DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident

alex1988
post 28 May 2010, 20:25
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 5 June 09
From: Bacau




Buna seara. Ieri dimineata am fost la facultate, am parcat masina si m-am dus la examne.Cand am iesit de la ore ma astepta un baiat care imi accidentase masina. Am fost la politie, am dat declaratie cum ca am gasit-o lovita, el a dat declaratie cum a lovit masina mea. Ni sa dat autorizatie de reparatie, si un proces verbal. El are masina inmatriculata in Italia si asigurarea de asemenea de Italia. Asigurarea este de o firma "navale". la bucuresti este o firma interfides care este intermediar. Eu trebuie sa trimit prin fax sau mail procesul verbal, autorizatia de reparatie copie dupa certificatul lui dupa asigurarea lui, dupa certificatu meu si buletinul meu.
Acum eu as vrea sa imi dea 250 lei cat face reparatia ( am o dacia 1310) si el este deacord si sa nu mai trimit actele la bucuresti pentru ca dureaza intre 3 saptamani si 3 luni pana imi vin bani, plus ca el va plati o asigurare mult mai mare pentru ca a vut accident. El da pe asigurare 1300 euro si daca a avut accidentul va da cam 1500 euro. El la randul lui este deacord sa dea 250 lei .
Intrebarea este odata ce am facut acea declaratie si ni sa dat procesul verbal el figureaza la firma lui de asigurare cum ca a facut accidentul? adica politia trimite la firma llui de asigurare ceea ce s-a intamplat? Este tarziu sa imi dea bani si sa scapam si eu si el mai usor?
Va multumesc


--------------------
RENAULT MEGANE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 28 May 2010, 20:30
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




nu cred ca afecteaza ..atata timo cat cei de la asigurari nu au platit...


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1988
post 28 May 2010, 20:42
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 5 June 09
From: Bacau




El este deacord sa dea bani doar sa nu figureze ca a accidentat la fimta de asigurari. astept pareriloe voastre in continuare. Parea rea daca voi face prin asigurare e ca imi vine in vreo 2 luni am vazut pe alte forumuri si eu am acea hartie care am inteles ca e valabila 30 zile. Deci automat dupa 30 zile trebuie sa scot din buzunar bani de reparatie urmand sa imi dea asigurarea. Daca fac in service ma va costa undeva la 400 500 lei. Asa o fac la cineva cu 250. Daca fac prin asigurari abligat trebuie reparat masina la service pentru a-mi da factura sa arat la firma de asigurari.


--------------------
RENAULT MEGANE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 28 May 2010, 21:11
Post #4


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Daca este de acord sa-ti plateasca cat ai cerut, ia banii si rezolva-ti problema.
Nu este nevoie sa repari in 30 zile (valabilitatea autorizatiei este nelimitata!).


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 28 May 2010, 21:57
Post #5


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Cred ca s-a referit la faptul ca, legal, dupa cele 30 de zile e pasibil de amenda in cazul in care e surprins in trafic... Si chiar n-are voie sa circule in aceste conditii.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V a L y O
post 28 May 2010, 22:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 673
Joined: 27 January 07
From: Bucuresti




Daca nu deschizi dosar de dauna la firma la care are el asigurarea, aceasta nu are de unde sa stie ca respectivul a facut accident.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2007 - FVV
If You Have Nothing Nice to Say, Say Nothing At All.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 28 May 2010, 22:06
Post #7


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Si chiar daca se deschide dosar, ca sa primeasca malus trebuie ca asiguratorul sa si plateasca dauna.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lautrec
post 9 Jun 2010, 15:43
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 24 February 05
From: Cluj Napoca




pe cei de la asigurari nu ii intereseaza accidentele in sine ci banii scosi din buzunar. daca nu le ceri nimic din pc lo de vedere nu ai facut nimic


--------------------
Dacia/Seat/Suzuki Logan/Toledo/GS500E 2007/2008/1993 - Lautrec
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 20:43
Forum Renault