Numai ca sa nu uitam, intersectia 2 cu directia de mers 3 nu e semaforizata, semnul de prioritate intrand in vigoare.

Cei care fac dreapta (scrisesem stanga prima oara ptr ca eu de cate ori intru de pe un drum lateral - bretea in cazul de fata - semnalizez stanga, sa ma vada cei ce vin pe drumul principal, nu cei din spatele meu, ca e irelevant) folosind varianta 2 trebuie sa cedeze trecerea celor care vin de pe 3 ptr ca ei sunt deja pe drum cu prioritate dupa ce au trecut de mijlocul intersectiei, care este pe linia de tramvai cum zicea cineva mai sus. E ca la giratoriu - are prioritate cel ce e deja in giratoriu.
*


Si daca ma pun in situatia inversa... Ce rezolv?

Cum poti sa afirmi ca 3 are prioritate? radmasa.gif Uita-te pe poza... 2 este drumul cu prioritate!! De cate ori sa mai repet??

Intersectia este ok, majoritatea nu stiu regulile de circulatie... V-am spus de ce articol sa tineti cont! Uitati-va mai sus..


--------------------
Dacia Sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XanRO
post 26 Dec 2008, 19:08
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 16 May 06
From: Bucuresti




Uite ce e in partea cealalta (e copiat semnul de pe stalpul de langa varianta 2 ptr exemplificare in lipsa de poza de la locul faptei).

Imag004_edit.JPG ( Size: 145.16k ) Number of downloads: 213


Acum e clar care e drumul cu prioritate?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 2006 - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 26 Dec 2008, 19:46
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




registernow, articolul indicat de tine e irelevant (babeste, spune doar ca trebuie sa circuli cu viteza mai mica atunci cand te apropii de o intersectie, nu zice nimic de cine are prioritate sau nu).

din ce vad eu in desen si in poze, acolo sunt 2 intersectii, una semaforizata si una nu. pana nu apare acolo inca un "Cedeaza trecerea", cei ce vin de pe "bretea" (desi notiunea asta nu stiu sa fie folosita astfel in lege) au prioritate de dreapta.

e adevarat ca la majoritatea intersectiilor de acest tip "breteaua" se termina cu un "Cedeaza trecerea", care rezolva problema.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 22:50
Forum Renault