DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nesimtirea politicienilor

Victoras2001
post 6 Feb 2009, 10:53
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Incep cu scumpii nostri alesi.

Aleșii se vor moguli media: „Televiziunea publică face ce-i spunem noi, nu ce vor alții"

Din stenograma Biroului Permanent al Camerei, 2 februarie: TVR „are obligația“ să furnizeze aparatură și operatori pentru nevoile parlamentarilor, iar televiziunile private ar trebui să plătească dacă vor să mai transmită activitatea aleșilor

Aleșii ar vrea să implice televiziunile private într-un „parteneriat“: o zi pe săptămână, prin rotație, să-și trimită în Parlament câte un moderator.
Parlamentarii vor să-și schimbe radical imaginea. Dar nu și năravul. O arată discuțiile purtate de șefii Camerei, în ședința Biroului Permanent din 2 februarie, când au fost puse pe masă două probleme spinoase: cum se folosește mai eficient televiziunea națională și care este cea mai bună strategie pentru atragerea televiziunilor private într-un „parteneriat“ reciproc avantajos.

În privința TVR, lucrurile sunt clare. Cezar Preda (PD-L), un politician care apare des la televizor, s-a săturat de moderatori și de întrebări încuietoare.
El i-a cerut Robertei Anastase, șefa Camerei, să facă toate demersurile pentru „îndreptarea strategiei” deputaților spre TVR: „Până la urmă este o televiziune publică și ea face ce-i spunem noi, nu ce vor alții“. I-a venit imediat în ajutor colegul de alianță de la PSD, fostul premier Adrian Năstase, care, probabil cu instinctele încă intacte de pe vremea când o trimitea pe consiliera sa Dorina Mihăilescu să facă programul de știri de la TVR, a găsit câteva soluții practice: televiziunea din Pangratti să detașeze la Parlament câțiva operatori și aparatura necesară.

În privința stațiilor private, acestea ar trebui, potrivit lui Năstase, să-și trimită, prin rotație, câte un moderator care să transmită din viitorul studio al Parlamentului.

Ceva mai pragmatic, udemeristul Marton Arpad a pedalat pe „litera economicului“: dacă vor să transmită din Parlament, televiziunile private trebuie să plătească, la fel „cum fac acele societăți comerciale care vor să facă un film sau alte asemenea îndeletniciri“.

Haideți, doamnă președinte, să îndreptăm strategia noastră ca această televiziune publică să intre și să facă treabă aici, pentru aleși și să facă studioul pe banii lor, să prezinte activitatea din Parlament așa cum dorim noi, pentru că până la urmă este o televiziune publică și ea face ce-i spunem noi, nu ce vor alții.
Cezar Preda, PD-L

Dorim să construim noi această imagine sau lăsăm ca alții să intre în această incintă?! (...) Dacă avem un astfel de studio, putem să implicăm și televiziunile private, ca să nu ne facem adversari din ele și le spunem: o zi pe săptămână, câte un moderator care vine de la fiecare dintre aceste televiziuni...
Adrian Năstase, PSD


„Nu mi se pare normal să dăm spațiu televiziunilor pe gratis”

Cei care au deschis subiectul despre TVR au fost reprezentanții PD-L. Liderul grupului democrat-liberal din Cameră, deputatul Mircea Toader, a vorbit despre necesitatea unei discuții cu televiziunea publică. Liderul UDMR, Marton Arpad, a apreciat, în plus, că se impune perceperea unei taxe pentru televiziunile particulare care fac transmisiuni în direct de la Parlament.

Domnul Cezar-Florin Preda (PD-L):

„Aici, dacă-mi permiteți, doamnă președinte, aș vrea să spun că urmărind toată expunerea domnului Adrian Năstase, îmi pun și eu o întrebare și până la urmă cred că aici ar trebui să se îndrepte strategia noastră. Domnia sa a prezentat această televiziune și acest studio ca o chestiune publică, ca o necesitate publică. Dar noi avem nu o televiziune publică, noi avem șase televiziuni publice finanțate din banii României. Haideți, doamnă președinte, să îndreptăm strategia noastră ca această televiziune publică să intre și să facă treabă aici, pentru aleși și să facă studioul pe banii lor, să prezinte activitatea din Parlament așa cum dorim noi, pentru că până la urmă este o televiziune publică și ea face ce-i spunem noi, nu ce vor alții. Eu cred că aici ar trebui să fie un element de strategie. Asta mi-a venit în moment ce dumneavoastră ați prezentat chestiunea aceasta”.

