DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> placa presiune ambreiaj (fost "blocare cutie?"), nu mai intra in viteza...

constantin_stan78
post 22 May 2009, 11:55
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




mersi mult AL ... astazi m-au programat pt luni la ora 13:00
am vorbit si in aceasta dimineata la VC si mi-au zis sa merg in service sa fac doar constatarea si dupa sa vb cu ei (VC) daca trebuie sa dau bani sau nu.
de semnat nu semnez nimic caci din start le-am zis (si la service si la VC) ca nu sunt de acord smile.gif) (asta pt modul cum au pus problema cei de la service...adica schimbam tot si platesti tot. .... yeh right).
oricum am aprofundat aseara carnetul de garantie standard si exetinsa si daca ma iau dupa ele ar trebui sa dau bani pt discul de ambreiaj (care parerea mea nu-i dus....placa cu siguranta (dar nu vreau sa dau bani pe ea)....iar rulmentul ....nu stiu.. smile.gif
Dar o intrebare: este posibil ca placa de presiune sa se fi bushit din cauza mea?
(cei de la VC sustin ca daca e bushita datorita mie o platesc....)

PS la mine pe scara am un taximetrist...cu logan are in 2ani 135000si nu a schimbat decat ulei, placute de frana si distributia...atat.....de asta ma luat masina....am zis ca tine smile.gif

This post has been edited by constantin_stan78: 22 May 2009, 13:13


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 22 May 2009, 20:53
Post #32


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




stai linistit, placa nu se poate busi datorita tie...doar daca ai demontat tu ambreiajul... ceea ce nu-i cazul... ca nu e vorba de un surub doua smile.gif... eventual fa poze in zona cutiei si ambreiajului... daca poti, mai les, de jos... sa nu cumva sa zica ca-i lovita cu ceva... fotografiaza si scutul....


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 22 May 2009, 21:00
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




dupa cum spune si Al nu ai cum sastrici tu placa de presiune insa daca apar aia cu vre-o suspiciune si incep cu abureli de genu forja,liniute sau mai stiu eu ce sa stii ca in aceste cazuri ar ceda discul de ambreiaj ,in sensul ca re rupe butucul discului


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_stan78
post 23 May 2009, 07:54
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




salutare baieti acumn ma duc sa verific scutu si fac poze
ne auzim in curand

23 May 2009, 09:11:
Dupa cum am promis...am facut poze.....
Masina merge cam 50% in oras restul calatorii prin tara.
(90% pe strazi normale si 10% pe aratura smile.gif) )
pare ceva in neregula?


This post has been edited by constantin_stan78: 23 May 2009, 09:11

Attached thumbnail(s)
HPIM1862.JPG ( Size: 711.71k ) Number of downloads: 952
HPIM1865.JPG ( Size: 917.46k ) Number of downloads: 1021
HPIM1863.JPG ( Size: 929.71k ) Number of downloads: 991
HPIM1867.JPG ( Size: 889.08k ) Number of downloads: 982


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 23 May 2009, 13:54
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




nu,totul arata asa cum ar trebui,dar singuru mod in care poti ferifica ambreiaju este dand cutia jos


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_stan78
post 23 May 2009, 14:01
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




cu toate ca nu cred ca-i dus....sunt dispus sa-l platesc (discul de ambreiaj) dar daca schimba totul pe garantie....macar sa stiu o treaba smile.gif.
este cumva o regula in service-urile dacia ca daca ai o problema la partea cu ambreiajul se schimba tot (disc, placa si rulment)?
eu unul m-am uitat in cartea tehnica (cea de 1550 de pagini smile.gif ) si am vazut ca este foarte asemanator cu cel de la dacia veche....
voi vedea luni .... ceva imi zice ca o sa se termine cu bine (vom vedea pt cine smile.gif )


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 23 May 2009, 14:41
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




stai calm si nu da bani aiurea pe disc,discul e bun,placa e problema si daca e sa inlocuiasca kitul pe garantie suporta service-ul costurile,tu nu ai nici o treaba,nu te lasa dus cu zaharelu,cel mai bn e sate uiti la placa cum arata chiar cum au dat cutia jos,daca nu-s toate lamelele soarelui pe acelasi plan sau in aceeasi pozitie e clar ca placa e crapata,altceva nu vad ce ar putea avea


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_stan78
post 25 May 2009, 16:00
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




gata...am facut si constatarea...si surpriza....discul de ambreiaj bun (inca se vad cananlele pe el smile.gif ), rulmentul pare ok (sincer nu stiu cum arata unul stricat smile.gif ), iar placa de presiune....nu e sparta dar catva dinti nu sunt la locul lor....de ce?
(off the record smile.gif cica nu au mai intalnit asa ceva pana acum!!!!!)...si dupa cum va spuneam ca sunt un maniac al fotografiilor compromitatoare iata cateva...

