DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> La ce sa ne uitam cand luam un Logan SH, defecte curente usor vizibile

paul_damian
post 21 May 2009, 08:33
Post #31


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Furata cu toate actele, intr-adevar mai putin posibil. Dar cand se face contractul de vanzare-cumparare, acesta se semneaza in fata politistului. Asta din cauza ca se verifica si ca masina sa nu fie reclamata ca fiind furata.

Iar ca "amanetata" e simplu: de obicei cel care o are "in gaj" retine cartea de identitate.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 21 May 2009, 10:08
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.074
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Oare cat de buna sa fie o masina de 4 ani sa zicem care e vanduta la jumate de pret. Il inteleg intr-un fel, normal ca ii e frica. Si mie mi-ar fi. Isi va lua teapa sigur...

Intrebarea cea mai buna pe care ti-o poti pune este: De ce vinde ala masina ? Fiindca o vinde in pierdere evident.
inca ceva, o masina buna costa MULT. Cu mult mai mult decat alea din obor, as zice chiar 5000 si ceva, poate 6000. pentru un Logan.

De exemplu am dat pe a mea ~15.000, si daca pretul "pietei" in acest moment e de 8000 sa zicem , eu NU o vand. simplu. Nu imi permit "sa pierd" diferenta de euro. O tin pana nu mai iau nimic pe ea... icon_mrgreen.gif si pierd tot...

Evident omul (sau samsarul) poate sa o vanda in castig...atunci vai de curu tau...

Cred ca iti faci prea multe probleme pentru aia 4000 de euro, oricum sa iei masina la banii astia e riscant.
As ramane pe loc, pana gasesti un cunoscut care vinde ceva...masinile din targ sunt 100% tepe.

Acu 2 ani un amic vroia sa vanda un Matiz SE cu 100 de milioane.
Atunci masina avea 16.000 km. (omul avea 3 masini). I-am oferit 120 de milioane ? Ce credeti ? Merge in continuare tot cu Matizul...nu l-a dat.

Aia ar fi fost o ocazie pentru mine. Te-as sfatui sa iei de la cunoscuti...daca nu asteapta...

This post has been edited by axabrt: 21 May 2009, 10:20


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 21 May 2009, 13:32
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




QUOTE(paul_damian @ 21 May 2009, 09:33)
[...] Dar cand se face contractul de vanzare-cumparare, acesta se semneaza in fata politistului. [...].
*


De unde până unde ? Se semnează de cumpărător și vânzător și atât. Dacă vor respectivii, mai aduc și martori, dar nu e obligatoriu.

Verificarea antifurt se face la RAR, la identificare. Din punctul ăsta de vedere, ar fi bine să mergi cu vânzătorul la RAR, și îi dai banii numai după ce iese OK. Vă înțelegeți cine plătește identificarea.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianpsk
post 21 May 2009, 15:07
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 29 October 06




2 luni am cautat oferta ideala pi piata locala si bazar , si am luat un logan nou... si ghici::: tot teapa .................


--------------------
dacia /logan 1300/ abs + 1.6 mpi 1972 recarosat 1990/.6.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 21 May 2009, 15:30
Post #35


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




QUOTE(Brainie @ 21 May 2009, 13:32)
De unde până unde ? Se semnează de cumpărător și vânzător și atât. Dacă vor respectivii, mai aduc și martori, dar nu e obligatoriu.

Verificarea antifurt se face la RAR, la identificare. Din punctul ăsta de vedere, ar fi bine să mergi cu vânzătorul la RAR, și îi dai banii numai după ce iese OK. Vă înțelegeți cine plătește identificarea.
*



identificare la rar? cat costa aia?
si inca o belea
stiu ca certificatu e pe numele aluia. dupa ce iau masina, pot sa schimb direct certificatu de inmatriculare sua trebuie sa ii faca iar itp?


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 21 May 2009, 15:42
Post #36


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




pasii sunt cam asa: vezi masina, te intelegi la bani cu prioprietarul, strangeti toate actele masinii (el) si banii (tu), mergeti la un birou de acte auto, faceti actele, dai banii, apoi el merge si ia o viza de la financiar ca nu are datorii si se scade de la impozit ca nu mai are masina. (Daca are datorii trebuie sa le plateasca, daca nu vrea nu stiu ce e de facut). Tu iei actele, faci asigurare noua pe numele tau si decat pe seria de sasiu (ca numerele le schimbi), mergi la RAR sa faci identificarea seriilor (dovada ca seriile de pe masina bat cu alea din acte). ITP nu e nevoie sa faci daca mai ai pana la expirare. (mi se pare ca daca ai sub o luna te pun sa il faci). Apoi mergi si bagi actele, o inscrii pe numele tau. Costul inscrierii + identificare rar + asigurare ar trebui sa fie sub 100E. Numai identificarea RAR a fost anul trecut ~85 ron
Edit: cartea de identitate ramane aceeasi, o sa se inscrie in ea numele tau (dupa numele fostului proprietar). Daca te uiti in carte scrie acolo toti proprietarii pe la care a trecut masina, deci poti sa stii cati au detinut-o (legal).
Certificatul de inmatriculare vechi (pe numele fostului proprietar) o sa fie retinut la politie cand o inscrii pe numele tau, iar tie o sa iti dea un certificat nou pe numele tau cu numerele tale smile.gif

