DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masina retinuta in service pana la ok asigurator, nu inteleg

eras
post 30 Oct 2009, 00:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 October 09
From: vvbf




detin un suzuky sx4...si acum 2 saptamani am avut un incident nefericit...un indivit a iesit dintr-o parcare de pe partea dreapta a carosabilului si mi-a lovit aripa dreapta a masinii iar bandourile au fost zgariate si in urma constatarii bandourile trebuiesc schimabate+ pragul ,indreptata aripa si vopsita- inclusiv portiera dreapta jos....intrebarea mea vine in urma discutiei cu seful servisului care mi-a zis ca reparatia dureaza 2-3 zile dar nu-mi pot ridica masina pana nu primesc ei ok-ul de la rca-ul vinovatului(asirom)...ok-ul care poate fi primit si-n 2 saptamani....si asta nu inteleg eu...cu ce drept imi pot ei opri masina daca eu nu am nimic de platit...practic imi opresc masina ca si garantie...totul a fost facut prin raspundere civila....va rog sa-mi zica si mie cineva daca este legal cum procedeaza servisul

This post has been edited by eras: 30 Oct 2009, 00:58


--------------------
suzuky sx4-4x4 2008 - suzuky sx4-4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 30 Oct 2009, 08:34
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(eras @ 30 Oct 2009, 00:49)
[...]nu-mi pot ridica masina pana nu primesc  ei ok-ul de la rca-ul vinovatului [...]practic imi opresc masina ca si garantie [...]
*



Cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare. Daca tu iti iei masina, ce garantie mai are service-ul ca asiguratorul ii deconteaza corect factura. Problema asta e des intalnita la serviceurile care nu au decontare directa cu asiguratorul.

Incearca sa faci "presing" la firma de asigurari.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 30 Oct 2009, 08:42
Post #3


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




ok-ul nu poate fi primit in 2 saptamani - vezi ca mai nou au niste termene clar stabilite - 24 de ore de la reconstatare si 48 de ore pentru acceptul de plata - asa ca tine numai de presiunile facute de tine la firma asiguratoare - servisul nu urmareste decat sa isi incaseze banii, iar masina ta e garantia acestui lucru


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eras
post 30 Oct 2009, 11:09
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 October 09
From: vvbf




reconstatarea o cer eu in caz ca refuza asiromul sa plateasca?


--------------------
suzuky sx4-4x4 2008 - suzuky sx4-4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 30 Oct 2009, 11:25
Post #5


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Reconstatarea se face daca in timpul lucrarilor este necesara suplimentarea operatiilor prevazute (si aprobate) in procesul verbal initial, adica este vorba de daune "ascunse", invizibile pana la demontare.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geox16v
post 30 Oct 2009, 12:50
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 29 March 07




Mai e si responsabilitatea pagubitului sa duca pina la bun sfirsit sirul de acte, factura de la service sa ajunga la asigurator,sa completeze declaratia de inchidere a dosarului etc. In cazul in care service-ul nu are accept de plata dosarul nu se plateste


--------------------
EX-DACIA LOGAN PRESTIGE 2006 1,6 16v
Creierul a invins intotdeauna muschii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 30 Oct 2009, 13:35
Post #7


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Profit de acest topic (sper sa nu se supere initiatorul) cu o nelamurire.

Politica service-urilor de a nu da drumu la masina pana nu s-a platit/dat OK-ul este legala?

Ei, astfel, consider eu, ei considera ca au un drept de gaj asupra autoturismului meu, care mi se pare complet nejustitificat. Exista un contract de prestari servicii intre mine si service dar nu au drept de gaj, fiind proprietatea mea.

DACA asigurarea nu plateste atunci sa-mi intenteze proces mie/asiguratorului meu DAR NU este legal sa-mi aduca atingere dreptului meu la proprietate asupra autoturismului.

Va rog sa ma corectati.


