DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 12 13 14 15 16 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Putina legislatie, referitoare la biciclisti

psychoo
post 2 Aug 2019, 07:38
Post #391


Membru


Group: Members
Posts: 3.469
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Gandire flexibila domne. Pana si in sua au legalizat.o pe alocuri. Nu vedeti ca legea e depasita? E clar ca se va schimba dar pana atunci luati.va si voi de masinile parcate aiurea


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Aug 2019, 07:45
Post #392


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.514
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




si Vlad soare voia ceva flexibilitate, gen sa aiba voie cu 80 in zonele de 50.....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Aug 2019, 08:38
Post #393


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.849
Joined: 11 February 04




QUOTE(tatabobu @ 1 Aug 2019, 19:47)
Sa inteleg ca pe Istvan The Great tramvaiele nu au stalpi intre sensuri de care sa fie atarnate catenarele? Asa o fi, pe unde ma preumblu eu au.
*



N-are, "trust me!", acolo am vizuina.
https://www.google.ro/maps/@44.4523985,26.1...3312!8i6656

Sunt stalpi pe marginea drumului, cu sarme intre ei si pe sarme se sprijina catenara.
Aseara am avut treaba cu bicla spre Obor. Am luat-o pe trotuar usurel, la pas.

Stalpi pe mijloc sunt pe Beardman Cowboy! Loc de agatat BMW-ul in cui sambata seara!

This post has been edited by dizzy: 2 Aug 2019, 08:42


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Aug 2019, 09:06
Post #394


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.514
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




autospeciala de pompieri pe un sens , cu ciclist pe dreapta la 60 la ora si tramvai din fata.... au loc tustrei?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Aug 2019, 09:15
Post #395


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




@miki
Reiterez rugamintea de a ramane on-topic si de a nu amesteca infractiunea cu contraventia.

@psychoo
In Olanda iarba este legalizata de mult timp. Insa Olanda este tara aia in care se merge intens pe bicicleta, plina de niste saracii (parca saraki se spune pe Facebook).

Si daca tot am adus in discutie parcare aiurea, ce spui de asta:
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/vid...iciului-1168086

Sunt de-a dreptul revoltat. Acei politisti pierdeau timpul la masa in loc sa caute biciclisti care merg 3 metri pe o roata sau care se urca pe bicicleta pe ultimii 3 metri ai trecerii de pietoni.

@einstein1984
Cum am mai spus, sunt localitati in care se circula, legal, cu 70 km/h.

In rest mai ai si alte scenarii fantasmagorice? Putem include si cadeare unui meteorit in ultimul scenariu expus. Unul mic.

@dizzy
Astept si eu reactia lui @tatabobu referitor la "stalpi intre sensuri de care sa fie atarnate catenarele" de pe Stefan cel Mare.

This post has been edited by gibonu: 2 Aug 2019, 09:18


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 2 Aug 2019, 09:21
Post #396


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(gibonu @ 2 Aug 2019, 10:15)
Sunt de-a dreptul revoltat. Acei politisti pierdeau timpul la masa in loc sa caute biciclisti care merg 3 metri pe o roata sau care se urca pe bicicleta pe ultimii 3 metri ai trecerii de pietoni.
*


Tu pui doar problema politistilor, dar biciclistul de ce mergea pe o roata? Iar ala daca tot a traversat pe langa bicicleta nu putea sa traverseze toata strada asa?

Eu zic ca la 100 m de iesirea din localitati sa nu ma mai amendeze radarul, ca sunt ultimii metri ai localitatii... La fel si la intrare ca sunt primii. Eventual si la mijloc vreo 200 m.

SI daca ma prinde politistul cu viteza in localitate ii pot spune ca am mers si regulamentar, doar cand m-a prins el o calcam?


This post has been edited by ady77: 2 Aug 2019, 09:23


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Aug 2019, 09:27
Post #397


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.514
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




@gibonu , simplul fapt ca tie ti se pare putin probabil scenariul nu insemana ca nu pot muri oameni din cauza lui. ba chiar in general asa mor oamenii in accidente, ca nu se gandeau ca se poate intampla.

