DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

43 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Istorie, lucruri pe care nu le-am facut la scoala..

maho
post 11 Jan 2012, 12:41
Post #211


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.234
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




In Ro, jungla asta de-i zicem noi "viata" parca e mai salbatica decat prin alte parti.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 11 Jan 2012, 14:27
Post #212


*


Group: Members
Posts: 522
Joined: 18 August 09




lasa dom'le ca romînu se descurca. asta e stereotipul mioritic, "adaptabilitatea", ca sa-i spunem frumos.

o sa supravietuim si la razboi atomic, ebola, asteroid sau invazie goa'uld. nus' ce se caca unii pe ei de la un basexu, o taxa de inmatriculare si un litru de 6 lei.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 Jan 2012, 14:32
Post #213


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.725
Joined: 1 November 04
From: sat




Poate-si mai face mila MOSSAD, GRU, CIA si mai organizeaza o "revolutie".


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Nick Ușor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 11 Jan 2012, 14:34
Post #214


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Un elicopter nu va mai fi de ajuns, nu incap toti politicienii in el.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 Jan 2012, 14:35
Post #215


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.725
Joined: 1 November 04
From: sat




Metrou, avion, vapor...


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Nick Ușor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 11 Jan 2012, 15:51
Post #216


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Băse fuge cu vaporu.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 21 Feb 2012, 15:26
Post #217


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.234
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Istoria Italiei, in imagini:
italia.jpg ( Size: 56.58k ) Number of downloads: 1055


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 19 Sep 2014, 21:46
Post #218


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10






--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 3 Oct 2014, 15:26
Post #219


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.553
Joined: 3 January 05




Ciudat e cum turcii, după primul război balcanic, nu mai aveau decât o bucățică din Europa ( cred că numai Istambul) și după ce bulgarii își atacă aliații ( cred că e cea mai proastă decizie din istoria lor), turcii revin cam cu ce au azi.
Nu e în manualul de istorie:

http://www.historia.ro/node/3393
"Recunoștința, repede uitată
Mai întâi, independența României la 1877-1878 a presupus sacrificii umane și materiale enorme chiar pe teritoriul bulgar, dar victoriile împotriva Imperiului otoman au fost în final răsplătite inechitabil de către puterile Europei. României i s-a recunoscut doar condiționat independența iar frontiera dobrogeană a devenit un motiv de nemulțumire atât la Nord cât și la Sud de Dunăre. În primii ani ai Principatului autonom, bulgarii au arătat o anumită recunoștință față de sacrificiul etalat de români la Plevna, dar curând, după proclamarea independenței la 1908, "uitarea" avea să se aștearnă peste memoria celor tineri sau chiar a celor mai bătrâni. Din amintirea momentului 1877, a mai rămas doar ajutorul surorii mai mari, Rusia. Cel de-al doilea moment important, care a oferit, o dată cu trecerea anilor, imagini consistente ale rivalității dintre români și bulgari a fost războiul din vara anului 1913. Evenimentul în sine nu reprezenta de­cât deznodământul unei crize politice prelungite, începută o dată cu declanșarea primului război balcanic în toamna anului 1912. Eșecul discuțiilor privind modificarea frontierei comune a reprezentat actul intâi al dramei, iar războiul partea a doua.
...
În cadrul aceleași ședințe a luat cuvântul și deputatul D. I. Grădișteanu. După ce a încercat să argumenteze necesitatea rectificării frontierei dobrogene prin considerente de ordin strategic, el a lăsat să se înțeleagă că pretențiile României și-ar găsi o deplină aderență în principiul menținerii echilibrului de forțe în Peninsula Balcanică. În acest fel, țara ar fi fost îndreptățită să-și extindă frontierele pentru că, la împărțirea teritoriilor cucerite, aliații balcanici nu se puteau orienta decât după principiul compensațiilor teritoriale. Fiecare stat balcanic beligerant urma să primească, în raport cu principiul compensațiilor, o întindere de pământ cu populații amestecate, care trebuia să fie direct proporțională cu ponderea numerică a întregii populații naționale din cadrul Imperiului Otoman. Conform acestui algoritm, România urma să beneficieze de compensații fabuloase.

