DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> care stiti cat e amenda daca nu am itp, care stiti cat e amenda daca nu am itp

kiki90
post 9 Jun 2010, 01:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 26 March 10




am fact un mic accident si maine tre sa ma dc la pol ....care stiti cat e amenda daca nu am itp..?


--------------------
dacia 1310 1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rasha
post 9 Jun 2010, 01:23
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 1 May 09
From: Cluj Napoca




imi pare rau pt ce sa intamplat ..

pai daca ti-a expirat itp in principiu ramai fara talon. amenda variaza.. baietii au o regula nescrisa... daca mie imi da 250 RON tie poate sa-ti dea 600 RON ... am prieteni la care le-au dat 25 de lei amenda, + talon luat dar in momentul cand si-a facut ITP-ul , i-a dat talonul . Altii au scapat cu avertisment ..


--------------------
Dacia 1310 1983, Berlina - CJ-07-ZBM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Jun 2010, 06:33
Post #3


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




minim 400 ron parca era amenda, si ITP-ul il faci doar la RAR Ca sa redobandesti talonul.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 9 Jun 2010, 08:03
Post #4


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




QUOTE(kiki90 @ 9 Jun 2010, 01:16)
am fact un mic accident si maine tre sa ma dc la pol ....care stiti cat e amenda daca nu am itp..?
*




cam nasol pentru ca din cate stiu acum esti obligat sa faci ITP-ul la R.A.R si cum ei sunt pusi pe dacii rau de tot o sa fie aiurea wacko.gif


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paulorossi
post 9 Jun 2010, 10:40
Post #5


Ing. electro-automatist BEIUS-STEI


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 27 January 10
From: Bihor-Stei




Amenda e pana la 2000 ron,depinde de imprejurimi.


--------------------
dacia 1310Li 2002
Ing. electro-automatist BEIUS-STEI
Instalatii electrice si automatizari de calitate/service/modificari/reparatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 9 Jun 2010, 10:47
Post #6


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Poate fi și mai mică, depinde. biggrin.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 9 Jun 2010, 10:48
Post #7


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da' n-ar fi rau sa fie mare cat china!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 9 Jun 2010, 10:54
Post #8


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(kiki90 @ 9 Jun 2010, 02:16)
am fact un mic accident si maine tre sa ma dc la pol ....care stiti cat e amenda daca nu am itp..?
*


Da' de ce n-ai incercat sa vorbesti cu pagubitul sa va duceti direct la asigurator? dry.gif


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 9 Jun 2010, 11:04
Post #9


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.307
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Aaaaa, baieti... da' RCA-ul mai are vreo valoare in cazul in care circuli fara ITP? Ca eu parca stiu ca nu.

This post has been edited by bucatzel: 9 Jun 2010, 11:04


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 9 Jun 2010, 11:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Asiguratorul va refuza despagubirea, pe motivul lipsei ITP.

This post has been edited by Batrânul: 9 Jun 2010, 11:05


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 9 Jun 2010, 11:07
Post #11


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




N-are treaba, doar la CASCO nu se despagubeste daca n-ai ITP...


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Jun 2010, 11:13
Post #12


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




nu aveai ce cauta pe drumurile publice cu masina fara ITP, doar pe platforma, deci RCA-ul nu are motive sa despagubeasca.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 9 Jun 2010, 11:15
Post #13


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




RCA despagubeste si in cazul in care n-ai ITP valabil! Pe cat punem pariu? icon_mrgreen.gif
LE:
Din Ordinul CSA nr.5/ 2010


Indiferent de locul in care s-a produs accidentul de vehicul, pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulatiei publice, in incinte si in orice alte locuri, atat in timpul deplasarii, cat si in timpul stationarii vehiculului asigurat, asiguratorul RCA acorda despagubiri pana la limita de despagubire prevazuta in polita de asigurare RCA pentru:

1. prejudiciul produs de dispozitivele sau instalatiile cu care a fost echipat vehiculul, inclusiv prejudiciul produs din cauza desprinderii accidentale a remorcii, semiremorcii sau atasului tractat de vehicul;

2. prejudiciul produs din culpa conducatorului vehiculului asigurat, inclusiv in cazurile in care la data accidentului conducatorul vehiculului:
- a condus vehiculul fara consimtamantul explicit sau implicit al asiguratului;
- nu este titularul unui permis care sa ii dea dreptul sa conduca vehiculul respectiv;
- nu a respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si siguranta vehiculului respectiv;
....