This post has been edited by einstein1984: 2 Aug 2019, 14:36


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 2 Aug 2019, 09:35
Post #398


membru


Group: Members
Posts: 4.619
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 2 Aug 2019, 09:15)
@dizzy
Astept si eu reactia lui @tatabobu referitor la "stalpi intre sensuri de care sa fie atarnate catenarele" de pe Stefan cel Mare.
*



Uite, mi-am pus cenusa-n cap ca n-am binevoit a trece pe Ist. th G. sa vad cum e, si am EXTRAPOLAT DE LA DATELE PE CARE LE AM, cam cum faci si tu cand zici ca n-ar fi nici o problema sa poata circula biciclistii pe linia de tramvai. Sau sa faca dreapta pe rosu. Sau sa treaca pe bicicleta pe trecerea de pietoni (apropo, facem diferenta intre trecerea de pietoni si cea de biciclete, da? E-n codul ala rigid).
PS: n-ai cerut-o, dar uite si reactie la impunsatura apropo de nedocumentare cu privire la interdictia utilizarii trotinetelor: inafara de ce i-am raspuns lui Sudsemnatu ieri, crede-ma pe cuvant ca in linkul ala pe care l-as pus Ironik in mai scria atunci exact ce a copiat el mai jos in postarea lui de atunci. Cand in mai, zici? A pus Einstein link catre postare.

In continuare astept exemple de gandire flexibila, altele decat "sa ma ierte ca incalc ce nu-mi convine din codul rutier, care oricum e prea rigid". Chiar, io de ce dracu' mai semnalizez? Ca e doar o amarata de contraventie de clasa 1. Daca timp de doi ani nu ma amendeaza nimeni pot sa-l balacaresc pe ala care imi da un avertisment dupa doi ani, ca putea sa fie si el mai flexibil.

This post has been edited by tatabobu: 2 Aug 2019, 09:36


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Aug 2019, 09:38
Post #399


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.514
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




intrebare poate retorica, daca eu semnalizez sdreapta de pe banda 1, are voie onor ciclistul s ama depaseasca pe dreapta? sau ar trebui sa se incadreze prin stanga mea si sa treaca?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 2 Aug 2019, 09:56
Post #400


membru


Group: Members
Posts: 4.619
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Daca aplici codul ala rigid nu, dar el e eco friendly asa ca he's more righteous than thau, asa ca are voie.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 2 Aug 2019, 10:22
Post #401


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.517
Joined: 1 November 04
From: sat




Nu doar ca are voie sa te depaseasca prin dreapta, ci are voie sa te injure, sa faca scandal, si sa iti spuna ca nu ai citit codul rutier si ca trebuia sa te asiguri si sa-i dai prioritate. Pe testate.

@gibonu: toata teoria ta cu privire la ce ai patit si "dincolo sunt piste, nu au de ce sa incalce legea" e un sofism. Tu nu faci diferenta intre "lipsa infrastructurii" si "legea in vigoare", nu intelegi rolul politistului si cauti sa pozezi in victima biciclista neinteleasa. E ultimul raspuns pe care ti-l adresez, esti in categoria "biciclistii aia cu drepturi pentru ca-s biciclisti".


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 2 Aug 2019, 10:24
Post #402


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(einstein1984 @ 2 Aug 2019, 09:38)
intrebare poate retorica, daca eu semnalizez sdreapta de pe banda 1, are voie onor ciclistul s ama depaseasca pe dreapta? sau ar trebui sa se incadreze prin stanga mea si sa treaca?
*



Iara incepe balamucul cu devansarea...
In mod normal nu, ca ai semnalizat...da ala n`a vazut!
Daca insa te bagi si`l darimi, nu te`ai asigurat deci?
Oricum biciclistul are prioritate, peste tot, el salveaza planeta, parcarea, CO2, Alasca, balena, rechinu...
Ar trebui in fapt sa fie echipati cu girofar, eu pentru asta as milita, nu sa participe la trafic fara sa stie o regula de circulatie, fara nimic!!


