DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> OMNIASIG imi forteaza mana, Atentie toti cei care aveti credit auto la brd

sonykel
post 19 May 2009, 20:22
Post #1


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




Scuzati-ma daca nu o sa ma fac inteles , sau o sa scriu incorect gramatical dar sunt un pachet de nervi.
Am un mcv achizitionat prin credit auto la BRD , cu casco la OMNIASIG cu fransiza 0... masina e achizitionata in noiembrie 2007...
Azi ptr prima oara m-am dus si eu la CASCO sa beneficiez de el , o dauna ``minora`` un cauciuc si un capac de roata taiate intro teava iesita 3cm din pamant.
Cand cu tupeu , agentul imi zice ca sunt obligat sa semnez noul contract prin care accept o fransiza de aproximativ , 750ron/eveniment , daca vreau sa primesc acceptul de plata pentru aceasta dauna.

Ideea e ca mi-se pare anormal si absurd , atat timp cat eu am semnat cu ei un contract pe 7 ani , mi-au zis ca daca nu accept clauza de fransiza imi reziliaza contractu. Ceea ce nu vad cum ar fi posibil , ptr ca masina e luata prin credit auto , cu casco concesionat in favoare bancii BRD.
Deci ajutati-ma si pe mine sa rezolv problema CSA ceva??? sau cum? am fost la directoarea OMNIASIG si mi-a zis ca trebuie sa fac o cerere sa vedem daca va fi aprobata de catre cei de la bucuresti , dar cica nimeni nu a scapat de fransiza.

PS mai am un prieten tot cu credit la BRD tot contract pe mai multi ani cu omniasig si a rezolvato tot cu o audiere la directoare dar el avea ``cunostinte`` pe acolo.


Dupa ce am sapat pe net am mai gasit un articol AICI!!!
Din articol si din ce am citit pe alt forum , realizez ca tuturor ni-se spune fix acelasi lucru si ajungem in aceeasi situatie.
Plus se pare ca devin Paranoic dar si BRD-ul e implicat ptr ca nu sunt singurul care nu a primit anexele la contractul casco , parca e ceva premeditat.


Ieri dupa ce am fost la omniasig , pe la 17seara ma sunat o duduie care cica se ocupa de relatiile brd-omniasig(ea era din partea omniasig) , ma batut la cap si ca o sa-mi anuleze contractu si bla bla bla confrom art19(din anexele contractului).
Azi m-a intalnesc cu ea sa vorbim fata in fata.Am formulat o cere , am printat si articolul de pe net.
O sa ma duc cu un prieten predau cererea , imi deschid dosaru de dauna ma duc sa-mi cumpar ``roata`` dupaia ma duc sa le predau factura ptr acceptul de plata. Si astept sa-mi primesc banii. Daca va fi nevoie intre timp o sa trec si cu cativa prieteni care lucreaza in presa. Si sa nu uitam de CSA.

PS. scriu ce-mi mai amintesc : tot ieri la telefon tipa mi-a zis ceva de genu , daca dumneavoastra aveti voie sa modificati conditiile contractuale conform art 19 , noi de ce sa nu avem.... (si a ramas asa o pauza de 5sec) radmasa.gif , a mi-a m-ai zis ceva de genu: aveati de ales intre omniasig si asiban , de ce nu ati ales asiban daca tot sunteti asa revoltati pe noi huh.gif
Revin cu art 19.


Art 19. Denuntarea Contractului.
19.1 Ca urmare a poducerii riscului asigurat si nu mai tarziu de 60 de zile calendaristice de la definitivarea raporturilor cu privire la dauna , OMNIASIG are dreptul de a denunta , cu un preaviz de 15zile calendaristice , atat prezentul contract cat si alte contracte incheiate cu acelasi asigurat.
19.2 In cazul in care se constata intentia sau fapta cu consecinte grave sau deosebit de grave conform legislatiei penale , OMNIASIG are dreptul sa denunte contractul.
19.3 OMNIASIG va restitui partea de prima referitoare la perioada petru care si-a exercitat dreptul de denuntare , cu exceptia cazului de intentie in prducerea riscului sau fapte cu consecinte grave si deosebit de grave potrivit legislatiei penale in vigoare , prevazute de art8 , pct8.1, lit f si lit g si art 9 din prezentele conditii generale contractuale.(art 8 si 9 , se refera la daune premeditate , sau facute de alti soferi sau persoane fara permis bla bla...)
19.4 In cazul denuntarii politei , prevederile acesteia continua sa se aplice pentru toate cazurile de dauna survenite inainte de denuntare pana la rezolvarea definitiva a acestor.
19.6 In cazurile de modificare a politei cu care Asiguratul nu este de acord , precum si in cazul in care acesta a comunicat in scris , pe parcursul anului de asigurare , obiectiunile sale justificate la neindeplinirea sau indeplinirea necorespunzatoarea a obligatiilor de catre Omniasig , va putea sa denunte polita pe durata asigurarii , cu un preavuz de 15zile calendaristice . In cazul in care aceste obiectiuni nu au fost formulate in scris , Asiguratul ramane obligat fata de OMNIASIG cu primele contractate , consideranduse denuntarea abuziva a contractului


