DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> demontare far semnalizare plin de mizerie

ANDImad
post 17 Mar 2010, 17:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 12 March 10




Ce as putea face deaorece e plin de mizerie in farul unde e pozitia si semnalizarea, nu chiar in far, langa far,e un spatiu gol care e murdar de cand am luat masina cum as putea demonta acel far sa curat si sa pun ceva silicon, trebe sa demontez si bara de protectie fata ? sii grilu si faru mare? mersi

This post has been edited by ANDImad: 17 Mar 2010, 17:53


--------------------
Dacia Solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 17 Mar 2010, 20:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




salut

recomandat e sa dai bara,apoi farul(nu mai stiu daca si grila,in caz ca farul e prins si de grila o dai si pe aia jos),dar nu trebuie neaparat sa demontezi nimica daca esti putin indemanatic si norocos:D

eu l-am avut spart pe cel din stanga(sofer) si pe cel nou l-am bagat fara sa dau nimica jos...e adevarat m-am chinuit putin din cauza gaurei de la semnalizare ca era cam mare si nu intra de tabla asa ca am infundat-o putin inauntru si a intrat la limita pe langa tabla de la aripa

daca scoti mufa de semnalizare si pozitie incearca pe interior sa indoi foarte putin in interior acea gaura si poate il poti scoate afara

exista riscul sa spargi sticla lui prin aceasta metoda daca fortezi prea tare deoarece nu prea e loc si pe deasupra incurca si suportii de prindere ai farului de semnalizare

bafta

This post has been edited by canea_dragos: 17 Mar 2010, 20:51


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 17 Mar 2010, 21:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Semnalizatorul este prins cu doua suruburi de far. Le desfaci pe acestea si cele doua mufe de becuri (pozitie si semnaliz), apoi putina indemanare in miscari si perseverenta, si se desface, fara sa demontezi jumate din masina.
Daca umbli la far, risti sa dereglezi fascicolul de lumina. Bine, acum mai difera usurinta demontarii si de la masina la masina: lovita sau nu, asamblarea...

This post has been edited by CIPTUNING: 17 Mar 2010, 21:28


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xaubau
post 20 Mar 2010, 17:21
Post #4


Miodrag


Group: Members
Posts: 39
Joined: 20 March 10
From: Resita




Si eu am demontat toata fata ca sa le dau jos ca abureau si le-am dezlipit prin fortare umpic curatate degresate silicon acrilic si picatura....nu mai intra mizerie si apa....


--------------------
Dacia Solenza 2004 Europa - CS18MIO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NiNiU
post 7 Apr 2010, 12:36
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 4 November 07
From: Suceava




Merg demontate fara sa dai si farul jos.
Bine, eu am decupat putin din plasticul semnalizatorului cu un cutter (am vazut unde tinea cand am vrut sa scot si acolo am decupat putin). Vad ca acum nu ma am probleme.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003
Daca mi-o trebuit dacie...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st September 2024 - 07:08
Forum Renault