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Aug 2019, 10:30
Post #403


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.849
Joined: 11 February 04




QUOTE(tatabobu @ 2 Aug 2019, 10:35)
Uite, mi-am pus cenusa-n cap ca n-am binevoit a trece pe Ist. th G. sa vad cum e, si am EXTRAPOLAT DE LA DATELE PE CARE LE AM, cam cum faci si tu cand zici ca n-ar fi nici o problema sa poata circula biciclistii pe linia de tramvai. Sau sa faca dreapta pe rosu. Sau sa treaca pe bicicleta pe trecerea de pietoni (apropo, facem diferenta intre trecerea de pietoni si cea de biciclete, da? E-n codul ala rigid).
PS: n-ai cerut-o, dar uite si reactie la impunsatura apropo de nedocumentare cu privire la interdictia utilizarii trotinetelor: inafara de ce i-am raspuns lui Sudsemnatu ieri, crede-ma pe cuvant ca in linkul ala pe care l-as pus Ironik in mai scria atunci exact ce a copiat el mai jos in postarea lui de atunci. Cand in mai, zici? A pus Einstein link catre postare.

In continuare astept exemple de gandire flexibila, altele decat "sa ma ierte ca incalc ce nu-mi convine din codul rutier, care oricum e prea rigid". Chiar, io de ce dracu' mai semnalizez? Ca e doar o amarata de contraventie de clasa 1. Daca timp de doi ani nu ma amendeaza nimeni pot sa-l balacaresc pe ala care imi da un avertisment dupa doi ani, ca putea sa fie si el mai flexibil.
*



Nu e panica man, se mai intampla.
Dar nah, chiar pe acolo e vizuina mea, mai stiu chestii, scurtaturi!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 2 Aug 2019, 13:21
Post #404


membru


Group: Members
Posts: 4.619
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Dizzy, nu tie iti raspundeam, doar am interceptat textul colegului si i-am raspuns. Chiar, poate-i mai arati si lui una-alta, pe unde poate merge decent, ca altfel se pomeneste ca-l persecuta toata politia rutiera si-l cauta sa-l amendeze zilnic cand merge pe linia de tramvai prin fata IGP-ului.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Aug 2019, 13:45
Post #405


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.849
Joined: 11 February 04




QUOTE(dizzy @ 31 Jul 2019, 08:56)
Pe bucata aia eu merg prin spate, pe Nastase Pamfil - Paul Greceanu-David Emanuel- (Grigore Alexandrescu - pe trotuar - Calea Victoriei sau Piata Vicotriei - Aviatorilor).
Nu e aglomerat, nu jenez pietonii, etc.
*



I-am zis... a zis ca incearca

This post has been edited by dizzy: 2 Aug 2019, 13:47


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Aug 2019, 14:39
Post #406


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.514
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Agrig @ 2 Aug 2019, 11:24)
Iara incepe balamucul cu devansarea...
In mod normal nu, ca ai semnalizat...da ala n`a vazut!
Daca insa te bagi si`l darimi, nu te`ai asigurat deci?
O
*


un coleg facea stanga cu masina, semnalizat incadrat corect. A venit unu prin stanga fix cabd demara el=> culpa comuna, unu nu s- aasigurat, altu a depasit pe unde nu trebuia. Gresesc daca zic ca la viraj la dreapta cu ciclist pe acolo ar fi la fel?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 2 Aug 2019, 15:13
Post #407


membru


Group: Members
Posts: 4.619
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Culpa comuna banuiesc eu ca e de la asigurator, nu? Ca de la politie asa ceva a fost mereu cu vina aluia care depaseste in intersectie.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Aug 2019, 15:24
Post #408


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.514
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




parca a fost si cu politie, ca s-a lasat si cu amenda pentru neacordare de prioritate. Dar nu garantez.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Aug 2019, 16:51
Post #409


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




@ ady77
Tie ti se pare normal sa fi amendat pentru ca ai mers 3 (trei) metri pe o roata?
Daca da, propun dotarea Politiei Rutiere cu camera de filmat in format super slow motion. La trecere peste o denivelare din asflat este posibil ca roata fata sa se ridice 3 milimetri de la sol, ceea ce contravine flagrant codului rutier. Si asa ceva nu poate scapa fara amenda.