Deci poate sunt eu mai incult si nu stiu sa citesc un contract dar nu vad unde zice ca ei pot modifca contractu , fie cu acordul meu sau fara.

This post has been edited by sonykel: 19 May 2009, 20:24


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 19 May 2009, 20:26
Post #2


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Pasul 1:
Tu depune cererea de despagubire (sunt obligati prin lege sa iti primeasca cererea si sa iti dea numar de inregistrare). Daca refuza mergi cu martor, mai incearca o data, cere sa vorbesti cu un director si daca tot nu reusesti trimite-o prin posta cu confirmare de primire.
Pasul 2 (sfatul l-am mai dat deja):
Cand ti se cere sa accepti actul aditional la polita cu motivatia ca altfel ti se refuza acceptul de plata, cere sa iti comunice asta in scris, cu nume in clar, semnatura si stampila. Pozitia ta trebuie sa fie ferma si clara: tu ai depus un document in scris si semnat si ceri sa ti se raspunda la fel, indiferent ce raspuns ti se da (refuz accept sau propunere act aditional). Mergi tot insotit de martor si noteaza-ti tot timpul cu cine vorbesti.

De retinut: Daca contractul a fost incheiat cu valabilitate pe 7 ani, nimeni nu te poate obliga sa accepti schimbarea clauzelor lui atata timp cat este valabil. Orice astfel de conditionare este abuziva si trebuie reclamata la CSA, dar ca sa ai ce reclama trebuie sa ai hartie la mana. Contractul prevede clar ca orice act aditional se incheie cu acordul partilor. Nu scrie nicaieri de acte aditionale incheiate prin act de vointa unilateral al asiguratorului.

In opinia mea, cei de la Omniasig sunt invatati sa ameninte asa, iar daca clientul e slab de inger si accepta, e problema lui. In fata CSA ei nu vor recunoaste in ruptul capului ca au conditionat acceptul de plata de semnarea actului aditional. Asa ceva e motiv intemeiat de planegere penala pentru abuz in serviciu (conditionarea nu e prevazuta in lege, deci e o aplicare abuziva a legii) si pentru o reclamatie la Consiliul Concurentei pentru vanzare conditionata (pentru care amenda se aplica firmei prestatoare, in cazul asta Omniasig, si e de minim 50.000 lei).

Parerea mea este ca daca vei cere sa iti dea in scris ce ti-au spus pe gura vei obtine acceptul fara nici un aditional semnat. E adevarat, ti-l vor da in termenul maxim prevazut in contract, dar ti-l vor da.

Te rog sa ne tii la curent cu dezvoltarea cazului. E interesant si in masura in care obtii o hartie de la ei, cred ca poate deveni usor un subiect de presa.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 19 May 2009, 21:47
Post #3


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Am citit articolul, e bine intentionat, dar destul de subtire documentat. Oricum, contractul e contract si se respecta ca atare.
Daca la leasing Omniasigul are de discutat in realitate cu firma de leasing, pentru ca utilizatorul nu semneaza nici o polita, el doar o plateste, la credit situatie e cu totul alta. Proprietarul si utilizatorul masinii e chiar asiguratul, el a semnat polita si polita ramane in vigoare asa cum e semnata. Orice modificare poate fi adusa doar cu acordul partilor. Fara acordul partilor nu exista modificare si contractul merge mai departe asa cum a fost incheiat initial. Orice amenintare este in afara legii si trebuie tratata ca atare.
La fel cum reiese si din articol, imi este foarte clar ca in scris nimeni din Omniasig nu va exprima conditionarea. Totul e doar amenintare verbala. Imi este limpede, au prea multe polite cu fransiza 0 in potofoliu si acum cauta sa reduca procentul. Cat de mult reusesc ... depinde peste cati de muti clienti neinformati dau.
Daca cei amenintati ar avea martori si ar depune cateva plangeri penale pentru abuz in serviciu, atunci situatia s-ar reglementa de la sine.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 20 May 2009, 07:00
Post #4


