DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nu se mai blocheaza volanul, la scoaterea cheii din contact

razvy82
post 13 Jun 2009, 20:16
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 6 September 07




Salutare. Am cautat un topic cu aceasta problema , insa nu am gasit. Ori sunt primul care intampina aceasta problema , ori nu am stiut eu exact ce sa caut. Si acum revenind la mica mea problema....am observat de cateva zile ca atunci cand scot cheia din contact , nu mi se mai blocheaza volanul. (este vorba de acea protectie mecanica antifurt de rasucire a volanului fara cheie in contact,dar asta sigur stiati). Pana acum cateva zile totul era ok , daca scoteam cheia din contact si rasuceam putin din volan , acesta se bloca ..acum nu se mai intampla nimic. Singurul lucru pe care as putea sa-l mentionez este ca am avut masina in service acum 2 luni si ca printre altele mi-a fost schimbat si butucul cu pricina , insa acesta a functionat fara probleme. Stiti cumva unde ar putea fi problema si o eventuala rezolvare a ei? Multumesc anticipat toturor care pot veni cu un sfat , o idee si nu se tin de mistouri. O zi buna.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4MPI - B71---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b77csd
post 13 Jun 2009, 20:56
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 November 03




Pulverizează niște spray degripant înauntru, apoi bagă niște unsoare și împinge-o cu cheia înauntru.
Dar dacă mă gândesc mai bine, ai garanție la el!


--------------------
Dacia Nova GTi/Logan Laureat dci 1999/2006 - B77CSD
cheers,
serban
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 13 Jun 2009, 21:42
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




profitadegarantie


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvy82
post 13 Jun 2009, 21:45
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 6 September 07




Multumesc pentru sfaturile primite pana acum , insa incerc pe tot posibilul sa evit serviceurile dacia..mai ales cel in care am efectuat reparatia si mi s-a schibat setul de yale deoarece dupa ce am scos masina din service am constat ca mi-a fost furata benzina din rezervor ( povestea poate fi citita pe forumul dedicat serviceurilor Dacia). Totul functioneaa perfect la acel butuc , exceptand cu nu mai sare acea piedica care sa blocheze volanul in momentul cand sunt cheile scoase din contact si invart de volan. dry.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4MPI - B71---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 13 Jun 2009, 21:49
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




de ce nu cauti un service respectabil sau daca poti schimba-l chiar tu,cu toate ca acea garantie este valabila numai in service-ul in care s-a facut lucrarea


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvy82
post 13 Jun 2009, 22:08
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 6 September 07




Sincer nu as dorii sa fac interventie asupra masinii i vreun service pentru aceasta problema , tinand cont ca in rest butuculfunctioneaza foarte bine. Nu merge greoi , nu se blocheaza , nu nimic. O sa incerc cu un spray degripant sau lucruri la genul si atat. Consider ca nu este o problema foarte importanta. Multumesc pentru ajutorul de pana acum .


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4MPI - B71---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Jun 2009, 00:28
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Contactorul cheii de sub volan e fix, nu se misca?
Poate o fi slabit surubul de prindere si agata la "sarire"


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvy82
post 14 Jun 2009, 01:48
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 6 September 07




Nu , nimic nu are joc in acea zona. De obicei cand scoti cheia din butuc se aude un mic zgomotoc...un mic "tzac"..ca sa zic asa. Am observat ca daca scot cheia si nu se aude acel zgomot discret , volanul nu se va bloca , insa daca scot cheia si se aude , volanul se blocheaza. Nu stiu cat de explicit am fost , dar altfel nu stiu cum sa descriu. Multumesc ptr interesul aratat. rolleyes.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4MPI - B71---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 14 Jun 2009, 12:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




ai fost destul de explicit ,si daca nu se mai blocheazavolanu nu credcaar fi o problema majora,insa ,sa nu te trezesti ca se blocheaza (Doamne Fereste) in mers


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvy82
post 16 Jun 2009, 07:16
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 6 September 07




Salutare. Se poate inchide acest topic pentru ca am gasit o rezolvare....in momentul cand opresc motorul si rasucesc cheia la pozitia "stop" , inainte sa scot cheia din contact , apas putin pe cheie in sensul in care o rasucesc cand opresc motorul...si daca apas putin pe ea , se aude imediat acel "clank" si volanul se va bloca. Multumesc mult de sfaturile oferite! Numai bine.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4MPI - B71---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poe
post 16 Jun 2009, 09:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 7 June 06
From: Constanta




Mai mult ca sigur tot contactul nu este fixat bine in locasul lui, sau are o problema de gresare. Eu am patit asa la vechea dacie 1310 dar nu m-am agitat.


--------------------
Dacia Logan Kiss FM, 1.5 dci 85CP 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 18 Jun 2009, 20:49
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




da ,dar aia era mama dacie biggrin.gif nu logan si un contactdedacie era o nimica toata,pe cand un set de iale de logan costa cam cat o dacie,eu unu i-aspune la munca sa-mi repare cuntactu,daca nu si nu il repar eu


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 02:19
Forum Renault