@ einstein1984
WOW. La asta “in general asa mor oamenii in accidente, ca nu se gandeau ca se poate intampla.” nu m-am gandit pana acum.
Credem ca accidentele sunt produse de oameni care pleaca dimineata de acasa hotarati “azi fac accident”.

@ tatabobu
Daca eu spunem ca de la 1 septembrie Olanda interzice bicicletele iar pe pistele de biciclete vor circula exclusiv masini diesel, tu ai fi rostogolit informatia asta mai departe?
Nu te-ai fi gandit putin ca o tara precum Olanda nu ar face niciodata asa ceva?

Semnalizarea este necesara pentru ca cel din spatele tau, indiferent ca este TIR sau trotineta, sa stie ce intentie de deplasare ai.
Asta este inca un raspuns la lungul sir de intrebari pe care mi le-ai adresat. Comparativ, tu inca nu mi-ai raspusn pe cine incurcam cand mergeam cu bicicleta pe linia de tramvai de pe Stefan cel Mare.

Am spus clar ca dupa episodul avertismentului primit, nu am mai mers pe linia de tramvai. Insa ti-a scapat, nicio problema.

@ marksman
Politistii care si-au parcat masina in zona pietonala in fata carciumii din Timisoara, tot un sofism sunt?
Sau si mai bine, asta este “rolul politisului” pe care eu nu-l inteleg? Ma fac ca uit sa te intreb despre abuzul in serviciu.
Inteleg, in lipsa de argumente te retragi din conversatie. Bafta.

@ Agrig
Pana la echiparea biciclistului cu girofar, nu mi-ai raspus la ceea ce te-am intrebat. Asadar, instituim “carnetul pentru pieton”? Ca si el este participant la trafic.
Ca idee generala, nu putem avea un dialog atata timp cat tu ignori ce spune celalalt.

-----------------------------------------

Pentru final, mai adresez inca odata intrebarea de mai jos, la care vad ca pana acum nu a binevoit nimeni sa raspunda.

"Hai sa revenim la exemplul locului de parcare. Gresesc daca in loc sa sun la numarul din geam sun la politie?
Ca in actul normativ scrie clar ca nu ai voie sa ocupi un loc de parcare care nu este al tau, iar noi ca ultra legalisti nu putem iesi din virgula legii.
Pentru a evita discutii inutile, act normativ = lege, ordonanta / hotarere de Guvern, hotarare a Consililul local, dispozitie a Primarului, etc.
"


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 2 Aug 2019, 17:04
Post #410


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(gibonu @ 2 Aug 2019, 17:51)
"Hai sa revenim la exemplul locului de parcare. Gresesc daca in loc sa sun la numarul din geam sun la politie?
Ca in actul normativ scrie clar ca nu ai voie sa ocupi un loc de parcare care nu este al tau, iar noi ca ultra legalisti nu putem iesi din virgula legii.
Pentru a evita discutii inutile, act normativ = lege, ordonanta / hotarere de Guvern, hotarare a Consililul local, dispozitie a Primarului, etc.
"
*


Chiar recomand să suni la poliție! Civilizația costă. Dacă vrem ca afară, atunci trebuie să ne și comportăm ca atare!
Eu am probleme cu blocatul porții, motiv pentru care mult timp am lăsat bilețele în parbriz prin care RUGAM să n-o mai facă. N-am rezolvat nimic, dar no, cum să fiu io "gunoi" și să-i fac probleme bietului om, că n-are nici el unde parca... . Locul cu pricina e marcat cu staționarea interzisă!
După ce am clacat și am chemat de câteva ori localii (curios, nu m-a durut și nici n-am avut mustrări de conștiință!) și au aplicat amenzi, preț de aproape un an am cam rezolvat problema. Din păcate oamenii mai uită, se mai mută, apar alții, motiv pentru care problema reapare. După concediu o să încep iar "războiul"...

This post has been edited by gabize: 2 Aug 2019, 17:13


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 2 Aug 2019, 17:30
Post #411


membru


Group: Members
Posts: 4.619
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Eu vad ca tu singur te razboiesti cu minim 5 (ca atatora ne raspunzi in ultima ta postare), contorsionand faptele numai sa iasa ca tine. Mai incerc o singura data, dupa care ma retrag pentru ca in tine nu vad pe cineva deschis la o discutie ci un propovaduitor al unor adevaruri imuabile.