Socotind că populația românească din Macedonia ar fi ajuns undeva în jurul cifrei de 300.000 suflete, regatul avea dreptul să solicite o suprafață de 13.000 km, adică exact întinderea Cadrilaterului bulgar (!!!). Dacă totuși România nu ar fi cerut Cadrilaterul, ea trebuia să solicite minim linia Turtucaia Balcic, ceea ce însemna în mod obligatoriu și includerea porțiunii Silistra Cavarna. Dacă bulgarii erau refractari cedării acestui teritoriu, în ciuda faptului că țara și-a vărsat în trecut sângele pentru libertatea lor, puterile europene rămâneau ele profund îndatorate României, pentru că la începutul războiului balcanic au îndrumat-o să nu mobilizeze armata și i-au produs astfel un imens dezavantaj. Și de această dată finalul discursului era apoteotic și de aceea credem că, fără a mai insera comentarii, trebuie să-l redăm integral: "Nu mai voim să ni se spună mereu că suntem un element de ordine și pace; toate lucrurile acestea, departe de a ne face plăcere, oricum mai mult ne amărăsc, căci de câte ori ni s-au spus acestea s-au nesocotit interesele noastre. Acum nu mai voim laude, voim să se țină seama de interesele noastre". La rândul său, istoricul A. D. Xenopol publica, în numărul din 10 de­cembrie 1912 al prestigiosului "Jour­nal de Débats", un articol intitulat Les Revendications de la Roumanie, în care își propunea să demonteze toate acele opinii "rău voitoare" din Occident, care acreditau ideea că românii ar pretinde să se îmbogățească, sau să-și extindă teritoriul pe seama sângelui vărsat de bulgari. Motivul pentru care România solicita rectificarea frontierei era legat de cedarea fortăreței Silistra.

Vechiul Regat avea tot dreptul să revendice stăpânirea acestui oraș, fiindcă numai așa i se putea garanta stăpânirea pașnică asupra Dobrogei. Xenopol inserează în articolul său și un scurt istoric al disputelor dintre cele două popoare pentru stăpânirea Dobrogei, ajungând la concluzia că turcii au fost cei care au stăpânit acest teritoriu vreme de aproape 500 de ani (1400 - 1878), după care el a revenit României prin tratatul de la Berlin, în schimbul celor trei județe din sudul Basarabiei. România a plătit pentru obținerea Dobrogei de la ruși cu o parte din teritoriul său național. În concluzie, bulgarii nu aveau niciun drept asupra Dobrogei, pentru că ea nu le-a aparținut niciodată în istorie. Acest gen de reacții erau familiare pe ambele maluri ale Dunării. În Bulgaria s-a iscat o veritabilă campanie de presă împotriva revendicărilor teritoriale românești."

This post has been edited by nasty: 3 Oct 2014, 15:47


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 5 Oct 2014, 09:51
Post #220


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




Cât a furat Carol al II-lea?

QUOTE
În 1941, Ion Antonescu a hotărât constituirea unei “Comisii de Anchetă privind fraudele din avutul public săvârșite de Carol al II-lea”. Raportul comisiei, împărțit pe patru capitole a constatat numeroase abuzuri și ilegalități...



--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 6 Jan 2015, 09:08
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.553
Joined: 3 January 05




Harta Bulgariei dupa primul război balcanic, 1912.
Aveau granița foarte aproape de Constantinopole/Istambul.
Nu au fost mulțumiți și și-au atacat aliații ( pornind al 2-lea război balcanic) : Serbia, Grecia si Muntenegru, pt o mai mare parte din Macedonia ( o voiau toată, ar fi avut ieșire la 3 mări: Marea Neagră, Egee, Ionică) Ar fi avut o țară cu 8 milioane de locuitori, dar numai 4 milioane de bulgari.

This post has been edited by nasty: 6 Jan 2015, 14:35

Attached thumbnail(s)
image.jpg ( Size: 254.16k ) Number of downloads: 747


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 10 Aug 2015, 13:50
Post #222


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.553
Joined: 3 January 05




Fabulos!
Unde credeți că a dispărut tezaurul Spaniei?
De tezaurul României se pomenește din când în când că ar trebui returnat de Rusia.
Dar tezaurul Spaniei, se pare a 4-a cantitate de aur din lume, ăla adunat de regii Spaniei, odată cu descoperirile geografice, cu schimbul facut cu sălbaticii, cu mărgele, cuie și oglinjoare, din toate coloniile, trimis pe galiloane de Cristofor Columb, inclusiv din El Dorado, aurul de la azteci și maiași, unde a dispărut?
Surpriză?

http://m.romanialibera.ro/aldine/history/7...in-spania--8076

This post has been edited by nasty: 10 Aug 2015, 15:21


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 10 Aug 2015, 18:41
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




La schimbarile majore din istoria fluida a Spaniei in ultimii 200 de ani sigur au mai bagat ghearele si altii. wink.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 10 Sep 2015, 07:56
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.553
Joined: 3 January 05




