DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> solenza avariata, mai merita reparata?

ionut23
post 23 Feb 2010, 19:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 10




Salut tuturor! am o solenza diesel avariata , galbena , a fost taxi si are avariata capota, aripa si are deplasat stalpul cam mult, pavilionul este indoit, parbrizul spart si altele . Ma gandesc sa o repar la sfarsitul primaverii, Credeti ca mai merita sa mai fie reparata? DSC00332.JPG ( Size: 43.02k ) Number of downloads: 1562
DSC00331.JPG ( Size: 15.11k ) Number of downloads: 1707
DSC00339.JPG ( Size: 113.47k ) Number of downloads: 1719
DSC00333.JPG ( Size: 58.45k ) Number of downloads: 1674
DSC00341.JPG ( Size: 55.43k ) Number of downloads: 1655
DSC00333.JPG ( Size: 58.45k ) Number of downloads: 709


This post has been edited by ionut23: 23 Feb 2010, 19:30


Attached thumbnail(s)
DSC00334.JPG ( Size: 28.9k ) Number of downloads: 674


--------------------
dacia solenza 2003 - BR 03 VTB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 23 Feb 2010, 21:00
Post #2


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Avand in vedere ca si plafonul este afectat, daca nu ai CASCO, te va costa mult reparatia.

Sunt afectate si alte elemente (directie, structura de rezistenta) ? Daca Da, mai bine o vinzi asa sau prin dezmembrare.

Bafta !



--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 23 Feb 2010, 21:20
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




eu zic sa o dai asa cum e sau pe piese eu zic ca nu merita sa o faci tear costa prea mult mai bine o dai cum am zis si ma isus si mai pui o dif si it iiei alta buna nelovita


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 23 Feb 2010, 23:31
Post #4


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




``Mașina`` asta e o epava în adevăratul sens al cuvântului.Din proprie experiență îți spun ca te va costa minim 2500 de euro s-o repari intr-un service serios.Sunt prea multe de reparat,manopera ca la nebuni,piese care nu se prea gasesc,cadrul motor...piesa foarte rara.Chiar DACA va fi reparata BINE,adica sa nu se cunoasca nimic,tot nu va mai fi masina,la linia ei originala nu ti-o mai scoate nici fabrica.Decat poate cu alta caroserie.NU va mai avea aceeasi dinamica,nu se va mai comporta la fel pe sosea,nu vei mai avea aceeasi siguranta in ea.Si gandeste-te in caz de accident cam la fel de rau cum se va face... Concluzia mea:NU SE MERITA!


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nec
post 24 Feb 2010, 11:00
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 372
Joined: 11 February 08
From: Constanta




Mai bine te duci la un meserias care se pricepe sa iti spuna cat te costa mana de lucru si piesele si iti spun eu cand o trage jos la cadru plafonu isi revine fara nici o problema, un prieten tot cu solenza a avut-o mai rau de cat a ta si a iesit destul de bine


--------------------
Solenza Scala 2003 - CT -- PMR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 24 Feb 2010, 13:27
Post #6


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Daca plafonul e indoit, nu se pune dauna totala din start?


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nec
post 24 Feb 2010, 14:11
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 372
Joined: 11 February 08
From: Constanta




QUOTE(Iulikk @ 24 Feb 2010, 14:27)
Daca plafonul e indoit, nu se pune dauna totala din start?
*



Dauna totala se da atunci cand costu reparatiei depaseste valoarea masini sau cand nu mai poti sa faci nimik cu ea


--------------------
Solenza Scala 2003 - CT -- PMR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut23
post 24 Feb 2010, 18:02
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 10




Ar fii o posibilitate sa o dau intreaga ,dar nu-mi dau mai nimic pe ea , mai scumpe sunt daciile care se dau la RABLA . Ce pot sa mai fac? DSC00345.JPG ( Size: 50.55k ) Number of downloads: 556
Multumesc pentru parerile voastre .