This post has been edited by BZN: 9 Jun 2010, 11:21


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 9 Jun 2010, 11:39
Post #14


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(vallyyy @ 9 Jun 2010, 09:03)
cam nasol pentru ca din cate stiu acum esti obligat sa faci ITP-ul la R.A.R si cum ei sunt pusi pe dacii rau de tot o sa fie aiurea  wacko.gif
*


In traducere libera ''nasol...acolo se face itp pe bune, nu mai poti da spaga ca sa circuli cu o masina nesigura'' care poate provoca accidente grave...chiar azi la stop a intrat unu cu un papuc intr o tipa cu un A3 nou nout...tipa a oprit ca deh..era rosu de ceva timp...iar ala cu papucul ce sa ma opreasca...gume praf..frane praf...cand a intrat in ea a cazut rugina de jur imprejurul papucului... bine...sunt si cazuri in care ai masina buna dar lenea si durerea in anus te face sa uiti ca trebuie sa te duci la itp..si o iei frumos....de acord cu postul lui R19..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 9 Jun 2010, 18:33
Post #15


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




QUOTE(M i h a i @ 9 Jun 2010, 11:39)
In traducere libera ''nasol...acolo se face itp pe bune, nu mai poti da spaga ca sa circuli cu o masina nesigura'' care poate provoca accidente grave...chiar azi la stop a intrat unu cu un papuc intr o tipa cu un A3 nou nout...tipa a oprit ca deh..era rosu de ceva timp...iar ala cu papucul ce sa ma opreasca...gume praf..frane praf...cand a intrat in ea a cazut rugina de jur imprejurul papucului... bine...sunt si cazuri in care ai masina buna dar lenea si durerea in anus te face sa uiti ca trebuie sa te duci la itp..si o iei frumos....de acord cu postul lui R19..
*




Cunosc o gramada de oameni care li se cauta nod in papura la dacii sa nu treaca, si apoi RAR-ul este coruptibil si el si au niste legi de te doare mintea.....RAR-ul stie clar ce se intampla in tara asta ca se face pe spaga ITP-ul la statii insa d-aia nu mai pot ei ,ca-si iau si ei ciubuc.... am avut talonul retinut pt faza lunga arsa la becul de pe stanga ,desi circulam clar cu cea scurta .....in urma cu ceva ani pentru o asemenea defectiune (schimbare bec) te duceai intr-un service autorizat ,remediai situatia si te duceai si luai talonul de la Politie ,era logic si simplu .....de vreo 2 ani incoace nu mai merge asa ,trebuie sa te duci la RAR pentru faza scurta arsa ....acum ma intreb eu asa : cat de cretin sa fie RAR-ul asta incat sa fie constient ca se ia spaga grasa pentru ITP la statii si sa nu faca mai nimic in aceasta privinta , insa sa ia masuri incat sa te cheme pentru un rahat de bec la ei sa te puna la programari si la stat la coada....sincer as fi de acord ca itp-urile sa se doar la RAR .....inca ceva ii zic initiatorului topicului si la RAR se da spaga stai linistit ,s-o fi schimbat regimul in Romania,dar politica a ramas aceeasi .....inca ceva ce am incercat sa fac cat am avut talonul suspendat : m-am dus la notari ,m-am dus la politie sa-mi radiez masina (oricum eu intentionam in viitorul apropiat), NU SE POATE RADIA FARA TALON , le-am zis ca am calat motorul ca e varza , nu domne nu pot sa o scot din circulatie pana nu-mi iau talonul .....atat de cretina e legea asta la noi ....deci practic eu le predam/lasam talonul de bunavoie ca sa o scot din circulatie si ei ca nu se poate wacko.gif


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Jun 2010, 19:26
Post #16


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ca nu se admite casarea si radierea unui autoturism cu talon suspendat este o masura discutabila
Pentru simplificare si in scopul atingerii scopului "rabla" poate ar fi fost mai eficienta acceptarea casarii si predarea la REMAT fara a beneficia de voucher, sa zicem, ca masura punitiva pentru abaterea savarsita si ar aduce si o economie directa la buget.

In termeni economici, reparatia masinii, trecerea ITP, recuperarea talonului si procesul de casare reprezinta PIB ! smile.gif)


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 9 Jun 2010, 19:50
Post #17


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




QUOTE(adi_ar @ 9 Jun 2010, 19:26)
Ca nu se admite casarea si radierea unui autoturism cu talon suspendat este o masura discutabila
Pentru simplificare si in scopul atingerii scopului "rabla" poate ar fi fost mai eficienta acceptarea casarii si predarea la REMAT fara a beneficia de voucher, sa zicem, ca masura punitiva pentru abaterea savarsita si ar aduce si o economie directa la buget.