Cum a schimbat istoria, vinul de Tokay :

http://adevarul.ro/locale/hunedoara/ultima...51820-20150908#

"Povestea „ultimei cruciade” a lui Ioan de Hunedoara începe în 1444, când după înfrângerile suferite de armatele otomane, sultanul Murad al doilea a semnat un armistițiu de zece ani cu Ungaria. S-a retras apoi de la conducerea țării, lăsându-l pe tron pe fiul său de numai 12 ani, Mehmet al doilea, cel care avea să fie numit Cuceritorul Constantinopolului. Animați de schimbarea petrecută în fruntea Imperiului Otoman, regele Ungariei și papa Eugen al IV-lea au reluat planul unei noi cruciade împotriva musulmanilor, încălcând astfel tratatul de pace. În toamna anului 1444, o armată creștină de circa 20.000 de oameni, din care făceau parte maghiari, polonezi, cehi, cavaleri papali, bosniaci, croați, sârbi, bulgari, români și ruteni, a înaintat spre Imperiul Otoman. În fruntea ei se aflau Ladislau al treilea, regele Ungariei și al Poloniei, și voievodul Transilvaniei, Ioan de Hunedoara. Potrivit istoricilor, armata era sprijinită de circa 5.000 de cavaleri, conduși Mihai Szilagyi, cumnatul lui Ioan de Hunedoara.
...
...Echtesis Chonica, o cronică bizantină redă astfel evenimentele: „Ungurii s-au așezat la sfat, căci ascultau de Iancu, cel priceput în războaie. El a vorbit în fața regelui și comandanților: socotesc mai nimerit să atac cu câțiva oșteni aleși pe care îi cunosc bine. Dacă voi izbuti, vom mulțumi lui Dumnezeu, iar dacă se va întâmpla altfel, va rămâne regele cu oastea lui. Dacă va ataca regele și nu va izbuti, ce se va alege din nou. Regele era tânăr și nu a ascultat de îndemnul conducătorului de oști, ci a urmat sfaturile unor tineri din jurul său care îi ziceau așa: „până acum victoria este a ta. Ce a rămas decât să-l înhați pe sultan cu minile tale? Dacă se duce Iancu, se va răspândi vestea că el a obținuzt victoria”. Auzind cuvintele acestor tineri el a dat repede semnalul luptei de ambele părți. Apoi s-a avântat călare, în culmea bucuriei și împins de beție, căci avea obiceiul să bea vin și să se îmbete înainte de a pleca la luptă. A pornit deci beat crezând că va dobândi o izbândă în fața întregii oștiri. Oștenii i-au deschis calea să se ducă, deoarece era comandantul întregii oștiri. Sultanul Murat voia să fugă, dar nu l-au lăsat ienicerii, spunând: trebuie să mori împreună cu noi. Regele a găsit calea deschisă și s-a apropiat fără rânduială de sultan, însă unul dintre ieniceri, Hamuzas, cu o secure aflată în mâinile sale a lovit picioarele dindărăt ale calului și le-a tăiat. Calul a căzut lângă sultan, aruncându-l pe rege la pământ”.

This post has been edited by nasty: 10 Sep 2015, 18:09


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 10 Sep 2015, 10:11
Post #225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Nu se stie ce a baut tongue.gif .


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 26 Sep 2015, 19:19
Post #226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.553
Joined: 3 January 05




QUOTE(nasty @ 10 Aug 2015, 13:50)
Fabulos!
Unde credeți că a dispărut tezaurul Spaniei?
De tezaurul României se pomenește din când în când că ar trebui returnat de Rusia.
Dar tezaurul Spaniei, se pare a 4-a cantitate de aur din lume, ăla adunat de regii Spaniei, odată cu descoperirile geografice, cu schimbul facut cu sălbaticii, cu mărgele, cuie și oglinjoare, din toate coloniile, trimis pe galiloane de Cristofor Columb, inclusiv din El Dorado, aurul de la azteci și maiași,  unde a dispărut?
Surpriză?

http://m.romanialibera.ro/aldine/history/7...in-spania--8076
*




Ce "coincidență"!
Nu cumva pe retur avioanele duc la Moscova tezaurul sirian?
http://adevarul.ro/international/in-lume/z...259171-20150926

Așa se scrie istoria...