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 30 Oct 2009, 23:00
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




ai dreptate adi in principiu. dar tu de unde stii oficial ca masina ta e gata? sa zicem ca faci un scandal monstru, chemi si politia ca iti schestreaza bunul, si aia zic: "pai mai avem de facut nustiu ce la ea".
in general, si pe unde e cu decontare directa, tot mai stai o zi - doua in plus pe motiv ca nu au venit banii. e unul din necazurile care vin cu un accident


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 31 Oct 2009, 08:25
Post #9


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Problema a mai fost dezbatuta si "ramane cum am stabilit!"
Nu este legala punerea de sechestru pe bunuri si nici gajul fara acordul proprietarului insa este o practica curenta.
Nu-i convine nimanui sa astepte dupa bani si pun presiune cum pot!
Relatia de "decontare directa" trebuie mai degraba inteleasa ca "bune relatii de incredere reciproca", adica daca service-ul respectiv are experiente favorabile, va avea incredere sa elibereze autoturismul pe baza unui telefon, altfel va astepta confirmarea sau macar acceptul de plata scris.

Problema, in ansamblu, seamana cu obligatia legala a vinovatului de a despagubi pagubitul, despagubire pe care o plateste asiguratorul prin efectul RCA.
Asiguratorul fata de service nu are nici o obligatie sau contract in mod direct.
Proprietarul este cel care solicita lucrarea si deschide comanda, asa ca el este primul obligat, lui i se emite, in principiu, factura iar acesta, in baza contractului/asigurarii solicita asiguratorului plata facturii catre service.
In situatia unui litigiu, service-ul va chema proprietarul in judecata pentru recuperarea sumelor, chiar daca se va judeca cu asiguratorul.

@Marian66:
Odata ce elibereaza o factura si ai semnat pentru buna executie a lucrarii, nu mai pot invoca "lucrari".

O metoda de a "grabi" lucrurile este sa va implicati de buna credinta in a ajuta pe cei de la service sa-si primeasca banii cat mai repede, sa nu adoptati atitudinea "Eu am platit, nu mai intereseaza, mie sa-mi dea masina si sa se descurce ei!"


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eras
post 31 Oct 2009, 21:40
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 October 09
From: vvbf




asta a fost si una din intrebarile mele...daca e legala procedura celor de la service de a-mi retine masina ca si garantie pana primesc ok-ul de la RCA(asirom)....eu pana acum am facut tot ceea ce a tinut de mine in legatura cu actele si dusu ba la service ba la asirom( pana acum ceva timp serviceul se ocupa de toate astea)...am dus devizul de plata asiromului si urmeaza dupa spusele functionarelor de la birou ca-n 10 zile sa primesc un raspuns....eu am casco facut tot la asirom si am vorbit cu cea care mi-a intocmit actele de casco si mi s-a zis sa revin pe miercuri(saptamana care vine) sa vad daca primesc un raspuns pozitiv mai repede(practic sa fac presiuni asupra lor-sa ma rog de ei mai bine zis-sa dea ok-ul mai repede)...acum nu am decat sa sper ca nu se vor complica lucrurile...paguba e de 5000 de roni...


--------------------
suzuky sx4-4x4 2008 - suzuky sx4-4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 1 Nov 2009, 00:59
Post #11


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Nu vreu sa fac reclama negativa, dar faptul ca ai de-aface cu asirom-ul, spune tot... acu vreo 2 luni in fata sediului asirom isi parcase unul un tanc (un suv, na) pe care scrisese cu vopsea: "asirom-ul nu despagubeste"...