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ca orice angajament contractual, clauzele pot fi modificate cu acordul partilor sau conform clauzelor initiale.
Ideea este ca la data producerii evenimentului asigurarea CASCO nu prevedea fransiza iar OMNIASIG este obligat sa te despagubeasca integral.
Conform art.19/1, o ciudatenie de clauza abuziva, ceea ce poate face OMNIASIG este sa rezilieze contractul "ca urmare a producerii evenimentului asigurat".

Daca ar fi dupa mine: asa sa fie! Pana la expirarea/denuntarea contractului ai aceleasi drepturi contractuale in raport cu OMNIASIG iar BRD nu poate, eventual, decat sa-ti solicite incheierea altei asigurari CASCO.

Ti-as propune sa-ti pastrezi calmul si sa discuti problema cu directorul. Atata vreme cat ai platiti corect prima timp de 1,5 ani, nu exista nici o justificare sa modifice clauzele contractuale ori sa rezilieze contractul pentru o dauna de 500RON, cu atat mai mult cu cat, prin modificarea primei in anul urmator, vei plati cu varf si indesat cei 500RON.
Succes!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 20 May 2009, 07:07
Post #5


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




nu vad nici cum ar putea sa-mi modifice prima ptr ca se specifica in contracta de tabelul cu prime anexat valabil 7ani... deci nu vad cum o sa ma fac sa platesc altceva decat ce scrie in desfasurator.

poate nu m-am facut bine inteles ei mi-au dat 3optinuni:
1. despagubesc aceastra dauna fara fransiza , si accept fransiza de acum incolo
2. despagubesc aceasta dauna fara fransiza , si mi rezilieaza contractu
3. uit de aceasta dauna (dar la urmatoarea iar incepem sa ne jucam de a holdingu si prostu)

Deci din ce ai zis tu , nu vad dece mi-ar modifica prima , eu platesc cat zice in acel ``desfasurato`` dat de banca


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 20 May 2009, 07:19
Post #6


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Da, aceeasi suma lunar pentru 7 ani, insa foarte probabil pentru o valoare asigurata care se "ajusteaza" (adica scade) anual!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 20 May 2009, 07:21
Post #7


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




da scade trimestrial deci am un tabel cu cat trebuie sa pletesc fiecare rata , la inceput plateam cam 400ron trimestrial acum platesc 320parca... deci nu vad cum ar putea sa-mi modifice prima?

This post has been edited by sonykel: 20 May 2009, 07:23


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 20 May 2009, 07:35
Post #8


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




eu i-am lecuit pe cei de la asiban - desi am fost obligat sa inchei pe 7 ani casco cu ei in urma unui credit auto - si avand de plata 97 mil pe 7 ani - le-am dat deja o dauna de 106 mil- asa ca acuma stau mai linistit biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 20 May 2009, 07:46
Post #9


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




eu am vreo 65de mil in total de plata pe cei 7ani...
haideti sa ramanem la subiect e vorba de incercarea omniasig de a forta asiguratul sa accepte niste clauze contractuale. In special cei cu credit auto BRD...


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 20 May 2009, 07:48
Post #10


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Faci plangere la BRD ca firma de asigurari e bulangioaica si ii anunti ca acestia doresc sa rezilieze contractul.
Ii lasi sa rezilieze frumos contractul
Iti cauti un broker de asigurari
Iti faci fain frumos o alta polita casco pe care o cesionezi in favoarea BRD cu acordul lor.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 20 May 2009, 07:56
Post #11


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




sincer asta va ramane ca ultima solutie. dece sa plec acum la alta firma , si sa platesc la tarifele de acum si cu fransizele de acum . daia am semant un contract pe 7 ani ca sa dorm linistit.