SURSA

Au rezolvat si problemele din interiorul Parlamentului, ales prin votul nostru, desigur. Vor sa dea spre public doar imaginile care-i aranjeaza. Asta e marea strategie a parlamentarilor. Si asta in loc sa opreasca circul zilnic, in loc sa-si faca treaba pentru care au fost alesi.






--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 6 Feb 2009, 11:10
Post #2


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




Probabil din posturile mele reiese ca sunt un dusman al parlamentarilor...nu a functiei de "parlamentar" sau "senator" ci a oamenilor care sunt in aceste functii. Degeaba noi ii facem nesimtit..nu se intampla nimic cu comportamentul lor..nu sunt schimbari in bine.
Chestia cu propriul studio mi se pare o idiotenie mai mare decat China.
Poate ca transparenta aceasta nu e o idee atat de buna..cateodata ma doare sa vad ca ei au averi si altii nu au ce manca...sau sa vad la stiri ce buget siau alocat ei in schimb ce in educatie, sanatate, mediu..si alte domenii sunt discutii cat sa le dea la fiecare..adica cat de putin sa le dea. Cand ei isi schimba laptopurile, limuzinele si isi reamenajeaza palatele Cotroceni sau Victoria de "n" ori..poate ar trebui sa se gandeasca ca acei bani ar putea face folosinta altor ministere mentionate mai sus.
Era si normal sa dicteze ce sa spuna televiziunilor..un ex concret e trustului lui Felix si emisiunile dupa A3..care sunt dea dreptul penibile..pacat ca unii invitati chiar au ceva in cap.
Televiziunea publica avea/are niste emisiuni interesante legate de clasa politica in care unii dintre parlamentari erau cat de cat scuturati.
Coruptul ala de Bombonel ce putea sa spuna si el..vedealas langa Tamara..sub fundatia lu' Zambaccian.

This post has been edited by titiDSN: 6 Feb 2009, 11:11


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 6 Feb 2009, 11:20
Post #3


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Cred ca toata tarasenia are legatura cu faptul ca le sufla si lor criza economica in ceafa, tre' sa mai mareasca un pic cifra de incasari.
Oricum, dupa alegerile astea care au dat guvern pd-l+psd (wtf? tot nu-mi vine sa cred ca e pe bune!) eu am zis ca ma f... in ei de politicieni romani, de la al mare pana la ultimul trepadus. Niste loaze toti, ar trebui stransi pana la ultimul in piata parlamentului si omorati cu pietre.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 6 Feb 2009, 11:27
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Eu am o nelamurire cat mine de mare.
Ii vedem toata ziua cat sunt de corupti. I-am prins cu caltabos in traista, au facut privatizari de te doare capu', si-au votat prime, au trecut tot felul de viloaie si limuzine pe numele copiilor de 6 ani si pe al bunicilor de 80, s-au batut in Parlament, s-au huiduit, au furat, au mintit, da ce n-au facut...
E, cu toate astea, ii votam. Sunt mereu acolo prin grija noastra. Suntem satui de ei, ne e scarba, nu mai vrem sa auzim de ei. In schimb ei n-au nicio treaba. Ne sfideaza in continuare. Pana cand? Si de ce nu facem nimic? Sau ce dracului sa facem? Ii tot votam cu speranta ca sunt noi, poate n-o sa faca ce-au facut predecesorii. Da de unde, mai rau fac. Chiar s-au terminat oamenii de calitate din Romania? Sau fug toti de politica si-si vad de ale lor?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 6 Feb 2009, 11:53
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




explicatia: cind esti in haita, urli ca lupii sau te maninca !

te-ai intrebat cum se promoveaza intr-un partid, indiferent care e el ?