In termeni economici, reparatia masinii, trecerea ITP, recuperarea talonului si procesul de casare reprezinta PIB ! smile.gif)
*




Sunt curios dupa ce mi s-a suspendat talonul am mai avut 15 zile drept de circulatie daca o rasturnam in curte la tara si era praf-ireparabila , sunt sigur ca primeam acelasi raspuns din partea lor ..... eu nu vroiam beneficii oricum in urma radierii ....
Sa inteleg ca ar fi fost mai corect sa nu primim nimic pe rable ? ca drept pedeapsa ca nu corespund tehnic sau inteleg gresit ? .....

This post has been edited by vallyyy: 9 Jun 2010, 19:51


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Jun 2010, 20:26
Post #18


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ai inteles gresit!
QUOTE
ART. 17
(1) Radierea din evidenta a vehiculelor se face de catre autoritatea care a efectuat inmatricularea sau inregistrarea doar in cazul scoaterii definitive din circulatie a acestora, la cererea proprietarului, in urmatoarele cazuri:
a) proprietarul doreste retragerea definitiva din circulatie a vehiculului si face dovada depozitarii acestuia intr-un spatiu adecvat, detinut in conditiile legii;
cool.gif proprietarul face dovada dezmembrarii, casarii sau predarii vehiculului la unitati specializate in vederea dezmembrarii;
c) la scoaterea definitiva din Romania a vehiculului respectiv;
d) in cazul furtului vehiculului.
(2) Radierea din evidenta a vehiculelor inregistrate, la trecerea acestora in proprietatea altei persoane, se face de catre autoritatea care a efectuat inregistrarea, la cererea proprietarului, in conditiile legii.
(3) Este interzisa circulatia pe drumurile publice a vehiculelor radiate din evidenta.
(4) Vehiculele declarate, potrivit legii, prin dispozitie a autoritatii administratiei publice locale, fara stapan sau abandonate se radiaza din oficiu in termen de 30 de zile de la primirea dispozitiei respective.


Abandoneaz-o pe domeniul public - se radiaza din oficiu, cu sau fara talon ! smile.gif

Cat despre bonificatia "rabla", aceasta nu este un drept al posesorului de autoturism vechi, care rezulta din cine stie ce merite, ci un program guvernamental din BANI PUBLICI (ai nostri, ai tuturor) care stimuleaza posesorii pentru a renunta la masini aflate in circulatie, care pot deveni pericol public.
Daca cineva mentine in circulatie un autoturism, in buna stare de functionare, este laudabil. Daca circula fara ITP, recte ne pune pe toti in pericol iar apoi, cand este prins cu masina praf, mai vrea sa fie si bonificat, este asa, un soi de smecherie romaneasca!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 9 Jun 2010, 20:56
Post #19


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




eu asta am avut intentia de a preda-o la dezmembrari sau faceam dovada ca am spatiu la curte de depozitare ,le-am zis asta au zis ca nu-i intereseaza ....oricum consider stupida chestia asta ca nu o poti radia daca ai talonul suspendat.....mi-am recuperat talonul oricum blush.gif


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 9 Jun 2010, 21:32
Post #20


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Pai daca l-ai recuperat, repede la REMAT. icon_mrgreen.gif

This post has been edited by BZN: 9 Jun 2010, 21:32


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 9 Jun 2010, 21:55
Post #21


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




Sincer masina nu o mai am de aproape un an .....i-am dat-o lu' tataie inapoi la tara,zace in garaj , insa ma crezi ca ma leaga sentimente de ea , ca defecte la tabla nu are ,vopseaua e bunicica ,insa mecanica e cam nasoala ......daca as avea bani si garaj aici la oras as reconditiona-o ,dar asa nu are rost ......m-a invatat mecanica si soferie ,am vazut si multe locuri frumoase din tara asta cu ea , o sa ramana mereu in inima mea wub.gif ......si la tara cand ma duc imi place s-o mai mesteresc desi mosul nu prea o misca .....nu cred ca va vedea curand REMATUL ,din cauza valorii sentimentale , 1500 lei nu sunt o caruta de bani