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 20 May 2009, 07:56
Post #12


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




adica ei se asteapta sa dai 750 ron sa-ti schimbe niste piese de maxim 300? nedumerire.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 20 May 2009, 08:16
Post #13


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




nu , ei de acum incolo nu vor despagubi daune mai mici de 750ron , iar daunele de peste 750 de ron le vor despagubi doar ce depaseste 750ron


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 20 May 2009, 08:37
Post #14


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




Cand aveam credit la BRD plateam la ASIBAN casco aproximativ 800 RON pe an, dupa ce am achitat creditul si m-am dus la ei sa-mi fac un nou contract de casco mi-au cerut 1600 RON. Asa ca mi-am luat adio de la casco.


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 20 May 2009, 09:40
Post #15


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




sonykel, conform contractului, dupa ce iti rezolva aceasta dauna, au voie sa iti rezilieze contractul. Eu cred ca dauna ta poate fi rezolvata si cu bani mai putini (gasirea unei anvelope de inlocuire + 1 capac). Eu as ignora dauna de acum si mi-as pastra casco-ul pentru o eventuala dauna ulterioara (daca e mai importanta). Fransiza de 750 ron / eveniment mi se pare exagerata si inacceptabila. 50-100 euro / eveniment mai e de inteles, dar peste 150 euro / eveniment nu e o propunere rezonabila. Acum e o perioada tare ambigua pe piata de casco, majoritatea asiguratorilor isi schimba produsele si preturile sunt umflate cu pompa. Foarte multi si-au schimbat actionarii si cei noi au vazut pierderile pe casco si umfla preturile. Eu cred ca dupa cateva luni de vara in care incasarile vor scadea vertiginos or sa regandeasca produsele. E clar ca trebuie sa ne obisnuim cu ideea de fransiza la orice eveniment, dar macar sa fie la un nivel rezonabil.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 20 May 2009, 09:47
Post #16


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




eu ma gandeam sa schimb parbrizul la kangoo ca e crapat binisor.. Tot la omniasig am casco. Cred ca il las asa. ****


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 20 May 2009, 11:45
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




mai bine te duci...ca poate vezi ce pot si la o chestie mai nasoala esti pregatit...

sonykel depune cererea ...sa iti dea raspunsul in scris...si dupa aceea vezi ce poti sa faci...poate e doar o idee de a intimida oamenii si a schimba contractele mai vechi......


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 20 May 2009, 12:30
Post #18


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




am fost azi...
am depus o ``cerere`` din care reiese ca ii ``rog`` sa renunte la acele clauze si ca refuz semnarea oricarui act aditional
adica:
1. fransiza
2. renunt la casco
3. renunta ei la casco

am depus cerera de despagubire am facut actele am fost la dealer si am comandat anvelopa si capacul.

da tudor ai dreptate , m-au amenintat cami vor desfiinta contractul cu un preaviz de 15zile. au zis ca-mi trimit prin posta cu recomandat si confirmare de primire. si eu leam zis ca nu o sa primesc aceea recomandata si tot asa. in fine. nu au fost in stare smai dea nici un act cu acele acte aditionale , tot timpu cand ceream o hartie oficiala ramanea in aer.
Acum a ramas sa astept un raspuns la cererea mea care suna cam asa:

Subsemnatul XXXXX, beneficiar al contractului de asiguare CASCO încheiat cu firma OMNIASIG cu numărul XXXXX, din data de 12.09.2007 solicit remedierea unei avarii suferite in data de 19.05.2009 din care a rezultat un cauciuc tăiat și un capac de roată distrus. Menționez ca polița de asigurare este încheiată pe o perioadă de 7 (șapte) ani și este specificat faptul că valoarea franșizei este de 0 (zero)%, iar în această perioadă nu am semnat niciun act adițional în condițiile prevăzute de lege și refuz semnarea oricărui act adițional care se refera la franșiză sau la denunțarea contractului , deoarece reprezintă un abuz din partea OMNIASIG-ului.
Doresc a vă menționa și faptul că este prima dauna și valoarea daunei reprezintă un procent infim din ratele semestriale care au fost achitate pentru polița CASCO nr. XXXXX.
Aștept un răspuns oficial, în scris în termenul prevăzut de legea : ``LEGEA numarul 544 din 12 octombrie 2001`` privind liberul acces la informatiile de interes public.


da ei au dreptul sa renunte la polita , dar nu prea am inteles cum vine asta? ei au dreptul oricand si oricum sa renunte la polita fara nici un motiv??? chiar asa suntem la mana lor?


am inregistrat conversatia cu duduia , nu i-am cerut acordul dar telefonul era in fata ei pe masa la vedere.