Parerea mea este ca, pe viitor, daca vrei sa iti faci un casco sau un rca, intereseaza-te care e firma ce e recunoscuta pentru faptul ca plateste daunele in cel mai scurt timp... evident ca nu ii scriu numele aici... pentru rca, ii faci un bine potentialului vinovat smile.gif

Deci, de ce trebuie sa astepti atat? De-aia! Pentru ca ai de-aface cu asirom-ul... ai zis ca "functionarele" ti-au spus ca in 10 zile primesti raspuns... vezi ca a postat cineva aici: raspunsul se da in maxim 48 ore, nu in 10 zile! mai fa-le o vizita "functionarelor", cred ca le-ai placut si vor sa te mai vada...

in 2 ani am avut 3 dosare de dauna, si pentru toate am primit accept de plata in 2 zile... si tot nu sunt multumit smile.gif din toamna asta m-am dus la firma despre care scriam in al doilea alineat, ca platesc cel mai repede... smile.gif sper ca aici sa fie si mai fulger smile.gif


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eras
post 1 Nov 2009, 13:33
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 October 09
From: vvbf




cei de la service mi-au zis ca nu au avut problema cu asiromul in ceea ce priveste plata...si ca au decontare directa cu astia...exista vreo firma de asigurare care te despagubeste in 2 zile?!care e aceea...? eu le-am zis ca nu poate dura atat de mult(10 zile) si stiu ca normal in 48 de ore se primeste raspunsul..atunci a inceput sa se balbaie...ca poate sa dureze mai putin de termenul dat dar si mai mult...m-a trasnit ca un fulger "mai multul" ei

This post has been edited by eras: 1 Nov 2009, 13:35


--------------------
suzuky sx4-4x4 2008 - suzuky sx4-4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FDR
post 10 Nov 2009, 09:46
Post #13


Membru Authentique


Group: Members
Posts: 647
Joined: 28 June 07
From: BV




QUOTE(eras @ 1 Nov 2009, 14:33)
exista vreo firma de asigurare care te despagubeste in 2 zile?!care e aceea...?
*



exista firme de asigurari care dau si pe loc acceptul de plata iar unele care il dau in max 24 de ore.... altele ca asirom care dau si dupa doua saptamani. am patit din fiecare.
asa ca, tot citind p-aici, am inteles ca cel mai bine e sa repar masina pe casco cu regres pe rca-ul vinovatului.... dar na, informatia e la indemana oricui, trebuie doar sa vrea sa dea peste ea.


--------------------
Renault Laguna III 2011 2.0dci - BV 24 ___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Nov 2009, 10:13
Post #14


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.007
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Poti astepta acceptul de plata inainte de a baga masina in service. Insa ai avea probleme cu eventuala reconstatare.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Nov 2009, 11:01
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(FDR @ 10 Nov 2009, 09:46)
exista firme de asigurari care dau si pe loc acceptul de plata iar unele care il dau in max 24 de ore....
*

Daca s-ar putea niste exemple, as ramane indatorat, ca eu nu am intalnit astfel de firme.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 10 Nov 2009, 12:34
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




am avut eu bulan cu allianz...si un service recomandat de ei....

am lasat masina acolo si am luato cand am stabilit cu toate cele rezolvate.....

vopsit 3/4 din spatele sedanului....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FDR
post 10 Nov 2009, 12:42
Post #17


Membru Authentique


Group: Members
Posts: 647
Joined: 28 June 07
From: BV




QUOTE(klaus @ 10 Nov 2009, 12:01)
Daca s-ar putea niste exemple, as ramane indatorat, ca eu nu am intalnit astfel de firme.
*



de la ardaf am obtinut cam in 10-15 min acceptul
iar de la allianz cam in 24 de ore

10 Nov 2009, 13:45:
QUOTE(einstein1984 @ 10 Nov 2009, 11:13)
Poti astepta acceptul de plata inainte de a baga masina in service. Insa ai avea probleme cu eventuala reconstatare.
*




acceptul de plata se elibereaza dupa intocmirea facturii, factura care este gata doar cand masina este gata, in nici un caz inainte de a baga masina in service.
asa ca nu prea se leaga ce zici.

This post has been edited by FDR: 10 Nov 2009, 12:45


--------------------
Renault Laguna III 2011 2.0dci - BV 24 ___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EdyB
post 10 Nov 2009, 15:11
Post #18


Reno-watt!