PS nu va uitati la data pt ca inainte de a merge in service am schimbat acumulatorii l acamera smile.gif

SI acum marea intrebare: este posibil sa o fi bushit eu....eu unu nu cred....

Timp de dat jos capacul de la cutie: 2,5 ore ...cu doua pauze de 10min...

This post has been edited by constantin_stan78: 25 May 2009, 16:10

Attached thumbnail(s)
HPIM1873.JPG ( Size: 938.74k ) Number of downloads: 847
HPIM1874.JPG ( Size: 1.11mb ) Number of downloads: 375
HPIM1875.JPG ( Size: 1.28mb ) Number of downloads: 392
HPIM1876.JPG ( Size: 1.18mb ) Number of downloads: 374
HPIM1877.JPG ( Size: 921.68k ) Number of downloads: 392
HPIM1878.JPG ( Size: 815.68k ) Number of downloads: 394


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 25 May 2009, 16:25
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




daca acei cativa dinti is mai inauntru fata de ceilalti inseamna ca e crapata,te-ai uitat si tu pe partea interiara a placii ?poate vedeai o fisura mica


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_stan78
post 25 May 2009, 17:05
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




mai eu unul m-am uitat (am facut si o poza la partea inferioara a placii) dar nu am vazut...sincer cred ca materialul din care e facut soarele e naspa ...sincer...

25 May 2009, 17:10:
zice-au domni din service ca pe volanta se vede o urma albastra de la discul de ambreiaj....si cica nu-i normal... asa este? (ultima poza)....mi se pare straniu...pt ca la vechia dacie la 90000km pe volanta aveam un sant, fin cei drept, dar se cunostea tare pe unde a calcat discul de ambreiaj...la 19090km este normal se se vada pe volanta urma ambreiajului (masina o folosesc preponderent in oras)?

This post has been edited by constantin_stan78: 25 May 2009, 17:10


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radium
post 25 May 2009, 18:12
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 27 February 03




Ceva absolut similar am patit si eu, adica placa de presiune sparta (adica dintisorii aia la mine era urat deformati, mult mai tare decat la tine). Masina avea atunci 23000 km si iesise din garantia standard de vreo 3 luni. Cu toate ca am avut parte de meci de ping-pong intre VC, service si eu legat de faptul ca discul de ambreiaj nu este acelasi lucru cu kit-ul de ambreiaj, pana la urma a ramas ca ei si am fost bun de plata, adica am platit kitul de ambreiaj integral (placa, rulment si disc) si inlocuirea lui. Poate ca m-au facut, nu zic nu, oricum nu puteam sa ma lipsesc de masina, am patit-o taman cand aveam nevoie de ea rau de tot.
Asa ca a trebui sa dau vreo 1500 RON inclusiv tractatul pana la service. Trist, dar adevarat...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_stan78
post 25 May 2009, 18:59
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




naspa tare...sa stii ca trebuie sa te tii tare....eu unul le aduc aminte tot timpulde doua lucruri: garantia care prevede doar discul de ambreiaj si protectia consumatorului...si sincer si am mare nevoie de masina...e naspa fara smile.gif....
sincer nu stiu ce sa zic...dar deocamdata nu prea au cum sa dea vina pe stilul de condus.....mie initial mi-au zis de 1200ron ...valoarea minima....dar daca ar fi asa schimb doar placa de presiune...restul sunt bune....dar asta este doar in faza finala....