This post has been edited by ionut23: 24 Feb 2010, 18:07


--------------------
dacia solenza 2003 - BR 03 VTB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nec
post 24 Feb 2010, 18:26
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 372
Joined: 11 February 08
From: Constanta




Eu zic ca nu iti strica sa te interesezi sa vaezi cat te ajunge


--------------------
Solenza Scala 2003 - CT -- PMR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut23
post 27 Feb 2010, 11:23
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 10




Salut! M-am interesat cat ma costa piesele pentru caroserie ,motor .mana de lucru ,,aterizare in service,, si va prezint costurile -1200 ron piesele caroserie si motor --1500ron mana de lucru si alte interventii mecanice--si alti 200ron ca s-o pun pe platforma ca sa ajunga in service . In total 3000ron si o durata de asteptare de 1 luna la un atelier auto "serios"


--------------------
dacia solenza 2003 - BR 03 VTB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nmt
post 27 Feb 2010, 14:31
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 31 January 10




cit ai vrea pe ea.......cum e ea acum ???


--------------------
renault megan 2005 break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nec
post 27 Feb 2010, 17:36
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 372
Joined: 11 February 08
From: Constanta




QUOTE(ionut23 @ 27 Feb 2010, 12:23)
Salut!  M-am interesat cat ma costa piesele pentru caroserie ,motor .mana de lucru ,,aterizare in service,, si va prezint costurile -1200 ron piesele caroserie si motor --1500ron mana de lucru si alte interventii mecanice--si alti  200ron ca s-o pun pe platforma ca sa ajunga in service .  In total  3000ron si o durata de asteptare de 1 luna la un atelier auto "serios"
*



Eu zic ca e destul de bine si se merita sa o faci smile.gif


--------------------
Solenza Scala 2003 - CT -- PMR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 27 Feb 2010, 19:27
Post #13


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Costurile sunt ok insa vezi sa nu fie ulterior umflate. Cunosc astfel de caz, daca omul intrase in hora trebuia sa joace, de, de unde sa stii? Acum sufla si-n iaurt.
In al doilea rand, asigura-te ca de banii astia iese si ceva de calitate, macar medie.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 27 Feb 2010, 20:12
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Pe langa preturile de acolo or sa mai apara alte cate sute de "micro costuri" care o sa mareasca substantial costul total al reparatiei... Parerea mea e sa incerci sa o dai asa, sau sa incerci sa o dezmembrezi si sa o vinzi pe piese (asta implica o recuperare in timp a pagubei, dar la final daca tragi linie ar trebui sa iesi cel mai bine). Orice reparatie facuta cu negociere "la sange" a manoperei o sa aiba ca rezultat un produs final sub asteptari, iar la ce vad eu numai din poze e f mult de munca acolo si nu prea mai gasesti in ziua de azi oameni seriosi care sa faca treaba pe un pret corect...


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george whp
post 27 Feb 2010, 21:19
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 15 February 09
From: bucuresti




eu zic ca te va costa mult mai mult si daca e stramb si stalpul cum ai zis si cadrul motor nu va mai fi niciodata la fel, daca ar costa doar atat ar merita .A mea a fost lovita mai rau si eu am reparat-o si acum i-mi cam pare rau am bagat in ea vreo 5000 mii lei acum un an, dar e decizia ta. Eu zic sa te gandesti bine inainte da te apuci de treaba.BAFTA


--------------------
dacia renault solenza megane 2005 confort 2009 1.4 16v gpl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut23
post 28 Feb 2010, 12:44
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 10




salut! parerea generala ar fii sa o dau p piese sau intreaga , si sa scap de alte complicatii cu ea{solenza diesel} pe viitor / inca mai am timp sa ma mai gandesc.... dar cum este criza si nici nu am bani suficienti ca s-o repar, cred ca am sa o vand asa cum este .... pt<<nmt>> fara 3000ron nu o dau orice ar fii

This post has been edited by ionut23: 28 Feb 2010, 12:53


--------------------
dacia solenza 2003 - BR 03 VTB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nmt
post 28 Feb 2010, 16:25
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 31 January 10




eu ma gindeam la 2000.....avind in vedere ca a fost si taxi !!! nu te supara dar asta e oferta mea si cred ca e si e corecta avind in vedere starea masinii si istoricul ei.