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 6 Feb 2009, 11:54
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Eu am votat uninominal. Din cei doi pe care i-am ales, doar unul a intrat in Parlament. Asa ca sunt cu ochii focalizat pe el. Daca va calca stramb, l-am taxat biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 6 Feb 2009, 12:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Adica ce-i faci? Crezi ca-l mai intereseaza de tine dupa ce iese din Parlament? Sa vezi ce pune cainii pe tine daca te duci la poarta lui.laugh.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apunake
post 6 Feb 2009, 12:18
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(bendix @ 6 Feb 2009, 11:54)
Eu am votat uninominal. Din cei doi pe care i-am ales, doar unul a intrat in Parlament. Asa ca sunt cu ochii focalizat pe el. Daca va calca stramb, l-am taxat  biggrin.gif
*


Cum il taxezi mai precis? Nu il mai votezi, ce ii faci?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 6 Feb 2009, 13:39
Post #9


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Eu nu ma voi mai duce niciodata la vot . Dixit!


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 6 Feb 2009, 14:20
Post #10


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.487
Joined: 1 November 04
From: sat




Astept cu nerabdare ziua in care o sa apara primul atentat impotriva unui politician de la noi. De asemenea astept ziua in care un "dement" o sa intre in parlament cu o mitraliera (probabil una din colectia "Ciorogarla") si sa inceapa sa traga in toate directiile.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 6 Feb 2009, 14:38
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




QUOTE(Victoras2001 @ 6 Feb 2009, 11:53)
Haideți, doamnă președinte, să îndreptăm strategia noastră ca această televiziune publică să intre și să facă treabă aici, pentru aleși și să facă studioul pe banii lor, să prezinte activitatea din Parlament așa cum dorim noi, pentru că până la urmă este o televiziune publică și ea face ce-i spunem noi, nu ce vor alții.
Cezar Preda, PD-L


Domnul Cezar-Florin Preda (PD-L):

„Aici, dacă-mi permiteți, doamnă președinte, aș vrea să spun că urmărind toată expunerea domnului Adrian Năstase, îmi pun și eu o întrebare și până la urmă cred că aici ar trebui să se îndrepte strategia noastră. Domnia sa a prezentat această televiziune și acest studio ca o chestiune publică, ca o necesitate publică. Dar noi avem nu o televiziune publică, noi avem șase televiziuni publice finanțate din banii României. [b]Haideți, doamnă președinte, să îndreptăm strategia noastră ca această televiziune publică să intre și să facă treabă aici, pentru aleși și să facă studioul pe banii lor, să prezinte activitatea din Parlament așa cum dorim noi, pentru că până la urmă este o televiziune publică și ea face ce-i spunem noi, nu ce vor alții.
Eu cred că aici ar trebui să fie un element de strategie. Asta mi-a venit în moment ce dumneavoastră ați prezentat chestiunea aceasta”.


*


Pai intreb si eu: televiziunea publica nu ar trebui sa fie finantata doar din banii parlamentarilor in acest caz? Sa faca studioul din banii "lor", adica din banii fraierilor care platesc o taxa radio-tv obligatoriu in factura de electricitate. Sa prezinte activitatea cum doresc ei, adica da unul semnalul "tovarasi, faceti-va ca munciti ca se filmeaza", ca sa vada fraierii care va platesc salarii si indemnizatii nesimtite ca nu dormiti.
Daca au avut ei tupeul sa-si creasca bugetul cu 22%, ca doar este criza si trebuie sa fim solidari, sa strangem cureaua sa le platim mai mult.

This post has been edited by cristio_79: 6 Feb 2009, 14:40


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 6 Feb 2009, 14:45
Post #12


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Dom'le, eu pun problema asa: privitul la tv e cumva obligatoriu?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 6 Feb 2009, 14:48
Post #13


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.487
Joined: 1 November 04
From: sat




@vijelie: obligatoriu sau nu, taxa tot o platesti smile.gif


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 6 Feb 2009, 16:20
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




O mostra de neam prost si de minte de vanzator de aprozar a fost azi sectoristu` de servici de la sanatate Ferrari Bazac. Chestia cu punguta (ramasa de la promotiile de craciun ale calutului italian) in care a pus niste halate si le-a inmanat in stil de smecher de dambovita marilor maestri ai combinatiilor mediciniste e dupa mine o dovada de neam prost si de minte plafonata la nivelul samsarului de masini iesit la targ sa faca promotie la auto.Ca sa fiu rau,rau poate fi interpretata si ca reclama la masinuta. Da sanatatea ar trebui sa functioneze ca un ferrrrarrrri da cu conditia ca si banii sa fie ca pentru ferrari si nu pentru lgn chel icon_mrgreen.gif
Alergatul lui personal dupa incompetentii si indolentii din lazareturile romaniei a aratat ca atata poate nenea asta : e cel mai doctor dintre samsarii de masini si invers tongue.gif
Cred ca o sa ii fure titlul de cel mai tembel sinistru al sanaatatii celebrului Mincu Zaharina smile.gif