25 May 2009, 19:14:
la tine era doar placa sau aveai probleme si la discul de ambreiaj si rulment?

This post has been edited by constantin_stan78: 25 May 2009, 19:14


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radium
post 25 May 2009, 21:15
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 27 February 03




La mine treaba asta s-a intamplat anul trecut de 1 aprilie ( smile.gif ), adica a fost o "super pacaleala"... Doar placa a fost afectata destul de serios, adica acele arce erau deformate cam 1-2 cm inspre interior. Discul avea carne pe el, rulmentul era doar cam murdar si cam atat, adica nu stiu la ce puteam sa ma uit la rulment. Mie mi-au zis ca nu se pot vinde separat si ca trebuie luat kitul cu totul. Cum timp sa-i reclam si sa astept reaspuns de al OPC sau chestii din astea nu aveam, am preferat pana la urma sa platesc si masina a fost gata intr-o jumatate de zi. Chiar nu aveam nici timp si nici nervi pentru tiganeala. Cred ca am "tras" batul norocos si sa nimerec una din masinile care prezinta placa de presiune proasta direct din fabrica. Ceva de genul 1:30.000.

Multa bafta!

Din ce vad din poze inteleg ca pana acum doar au facut constatare? Adica nu ai achiat inca nimic? Daca da si ai nervi tari, tine-te tare si nu-i lasa. BAFTA MULTA!

This post has been edited by radium: 25 May 2009, 21:17


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_stan78
post 26 May 2009, 05:13
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




banuti nu am dat decat pe transportul masini (care in teorie e gratuit....deci atentie ...e teapa)....in rest si mie mi s-a spus la fel initial ca trebuie schimbat totul...bla bla bla....
aseara le-am zis categoric daca este ceva de schimbat acest lucru e placa de presiune si nimic altceva....si asta nu o platesc pt ca nu prezinta urme de uzura prematura (cand au dat cutia jos am zis ca-i noua placa .... sincer).
am si eu o intrebare: doar pt faptul ca doar cativa dinti ai soarelui sunt decalati cu cca 0,5cm fata de normal poate duce la un defect asa major (sa nu intre in viteze deloc)? .....


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 26 May 2009, 07:18
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Atentie la placa aia , eu am avut o belea dasta la Dacie; era crapat pe margine de tot (catre exterior )intre doi dinti daia de la "soare". Din pozele tale nu se vede zona aia. Simptomele erau aceleasi; pe loc intra in viteza dar nu se misca de nici-un fel.Desenul nu e prea grozav dar sper ca se intelege. Si varfurile care calca pe rulment erau aliniate destul de bine , dar nu se mai comporta ca o membrana elastica cand apasai pe ea.

This post has been edited by verde: 26 May 2009, 07:20

Attached thumbnail(s)
untitled.JPG ( Size: 6.94k ) Number of downloads: 337


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_stan78
post 26 May 2009, 07:35
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




nu prea ai cum sa fotografiezi baza dintilor de la soare... sad.gif
dar sa vedem


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 26 May 2009, 07:56
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Ideea e ca daca gasesti o fisura acolo le rupi gura .E defect de material si nu mai pot da vina pe exploatare neconforma imputabila proprietarului.Oricum faptul ca ai facut deja poze i-a pus in garda sa nu faca manevre. Bafta!


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_stan78
post 26 May 2009, 08:15
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




pai cand am scos aparatul au ramas cca 3 sec blocati...am facut-o si eu pe detectivul (cam cum fac cei de la asigurari)....oricum am o mica teama sa nu-mi schimbe planetarele sau altceva (ca am auzit - nu am vazut cei drept - ca se intampla si de astea)....nevastamea deja nu vrea sa se mai urce in masina sad.gif


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 26 May 2009, 09:10
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Solutii de facut rost de piese noi au de la masinile leasing cu asigurare Casco la care ptr o nimica toata pot sa schimbe juma de masina pe mana cu inspectorul de asigurari. Nu trebue sa vezi totul chiar in negru.


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_stan78
post 26 May 2009, 09:44
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




eu de felul meu nu sunt pesimist ci doar preventiv...
deja platesc ratele la masina asta iar acum sa mai dau inca 1200ron (adica salarul meu pe o luna) prefer sa ii stresez sa-si faca treaba bine (ca doar pt asta sunt platiti) si sa la se "micile afaceri" pt cei care vin cu casco sau cu dare de mana....