--------------------
renault megan 2005 break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedros
post 28 Feb 2010, 18:55
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 December 09




Parerea mea este ca ar trebui sa o repari si sa te folosesti de ea ptr ca este diesel (are un consum bun) si este un motor reusit care nu creaza probleme .Aripi ,capota si alte cateva piese de caroserie iti recomand sa le cauti la dezmembrari (la bursa vei gasi sigur tot ce ai nevoie ) pentru ca cea ce vei gasi in magazine nu prea mai sunt de origine , iar cele de origine costa


--------------------
Renault Megane 2.2 2008 - CL 79 GYA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Feb 2010, 20:10
Post #19


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.840
Joined: 11 February 04




Pe drumul catre Bacau am vazut un parc de demontari unde am zarit si cateva Dacii, inclusiv Solenza.
Ia de acolo tot ce iti trebuiesi fa-o asa.
Un tinichigiu bun iti face masina de zici ca e noua.
Altfel nu prea merita.

This post has been edited by dizzy: 28 Feb 2010, 20:11


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut23
post 8 Apr 2010, 21:06
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 10




salut ! Pana la urma m-am decis sa o repar ....s-a uitat un ''meserias'' la ea si mia zis ca si si sasiul e putin indoit ,dar ma asigurat k orice fier se indreapta ,capota, aripa si farul de pe stanga sunt piese ''rarisime''greu de gasit in zona Dobrogei.In orice caz pentru 15-17 mil vechi pe care o sa-i cheltui cu reparatul nu ma astept la minuni sau sa arate bine ,o sa multumesc doar sa functioneze cat de cat bine inca caut capota...


--------------------
dacia solenza 2003 - BR 03 VTB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 8 Apr 2010, 21:16
Post #21


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Faru e 1 milion la dealer la Mangalia, capota si restu... nush, da' daca gasesti capota noua, da-mi si mie de veste cu un mesaj privat si zi-mi pretul, te rog frumos tongue.gif .


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 8 Apr 2010, 22:09
Post #22


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(ionut23 @ 8 Apr 2010, 21:06)
salut ! Pana la urma m-am decis sa o repar ....s-a uitat un ''meserias'' la ea si mia zis ca si si sasiul e putin indoit ,dar ma asigurat k orice fier se indreapta ,capota, aripa si farul de pe stanga sunt piese ''rarisime''greu de gasit in zona Dobrogei.In orice caz pentru 15-17 mil vechi pe care o sa-i cheltui cu reparatul nu ma astept la minuni sau sa arate bine ,o sa multumesc doar sa functioneze cat de cat bine inca caut capota...
*


parerea mea este sa o vinzi asa cum este...daca ai sasiul indoit aia nu mai este masina trasa la punct...ai ocazia sa uzeze la 10000 km anvelopele, sa traga directia etc etc...deci eu as vindea

8 Apr 2010, 22:14:
la slz mea,cea din avatar, vechiul proprietar mi-a spus ca a lovit-o in aripa dreapta fatza si a trebuit sa o schimbe...acum cind am inlocuit bieleta de directie pe dreapta am observat ca am capul de bara un pic strimb...deci a atins la accident si roata...sint multumit ca am cu anvelopele astea Matador deja 20000 km si nu s-au uzat pe interior sau exterior...intelegi ce spun

This post has been edited by ramsen: 8 Apr 2010, 22:14


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor.vajoi
post 8 Apr 2010, 23:51
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 13 January 10
From: Brasov




Acum depinde Ramsen. Ti-am povestit ca a mea a fost muci facuta, iar cand am cumparat-o nu am observat. Acum cum am inceput sa mai cunosc asa putin solenzele imi dau seama ca a fost mult mai rau lovita decat e aceasta. Si am 15.000 km cu ea de cand am cumparat-o si crede-ma cauciucurile sunt ca noi. Iar de tras stanga, dreapta nu se pune problema. Pentru colegul in cauza, eu zic sa aiba grija cine i-o repara. Sa nu-i ramana plafonul stramb cum a ramas la mine. Deci sa aprinda lumina, nu pe intuneric cum a fost cazul meu. Facuta sa fie vanduta