This post has been edited by bion: 6 Feb 2009, 16:29


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 6 Feb 2009, 20:13
Post #15


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




pt victoras:
ai vrea sa stii ce putem face..ee..uite aici cel mai bun raspuns..dar de data asta toata tara..ce am facut si in '89. asta ar trebui facut..Doamne Fereste..nu instig la violenta sau crime DAR NU se mai poate asa! e dezastru! As apela la mila lor..ca si ei sunt oameni..nu le e mila de oamenii de rand..care sunt vai de ei? pe acesti idioti cu inima de piatra si constiinta nula..nu ii clinteste nimic? nici macar un gram de compasiune nu au!! eu daca as fi in locul lor si as fi exact cum sunt ei..si deodata mas trezi si as privi lumea din ochii unui biet roman..cred ca as plange pana miar cadea ochii din cap si apoi mias face harakiri. le lipseste constiinta si dragostea fata de oameni..oamenii care iau ales si care tin tara asta in spate!!


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 6 Feb 2009, 20:36
Post #16


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Victoras2001 @ 6 Feb 2009, 11:27)
... E, cu toate astea, ii votam....
*



Alta solutie mai buna inca nu s-a inventat...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 6 Feb 2009, 20:48
Post #17


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




QUOTE(radian @ 6 Feb 2009, 20:36)
Alta solutie mai buna inca nu s-a inventat...
*


cum sa nu! Ii impuscam! gun3.gif


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cocojambo
post 6 Feb 2009, 21:21
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




Pai si daca se gases 100 de nebuni sa iasa in stada... cine li se alatura?

NIMENI.... la unguri doar a trebuit sa auda aia ca au fost mintiti si stiti ce a iesit acolo.

De greci nu mai zic, ce s-a intamplat cand un politist a facut exces de zel si a impuscat un adolescent?

Cand o sa vad asa ceva si la noi? charge.gif gun3.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 6 Feb 2009, 21:24
Post #19


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Chiar crezi ca te-ar ajuta cu ceva o "actiune" de genul celei din Grecia?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cocojambo
post 6 Feb 2009, 21:38
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




Nu stiu... poate ca nu... dar macar daca le-ar tremura alora chilotii, chiar si pt cateva secunde, eu unul tot as fi multumit.

Si nu e vb de actiune in sine, cat despre nepasarea noastra, a poporului, care acceptam toate gunoaiele unora, inghitim si inghitim si nu suntem in stare sa scuipam nimic afara.

Oricum, si daca vrei sa votezi o shimbare nu ai cu cine... chiar daca iese unu "independent" sunt altii in spate care o sa ii aduca pe "calea cea buna"

Deci raman la parerea ca numai o rascoala (nu revolutie) i-ar mai aduce pe astia cu picioarele pe pamant. Macar de frica sa o faca.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 6 Feb 2009, 22:30
Post #21


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Hmmm, povestea cu poporul cel harnic si muncitor care este blestemat sa aiba o clasa politica corupta si incapabila... Te cam imbeti cu apa rece...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 6 Feb 2009, 23:40
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




QUOTE(Victoras2001 @ 6 Feb 2009, 11:27)
Sau fug toti de politica si-si vad de ale lor?
*


Vezi ca stii!Oricum cine se aseamana se aduna.Compasiune?Ha!Nu mai tineti minte replica lui Dan Iosif(Dumnezeu sa-l ierte?)cand un moderator l-a intrebat:
-Dar nu auziti ca lumea urla,nu mai poate de foame ,de taxe ,de toate alea?
-Imi pare rau,eu merg la parlament, in Mercedes, cu muzica tare!
Problema lor e ca intr-adevar sunt ca o haita de lupi flamanzi,care au dat de o halca mare de carne.Cine dracu se baga intre ei sa le-o ia inapoi?

