DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> conductele sistemului de franare, din ce sunt?

cpanoiu
post 22 Aug 2005, 11:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 4 January 05




traseul conductelor de frana ajung la un moment dat in laterala masinii, chiar dupa o roata din fata; adica exact in raza de actiune a mizeriei cu care se topeste zapada de pe drumuri; in aceste conditii am constatat ca, in acea portiune, toate cele 4 conducte au ruginit?!?!; intrebarea mea este: din ce sunt facute conductele astea? trebuie sa-mi fac griji ca in timp se vor coroda si pot sa raman fara frana/ambreiaj?
mulrumesc anticipat rolleyes.gif


--------------------
renault symbol dynamique 1.4 16 v 100 cp 2007 - sb-25-pcm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 22 Aug 2005, 12:33
Post #2


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Sunt din fier. Unii zic ca merg si de cupru dar eu nu m-as risca.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-38-NFS
post 31 Aug 2005, 20:42
Post #3


membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 30 August 05
From: BUC -DR TABEREI




QUOTE(cristimm @ 22 Aug 2005, 12:33)
Sunt din fier. Unii zic ca merg si de cupru dar eu nu m-as risca.
*


cele mai bune sunt din cupru care e super bun ,am auzit dar nu am vazut conductele de benzina erau trase prin masina ,poate merg si cele de frana ( lichid de frana)


--------------------
spark /chevrolet solenza/dacia 2006/2005 - b-23-REU
NU E SUFICIENT SA FI BUN ,CI E SUFICIENT SA FI SI BUN DE CEVA .....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 31 Aug 2005, 20:46
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




cuprul nu rugineste, oxideaza;
B-38-NFS: poti sa ne traduci ce inseamna cele spuse de tine mai sus ?
Nu de alta dar poate asi spus ceva important.

This post has been edited by costi: 31 Aug 2005, 20:47


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Aug 2005, 21:13
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu stiu de ce, dar am impresia ca cele de cupru nu sunt chiar asa de indicate. Din cate stiu eu cuprul crapa datorita oboselii si se corodeaza, putand duce la defectarea sistemului. In special in caz de supunere la vibratii, cum este cazul autoturismelor.
Cele mai bune conducte sunt cele de otel, daca se poate date si cu teflon/kevlar pentru a avea protectie la zgariere si lovituri.

PS: Nu v-ati pus niciodata intrebarea de ce conductele de AC pe masini nu sunt de cupru, si cele de pe AC-urile de casa sunt?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-38-NFS
post 1 Sep 2005, 19:13
Post #6


membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 30 August 05
From: BUC -DR TABEREI




e adevarat cupru oxideaza dar pe exterior retineti !!! rezista la o presiune mare si temp la fel cam 2-3 atm si 100 grade acum nu stiu date fff exacte dar o sa mai ma informez ,eu lucrez cu asa ceva shi stiu deci nu vob in necunostinta de cauza iar ce am spus ieri e adevarat sunt prin masina pt detalii mai vob . ph34r.gif


--------------------
spark /chevrolet solenza/dacia 2006/2005 - b-23-REU
NU E SUFICIENT SA FI BUN ,CI E SUFICIENT SA FI SI BUN DE CEVA .....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-38-NFS
post 1 Sep 2005, 19:17
Post #7


membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 30 August 05
From: BUC -DR TABEREI




cupru rezista cam 60 ani depinde de mai multi factori ,grosime ,temp,mediu ambiant sunt mai multi factori.e mult de povestit.....


--------------------
spark /chevrolet solenza/dacia 2006/2005 - b-23-REU
NU E SUFICIENT SA FI BUN ,CI E SUFICIENT SA FI SI BUN DE CEVA .....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 1 Sep 2005, 21:29
Post #8


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





Cuprul e bun,rezista foarte bine in timp,chiar daca oxideaza pe exterior,dar exista mai multe tipuri de tevi din cupru(mai moi,foarte maleabile sau mai tari,casante chiar,care crapa foarte usor la orice indoire).Acum nu stiu cum reactioneaza lichidul de frina cu teava din cupru!Iar daca teava e perfect mulata pe caroserie si nu exista locuri unde sa vibreze in aer sau sa se atinga(sa frece)de ceva,rugineste masina si teava aia nu are nimic.


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Sep 2005, 09:12
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




imi permit sa dau niste citate:
QUOTE(http://yarchive.net/car/brake_lines.html)
From: emory!Eng.Sun.COM!Scott.Griffith (Scott Griffith, Sun Microsystems Lumpyware)
X-Source: The Hotrod Mailing list
Date: Apr 1993
Subject: Re: Brake Lines - Copper
X-Sequence: 5092

On Apr 21, Timothy Collins wrote:

>      Isn't it true that copper tubing is available for brake lines which is much different than the copper tubing available from the hardware store?

The copper-looking tubing you can get for brake plumbing is actually mild steel with a very thin copper cladding on the OD. This helps in corrosion resistance, and also helps the line seal if used in a double flare- the soft copper cladding deforms and seals on the brass seat.

This is one of the reasons that people have sometimes gotten confused about what kind of hard line is acceptable. They see the copper cladding, and assume that pure copper is the right stuff. Most hardware store folks aren't astute enough to ask what application they're using it for, or know the difference, so they end up building unsafe brake systems. It does happen...

I once fished a very nicely turned out Formula Atlantic out of a tirewall at Lime Rock when a pure copper brake line broke at a fitting. Turns out the car's previous owner had used some to field-repair crash damage, and had sold the car without changing it out. Since then, I have advised friends who are buying used race cars to take a magnet to any coppery-looking lines, just in case. If it doesn't stick, inspect it _very_ closely- it may be copper-clad stainless, but it probably isn't. But I'm wierd about my braking systems, after all. I like them to _work_.

Deci conductele care par a fi din cupru sunt de fapt din otel cu un strat de cupru pe dinafara, contra coroziunii.
Cuprul nu este rezistent la vibratii, oameni buni...

Cele de le denumiti "de cupru" sunt de fapt un aliaj (cupru Nichel):
http://www.copper.org/applications/automot...brake-tube.html


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 2 Sep 2005, 10:27
Post #10


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





Mai nici tevile de cupru care se folosesc la centralele termice,tevi de apa sau conductele frigorifice,nu sunt cupru 100%!Mai au si alt aliaj in componenta(nu i-mi vine acum care)tocmai de aceea sunt unele mai maleabile si altele mai dure.Ideea e ca sunt rezistente tevile care au in componenta si cupru 04.gif


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-38-NFS
post 2 Sep 2005, 19:47
Post #11


membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 30 August 05
From: BUC -DR TABEREI




QUOTE(ICET @ 1 Sep 2005, 21:29)
Cuprul e bun,rezista foarte bine in timp,chiar daca oxideaza pe exterior,dar exista mai multe tipuri de tevi din cupru(mai moi,foarte maleabile sau mai tari,casante chiar,care crapa foarte usor la orice indoire).Acum nu stiu cum reactioneaza lichidul de frina cu teava din cupru!Iar daca teava e perfect mulata pe caroserie si nu exista locuri unde sa vibreze in aer sau sa se atinga(sa frece)de ceva,rugineste masina si teava aia nu are nimic.
*



pai exact ce am zis si eu doar ca nu asa detaliat . excl.gif


--------------------
spark /chevrolet solenza/dacia 2006/2005 - b-23-REU
NU E SUFICIENT SA FI BUN ,CI E SUFICIENT SA FI SI BUN DE CEVA .....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 07:37
Forum Renault