"daca tu spuneai ca Olanda asa si pe dincolo" nu e acelasi lucru cu locul din care mi-am luat eu informatia. Site-ul asta pe care a aparut in mai fix textul citat de Ironik in postarea asta, adica bucata asta de text ca la ea faceam referire:

QUOTE
Les engins de déplacements électriques (hoverboard, gyropodes, monoroue, trottinette électrique) sont interdits sur les voiries publiques (trottoirs et voies de circulation). Les vélos sont considérés comme des véhicules et doivent circuler sur la chaussée.


nu este vocea lui Icsulescu. Daca esti un pic atent vezi despre ce site e vorba.

Intre timp au nuanta un pic treaba, adica au ramas interzise pe toate caile publice trotinetele cu motor, dar despre cele electrice spun doar ca ai OBLIGATORIU nevoie de asigurare (un fel de RCA) ca utilizator, si au inventat alta categorie pentru vehiculele cu motor electric:

QUOTE
Trottinette (avec moteur)

Son utilisation est interdite sur les voiries publiques (trottoir, voie de circulation ou piste cyclable).

De plus, tout comportement dangereux mettant délibérément la vie d'autrui en danger peut être puni d'1 an d'emprisonnement et de 15 000 € d'amende.

L'utilisation est autorisée sur les voiries privées (par exemple, chemin d'une propriété privée, allée d'une résidence privée).

Le maire peut interdire l'usage des engins à roulettes sur tout ou partie du territoire de sa commune, en fonction des circonstances locales.

  [...]

L'utilisateur d'une trottinette électrique (y compris les trottinettes en libre service) a l'obligation d'avoir une assurance responsabilité civile. Cette assurance couvre les dommages causés à autrui (blessure d'un piéton, dégâts matériels sur un autre véhicule, ...). Il est recommandé de contacter son assureur pour, par exemple, adapter son contrat d'assurance habitation ou souscrire un contrat d'assurance spécifique.


E, acum uita-te la cum ai formulat tu toata tarasenia asta si zi-mi cu mana pe inima ca n-ai prezentat-o tendentios, si ca paralela ta are acoperire.


Partea a II-a: paralela cu Tico. iti amintesti ca pomeneam de stalpi? Ei bine, daca nu-s e cu atat mai bine. Un Tico poate sa traga pe linia de tramvai de pe contrasens ca sa lase cale libera unei masini de politie sau de pompieri sau de salvare, iar pe refugiu n-are de ce sa se urce ca tramvaiul nu-l ajunge din urma. E ceva cui demarajul, avand in vedere coeficientul foarte mic de frecare la rostogolire fier pe fier fata de cauciuc pe beton sau asfalt (nu da cu pietre, nu stiu cu ce-i acoperita suprafata dintre sine de pe la IGP). Luand astea in considerare, degeaba te lauzi ca mi-ai raspuns, cand raspunsul tau nu aduce niste argumente care sa se bazeze pe altceva inafara rigiditatii codului rutier. Despre care tu spui ca nu e un argument suficient in cazul tau, deci nici in al meu nu trebuie sa fie.

Partea a III-a, semnalizarea: ma bucura faptul ca ai pretentia ca eu (adica alt participant la trafic) sa urmez un cod arbitrar de reguli pe care stii ca ar trebui sa le respect, dar tu nu ai obligatia asta. Cu ce te incurc daca fac stanga fara sa franez si fara sa semnalizez cand sunt inaintea ta pe banda, si merg cu viteza traficului din zona? Cam asa si tu cu mersul pe linia de tramvai.

Partea a IV-a, ce-i zisesi timisoreanului. Mai ales condescenta din spatele chestiei asteia:

QUOTE
Inteleg, in lipsa de argumente te retragi din conversatie. Bafta.


Stii ca de la mine se vede altfel? Si anume marksman a vazut ca nu are cu cine dialoga, si n-are chef sa-si piarda vremea doar pentru ca cineva greseste pe internet?