26 May 2009, 09:50:
se pare ca probleme au luat o intorsatura fericita (pt mine)
tocmai am sunat la service si mi-au zis ca astazi pot lua masina cu placa de presiune noua si reparatie pe garantie...adica ...am scapat smile.gif ...sper...

26 May 2009, 09:59:
am sunat si la VC si ei inca nu stiau ca s-a rezolvat.....hmmm...ciudat....tare ciudat....asa ca inainte sa ma bucur (deja m-am bucurat putin smile.gif ) am sa astept un telefon de confirmare de la VC....

26 May 2009, 13:58:
Iata ca a venit si ziua cand problema s-a rezolvat....
REZOLVARE: schimbat kit de ambreiaj (tot) pe garantie si inapoierea banilor pt transport.

Concluzii: cred ca sunt general valabile si bine de urmat de cei ce vor pati ca mine...
1) daca aveti probleme cu masina (de orice natura) si stiti 100% ca nu ati uzat-o in garantie....mergeti pana in panzele albe...fara menajamente dar cu bun simt (vb frumos ii aduce la limita rabdarii smile.gif ).
2) stati langa masina tot timpul....acum eu nu am putut sta la schimbarea kitului (fiind la servici ca na mai trebuie sa si muncim) dar pe cat este posibil de stat acolo si de intrebat orice chichita....si aici fara menajamente ..bla...bla...
3) daca vedeti ca va loviti de incapatinarea celor de la service in primul rand nu-i injurati....sunati la VC (face mai mult decat 1000 de injuraturi...in prima faza).
4) daca vedeti ca si cei de la VC se incapatineaza....faceti doua lucruri:
a) aduceti vorba de OPC cool.gif si sa va dea in scris oficial de ce nu vor sa faca pe garantie
5) faceti poze ale masinii inainte de reparatie si dupa, la piesele care va sunt schimbate...cat mai multe poze (se inspaimanta cand vad asta) .... la sf am fost intrebat daca lucrez in domeniul asigurarilor smile.gif prieteni stiu de ce!! smile.gif))))

si ca cireasa de pe tort mi-am luat si 100ron inapoi de la transport....
Legat de schimbatul pieselor sincer cablul de ambreiaj e nou sper ca si restul sa fie la fel.....
am facut o tura cu ea prin oras si sincer ca prima impresie....pedala de ambreiaj se calca mai usor dar acum are cursa mai mica (ca pozitie sta sub pedala de frana - fata de cum a venit noua) iar volanul parca nu mai sta drept (spitele in T de la volan stau putin rotite spre stanga).
cam atat daca mai apare ceva va scriu

This post has been edited by constantin_stan78: 26 May 2009, 13:58


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geox16v
post 26 May 2009, 15:10
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 29 March 07




Dupa demontarea cadrului de dedesubt trebuia sa-ti regleze directia (de acolo modificarea pozitiei volanului )
Legat de pct 2 -- Stati tot timpul linga masina -- Sunt convins ca fiecare are ceva mai bun de facut decit sa stea linga fiare si in plus sunt ateliere unde nu ai voie sa stai linga masina fara sa mai vorbim de poze. Defectul tau era de garantie clar doar ca ei au considerat placa de presiune ca "ambreiaj" care nu face obiectul garantiei. Un disc uzat nu se accepta chiar daca ai 500km si masina de 1 luna
Bine ca ti-ai rezolvat beleaua pe banii lor

PS Acum nu mai ai de facut decat sa-ti convingi nevasta sa se suie in masina console.gif


--------------------
EX-DACIA LOGAN PRESTIGE 2006 1,6 16v
Creierul a invins intotdeauna muschii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 26 May 2009, 15:25
Post #52


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




daca mai aveti ocazia si va benoclati la o placa de presiune stricata(nu doar presupus ca e stricata), care totusi are dintii aliniati frumosi, daca va veti uita bine de tot pe ea, veti vedea o fisura mica(crapatura). chiar si cea mai mica crapatura dinaia duce la ce a patit colegu de mai sus...chit ca o sa para un nimic, o crapatura are importanta mare

15 mil schimbatul kitului de ambreiaj? dar ce fac astia? il sufla in aur sau ce?
e 4-5 mil kitul de ambr valeo...10 mil manopera?

nu-mi sariti in cap ca cine stie ce marca o fi, dar vad si discuri separate
http://www.pieseauto.bizoo.ro/vanzare/1598...an-1-4-mpi-MAPA
si placile probabil ca se vand separat....