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 21 May 2009, 15:44


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 21 May 2009, 17:40
Post #37


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




QUOTE(Brainie @ 21 May 2009, 14:32)
De unde până unde ? Se semnează de cumpărător și vânzător și atât.
*


Atat sunt de ramas in urma?? La o vreme era obligatoriu... oops.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 21 May 2009, 18:00
Post #38


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




deci inainte sa o iau ma duc la politie sa intreb daca dupa nr, serie sasiu sau altele figureaza sau nu ca furata.....bun

daca are rugina e greu de reparat sau sa renunt rapid?

This post has been edited by cristitranca: 21 May 2009, 18:35


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 21 May 2009, 18:14
Post #39


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




La O TV...

De ce consideri necesar a ți se repeta de 10 ori o chestie pe care, dealtfel, o găsești scrisă și în alte părți ale forumului?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 22 May 2009, 12:49
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Parerea mea ar fi sa cauti o masina care a avut cel mult doi proprietari inainte, daca o gasesti cu unic proprietar, cu atat mai bine.
Cel de la care o cumperi sa fie si proprietar pe cartea de identitate si pe certificatul de inmatriculare. Sa-ti dovedeasca asta cu BI/CI inainte de a incepe sa faci actul de vanzare/cumparare. Toti samsarii care cumpara masini de la o persoana de buna credinta fac doar factura la vanzare/cumparare, nu o trec pe numele lor, masina se mai poate vinde o data sau chiar de mai multe ori si tu o sa cumperi o coaja rupta-n doua si vei alerga mai mult cand o sa faci actele.
Daca o cumperi duminica din targ, poti sa treci pe la politie sa o verifici daca este furata, dar cel mai bine discuti cu vanzatorul sa mergeti la RAR pentru identificare.
Sa te uiti si de la cine o cumperi, adica excluzi din start persoane mai bronzate, smecherasi etc.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 22 May 2009, 17:17
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




QUOTE(Liviu @ 25 Feb 2005, 21:36)
Doresc si eu sa adaug un lucru:

La TUTORIALE se va deschide un topic nou DOAR DACA initiatorul ARE SA NE SPUNA UN TUTORIAL ....

Nu mai postati aici PROBLEME TEHNICE caci de azi le voi sterge ..
Stiti sa cititi, deci cine incalca aceste reguli (si aici ma refer la regulament, nu la ce vreau eu sa se intample) nu isi va mai gasi mesajele !
*




--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 22 May 2009, 17:48
Post #42


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




si ce treaba are cu asta?
eu nu il deschisesem la diverse?


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valerica1
post 10 Jun 2009, 21:23
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 5 June 09




QUOTE(Andy_ACS @ 21 May 2009, 15:42)
pasii sunt cam asa: vezi masina, te intelegi la bani cu prioprietarul, strangeti toate actele masinii (el) si banii (tu), mergeti la un birou de acte auto, faceti actele, dai banii, apoi el merge si ia o viza de la financiar ca nu are datorii si se scade de la impozit ca nu mai are masina. (Daca are datorii trebuie sa le plateasca, daca nu vrea nu stiu ce e de facut). Tu iei actele, faci asigurare noua pe numele tau si decat pe seria de sasiu (ca numerele le schimbi), mergi la RAR sa faci identificarea seriilor (dovada ca seriile de pe masina bat cu alea din acte). ITP nu e nevoie sa faci daca mai ai pana la expirare. (mi se pare ca daca ai sub o luna te pun sa il faci). Apoi mergi si bagi actele, o inscrii pe numele tau. Costul inscrierii + identificare rar + asigurare ar trebui sa fie sub 100E. Numai identificarea RAR a fost anul trecut ~85 ron
Edit: cartea de identitate ramane aceeasi, o sa se inscrie in ea numele tau (dupa numele fostului proprietar). Daca te uiti in carte scrie acolo toti proprietarii pe la care a trecut masina, deci poti sa stii cati au detinut-o (legal).
Certificatul de inmatriculare vechi (pe numele fostului proprietar) o sa fie retinut la politie cand o inscrii pe numele tau, iar tie o sa iti dea un certificat nou pe numele tau cu numerele tale smile.gif

Bafta!
*




inca ceva
daca masina a fost pe firma ai grija sa o scoata de pe firma pe numele lui si atunci tu faci contract de pe numele lui pe numele tau si nu tu direct cu firma ca daca nu ma insel platesti TVA

a inca ceva sa ai grija cu actele ce iti da la masina ,ma refer la fisele de la fisc
firma si proprietaru
proprietaru tu
iti cer astia d ela politie toate actele astea de la fisc si daca nu le ai sau le-ai pierdut nu o poti trece pe numele tau

sa it dea 2 chei , eventual te duci cu ea la service si modifici codurile din chei ceva de genul

nu poti sti cati km a avut reali , se pot modifica si nu ai cum sa iti dai seama




--------------------
sandero 2009 diverse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 12 Jun 2009, 16:47
Post #44