Si ultima parte:


QUOTE
"Hai sa revenim la exemplul locului de parcare. Gresesc daca in loc sa sun la numarul din geam sun la politie?
Ca in actul normativ scrie clar ca nu ai voie sa ocupi un loc de parcare care nu este al tau, iar noi ca ultra legalisti nu putem iesi din virgula legii.
Pentru a evita discutii inutile, act normativ = lege, ordonanta / hotarere de Guvern, hotarare a Consililul local, dispozitie a Primarului, etc. "


Ai vrut tu sa faci ceva dar nu ti-a iesit, taman pentru ca ai fortat prea tare paralela. Nu gresesti daca suni la numarul din geam, nici macar ca ultalegalist. Ca nu iesi din litera legii. Care nu prevede ca o singura cale este de urmat ca obligativitate legala pentru cetateanul care vrea sa-si rezolve problema, si anume sa-si poata folosi locul inchiriat. Ci lasa la latitudinea ta daca vrei sa chemi sau nu politia (legal, OK) daca vrei sa-l suni pe om si esti dispus sa-l astepti (legal, OK) daca n-ai chef sa-l suni si stai si astepti a prost pana vine sa-si ia masina (iarasi legal, OK) sau il astepti sa-i spargi fata. Caz in care vei avea de-a face si cu cealalta parte a legii, dar iarasi - numai daca te reclama. Dupa cum are dreptul, dar nu si obligatia.

This post has been edited by tatabobu: 2 Aug 2019, 17:37


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 2 Aug 2019, 18:16
Post #412


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(gibonu @ 2 Aug 2019, 16:51)
@ Agrig
Pana la echiparea biciclistului cu girofar, nu mi-ai raspus la ceea ce te-am intrebat. Asadar, instituim “carnetul pentru pieton”? Ca si el este participant la trafic.
Ca idee generala, nu putem avea un dialog atata timp cat tu ignori ce spune celalalt.



Domnule, v`am raspuns, nu ignor pe nimeni insa un moderator a sters raspunsul meu, probabil era offtopic.
Era mai lung, dar in spiritul intrebarii va raspund, da, cind va avea pietonul roti atunci va avea nevoie de carnet.
Da, participa la trafic insa la traficul pietonal unde eu cu masina nu particip deci nu`i coleg de trafic cu mine.

<span class='edit'>2 Aug 2019, 18:25:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 2 Aug 2019, 14:39)
un coleg facea stanga cu masina, semnalizat incadrat corect. A venit unu prin stanga fix cabd demara el=> culpa comuna, unu nu s- aasigurat, altu a depasit pe unde nu trebuia. Gresesc daca zic ca la viraj la dreapta cu ciclist pe acolo ar fi la fel?
*



Eu zic, nu gresiti, totusi, depasire este cind se trece pe cealalta banda, biciclistul sau motociclistul pot devansa un autovehicol si nu se considera depasire.
Deci la ora actuala te poti alege cu niste surprize din acestea neprevazute.
Totusi biciclistul poate devansa un autovehicol dar conform legii biciclistii nu au voie sa circule in paralel, acuma intreb si eu, clar pe mine ma pot devansa dar un biciclist il poate devansa pe celalalt tinind cont de ce spune legea?
Si apropo de girofar, am vazut bicicleta de politie cu lumini rosu/albastru si ceva sirena pe ea!
Din pacate n`am facut foto, era acum citiva ani la un post de politie din Caras.
Politistul s`a uitat strimb la mine cind l`am intrebat daca a oprit vreo masina la semnalele lui de pe bicicleta!

This post has been edited by Agrig: 2 Aug 2019, 18:27


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Aug 2019, 11:18
Post #413


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.514
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




https://www.facebook.com/globalcyclingnetwo...?type=2&theater

la naiba, ciclistii care se respecta codul rutier fac asta ca sa fie de treaba..... e un favor catre soferi. radmasa.gif


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 5 Aug 2019, 11:22
Post #414


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Eu zic sa ii lasam sa mearga pe bicicleta si pe unde le este interzis, ca nu deranjeaza.

https://zdbc.ro/video-politistii-locali-inc...sa-totul-balta/



--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Aug 2019, 11:54
Post #415


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




QUOTE(dizzy @ 2 Aug 2019, 15:45)
I-am zis... a zis ca incearca


Am trecut vineri seara, pe la ora 18:00 pe str. Nastase Pamfil, am continuat pe intrare Galati pana in Vasile Lascar.
Insa fiind perioada de concedii/vacante, strada a fost pustie, nu m-am intersectat cu nicio masina. Vedem dupa 1 octombrie cum va fi situatia, dupa ce se termina vacante / concedii si incep toate, de la cresa la universitati.