This post has been edited by sonykel: 20 May 2009, 12:53


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 20 May 2009, 14:23
Post #19


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Te-ai complicat inutil.
Legea 544/2001 o folosesti cand abordezi o entitate PUBLICA, nu in litigii contractuale intre entitati PRIVATE.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 20 May 2009, 20:53
Post #20


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




da stiu dupaia am citito , mia zis un coleg care lucreza in presa so bag... , miam dat seama ca e inutila.
what ever , ideea e ca ei imi pot rezilia contractu daca vor dar oare chiar asa bine le merge incat renunta la un contract? si nu sunt singuru care cred ca va renunta

This post has been edited by sonykel: 20 May 2009, 21:01


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 20 May 2009, 21:15
Post #21


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Hai sa incerc sa va lamuresc atat cat ma pricep.
Asiguratorul X isi face o estimare despre cate polite vinde anul urmator si despre cate daune va plati pe daunele din respectivele polite. La total daune aduna costurile de operare, costul reasigurarii si profitul propus si obtine cifra pe care ar trebui sa o incaseze. Imparte total estimat incasari la nr estimat polite vandute si ii rezulta un pret de referinta. Pornind de la acel pret isi construieste oferta de casco.
Daca greseste 1 an, iese in pierdere. Daca insa greseste 2-3 ani cu estimarea, pierderea se acutizeaza si atunci vine proprietarul afacerii si schimba foaia. Asta se intampla acum pe piata, dupa 3-4 consecutivi in care aproape toti asiguratorii (spun aproape pentru ca nu sunt absolut sigur ca nu a reusit unul sa iasa in profit intr-un an) au inregistrat constant pierderi mari din casco.
Cum se pot readuce asigurarile casco pe profit:
- scumpirea lor (creste teoretic incasarile) - masura cu rezultat ipotetic
- introducerea fransizei obligatorii la orice eveniment (reduce sigur cheltuielile cu daunele) - masura cu rezultat absolut sigur
- descoperirea fraudelor (marea majoritate se fac cu ajutorul unor angajati ai asiguratorului) - economia este evidenta, dar obtinerea ei e greu de facut
Proprietarii actuali sunt firme de asigurari de afara, care gandesc si actioneaza foarte pragmatic: are profit = ramane, nu are profit = se reziliaza prin orice posibilitate permisa de lege/ contract, chiar daca asta inseamna o pierdere imediata pentru companie, dar este preferata o pierdere mica (returnare partiala prima) decat o pierdere mare in viitor.

Nu tin partea celor de la Omniasig, nu imi place modul in care pun problema, denota o desconsiderare a clientilor. O companie cu respect fata de clienti ar fi rabdat contractele fara fransiza pana expirau sau macar ar fi creat un barem de malus si nu ar fi conditionat acordarea unui drept prevazut in contract de acceptarea unei modificari a contractului.

Nu cred ca Omniasig ar fi avut o atitudine cooperanta daca un client care a avut deja o dauna despagubita ar fi spus: va platesc rata urmatoare dar numai daca o reduceti cu 10%, ca e criza si mie mi-au redus salariu.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 20 May 2009, 21:32
Post #22


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




eu in prima faza leam propus sami mareasca prima dar sa pastram acelasi contract ``full`` fara fransiza dar ei daca nu au vrut... asta e... ei au tinuto pe al lor. ma gandes serios sa mediatizez acest scandal , pana acum ziarul adevarul asteapta un raspuns din partea lor la cererea mea de mai sus... dupaia ma duc la csa... si daca imi desfac contractu barem stiu ca ei sau ales cu o publicitate negativa...


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 May 2009, 22:24
Post #23


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu cand mi-am facut polita la Omniasig aveam posibilitatea de a renunta la fransiza de 100 euro daca mai plateam 25% din valoarea politei... deci 100% ca se poate incheia si CASCO fara fransiza la ei.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FDR
post 21 May 2009, 10:06
Post #24


Membru Authentique


Group: Members
Posts: 647
Joined: 28 June 07
From: BV




si ce are daca iti faci la alta firma de asigurari si cesionezi in favoarea bancii? scapi de orice bataie de cap.