This post has been edited by nasty: 26 Sep 2015, 19:31


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 8 Oct 2015, 09:17
Post #227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.580
Joined: 16 April 09




QUOTE
SUA și Rusia duc negocieri intense pe fondul actualelor crize militare și geo-strategice. Negocieri care vizează și flancul estic al NATO, iar România este subiect de dezbatere. Fostul ministru de externe și ex-europarlamentar Adrian Severin spune că, în urma negocierilor, România poate fi scoasă din NATO. ”România nu era capabilă de vreun aport strategic semnificativ la consolidarea securității lumii euro-atlantice și de aceea, realizarea unei „Europe întregi și libere” care să includă Rusia se putea realiza mai ușor cu o Românie lăsată într-un zonă tampon despărțind sau articulând spațiul euro-atlantic și cel euro-asiatic. Dacă abaterea de la o asemenea filosofie este considerată, prin prisma gesturilor recente de revenire a Rusiei, o greșeală, nu rezultă, oare, că repararea greșelii ar presupune excluderea – de facto, prin marginalizare, dacă nu chiar de jure – a României din structurile euro-atlantice? Lucru nu foarte greu de realizat câtă vreme oricum România a fost menținută pe post de membru de mâna a doua a NATO și UE, ea fiind tratată mai mult ca o colonie sau teritoriu sub mandat decât ca un partener sau un aliat.”, scrie Severin.


http://www.stiripesurse.ro/strategia-care-...ato_969324.html

8 Oct 2015, 10:19:
QUOTE
Din Februarie 1945, soseau în Aiud așa zișii criminali de război. La început câteva loturi de ofițeri superiori și inferiori, apoi subofițeri, gradați și simpli soldați. Criminalii de război constituiau elita armatei române care luptase împotriva cotropitorilor pământului strămoșesc și a comunismului.

Prin jocul perfid al forțelor iudeo-masonice erau vinovați că au luptat împotriva poporului sovietic, a clasei muncitoare și a înaltei concepții de viață materialist-dialectice etc. Erau declarați criminali de război printr-o derogare și extindere a hotărârilor Tribunalului de la Nürnberg.

Poporul sovietic nu era reprezentat în proces. Alt popor, cu toți reprezentanții lui, se substituia în actul de acuzare împotriva armatei române, agitând prostimea cu lozinci scrise pe pancarte, pe garduri, pe pereții caselor, în instituții, în uzine, în fabrici: „Moarte lor, moarte lor, Moarte criminalilor”. În sălile de procese grupuri de derbedei creau atmosferă, apărarea aducea o nouă acuzare: că sunt asupritori și exploatatori ai poporului, burghezi retrograzi, chiaburi exploatatori ai satelor, imperialiști. Verificând câteva dosare ale criminalilor de război se poate constata că judecătorii și acuzatorii erau cumpărați sau șantajați moralicește de evrei, iar anchetatorii care întocmiseră dosarele de trimitere în judecată, cu pedepse deja hotărâte, erau evrei. Iar după ce au fost cozi de topor, aproape toți judecătorii au fost condamnați.

Toate le dirija marea ocultă internațională; Rooswelt, evreul paralitic ajuns președinte al SUA, împlinea visul lui Israel de a împărăți lumea. La conferința de la Yalta împreună cu masonul Churchill lăsase pe mâna lui Stalin și a evreimii sovietice statele Europei răsăritene. Sub formă legală s-a realizat o răzbunare de proporții, nemaiîntâlnită în istoria lumii: acesta fiind adevăratul holocaust.

Criminalii de război au fost cazați în Secție, apoi, când a crescut numărul lor, în Celular, la ultimul etaj, pe ambele laturi. Unii militari sau membri ai organelor ordinii interne făcuseră parte din aparatele represive ale lui Carol II și Antonescu. Având conștiința încărcată se așteptau ca legionarii să aibă o atitudine dușmănoasă și revanșardă. Au rămas stupefiați când la vizetă, înșelând vigilența gardienilor, legionarii îi salutau și-i întrebau dacă au nevoie de ajutor medical (doctorul Uță procura medicamente prin gardienii pe care-i tratase) sau le ofereau o bucată de turtoi, îmbărbătându-i. Cei pe care-i loviseră le răsplăteau cu dragoste.

***

Mulți ofițeri superiori au murit în Aiud plătind blestemul rostit asupra armatei române în momentul profanării osemintelor eroilor din primul război mondial. Căci în acel moment nici un ofițer superior sau inferior nu a protestat atrăgându-și împlinirea blestemului.


http://www.fericiticeiprigoniti.net/aiud/6...azboi-anul-1945

8 Oct 2015, 10:22:
QUOTE
La începutul lui 1462 Vlad Țepeș atacă posesiunile turcești de la Dunăre. În fruntea unei armate uriașe -a doua ca mărime după aceea care cucerise Constantinopolul- în primăvara lui 1462 sultanul s-a îndreptat spre Dunăre pentru a pedepsi cutezanța voievodului, decis să-l înfrunte.