Oricum, multumesc pentru sugestie.


5 Aug 2019, 15:25:
@gabize
Exemplul tau cu blocarea portii este total diferit comparativ cu blocarea unui loc de parcare.
In cazul tau, este vorba despre blocarea unei cai de acces, care poate avea consecinte foarte grave in caz de incendiu, de exemplu.

Cei care blocheaza o cale de acces sunt niste idioti care trebuie amendati corespunzator, incat data viitoate sa nu mai faca. Ca ai fost tu baiat bun si n-ai sunat din prima la politie este alta problema.

Sigura exceptie in care poti parca in fata unei porti este accea cand ramai in masina pe toata durata stationarii. Sau in care cel mult cobori langa masina ca sa fumezi o tigara. In niciun caz "ma duc 2 minute pana la chiosc sa-mi iau parizer".

@Agrig
Interesant punctul tau de vedere conform caruia pietonu participa doar la "traficul pietonal unde eu cu masina nu particip deci nu`i coleg de trafic cu mine".

Din asta cel putin eu inteleg ca pietonul nu trebuie sa cunoasca un set minim de reguli precum semnificatia zebrei, a culorilor semaforului, a locurilor prin care poate traversa in lipsa se semafor sau zebra, etc.

In plus, observ ca am fost ignorat total atunci cand am adus in discutie oportunitatea unor cursuri (in scoala / liceu) referitor la legislatie minima rutiera, ecologie, notiuni de baza de educatie financiara.

@tatabobu
Voi incerca, in alta postarea sa mai dau cateva exemple concrete referitor la o gandire flexibila. Vor fi exemple care n-au legatura cu trafic rutier, masini, biciclete, etc.

This post has been edited by gibonu: 5 Aug 2019, 13:25


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 5 Aug 2019, 14:30
Post #416


membru


Group: Members
Posts: 4.619
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Amuzant este faptul ca-n discutia asta tu esti cel rigid. Indiferent cati iti spun ca unele chestii nu-s OK, tu zici in continuare ca nu deranjeaza pe nimeni. Desi, la cat de multi oameni ti-au raspuns aici in ultima saptamana, ar trebui sa fie evident ca deranjeaza. dar e mai simplu sa ne etichetezi pe noi drept aia rigizi care mai departe de regulament nu vad.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Aug 2019, 16:28
Post #417


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




@tatabobu

Asa este, eu sunt cel rigid.

Ca sa-ti arat cat de rigid sunt, cazul meu cu mersul pe linia de tramvai il excludem din discutie, ca sa nu se considere ca sunt eu subiectiv.
Bineinteles, recunosc ca am gresit, ca nu trebuia sa merg 2 ani pe linia de tramvai, ca politistul a dat dovada de flexibilitate maxima cand nu m-a amendat.
Mai trebuie sa adaug ceva?

Insa cum ramane cu restul situatiilor in discutie?
Concret, orasul este plin de masini parcate aiurea, cazane care afuma strada si idioti care merg cu viteaza, etc. Insa problema mare este ca un biciclist a mers 3 metri calare pe bicicleta pe trecerea de pietoni.
Sau altul (nu in Bucuresti) a mers 3 metri pe o roata.

Contraventii imense, care, conform codului rutier trebuie aspru pedepsite.
Acum cine este cel rigid?

Toti participantii la prezenta discutie (de fapt toti membrii forumului) sunt parteneri egali de dialog.
Insa asta nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord cu sustinerile (de multe ori neargumentate) ale lor.
Si mai clar: iti aduc cateva sute de oameni care voteaza un anumit partid. Insemana ca vei vota si tu partidul respectiv?

