DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> incident cu autovehicul cu carte verde pe spania

misu78
post 20 Oct 2009, 20:58
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




3500 + epava= nu iei alta la fel.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 9 Dec 2009, 22:49
Post #32


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Salut si scuze ca vin cu problema mea pe topicul altuia insa am patit azi ceva asemanator si am nevoie de ceva informatii.

Azi dimineata la 7 jumate, plecam de acasa spre facultate si la intersectia sos. giurgiului cu toporasi am semnalizat ca fac stanga, am oprit impreuna cu altii sa dam prioritate la cei din sens opus si un maestru cu numere de bulgaria m-a busit in fund rezultand bara zgariata si bandou spate ciupit si zgariat, iar lui faru spart, priector spart, bara sparta, grila fata sparta si aripa indoita.
A recunoscut tipu ca a gresit si am mers la politie pe splai, la autocobalcescu sa facem constatarea si acordul de reparatie. Am facut copie dupa asigurarea lui etc. Acum vine problema. Tipul avea asigurare facuta la o firma din bulgaria numita Bulstrad. Din cate am vazut, firma face parte din Vienna Insurrance Group din care face parte si Omniasig (la care am casco)(m-am prins de asta cand am vazut stampila pusa pe cartea lui verde, ca in rest nu se intelege nimic ca e scrisa in bulgareste). Am fost la omniasig, am facut dosaru, am vb cu un inspector de daune si mi-a zis ca am 2 posibilitati: ori sa imi fac masina pe casco al meu si apoi omniasigu isi recupereaza banii de la bulstrad (caz in care eu ar trebui sa platesc fransiza de 100 de euro din buzunaru meu ceea ce nu convine pt ca nu am gresit cu nimic si nu mi se pare ok sa platesc tot eu), ori sa o fac pe rca-ul lui. Aici nu prea am inteles exact, plateste omniasigul reparatia si apoi isi recupereaza banii de la bulstrad sau cum? Cine a patit asta si stie mai exact? Vreau sa stiu si eu o treaba ca am facut azi toata hartogaraia si maine de dimineata ma duc la service cu ea si nu vreau sa raman fara masina tocmai acum de sarbatori.


This post has been edited by skorpio_bog: 9 Dec 2009, 23:05


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 10 Dec 2009, 13:43
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Fa masina pe Casco. Daca o faci pe RCA -ul de Bulgaria va merge mai greu dosarul. Omniasigul nu face altceva decat sa intermedieze dosarul!


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Dec 2009, 13:47
Post #34


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.912
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu stiu ca daca societatea de asigurari merge in regres nu se mai plateste fransiza...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 10 Dec 2009, 13:53
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Depinde de contract. CASCO este o polita facultativa de asigurare, conditiile difera de la un asigurator la altul!


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 10 Dec 2009, 18:24
Post #36


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Pai daca o fac pe casco trebuie sa platesc fransiza. Am vorbit la omniasig si mi-au spus ca pot sa o fac pe casco (caz in care platesc fransiza chiar daca nu sunt eu vinovat si restul sumei o iau ei prin regres de la firma din bulgaria) ori o fac pe rca direct caz in care nu platesc nimic. Am vb si cu inspectorul de daune de la omniasig care mi-a facut constatarea si pozele si dupa ce mi-a dat nota aia de reparatie sau cum se cheama, mi-a zis ca se ocupa omniasigul de acum, ca nu mai e treaba mea. ( nu stiu exact la ce s-a referit cand a zis asta). Azi am fost la service cu masina, am vb si cu inginerul de acolo la care am mai avut masina si mi-a recomandat sa vin luni de dimineata la prima ora cu ea (in jur de 7 jumate - 8) ca sa dea bara jos sa se uite pe sub ea daca mai a fost afectat si altceva ce la prima vedere nu se observa pt ca in cazul asta sa trimita la asigurator reconstatare si sa trimita si devizul dinainte si apoi se apuca de reparatie (care a zis ca dureaza in jur de 3 zile). Acum nu stiu cum e mai bine.