Group: Members
Posts: 462
Joined: 21 February 07
From: Bucuresti




Cu riscul de a repeta ceva ce s-a mai zis, dar ca raspuns pentru intrebarea pusa de initiatorul topicului:

- masina este bun proprietate personala, iar service-ul nu are drept de sechestru asupra ei, indiferent daca pe factura este trecuta o persoana fizica sau o persoana juridica. Cu alte cuvinte, ca proprietar dispui de masina ta cum doresti...o poti baga si scoate din service cum si cand vrei tu smile.gif Cunosc persoane care, avand eterna problema cu acceptul, s-au dus cu politia si si-au scos frumos masina din service. Doar daca nu ai semnat vreun transfer temporar de proprietate catre cei din service...caz in care nu se mai aplica ce este mai sus.

- nu sunt de acord cu zbaterea si cu facutul presiunilor la firma de asigurari pentru darea acceptului, cu atat mai putin in cazul in care am fost partea vatamata a accidentului. Am tras si eu personal pentru un rahat de accept pentru o reparatie facuta pe asigurarea Casco la nesimtitii de la asirom...e tiganeala curata, unde mai pui timpul pierdut si nervii intinsi la maxim.


--------------------
Renault Clio Symbol 2 2000 Expression 1.4 8V 75CP - 50 000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Nov 2009, 16:04
Post #19


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.007
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




FDR, o proforma si o oarecare incredere intre asigurator si service de care se vorbea mai sus.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FDR
post 11 Nov 2009, 12:16
Post #20


Membru Authentique


Group: Members
Posts: 647
Joined: 28 June 07
From: BV




QUOTE(einstein1984 @ 10 Nov 2009, 17:04)
FDR, o proforma si o oarecare incredere intre asigurator si service de care se vorbea mai sus.
*




hai sa lasam off topic-ul. ce zici tu NU se aplica. nici un service nu face nici o factura in avans. exista piese si ore de manopera, iar la ore de manopera nimeni nu e mafalda sa stie anticipat exact cat dureaza si in consecinta nici o firma de asigurare nu da un accept aproximativ.
presupunand prin absurd ca primesti acceptul pt o proforma de o anume suma, iar factura finala e cu o suma mai mare decat pe acceptul de plata, o sa-mi spui ca asiguratorul e iarasi un baiat mega fain si se va rezolva doar e o chestie de incredere.

dar tinand cont de faptul ca realul si actualul e altfel:
1. nimeni nu pune sechestru pe acea masina. masina este doar retinuta in service pentru neplata facturii. adica omul nostru a lasat de buna voie si certificatul de inmatriculare si cheia masinii (nu de alta dar asa facem toti) la service.
adica si in cazul in care repari masina pe banii tai, pana nu platesti factura nu iti recuperezi masina. cum si-ar mai recupera banii un service daca ar elibera masina reparata fara plata facturii?

2. oricate telefoane si drumuri faci la Asirom, nu se numeste ca pui presiune pe ei, ei sunt la fel de "binevoitori", e ceva care mai trebuie vazut de cineva sau orice gaselnita, nervii raman si se amplifica.

si cireasa de pe tort in unele cazuri, s-a dat accept de plata la misto cu omiterea cifrelor de dupa virgula. adica s-a trezit omul ca mai trebuie sa mai plateasca 65 de bani sau 99 de bani sau cat era acolo pentru ca aia de la asirom au trecut pe accept doar suma intreaga in lei.
nu e mult dar e bataie de joc.

iar unii vorbesc de incredere... c'mon


--------------------
Renault Laguna III 2011 2.0dci - BV 24 ___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Nov 2009, 12:51
Post #21


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.888
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(FDR @ 11 Nov 2009, 12:16)
la ore de manopera nimeni nu e mafalda sa stie anticipat exact cat dureaza si in consecinta nici o firma de asigurare nu da un accept aproximativ.
*