Lipsit de sprijin extern în fața primejdiei ce-i amenința țara, Țepeș a recurs la tactica tradițională în asemenea împrejurări: a trimis în regiunile adăpostite bătrânii, femeile și copiii, i-a adunat sub steagurile sale pe toți bărbații și tinerii de la 12 ani în sus și s-a dat ordin să fie pustiit tot în calea invadatorilor, pentru ca acesta să fie lipsit de mijloacele de aprovizionare. În vreme ce oastea sa număra până la 30.000 de oameni, efectivele turcești urcau până la 100.000-150.000 de luptători și 175 de vase militare. O parte a oastei turcești a fost transportată pe mare, iar apoi a pătruns pe Dunăre până la Brăila, ”oraș al dacilor”(adică al Valahiei), în care, conform spuselor cronicarului bizantin Chalcocondil, se făcea comerț ”mai mare decât în toate orașele țării”, având însă în plan și cucerirea Chiliei. Grosul oștirii turcești a trecut pe la Turnu Măgurele, oștenii lui Țepeș nereușind să o oprească în dreapta fluviului. Voievodul a lăsat-o să înainteze prin țara pustiită, lovind prin surprindere detașamentele care se depărtau de tabără în căutare de hrană, apă, întregind cu sabia opera nimicitoare a foametei.

Având în vedere superioritatea zdrobitoare a inamicului, domnul român a aplicat tactica hărțuielii și ”pârjolirii pământului”, mai ales pe drumul Târgoviștei, cât mai departe, în munți, evacuând populația civilă din calea invaziei vrăjmașe. Un martor ocular, ienicer turc revenit în tabăra creștină, consemna că ”deși voievodul român avea o oaste mică și pretutindeni eram cu mare grijă și ne îngropam în fiecare noapte în șanțuri, totuși nu puteam fi siguri”, apariția lui Dracula fiind posibilă în cele mai neașteptate situații. Vizirul Mahmud s-ar fi exprimat chiar cu acel prilej că dacă voievodul muntean ”ar avea o oaste însemnată, s-ar putea să ajungă la o mare putere”.

În această atmosferă apăsătoare, în care oștile turcești, flămânde și înfricoșate, înaintau prin țara pustiită, a avut loc o mare lovitură a lui Vlad Țepeș: atacul de noapte din 16-17 iunie 1462, menit să demoralizeze oastea otomană, atac despre care povestesc toate izvoarele referitoare la campania din 1462. Vlad Țepeș a ales momentul cu multă iscusință: după un marș istovitor de 10-12 zile printr-o țară necunoscută, în care din orice parte putea să apară dușmanul prin surprindere, oastea turcească pe care ”abia o ducea pământul” își rărise simțitor rândurile, întrucât mulți turci fuseseră uciși în luptele de hărțuială. Românii s-au îmbrăcat în starie otomane pentru a spori confuzia în tabăra inamică. Acest faimos atac de noapte a produs pierderi însemnate inamicului, izvoarele indică exagerat 50.000 poate chiar 100.000 de otomani. Atacul a început “la trei ore după apusul soarelui și a durat până la patru dimineața” și a provocat o mare confuzie în tabăra otomană. Valahii au sunat goarnele și au dat foc corturilor turcești. Rezultatele exacte ale atacului diferă în documente. Unele surse spun că valahii au ucis un număr mare de turci, iar altele susțin că pierderile de vieți otomane au fost minime. Un număr mare de cai și cămile au fost ucise.

Câteva cronici dau vina pe un boier valah numit Galeș, care a condus un atac simultan asupra otomanilor cu a doua armată și că nu a fost suficient de îndrăzneț să cauzeze devastarea așteptată în tabăra otomană. Vlad însuși a dorit să atace cortul sultanului, după ce a distrus cavaleria anatoliană, dar l-a confundat cu cortul celor doi mari viziri, Ishak Pașa și Mahmud Pașa. Ienicerii sub comanda lui Mihaloğlu Ali Bey, i-au urmărit pe valahi, reușind să ucidă 1.000-2.000 din ei. Pierderile totale s-au situat la circa 5.000 de partea valahilor și aproximativ 15.000 de otomani. Ca efect al bătăliei ”pierzând în acea noapte orice încredere în privința armatei sale, sultanul a părăsit pe ascuns tabăra, luând-o la fugă în chip rușinos”. Convins de sfătuitorii săi să revină în tabără și văzând ”mare pierdere suferită de ai săi”, Mahomed al II-lea ”s-a grăbit să se întoarcă pe unde venise” dând ordine de retragere. În apropierea Târgoviștei îl aștepta un spectacol care a băgat groaza în oștile sale: o pădure de țepi în care atârnau o mulțime de turci uciși înainte sau în timpul bătăliei. În fața acestei sinistre priveliști, turcii ”s-au înspăimântat foarte”, iar sultanul a recunoscut că ”nu poate să ia țara unui bărbat care face așa de mari lucruri” și care ”ar fi vrednic de mai mult”.