--------------------
Skoda Fabia Combi 2002 / Elegance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 9 Apr 2010, 09:11
Post #24


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




totusi el daca vrea sa o repare si sa o pastreze sa se duca cu ea in service Dacia unde aia au prese de tras la drept si alte masuratori...eu la un service din asta renumit pe timpul lui ceasca,am vazut logan-uri facute varza si sa le vedeti dupa aia cum aratau de ziceai ca este noua masina...deci nu te duce la toti cirpaci de tinichigii...bafta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nec
post 9 Apr 2010, 19:02
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 372
Joined: 11 February 08
From: Constanta




acum nu ca vreau sa fac antireclama dar la Service Dacia din Constanta chiar isi bat joc eu mai bine ma duc si imi indrept si vopsesc masina la un atelier oarecare fara sa aiba nici cuptor ca iese mai bine de cat la Service Dacia,sunt foarte multe serviceuri si meseriasi care au cu ce sa lucreze si fac o treaba destul de buna

This post has been edited by Nec: 9 Apr 2010, 19:04


--------------------
Solenza Scala 2003 - CT -- PMR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut23
post 9 Apr 2010, 19:43
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 10




salut !nici nu ma incumet sa ma duc intr-un service autorizat DACIA costurile sunt imense chiar daca mi-aduc piesele de acasa ,m-am interesat desigur si ma ajunge undeva la 40 mil vechi ,reparatia ca reparatia dar micile amanunte mananca timp si bani(da vezi ka acolo o sa trebuiasca inlocuit...piesa care o ai tu nu se potriveste tre' sa-mi aduci alta, da' lasa ca o sa-ti dam noi alta originala,cu un pret fantastic ,avem cele mai noi tehnologii da stai linistit k intr-o luna jumate ti-o facem ca noua....numai adu-o la noi ca ti-o facem numai decat!) blink.gif am plecat de acolo cu dureri de cap wacko.gif .Dupa un timp cineva ma indrumat la un om care lucra la un service vechi '' de pe vremea lu ceasca'' si care avea propiul lui atelier acasa cu toate utilitatile .Mi-a zis cat ma costa dar m-a intrebat inainte daca vrea sa mi-o faca bine sau impecabil,am optat pt prima varianta din pacate din cauza banilor.... farul nou cu semnalizare=100 ron,aripa 95ron,capota 375ron wacko.gif ,toate noi ,grila masca 100ron le-am gasit in obor


--------------------
dacia solenza 2003 - BR 03 VTB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeSlz
post 11 Apr 2010, 18:34
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 22 February 10




Motorul e avariat?Daca nu e cu cat il dai?


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI 2004 - BB-00-ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 11 Apr 2010, 19:36
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




QUOTE(ionut23 @ 8 Apr 2010, 21:06)
salut ! Pana la urma m-am decis sa o repar ....
*




--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian corbu
post 11 Apr 2010, 21:26
Post #29


bafta


Group: Members
Posts: 178
Joined: 4 January 10
From: ploiesti PH




ok bafta ! daca ai nevoie de ceva piese,stiu pe cineva care dezmembreaza o solenza![0744565942]


--------------------
dacia solenza 2003/confort - ph 11ubu
confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut23
post 12 Apr 2010, 21:21
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 10




salut! ii mltumesc lui cristian pt nr de telefon . Motorul nu este avariat , functioneaza ,ia lipsit recipientul care avea filtrul de motorina in el , dar am facut rost si de el , imi mai trebuie capota care e de negasit.... inca mai caut. (Motorul nu il dau daca nici o alta piesa de p ea ,mam uitat pe forum si am gasit un motor de renault kangoo 1.9D care-i putin diferit de pe cele de pe papuc si slenza, cu 300 de euro)

This post has been edited by ionut23: 12 Apr 2010, 21:35


--------------------
dacia solenza 2003 - BR 03 VTB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 07:58
Forum Renault