Ba se poate aprecia si chiar foarte exact... orele de manopera in service nu sunt 1 ora = 60 min. ci ore tarifare... adica fiecare operatiune are un timp de efectuare.... spre exemplu.... montare bara.... are 2 ore... acuma ca mesterii termina in 20 min. sau in 4 ore tu platesti 2 ore tarifare.... deci cu siguranta se poate...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FDR
post 11 Nov 2009, 13:24
Post #22


Membru Authentique


Group: Members
Posts: 647
Joined: 28 June 07
From: BV




orice operatiune are un timp normat, minim si maxim.

ora de manopera sau ora tarifara cum ii zici tu e ca pretul pe kilogram (la vrac). mesterul stie ce norma are si baga pe foaia lui de lucru timpul in care a fost executata operatiunea. la departamentul de facturare apar toate. in mod evident totul depinde de timpii normati de lucru.

eu ma opresc aici.
cand einstein1984 si cu cj98czh vor reusi sa-si repare masinile pe sistemul descris de ei vor avea parte de "Jos palaria!".
pana atunci get real


--------------------
Renault Laguna III 2011 2.0dci - BV 24 ___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Nov 2009, 13:39
Post #23


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.888
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai scoate-o de acuma... ca s-a facut... si fa-ti si o poza cu palaria scoasa..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 11 Nov 2009, 16:00
Post #24


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Teoretic, in orice domeniu, exista nomenclatoare cu asa-zise norme de deviz, pe baza carora se fac antecalculatiile si devizele estimative. Aceste norme includ toate cheltuielile "ascunse" (materiale marunte, cheltuieli indirecte etc) si ore manopera. La devize se mai aplica diversi coeficienti si rezulta pretul lucrarii.
Constructorii cunosc mai bine sistemul deoarece sta la baza licitatiilor.
Pe baza acestor morme, existente si in domeniul service auto, se pot face foarte rapid estimari ale costurilor unei reparatii.
Ca in practica nu se respecta intocmai norma, este alta poveste, pretul este pe operatie si nu prea re-negociaza nimeni normele, asa ca cj98czh cam are dreptate.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 11 Nov 2009, 19:45
Post #25


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




QUOTE(FDR @ 11 Nov 2009, 12:16)
1. nimeni nu pune sechestru pe acea masina. masina este doar retinuta in service pentru neplata facturii. adica omul nostru a lasat de buna voie si certificatul de inmatriculare si cheia masinii (nu de alta dar asa facem toti) la service.
adica si in cazul in care repari masina pe banii tai, pana nu platesti factura nu iti recuperezi masina. cum si-ar mai recupera banii un service daca ar elibera masina reparata fara plata facturii?



Cum adica "e lasata de buna voie"? Bun initial am lasat-o "de buna voie" (ca sa folosesc expresia ta) pentru a se repara, pentru ca se ofera un termen initial.... 1 sapt etc.

In orice stadiu al reparatiei (inclusiv la repararea completa) pot cere masina sa imi fie inapoiata (ca si CI al masinii, de altfel) PENTRU CA SUNT PROPRIETATEA MEA, societatea doar a efectuat niste reparatii...

Ce fel de intrebare e "cum si-ar recupera banii un service"?

Cum isi recupereaza o societate ca a prestat un serviciu de "renovat casa", presupunand ca plata se face post-executare serviciu (exista multe firme care fac asa din experienta personala).

Cumva IMI BLOCHEAZA ACCESUL IN CASA PANA PLATESC?

Este un contract civil cu executare "dintr-o data" care presupune PRACTIC aceleasi conditii.

"cum si-ar recupera banii un service"?

Daca nu se ajunge la o intelegere cu clientul/societatea de asigurari atunci modul de legal de recuperare a creantelor este in instanta. Pastrarea masinii drept gaj pana se plateste reparatia fara ca proprietarul sa fi acceptat aceasta situatie NU este o masura legala.

Sa stii ca in ultima vreme service-urile nu mai retin CI al masinii, chiar la ultimul mentionandu-mi motivul ca "au avut unele probleme cu unii clienti si nu mai retin certificatul de inmatriculare".