http://www.istoria-romanilor.com/un-atac-d...ptau/2015/07/02

This post has been edited by george_scala_2004: 8 Oct 2015, 09:22


--------------------
... ... ...
“The old world is dying and the new world struggles to be born: now is the time of monsters.”
- Antonio Gramsci.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 10 Oct 2015, 08:16
Post #228


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.553
Joined: 3 January 05




http://m.adevarul.ro/locale/turnu-severin/...261978-20151004

Istoria se repetă și acum se încearcă deposedarea de pământ a "răzeșilor", altfel:

Subvenția CE este primită numai de asociații și de marii proprietari de pământ
Impozite tot mai mari pe teren și pe recoltă
Amendarea daca lași pământul nemuncit ( în alte țari îți dă prime pt "odihnirea" pământului)
Prin arendare ești furat și nu primești mai nimic, ca să renunți la pământ
Cadastru costă mai mult dcât valoarea la zi a terenului agricol
Investiții reduse pt irigații, silozuri și alte mijloace de conservare și păstrare a recoltelor
Puține proiecte cu 85% bani europeni de modernizare a satelor ( de aici se fură mai greu)

In final satele vor fi pustii iar pământurile vor fi concentrate la marii latifundiari.

This post has been edited by nasty: 10 Oct 2015, 12:40


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 12 Oct 2015, 12:07
Post #229


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




La noi mult pamant e odihnit de 25 de ani si din cel lucrat mari suprafete sunt la nivel de ev mediu . Daca aveau un pic de minte si niste conducatori patrioti pauerii se grupau in asociatii ca sa poata avea in lucru terenuri de mimum 150-200 de ha unde poti face ceva performant si rentabil.Cu 1=5 ha cresti doi porci si niste gaini .


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Oct 2015, 16:39
Post #230


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Si ce-ai vrea sa creasca, camile?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 12 Oct 2015, 18:29
Post #231


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Acusica or sa creasca si camile. Agricultura araba de subzistenta o sa fie usor de implementat la valahi.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 12 Oct 2015, 19:29
Post #232


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.725
Joined: 1 November 04
From: sat




Ce agricultura? De ce sa-l lucreze? Il parceleaza si-l vinde la 20E/mp, "zona rezidentiala" fara drumuri, cu apa din foraj, fara gaz, si cu "curent in apropiere".


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Nick Ușor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 18 Oct 2015, 09:29
Post #233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.553
Joined: 3 January 05




Istoria care se repetă: Rusia e din nou în Levant:

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080...rnalCode=raaf19

Postarea 54:


http://www.twcenter.net/forums/showthread....=1#post11516749

http://adevarul.ro/economie/business-inter...266893-20151018

"Miza geopolitică din Siria: exportul de petrol și gaze Iar cei mai mari exportatori de petrol din lume se confruntă indirect și din cauza conflictului din Siria. Rusia îl sprijină pe Assad, în vreme ce Arabia Saudită sprijină rebelii „moderați“, pe care aviația lui Putin îi bombardează de zor. Momentan, atât OPEC, cât și Agenția Internațională pentru Energie (IEA) preconizează ca anul viitor să cererea de petrol să crească modest, dar dacă economia Chinei continuă să performeze mai slab decât așteptările, atunci piața chineză va deveni prea mică pentru ruși și saudiți. Ambele economii sunt dependente de țișei, iar păstrarea cotei de piață este o problemă de supraviețuire. Competiția din domeniul petrolier este periculoasă pentru strategia actuală a lui Putin în Orientul Mijlociu. Liderul de la Kremlin speră cumva că va profita de reintrarea Iranului pe piața mondială a petrolului și gazelor, eventual printr-o conductă care să traverseze Siria. De asemenea, Putin dorește să-i oprească pe saudiți în a stabili rute de export prin Siria. Iar cum supremația energetică a Rusiei în Europa este pusă în pericol, determinarea lui Putin de a rezolva conflictul din Siria în termenii săi nu poate decât să crească."