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_stan78
post 26 May 2009, 16:05
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




piesele originale sunt scumpe...am cautat direct de la importator...pretul total era de vreo 9-10mil....restul de 5mil e manopera (la mine a lucrat nenea mecanicul 2,5 ore sa dea jos cutia si cred cam tot atat sa o puna si daca pui la calcul ca ora de manopera e 50ron fara tva+primire bla bla bla....fac ei sa-ti iasa 500ron:) )
daca vrei poti avea kitul de ambreiaj cu maxim 3 mil. (dar cu piese noname)
geo asa-i cum zici tu cu statul langa masina....dar sincer nu cred ca o rezolvam pe garantie.....am tovarasi care si-au lasat masina cu problema de placute de frana si s-a trezit ca i-a schimbat si planetara, bucse cam tot ce era la roata pe banii lui pt ca cica a luat o groapa mai tare....a ramas baietul mut si cu banii luati....


This post has been edited by constantin_stan78: 26 May 2009, 16:09


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geox16v
post 26 May 2009, 16:57
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 29 March 07




Cum sa schimbe ceva fara sa-mi dau acordul??? Poate eu nu am banii necesari. Daca vor sa-mi faca cadou asa ceva eu accept dar altfel arata-mi cum ar putea sa faca. Daca au schimbat fara sa ma intrebe bafta lor ca de la mine nu ar scoate nici un banut!!!


--------------------
EX-DACIA LOGAN PRESTIGE 2006 1,6 16v
Creierul a invins intotdeauna muschii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_stan78
post 26 May 2009, 18:50
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




nuuu pe el l-au anuntat si daca nu schimba l-au amenintat ca pierde garantia si sincer era in primul an ... daca imi aduc aminte....oricum raman la parerea ca in ceea ce priveste service-urile aici pierde cel mai mult dacia, pacat ca masina e buna (sau cel putin asa inclin sa cred) dar service-urile le strica reputatia (si cred ca asta nu se intampla doar la marca dacia).
cred ca service-urile cu adevarat din tara le pui pe degetele de la o singura mana...deci.....

27 May 2009, 09:14:
iata devizul smile.gif

This post has been edited by constantin_stan78: 27 May 2009, 09:14

Attached thumbnail(s)
27_mai_2009_02_01_modificat.JPG ( Size: 388.1k ) Number of downloads: 234


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikeb
post 28 May 2009, 08:11
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 24 September 05




QUOTE(constantin_stan78 @ 23 May 2009, 14:01)
...
eu unul m-am uitat in cartea tehnica (cea de 1550 de pagini smile.gif ) si am vazut ca este foarte asemanator cu cel de la dacia veche....
...
*



bine ca ai rezolvat problema. intrebare: cartea tehnica de care zici, o ai in format electronic? o poti pune aici (e voie?) sau un link ceva? sau e scrisa? se poate "achizitiona" in vreun fel? ca eu, obisnuit de pe vremea lu' ceasca pe cand nu era "mare secret de firma", am rasfoit manualul original scos de dacia, la modelul berlina clasic; multe pagini cu tot ce trebe. ala in coperti tari, invelite.


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI Ambiance-2006 - HRxx---
Romania e o tara minunata! Pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_stan78
post 28 May 2009, 11:45
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




este in format pdf si se gaseste pe net...daca se poate (cu acordul moderatorilor) o pun si aici....dar sa fie lumea de acord.... smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 28 May 2009, 13:24
Post #58


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




"cartea tehnica" este de fapt, din cate inteleg, manualul de repararii LOGAN, care circula pe net... NU ADMITEM publicarea pe forum a acestui document, fiind supus legislatiei privind drepturile de autor!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_stan78
post 28 May 2009, 13:46
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 January 07




sorry man... sefu-i sef intri la el cu parerile tale si iesi cu ale lui smile.gif) glumesc fireste...de asta am si intrebat ....


--------------------
Dacia Logan 1,4MPI Oct.2007 - Laureat - Numere negre
Tot respectul pt posesorii de Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 28 May 2009, 14:00
Post #60


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




dar in afara forumului e treaba voastra... sau puteti da email sau mesaj privat...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 18:44
Forum Renault