This post has been edited by Executron: 11 Nov 2009, 19:47


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FDR
post 11 Nov 2009, 22:38
Post #26


Membru Authentique


Group: Members
Posts: 647
Joined: 28 June 07
From: BV




cj98czh - chiar ma bucur ca s-a facut, poate zici si cu ce societate de asigurari ca sa stim si noi, asta daca e pe bune si nu prin prieteni.
si daca chiar e pe bune, tot pe bune Jos Palaria de la mine. nu simt nevoia de poze.

Executron - tocma' ce mi-am recuperat masina de la service si tot cu CI la ei pana la plata. ca exista si exceptii, ma bucur de imbunatatire.
iar pana una alta, cand reparatia se face pe asigurare, scrie cu litere de o schioapa la receptiile serviceurilor ca masina se elibereaza in momentul inmanarii acceptului de plata, de aceea am zis ca de buna voie lasi masina cunoscand aceasta conditie... asa ca e fix cum ai zis: fiecare parte isi respecta "contractul".



--------------------
Renault Laguna III 2011 2.0dci - BV 24 ___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 11 Nov 2009, 23:48
Post #27


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




QUOTE(FDR @ 11 Nov 2009, 22:38)
cand reparatia se face pe asigurare, scrie cu litere de o schioapa la receptiile serviceurilor ca masina se elibereaza in momentul inmanarii acceptului de plata, de aceea am zis ca de buna voie lasi masina cunoscand aceasta conditie... asa ca e fix cum ai zis: fiecare parte isi respecta "contractul".
*



Iti spun sincer c-am fost in destule service-uri cu multe masini si nu am vazut sa scrie cu litere de-o schioapa acest lucru... In destule nici macar nu mi-au dat sa semnez nimic cand am bagat masina in service doar imi luau cheile si actele...

NU cred ca niciun service nu o sa zica "Bun. Daca asigurarile nu platesc noi nu va vom da autoturismul/CI indiferent de perioada de timp".

Asa ca... Ca sa fie valabil un contract/act juridic civil trebuie sa respecte toate conditiile de validitate, nu intru in tehnicalitati.

--------
In orice caz. Situatia s-a mai ameliorat in ceea ce priveste chestiunea aceasta in ultima vreme la service-urile care au respect fata de client.


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FDR
post 12 Nov 2009, 09:11
Post #28


Membru Authentique


Group: Members
Posts: 647
Joined: 28 June 07
From: BV




exista si un ghid Casco la sectiunea asta, va recomand sa va aruncati un ochi peste punctul 9. Executron ar trebui sa gaseasca si o problema de ortografie acolo.
citez esentialul universal aplicabil: "Dupa ce primeste acceptul de plata al asiguratorului (prin fax sau prin intermediul dvs.), service-ul va elibereaza masina."

fericiti cei ce se elibereaza mai repede.

si va rog sa nu mai insistam ca nu-l ajutam pe colegul forumist cu nimic.


--------------------
Renault Laguna III 2011 2.0dci - BV 24 ___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 12 Nov 2009, 10:14
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Mie mi-a dat masina Dacoservu' fara sa aiba banii de la Tiriac. Erau unii cu asigurari la Asirom parca, faceau spume acolo. "Da de ce lui i-ati dat masina fara sa primiti banii si noua nu?" "Pai Tiriacu' da banii fara comentarii" a fost raspunsul alora. Va dau cuvantul meu ca am plecat din service cu tot cu masina, inainte ca asigurarea sa plateasca.

Iar aia cu opritul masinii MELE, e cel putin discutabila.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 12 Nov 2009, 15:05
Post #30


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Oprirea masinii in service este in afara legalitatii. Chiar si in conditiile existentei unui contract valabil, masura sechestrului poate fi decisa doar de un judecator, iar punerea ei in practica se face doar cu executor judecatoresc.
Service-urile practica asa ceva bazandu-se pe necunostinta prevederilor legale de catre clienti, dar dupa o discutie serioasa, lasa garda jos.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st June 2024 - 16:23
Forum Renault