This post has been edited by nasty: 18 Oct 2015, 11:50


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 19 Oct 2015, 09:13
Post #234


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Altu care se uita la telejurnal si vrea sa-l stie toata lumea. biggrin.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 19 Oct 2015, 10:38
Post #235


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.725
Joined: 1 November 04
From: sat






--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Nick Ușor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 21 Oct 2015, 11:19
Post #236


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.696
Joined: 5 May 09




Ce misto se danseaza pe melodia aia radmasa.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 30 Oct 2015, 19:27
Post #237


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.553
Joined: 3 January 05




"În timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, trupele celui de-al treilea Reich aveau nevoie de întăriri în Marea Neagră. Dar cum Turcia era neutră, ruta prin Bosfor spre Marea Neagră era interzisă încărcăturilor de război. Ca să rezolve situația, nemții au decis ca un număr de 6 submarine aparținând Flotilei 30 din Marina germană să fie transportate pe uscat și pe cale fluvială. Încărcătura trebuia să ajungă din portul Kiel de la Marea Baltică până la Constanța, orașul-port de la Marea Neagră. Călătoria număra nu mai puțin de 2.320 kilometri (2.000 mile). Submarinele au fost parțial dezasamblate și apoi încărcate pe pontoane în Kiel. Purtate pe canal până la râul Elba, piesele au fost duse la Dresda, unde au fost transferate pe trailere motorizate. Așa au parcurs 300 mile, pe uscat, până la Ingolstadt. De la Ingolstadt, componentele de submarine au fost urcate pe ferryboaturi și trimise spre Constanța. Scopul era ca submarinele să atace vasele de război rusești din Marea Neagră. Încărcătura a ajuns cu bine la Constanța în luna mai 1942, încheind astfel cea mai lungă călătorie pe uscat a unor submarine. Recordul a fost consemnat ca atare de Guinness World Records. În 2 ani de bătălii marine, nemții au reușit să distrugă zeci de vase sovietice, dar au pierdut trei dintre submarine. Apoi a venit momentul 1944, când România a întors armele și a trecut de partea Aliaților. Submarinele nemțești au rămas blocate în Marea Neagră, fără portițe de scăpare, deoarece atât Bosforul, cât și Dardanelele fuseseră închise pentru a nu le mai permite ieșirea. Rămase fără bază de operare, echipajelor li s-a ordonat să îndepărteze submarinele de coasta Turciei, iar localizarea și soarta lor au rămas un mister până nu de mult. Cele 3 submarine au rămas în istorie ca „flotila pierdută a lui Adolf Hitler în Marea Neagră“. În anul 2007, un inginer din Marina turcă, Selçuk Kolay, a fost cel care a localizat submarinele „ascunse“ în Marea Neagră. Printre cele 3 epave de război scufundate la o adâncime de 40 metri, la distanța de doar 3 mile de orașul turcesc Agva, se afla și un submarin U-23. Acesta fusese comandat inițial de amiralul Otto Kretschmer (1912-1998), eroul german considerat cel mai bun comandant de submarin din ce-Al Doilea Război Mondial. Datele au arătat ca submarinul a fost scufundat de echipaj la 10 septembrie 1944, pentru a nu cădea în mâinile sovieticilor."

http://adevarul.ro/locale/constanta/flotil...271272-20151030

This post has been edited by nasty: 30 Oct 2015, 19:28


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 30 Oct 2015, 19:38
Post #238


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




Foarte tare, merci smile.gif


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 4 Dec 2015, 19:23
Post #239


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.553
Joined: 3 January 05




O istorioară "ciudată":