--------------------
Renault Laguna III 2011 2.0dci - BV 24 ___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 21 May 2009, 10:08
Post #25


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Cum ce are? Plătești mai mult, și în plus vei semna probabil contract cu fransiză.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 21 May 2009, 10:42
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




QUOTE(Tudor @ 19 May 2009, 20:26)
De retinut: Daca contractul a fost incheiat cu valabilitate pe 7 ani, nimeni nu te poate obliga sa accepti schimbarea clauzelor lui atata timp cat este valabil. Orice astfel de conditionare este abuziva si trebuie reclamata la CSA, dar ca sa ai ce reclama trebuie sa ai hartie la mana. Contractul prevede clar ca orice act aditional se incheie cu acordul partilor. Nu scrie nicaieri de acte aditionale incheiate prin act de vointa unilateral al asiguratorului.

*



Bine ca e scris cu bold.
Nu trebuie sa iei de bun tot ce spun ei.
O informare corecta si o cunoastere a contractului te poate scapa de multe belele.
Tot timpul presiunile exercitate asupra asiguratorilor fac minuni.
Ramai ferm pe pozitie si nu da nici un pas inapoi.
Daca firmele de asigurari au pierderi nu inseamna ca trebui sa le scoata pe spinarea asiguratului. Nu pot rezista pe piata, declanseaza procedura de faliment sau se reorienteaza(reorganizeaza), dar isi duc contractele la final(pentru ca nu le pot denunta unilateral daca nu se precizeaza expres acest lucru in contractul initial). O sa incepem noi acum sa le plingem de mila ca au ei pierderi. Si ce daca? Nu ma intereseaza. Atunci cand incaseaza ratele cu doua maini e bine? Le apare un zambet in coltul gurii? Cand am paguba eu ma astept sa fiu despagubit(nici mai mult nici mai putin decat scrie in contract). Normal ca asiguratorul urmareste profitul, dar sa nu incerce acest lucru prin inselarea clientului. Contractul este contract si are litera de lege. Clar.
Succes.

This post has been edited by Tudor: 13 Oct 2009, 20:21


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 21 May 2009, 10:43
Post #27


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Dat fiind acel bizar art. 19/1, oricum se va ajunge in aceasta situatie deoarece OMNIASIG poate rezilia unilateral contractul cu ocazia oricarui eveniment asigurat produs. O fransiza de 100E, cum se practica in general, este mai rezonabila decat 150E, cat pretinde asiguratorul in cauza.
Este evident ca i se forteaza mana clientului insa nu vad ce s-ar putea face decat sa nu fi depus cererea de despagubire si sa revina peste un timp cu una "groasa", sa fie!
Solutie mazochista! smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FDR
post 21 May 2009, 13:10
Post #28


Membru Authentique


Group: Members
Posts: 647
Joined: 28 June 07
From: BV




QUOTE(MAERSK @ 21 May 2009, 11:08)
Cum ce are? Plătești mai mult, și în plus vei semna probabil contract cu fransiză.
*



astea sunt bau-bauri. saptamana trecuta mi-am facut casco fara fransiza.... sau ma rog fransiza suportata de societatea de asigurari ca sa fie acoperire legala.
iar daca nu ai dauna la societatea actuala, vei cere o adeverinta si noua societate iti va da un discount (chiar si 15%). trebuie doar sa vrei si sa incerci. bafta fratilor. si nu ramaneti blocati pe o singura chestie.


--------------------
Renault Laguna III 2011 2.0dci - BV 24 ___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 21 May 2009, 13:59
Post #29


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




azi am fost am depus actele de la dealer adica factura ptr anvelopa capac , montaj , echlibrare etc etc... nu mi-au zis nimic de acele acte aditionale de fransiza... tipa care mia deschis dosaru era jos la parter si am intrebato ce fact cu actele si mi-a zis scarbita ducetiva sus... si cam atat acum astept sa treaca cele 15zile...


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 21 May 2009, 14:04
Post #30


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Te rog sa ne tii la curent!
Daca au o minima decenta si mai stapanesc ceva aritmetica, va ramane asa! wink.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 06:34
Forum Renault