This post has been edited by skorpio_bog: 10 Dec 2009, 18:29


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 10 Dec 2009, 19:03
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




eu o sa iti dau alt sfat, oarecum legat de problema ta, ca sa stai mai fericit: du-te la service luni, si dupa ce constata acolo ce e de constatat, le spui sa comande piesele, si cand vin, sa te sune sa vi sa ti le schimbe, ca sa nu stai cu masina prin service; eu am patit asa cu alta masina, m-a lovit unu din spate si vroiau aia sa las masina 5 zile pana venea bara smile.gif))

acuma, pe vremea asta, 100E sunt bani. fa pe rca-ul aluia si aia e. enorm de mult nu are cum sa iti intarzie, si nu e reparatie care sa zici ca nu poti sa circuli cu masina


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 10 Dec 2009, 19:08
Post #38


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Pai piesele le au pt ca e reprezentanta reno. Ma rog, doar bandoul trebuie schimbat ca bara e doar zgariata. Inginerul a zis ca luni cand o duc face constatarea, trimite devizu inainte la omniasig si se si apuca de ea (ca doar ii demonteaza bara) si in maxim 3 zile e gata. Stiu sigur ca mai mult nu va dura pt ca il cunosc si am mai avut masina la el si s-a miscat rapid. Problema e insa cu acceptul de plata, ca nu poate sa dea drumu la masina pana nu ii vine acceptu de plata. Asta vara spre exemplu a stat masina in service aproape 2 saptamani pana a venit acceptu de plata de la bcr desi masina a fost reparata in 3 zile (am avut de vopsit bara fata, bandou fata, bara spate, bandou spate si usa dreapta fata pe casco, zgarieturi vechi). Nu stiu cat o sa dureze acceptu de la aia din bulgaria, insa parca vad ca de sarbatori nu am masina sad.gif

This post has been edited by skorpio_bog: 10 Dec 2009, 19:09


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 10 Dec 2009, 19:57
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




QUOTE(Marian66 @ 10 Dec 2009, 19:03)
eu o sa iti dau alt sfat, oarecum legat de problema ta, ca sa stai mai fericit: du-te la service luni, si dupa ce constata acolo ce e de constatat, le spui sa comande piesele, si cand vin, sa te sune sa vi sa ti le schimbe, ca sa nu stai cu masina prin service; eu am patit asa cu alta masina, m-a lovit unu din spate si vroiau aia sa las masina 5 zile pana venea bara smile.gif))

acuma, pe vremea asta, 100E sunt bani. fa pe rca-ul aluia si aia e. enorm de mult nu are cum sa iti intarzie, si nu e reparatie care sa zici ca nu poti sa circuli cu masina
*



Daca ai sti cum decurge un dosar de dauna care trebuie platit de o companie din strainatate, mai ales Bulgaria te asigur ca nu ai mai da sfaturi !


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 10 Dec 2009, 20:05
Post #40


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Orice informatie e binevenita. Ma gandeam (desi nu cred ca vor fi de acord cei de la service) intrucat am numai bara si bandou de reparat/vopsit sa le zic sa le demonteze de pe masina si sa le repare/vopseasca si pana le vine acceptul de plata de la astia sa circul cu masina asa fara bara pe spate ca am copie dupa autorizatia de reparatie si dupa procesul verbal de la politie (originalele au ramas la dosar la omniasig). Insa nu stiu daca se poate sau daca e ok.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 10 Dec 2009, 20:25
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(kosfunny @ 10 Dec 2009, 20:57)
Daca ai sti cum decurge un dosar de dauna care trebuie platit de o companie din strainatate, mai ales Bulgaria te asigur ca nu ai mai da sfaturi !
*



am zis in situatia in care masina nu e lovita cat sa nu poata sa mearga cu ea. cu ce sa il deranjeze ca merge cu bandoul crapat si bara zgariata pana vine acceptul de plata? iti dai seama ca daca era masina cu aripa indoita sau radiator spart nu mai ziceam asa ceva smile.gif


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 10 Dec 2009, 22:16
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Pai nu ai citi ca omul isi face reparatia la reprezentanta? Crezi ca la aia merge cu chestii d-astea?


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 10 Dec 2009, 22:24
Post #43


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Dar ce am zis eu mai sus? ce parere aveti? credeti ca se poate? a incercat cineva?


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 10 Dec 2009, 22:40
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




La o reprezentanta nu se poate!

PS: De ce ai optat pt reprezentanta daca nu ai cunostinte bune acolo?


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 10 Dec 2009, 22:53
Post #45


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




pentru ca la reprezentanta am fost multumit si in trecut de reparatii si nu le fac la misto, vopsesc bine si folosesc piese originale.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 10 Dec 2009, 23:29
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Succes atunci! Sa nu fii nevoit sa iti platesti dauna ca te va rupe la buzunar!


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 10:45
Forum Renault