This post has been edited by daniM: 6 Feb 2009, 23:44


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cocojambo
post 7 Feb 2009, 01:06
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(radian @ 6 Feb 2009, 22:30)
Hmmm, povestea cu poporul cel harnic si muncitor care este blestemat sa aiba o clasa politica corupta si incapabila... Te cam imbeti cu apa rece...
*




N-am afirmat asta, sunt sigur ca 90% (poate si mai mult de atat) dintre locuitorii acestei tari, daca ar fi in locul lor, ar face la fel. As putea pune pariu pe chestia asta.

Sa fim seriosi, in toate guvernele din toate tarile de pe lumea asta exista coruptie si exista furaciuni, doar ca la noi deja e nesimtire, ne scuipa in fata si e sfidare pana la cer.

E drept, s-ar putea si mai rau, dar acum ce sa facem, sa ne bucuram ca nu avem guverne si politicieni ca in nu stiu ce tara africana?!

Vorba cuiva de mai sus... cat o mai dura pana sa apara un nebun cu un Kalas' colectia Ciorogarla (sau de unde or fi disparut alea).

Daca as sti ca nu patesc nimic pt un gest de genul aceste, m-as oferi cu bucurie drept voluntar. 251.gif showfinger.gif

gun3.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Feb 2009, 01:08
Post #24


-


Group: Members
Posts: 21.974
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(radian @ 6 Feb 2009, 22:30)
povestea cu poporul cel harnic si muncitor care este blestemat sa aiba o clasa politica corupta si incapabila... Te cam imbeti cu apa rece...
Este doar o poveste ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 7 Feb 2009, 15:26
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Treaba cu Ciorogarla e cat se poate de clara;adica baietii stiu de ele:cand s-au luat ,cate s-au luat si pe unde sunt,pentru ca daca se dadea o spargere pe bune si fara stirea lor,nu stiu cati mai vedeam (parlamentari) la ora actuala pe la Parlament;erau cam toti prin vacante sau vizite de lucru pe afara,cu morcovul infipt bine in dos...Tipii aia de prin Sicilia sunt pistoale cu apa pe langa alesii nostrii...

This post has been edited by daniM: 7 Feb 2009, 15:27


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 8 Feb 2009, 12:47
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Superioritatea lor este binecunoscuta, mai ales aroganta si tafnosenia lui Cezar Preda, "eternul candidat" perdant la primaria Buzau...
Si-au dat ei seama ca increderea romanilor in Parlament este nula si vor sa dreaga imaginea. S-ar putea sa obtina contrariul. Si sa nu va mire daca si intrebarile reporterilor vor fi prestabilite de parlamentar..
Sa ne punem intrebarea: cati dintre ei trebuie judecati pentru inalta tradare a intereselor poporului roman? Ce inseamna alea "clauze secrete" ale contractelor de privatizare sau exploatare? Cum sa accepti ca multinationalele sa iti exploateze resursele tale, romanii sa le plateasca cu acelasi pret ca pe cele de import iar banii sa iasa din tara? Stiati ca tot ce au trimis afara companiile straine in 2008 au trimis muncitorii inapoi, adica aprox 7 miliarde euro, ajutand asfel la mentinerea balantei de cont curent?
Sa nu ne miram ca romanii au inceput, conform sondajelor, sa isi doreasca un lider autoritar.
Societate civila trebuie sa fie puternica, si alaturi de presa, sa joace rolul de "sindicat" al poporului. Cum calca politicienii stramb si fac ceva impotriva interesului national sau al romanilor, ii amenintam cu o revolutie. Cum s-ar simti daca ar fi amenintati ca nu se va duce nimeni la vot (in afara de membrii lor de partid si clientela politica) si chiar nu s-ar duce? Nu am avea o parghie in plus fata de sanctiunea votului, care oricum aduce odata la 4 ani opozitia la putere, uitand ca si acestia au mai condus candva si ne-au dezamagit si furat?
Dar, in realitate, presa si societatea civila sunt aservite iar romanii au grija zilei de maine, au credite de platit, au telenovele si realityshow-uri de urmarit, nu au ei timp de revolutii.
Asa ca, ne meritam soarta...

This post has been edited by CIPTUNING: 8 Feb 2009, 12:52


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 8 Feb 2009, 14:04
Post #27


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(CIPTUNING @ 8 Feb 2009, 12:47)
... Sa ne punem intrebarea: cati dintre ei trebuie judecati pentru inalta tradare a intereselor poporului roman?
*



Ei, hai sa nu dramatizam.