This post has been edited by vallyyy: 9 Jun 2010, 21:56


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 9 Jun 2010, 22:17
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(vallyyy @ 9 Jun 2010, 19:33)
Cunosc o gramada de oameni care li se cauta nod in papura la dacii sa nu treaca, si apoi RAR-ul este coruptibil si el si au niste legi de te doare mintea.....RAR-ul stie clar ce se intampla in tara asta ca se face pe spaga ITP-ul la statii insa d-aia nu mai pot ei ,ca-si iau si ei ciubuc.... am avut talonul retinut pt faza lunga arsa la becul de pe stanga ,desi circulam clar cu cea scurta .....in urma cu ceva ani pentru o asemenea defectiune (schimbare bec) te duceai intr-un service autorizat ,remediai situatia si te duceai si luai talonul de la Politie ,era logic si simplu .....de vreo 2 ani incoace nu mai merge asa ,trebuie sa te duci la RAR pentru faza scurta arsa ....acum ma intreb eu asa : cat de cretin sa fie RAR-ul asta incat sa fie constient ca se ia spaga grasa pentru ITP la statii si sa nu faca mai nimic in aceasta privinta , insa sa ia masuri incat sa te  cheme pentru un rahat de bec la ei sa te puna la programari si la stat la coada....sincer as fi de acord ca itp-urile sa se doar la RAR .....inca ceva ii zic initiatorului topicului  si la RAR se da spaga stai linistit ,s-o fi schimbat regimul in Romania,dar politica a ramas aceeasi .....inca ceva ce am incercat sa fac cat am avut talonul suspendat : m-am dus la notari ,m-am dus la politie sa-mi radiez masina (oricum eu intentionam in viitorul apropiat), NU SE POATE RADIA FARA TALON , le-am zis ca am calat motorul ca e varza , nu domne nu pot sa o scot din circulatie pana nu-mi iau talonul .....atat de cretina e legea asta la noi ....deci practic eu le predam/lasam talonul de bunavoie ca sa o scot din circulatie si ei ca nu se poate  wacko.gif
*


"Cunosc o gramada de oameni care li se cauta nod in papura la dacii sa nu treaca"
Incearca un "carora".Cred ca suna mai inteligibil. wink.gif
Daca tot cunosti atata lume de ce nu vii cu date concrete?Omul,locul,data!De "cunosc eu","am auzit ca",etc suntem satui.Daca "urechesti" ceva baremi afla toate amanuntele si nu mai umbla cu iordane!
"RAR-ul stie clar ce se intampla in tara asta ca se face pe spaga ITP-ul la statii insa d-aia nu mai pot ei ,ca-si iau si ei ciubuc.."
Pai de unde mai iau si ei? blink.gif
"am avut talonul retinut pt faza lunga arsa la becul de pe stanga ,desi circulam clar cu cea scurta .."
Adica stiai ca ai un defect(major)la masina si circulai bine-mersi.Sa nu-mi spui ca-ti trebuia asistenta de specialitate sa schimbi un bec la Dacie!
"acum ma intreb eu asa : cat de cretin sa fie RAR-ul asta incat sa fie constient ca se ia spaga grasa pentru ITP la statii si sa nu faca mai nimic in aceasta privinta "
Esti in urma cu evenimentele! wink.gif





--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 9 Jun 2010, 23:10
Post #23


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




am scris repede ,recunosc greseala mea la gramatica ......dar daca zici ca faza lunga la un bec e defect major ,nu are rost sa te intreb de altceva.....din moment ce eu mergeam cu scurta nu vad unde era problema asa majora ,aveam 2 faruri deci ?......am vazut politia umbla bine mersi cu loganul cu becul ars pe stanga ,lor nu li se suspenda talonul. Stai linistit ca se ia spaga in RAR ......eu nu mi-am luat talonul prin intermediul RAR ......dar am fost la ei si mi-a zis portarul pentru 1 milion se rezolva .....ca nu aveam decat o constatare la bec ,altceva nu aveau dreptul sa verifice .....sa-ti faci pareri despre RAR /statii ITP citeste pe aici .
http://www.daciaclub.ro/informatie-page-1-t169043-s0.html




--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 9 Jun 2010, 23:17
Post #24


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.254
Joined: 24 June 07




marian-j este inginer la o statie ITP din Timisoara. wink.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 9 Jun 2010, 23:27
Post #25


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




Se vede de la o posta....daca nu se intampla in Timisoara la statia lui ,nu inseamna ca nu sunt exceptii de la regula in tara .Pentru alte informatii ,chiar nume si cat mai merge spaga cauta pe linkul postat de mine mai sus

QUOTE(marian-j @ 9 Jun 2010, 22:17)

