DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme centuri + zgomot dubios

andreyi
post 26 Jan 2009, 10:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 30 December 05




Va salut si va cer cateva sfaturi legate de niste probleme. Detin un Logan Ambiance 1.4 din mai 2005 cu 57.000 km la care am schimbat de curand bujii(Renault origine), ulei + filtru ulei(Elf), filtru aer si cica ar urma in viitorul apropiat si kitul distributie. Masina are chip tuning facut in urma cu vreo 4 luni. In primul rand, exista un zgomot, un tzacanit de diesel la ralanti, in momentul in care e pe liber, daca apas ambreiajul dispare acel zgomot, iar relanti-ul nu se mai aude asa pronuntat. Culmea e ca nu de fiecare data aud acel zgomot. Mentionez ca relantiul sta uns la 500 rpm, iar masina nu trepideaza deloc(am simtit trepidatii la ralanti in logan aproape nou de 1.4). Cineva mi-a zis ca ar fi o tablitza la ambreiaj care face acel zgomot iar problema ar fi generala nu numai la mine. Zgomotul e metalic si ma ingrijoreaza putin. Insa ce mai ingrijoreaza cel mai mult sunt centurile de siguranta care nu mai functioneaza aproape deloc, trag de ele si nu agatza decat la una din zece incercari. Un amic care lucreaza la Renault mi-a zis ca sunt capsate ca nu se pot demonta, ca nu se pot repara, etc, si mai mult m-a bagat in ceata. Chiar trebuie sa cumpar centuri noi? Multumesc.

<span class='edit'>26 Jan 2009, 10:37:</span>
Si inca ceva. Am fost sunat de catre reprezentanta locala Dacia pentru o programare la ei peste o saptamana in legatura cu nush ce tratament/verificare tabla(vara trecuta am fost la ei si mi-au dat cu ceara de n-am putut sa respir in masina o luna de zile). De data asta cica masina o sa ramana in service chiar o zi doua. As putea sa reclam si problema cu centurile sau nu tine de "imaginea" Dacia?

This post has been edited by andreyi: 26 Jan 2009, 10:38


--------------------
Renault Megane 3 Hatchback 2015 Business 1.5 dCi 95 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 26 Jan 2009, 11:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Tu poti sa reclami, dar nu mai ai garantie, deci ... platesti.
Si vezi ca relantiul sta pe la 750-800 nu 500, uita-te mai atent.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 26 Jan 2009, 11:19
Post #3


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Zgomotul de ambreiaj - cauta, e discutata problema.

Centurile nu se verfica tragand de ele!



--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreea13
post 26 Jan 2009, 11:26
Post #4


LoganCUP


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 June 05
From: Bucuresti




Aceeasi problema cu zgomotul la relanti o are mai multa lume...si eu am aceeasi problema. Explicatie in service - un rulment pe undeva pe la discul de ambreiaj care la fel ca multe altele la Dacia e din categoria " asa e toate ". Cred ca esti cel putin al douazecilea care are problema asta.
Mai cauta pe forum....sigur o sa gasesti destui ... wink.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 Abs Plus 1.6 8V - B-15-FOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 26 Jan 2009, 19:38
Post #5


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




QUOTE(paul_damian @ 26 Jan 2009, 12:19)
Centurile nu se verfica tragand de ele!
*



Ba se pot verifica si asa. Depinde de viteza cu care tragi de ele. La o smuncitura puternica trebuie sa blocheze 100%. Daca nu blocheaza scandal la service. Centurile si airbag-urile sunt garantate de producator intre 10-15 ani.

Succese smile.gif


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 26 Jan 2009, 23:55
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Scandal pentru ce? Ca nu mai are garantie.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreyi
post 27 Jan 2009, 09:42
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 30 December 05




Luni, pe 2 februarie sunt programat la ei pentru tratament tabla sau naiba mai stie ce i-or mai face (am inteles ca o sa puna si niste protectii de plastic la aripi anti noroi etc) si o sa le zic si de problema asta. Sigur s-a mai discutat, dar mai intreb si eu printre picaturi, daca e ok sa schimb vitezele pe la 3000-3200 avand in vedere ca i-am facut remapare acum cateva luni, si nu prea am mers in stilul asta decat in ultimul timp.


--------------------
Renault Megane 3 Hatchback 2015 Business 1.5 dCi 95 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 27 Jan 2009, 09:50
Post #8


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




1. nu se deschid topicuri cu mai multe subiecte/probleme
2. inainte de a deschide un topic nou se cauta cu SEARCH si apoi se posteaza intrebarea acolo unde deja se discuta... se incepe un topic nou doar daca problema nu se potriveste nicaieri
3. despre stilul de conducere (schimbat trepte la nu stiu ce turatie etc.) se va discuta la Diverse sau Cafenea, nefiind ceva specific modelului Logan

... ca urmare, aici se inchide!


ontopic: s-a demonstrat aici pe forum ca ronțăitul ambreiajului face parte din categoria "așa fac toate"... centura e, intr-adevar, nedemontabila in componente primare si se schimba doar cu totul, ca ansamblu... nu stiu despre rechemarea despre care vorbesti, datr poti oferi amanunte dupa ce te duci, intr-un topic adecvat subiectului...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd June 2024 - 03:46
Forum Renault