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




ce variante ar mai fi ok dintre urmatoarele in loc de logan?
variante:
renault clio symbol 1.4 mpi sau 1.2 daca gasesc
daewoo cielo 1.5
daewoo matiz
daewoo nubira
dacia solenza
fiat albea
chevrolet kalos

urmaresc spatiu maxim(loganu sta cel mai bine), un portbagaj unde sa incapa o butelie de gpl si sa ramana spatiu destul pentru bagaje si sa se fabrice piese mult timp de acum inainte

ma gandeam mai mult la opelurile astra si la reno clio symbol(s-a oprit productia in 2008). oare pt renault asta se pot adapta piesele de la seria noua de cliouri?(caroseria in special)?

criteriile pt masinile alese au fost: sa ajunga pe la maxim 4000 de euro si sa aiba ac si eventual abs si airbag(sofer+pasager), loc pt gpl(butelie simpla, netoroidala) , loc pt bagaje si sa aiba 4 usi, sa o pot tine macar 6-7 ani si sa gasesc si piese


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 12 Jun 2009, 16:59
Post #45


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




logan


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 12 Jun 2009, 18:21
Post #46


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




cel mai bine puncteaza la toate cerintele tale urmatorul model:
QUOTE(ArtVandelay @ 12 Jun 2009, 16:59)
logan
*



la 4000euro iei sigur un logan 1.6 ambition de prin 2005 cu in jur de 60.000km, chiar mai putin, si s-ar putea sa-ti mai ramana ceva bani. vazusem si recomandasem unui coleg forumist un logan bleu extreme (nu stiu exact daca asa se numeste), din 2005 cu 45.000k, bineinteles 1.6 ambition. pretul cerut era 3700euro negociabil.
in bani astia ai dotari suficiente, o masina destul de fiabila, in care pot sta lejer 4 persoane, si suficient de confortabil 5; un portbagaj suficient de mare pentru a mai ramane spatiu dupa montarea instalatiei de gpl; o garda la sol suficient de inalta pentru drumurile din tara noastra; un motor cinstit.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 12 Jun 2009, 22:07
Post #47


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




acu am mai uitat.mai era un criteriu....sa se poata repara fara cine stie ce mare filozofie
unu de 1.4 la motor(motive financiare pt impozite), il pot gasi la preturi mai mici?


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jun 2009, 22:37
Post #48


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(cristitranca @ 12 Jun 2009, 17:47)
ce variante ar mai fi ok dintre urmatoarele in loc de logan?
variante:
renault clio symbol 1.4 mpi sau 1.2 daca gasesc
daewoo cielo 1.5
daewoo matiz
daewoo nubira
dacia solenza
fiat albea

*


Adevaru e ca si matizul si solenza sunt super masini, direct concurente loganului...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bulldog
post 13 Jun 2009, 00:08
Post #49


"Nembru"


Group: Members
Posts: 566
Joined: 6 February 08
From: Cluj-Napoca




QUOTE(cristitranca @ 12 Jun 2009, 23:07)
.sa se poata repara fara cine stie ce mare filozofie
unu de 1.4 la motor
*



De reparat nu se mai repara ca berlina nici o varianta din cele de mai sus.

Si Ambition de 1,4 nu este. Daca vrei ABS, iei un ABS-Plus. Iar daca vrei si AC, Laureat-Plus.


--------------------
Bicicleta, RATUC, Taxi
Imi scot mașina in ploaie să se tuneze cand tună
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 13 Jun 2009, 20:30
Post #50


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(Bulldog @ 13 Jun 2009, 00:08)
De reparat nu se mai repara ca berlina nici o varianta din cele de mai sus.

Si Ambition de 1,4 nu este. Daca vrei ABS, iei un ABS-Plus. Iar daca vrei si AC, Laureat-Plus.
*



logan ph1 nivel echipare
laureat
- disponibil din 2004 pana la aparitia ph2
- dotari (alea mai importante): computer bord, geamuri electrice fata, oglinzi electrice, aer conditionat, servodirectie, inchidere centralizata, proiectoare
- motorizari disponibile 1.4 75cp, 1.6 87cp, 1.5 dci 65/70cp, 1.4 73cp gpl, 1.6 85cp gpl
laureat plus
- disponibil din q2 2006
- dotari in plus fata de laureat: abs
- motorizari disponibile 1.4 75cp
ambition
- disponibil din 2004 pana la aparitia ph2
- dotari in plus fata de laureat: abs, geamuri electrice spate, jante aliaj
- motorizari disponibile 1.6 87cp, 1.5 dci 65/70cp, ulterior si 1.5 dci 85cp.

la nivele de echipare, tip editii limitate, adica "easy" si "abs-plus" nu prea ma pricep, dar mi se pare ca le gasesti tot din q2 2006. astfel ca nu se prea incadreaza in aia 4000euro.

recomandarea mea fa un efort financiar si ia un ambition ca abs-ul chiar merita, de asemenea motorul este ceva mai potent.
bafta!


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 17:09
Forum Renault