"acum ma intreb eu asa : cat de cretin sa fie RAR-ul asta incat sa fie constient ca se ia spaga grasa pentru ITP la statii si sa nu faca mai nimic in aceasta privinta "
Esti in urma cu evenimentele! wink.gif
*



Nu sunt in urma deloc ,se fac controale, insa degeaba, sistemul ticaloseniei a depasit de mult controalele , toti din statiile ITP stiu cand sa te cheme ca sa poata "sa te rezolve pe cascaval" ,asa ca nu-mi zii ca nu merge .....RAR-ul e perfect constient ca se ia spaga in statiile de ITP .....masuri care sa combata total treaba asta nu am auzit

This post has been edited by vallyyy: 9 Jun 2010, 23:59


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 10 Jun 2010, 01:32
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 4.448
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(vallyyy @ 9 Jun 2010, 23:10)
......eu nu mi-am luat talonul prin intermediul RAR ......dar am fost la ei si mi-a zis portarul pentru 1 milion se rezolva .....ca nu aveam decat o constatare la bec ,altceva nu aveau dreptul sa verifice .....sa-ti faci pareri despre RAR /statii ITP citeste pe aici .
http://www.daciaclub.ro/informatie-page-1-t169043-s0.html
*



Pai scuza-mi indulgenta, atunci pentru ce naiba ai dat 1 mil?


--------------------
Ford/ BMW Mondeo/ 650GS 2018/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 10 Jun 2010, 05:46
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Nu a dat !
QUOTE(vallyyy @ 10 Jun 2010, 00:10)
......eu nu mi-am luat talonul prin intermediul RAR ......
*



This post has been edited by Batrânul: 10 Jun 2010, 05:47


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Jun 2010, 09:34
Post #28


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(vallyyy @ 10 Jun 2010, 00:10)
[....] am vazut politia umbla bine mersi cu loganul cu becul ars pe stanga ,lor nu li se suspenda talonul. Stai linistit ca se ia spaga in RAR ......eu nu mi-am luat talonul prin intermediul RAR ......dar am fost la ei si mi-a zis portarul pentru 1 milion se rezolva .....ca nu aveam decat o constatare la bec ,altceva nu aveau dreptul sa verifice [...]
*


Nu au nici un bec ars... asa merg ei ca sa nu "bata la ochi" prea tare. In caz ca ai fost atent, au scos si becul de la numarul din spate... happy.gif Vad ca te deranjeaza coruptia din sistem dar in schimb o incurajezi... daca aveai vreo masina de 2-3 ani mai ziceam, dar la o masina de 20-30 de ani este normal sa iti caute "nod in papura" cum spui tu. Masina aia daca nu corespunde tehnic, este un pericol public. Crezi ca franele, directie, suspensiile, etc mai sunt la fel ca acum 10-15 ani ani? eu zic ca nu...





--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 10 Jun 2010, 10:14
Post #29


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




QUOTE(Maskatu @ 10 Jun 2010, 09:34)
Nu au nici un bec ars... asa merg ei ca sa nu "bata la ochi" prea tare. In caz ca ai fost atent, au scos si becul de la numarul din spate...  happy.gif  Vad ca te deranjeaza coruptia din sistem dar in schimb o incurajezi... daca aveai vreo masina de 2-3 ani mai ziceam, dar la o masina de 20-30 de ani este normal sa iti caute "nod in papura" cum spui tu. Masina aia daca nu corespunde tehnic, este un pericol public. Crezi ca franele, directie, suspensiile, etc mai sunt la fel ca acum 10-15 ani ani? eu zic ca nu...
*



aveau becul ars garantat,mergeau cu pozitia aprinsa si becul ars la far , mi s-a luat mie de cate ori i-am vazut .....Coruptia din sistem nu se va vindeca nici in urmatoarea suta de ani(deja o dam in tenta politica) .....s-a furat si pe vremea lu' ceasca ,se fura si acum .....Ma deranjeaza coruptia ,doar ca in viitorul apropiat sper sa nu mai stau in tara asta .....cat despre recuperarea talonului ,nu m-am ocupat eu ,ci proprietarul(bunicul meu ,relatiile lui ) ,in schimb am incercat toate demersurile de a o radia si nu s-a putut fara talon


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Jun 2010, 10:31
Post #30


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Te deranjeaza coruptia dar acelasi sistem corupt "ti-a recuparat talonul" fara sa fi trecut pe la rar lucru care era imperios necesar.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th September 2024 - 21:08
Forum Renault