http://adevarul.ro/locale/piatra-neamt/Ste...f8e8/index.html

"Povestea al cărei personaj principal este Ștefan cel Mare a fost publicată în numărul 5-6 din iulie-august 1903 al revistei „Șezătoarea“, publicație de „literatură și tradițiuni populare“ condusă de Artur Gorovei. De la început se precizează că legenda a fost culeasă de la profesorul Leonida Bodnărescu, care a auzit-o de la tatăl său. La rândul său, acesta preluase povestea de la tatăl său, Mihai Bodnărescu din Gălănești, Bucovina, personalitate cunoscută după ce a devenit unul din cei patru deputați români în Parlamentul de la Viena, la mijlocul secolului XIX. Pentru a atrage interesul cititorilor, povestea este prezentată sub forma unei ghicitori - „Cu ce-i mai bună mămăliga?“. Ștefan rătăcit prin pădure Legenda spune că Ștefan Vodă, însoțit de boieri și căpitani de oști, se afla în căutarea unui loc pentru o mănăstire, după ce tocmai îi alungase pe tătarii care năvăliseră în Moldova. „Intrând Domnul Ștefan cu curtenii săi prin codrii deși și neumblați de prin pădurile Rădăuțului, descalecă într-un loc și prinse a intra tot mai afund prin cele păduri. Până la o vreme curtenii îl însoțiră, dar sara întunecând, ei l-au pierdut din ochi pe Vodă“, spune legenda. Căutările curtenilor au fost în zadar, mai ales că se lăsase noaptea, iar pădurea era foarte deasă. Osteniți, aceștia au aprins un foc și s-au odihnit până dimineață, când au pornit din nou în cercetarea pădurii. „…când soarele era amu sus, îl aflară pre Ștefan Vodă dormind într-o colibă a unui biet Român“. Vodă tratat cu mămăligă și un pat de fân Legenda spune că Ștefan cel Mare ajunsese seara târziu în coliba unde l-au găsit a doua zi boierii. Domnitorul dăduse de refugiu după ce văzuse o lumină prin desișul pădurii. „Strigă Vodă că de este cineva în colibă să iasă afară. Atunci ieși un Român care tocmai se trezise din somn și-l întrebă ce vrea. Ștefan îi zise că este un drumeț și c-a rătăcit prin pădure și că este mort de trudă și de foame“. Vodă a fost primit de gazdă în colibă, s-a așezat pe un braș de fân așternut pe jos și care ținea loc de pat. „De mâncare îi adusese Românul un darab de mămăligă rece. Vodă se uită la lumina unui tăciune ce-l ținea Românul în mână la vârtoasa mămăligă și întrebă pe colibaș ce are la mămăligă. Ori de n-are lapte, carne, verdețuri sau altceva. Românul însă îi zise că n-are nimică la mămăligă“ Autorul poveștii ține să precizeze că Ștefan nu era pretențios („prea desmerdat în ale mâncării“), deoarece mult timp îl petrecea nemâncat în lupte. „Uitându-se însă la mămăliga cea rece și vârtoasă, tot parcă-i venea oarecum s-o îmbuce așa sacă. Dară vâzând că Românul n-are altă nemică, făcu voie din nevoie și începu să îmbuce și să înghiță din ea, parcă era un fel din cele mai alese bucate“. După ce și-a potolit foamea cu mămăliga rece, și a băut apă rece de izvor, adusă de stăpânul colibei în pălăria lui, Ștefan a adormit pe loc „un somn din cele voinicești“, până ce a fost găsit de curteni. Ștefan Vodă și-a încurcat boierii cu o ghicitoare Stăpânul colibei a aflat cu uimire de la boieri pe cine a găzduit peste noapte, iar Ștefan Vodă i-a mulțimit pentru buna primire cu o mână de bani. Apoi, însoțit de curteni și căpitani, Domnul Moldovei a plecat spre mănăstirea Putna, unde starețul i-a întâmpinat cu o masă îmbelșugată. „Pe timpul ospățului, când vinul făcea ocol împrejurul mesei, și toți mesenii se făcură toți vorbăreți, întrebă Vodă pe curteni ori de-au mâncat ei mămăligă. Curtenii se cam mirară de această întrebare domnească, dar totuși răspunseră cu toții c-au mâncat. Dacă ați mâncat, zise Vodă, atunci trebuie să știți cu ce îi mai bună mămăliga“. La această provocare culinară, toți și-au dat cu părerea: „Unii gâciră, că cu friptură de pui cu smântână; alții cu brânză de oi sau cu lapte, alții cu verdețuri ca: usturoi sau ceapă, alții cu alte mâncări, care de care cum îl învăța mintea a gâci, căci curtenii nu prea gustaseră din mămăligă, nu era ea doar mâncare boerească, ci țărănească“ Variantele primite din partea mesenilor nu l-au mulțimit pe Ștefan care i-a uimit cu răspunsul: „La toate răspunsurile lor, Vodă clătină din cap necredincios, vrând să zică că n-au gâcit. În urmă, Ștefan Vodă le zise: Eu văd că nu gâciți, de aceea vă voi spune eu cu ce este mămăliga mai bună – cu foamea!“


This post has been edited by nasty: 4 Dec 2015, 19:27


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 4 Dec 2015, 20:14
Post #240


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




HSBP 173.gif N-am stiut ca moldovenii sunt azteci. unsure.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
43 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th July 2025 - 06:26
Forum Renault