Repet, ai putina rabdare, pentru ca voi mai incerca sa expun doua exemple concrete de gandire flexibila.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 5 Aug 2019, 16:56
Post #418


membru


Group: Members
Posts: 4.619
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Daca biciclistul are voie sa mearga 3 metri pe o roata fara sa fie pedepsit in vreun fel, ar trebui ca si soferul sa aiba voie sa intoarca cu frana de mana fara sa fie pedepsit. Suficient de nerigid? Acum pe bune, ce mare lucru daca fac si io o intoarcere cu frana de mana? Nu pun pe nimeni in pericol, nu? Ca io-s cu capul pe umeri, si o fac atunci cand nu e nimeni pe drum, si asa mai departe. dar legea trebuie sa se aplice tuturor, nu doar celor care gandesc.
Daca biciclistul are voie sa mearga 3 metri pe trecerea de pietoni calare pe bicicleta, hai sa aiba voie si soferul sa intoarca de exemplu ca boul asta. Nu? Pentru ca egalitate and shit.
Tu zici ca-s neargumentate pentru ca argumentul principal e cel pe care-l refuzi. Daca esti intr-adevar convins ca problema e la cum e reglementat, lupta sa modifici regulamentul ala, nu-i considera rigizi pe cei care ti-l aduc drept argument. Ca dusa la extrem atitudinea ta duce la matematici alternative. Ca mie nu-mi convine ca 1+2=3, si-s rigizi aia care considera ca io gresesc atunci cand spun ca 1+2=4.

EDIT: "aspru pedepsit"...ma faci sa rad. Nu-s trecute la contraventii de clasa 1? Adica cea mai mica dojana? Sau iar aducem argumentul "sigur, pe mine ma vezi ca merg fara maini, da' ia uite-l pe ala cat fum lasa-n urma"?

This post has been edited by tatabobu: 5 Aug 2019, 17:04


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 5 Aug 2019, 17:00
Post #419


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(gibonu @ 5 Aug 2019, 11:54)


@Agrig
Interesant punctul tau de vedere conform caruia pietonu participa doar la "traficul pietonal unde eu cu masina nu particip deci nu`i coleg de trafic cu mine".

Din asta cel putin eu inteleg ca pietonul nu trebuie sa cunoasca un set minim de reguli precum semnificatia zebrei, a culorilor semaforului, a locurilor prin care poate traversa in lipsa se semafor sau zebra, etc.



Domnule, ti`am mai raspuns in trecut, din pacate a fost moderat post-ul, probabil si asta, deja este trolling ce faceti.
Pietonii trebuie sa stie 5 reguli, zebra, semafor, coltul strazii si sa circule pe linga drumul public, nu pe el, daca`i pe el pe cealalta parte in rest, nu circula pe drumurile publice, nu da prioritate, sta la semafor pe trotuar, ca da, n`are pista de biciclete insa are trotuar, asta e asa de greu de inteles?
Biciclistul trebuie sa stie toate cite le stie un motociclist sau mopedist si aia dau examen.
Deci lasati pietonul in pace cu cele 5 reguli ale lui concentrati`va pe cei care cu adevarat sint in pericol dar si sint periculosi.
Atit timp cit n`ai cum sa`i identifici in trafic si sa`i obligi sa nu mai foloseasca mijlocul de transport, adica bicicleta cind fac greseli grave li se rupe de lege la colegii nostri de trafic biciclisti.
Legislatie in scoli, se facea, unii retineau, altii nu, si toti participau la trafic.
Asta este realitatea, fix ca pe timpuri la scoala, aveam materii cu VP, verificare pe parcurs, ni se cam rupea, altceva erau cel la care dadeai examen, asta este natura umana.
Vrei sa obtii ceva, verifici temeinicia cunostiintelor.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 6 Aug 2019, 06:34
Post #420


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(gibonu @ 5 Aug 2019, 17:28)
Insa cum ramane cu restul situatiilor in discutie?
Concret, orasul este plin de masini parcate aiurea, cazane care afuma strada si idioti care merg cu viteaza, etc.
*


Pai solutia corecta e sa se aplice legea si in cazul lor si nu sa nu se mai aplice legea nimanui.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 12 13 14 15 16 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th September 2024 - 07:27
Forum Renault