QUOTE(CIPTUNING @ 8 Feb 2009, 12:47)
...Cum sa accepti ca multinationalele sa iti exploateze resursele tale, romanii sa le plateasca cu acelasi pret ca pe cele de import iar banii sa iasa din tara?
*



Cineva trebuie sa le exploateze, care-i diferenta ca este o multinationala sau vreun srl de apartament? Problema nu consta in cine le exploateaza, poate sa fie si o firma din Papua - Noua Guinee, problema consta din ce clauze contine caietul de sarcini in baza caruia se face licitatia, si, mai ales, cat de corect se deruleaza procesul de licitatie publica. Iar in ceea ce priveste "iesitul din tara" al banilor, asta chiar ar trebui sa fie ultima problema care sa te preocupe. Banii trebuie sa circule liber, orice constrangere administrativa induce efecte negative in cascada.

QUOTE(CIPTUNING @ 8 Feb 2009, 12:47)
Asa ca, ne meritam soarta...
*



Aici sunt de acord cu tine, desi abordam problema din unghiuri diferite...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
criss_slc
post 9 Feb 2009, 12:20
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 October 04
From: Bucuresti




Pe mai toate forumurile romanii isi plang nemultumirile legate de politicieni, in toate comentariile la articole din ziare acelasi lucru. Si atunci, stau si ma gandesc ce dobitoci au fost boierii aia din 1907 si altii inaintea lor ca nu au inventat internetul la timp. Veneau iobagii de pe camp la miezul noptii, se logau repede pe forum pentru cateva injuraturi la adresa celor care traiau pe "grumazul tarii" si apoi fuga la culcare ca dimineata trebuie sa fie pa tarla.

Nu mai mergem la vot? Si ce daca? Se vor gasi 10 idioti care sa mearga sa isi faca "datoria cetateneasca".
Nu ne vom uita la televiziunea lor? Si ce daca? Credeti ca ii va interesa rating-ul?

Vin acusica alegerile prezidentiale. Sa vedeti ce buluc va fi iarasi cu "sustinatori" ai unuia sau altuia, ce talk-show-uri, ce scandaluri, ce explozie de bucurie in Piata Universitatii cu "adoratorii" castigatorului, lumea zambitoare "Am invins!" ... ce mare branza.

Si apoi? Apoi ne vom plange iarasi pe forum.


--------------------
Dacia/Opel Logan 1,5 dCi Laureate/Astra G 2007/2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Feb 2009, 12:23
Post #29


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(criss_slc @ 9 Feb 2009, 12:20)
... Nu mai mergem la vot? Si ce daca? Se vor gasi 10 idioti care sa mearga sa isi faca "datoria cetateneasca"...
*



Idiot esti tu! Cine te crezi de-ti arogi dreptul sa-i judeci pe altii?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
criss_slc
post 9 Feb 2009, 12:47
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 October 04
From: Bucuresti




Exceptand situatia in care te-ai numara printre cei 10, constat ca faci o referire directa. Eu am generalizat in conditiile in care toata lumea se plange de calitatea clasei politice rezultata in urma unor alegeri la care unii am votat.
Chiar nu vedeti ca in Romania de ani buni castigatorii alegerilor sunt cei care sunt urati mai putin de populatie? Haideti sa luam prezidentialele pentru ca aici impactul nominal este mai mare:
1996 - este ales Emil Constantinescu din dorinta expresa a romanilor de a-l schimba pe Iliescu;
2000 - este ales Ion Iliescu pentru a nu ajunge presedinte Vadim;
2004 - este ales Traian Basescu pentru a-l stopa pe Nastase.

Cand va veni vremea sa votam pentru omul care merita?
Nu cunosc foarte bine situatia, dar sunt impresionat de cazul primarului din Sibiu. Orasul este frumos (asa pare in trecere), a fost implicat in mari proiecte cu real succes, iar primarul este ales din primul tur cu procentaj zdrobitor. Deci ... se poate!

Revenind la aprecierea colegului ... ma bucur pentru tine ca faci parte din putinii multumiti.
Sa traiesti bine si de acum inainte!


--------------------
Dacia/Opel Logan 1,5 dCi Laureate/Astra G 2007/2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd June 2024 - 15:53
Forum Renault