DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Procura notariala pentru asigurator

Andrei_pack
post 10 Jan 2011, 16:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 18 May 09




Salut , am avut o dauna la masina pe care vreau s-o fac pe asigurarea celui care m-a lovit. Am facut constatarea amiabila dar dupa aceea am aflat ca imi trebuie si o procura notariala pentru cel care va duce masina la constatarea asiguratorului. Eu nu pot merge cu masina deci as vrea sa stiu exact ce acte ii trebuie celui care se va duce la asigurator. Aveti cumva un model de procura notariala ? Am inteles ca nu imi trebuie copie dupa RCA -ul celui care m-a lovit daca am completat constatarea amiabila(acolo sunt trecute toate datele din RCA) . Mersi


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 10 Jan 2011, 18:01
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




ciudat cand e masina in leasing iti cere doar imputernicire semnata de firma de leasing, acum vor si la notar? oare deconteaza ei si notarul?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 10 Jan 2011, 19:33
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




trebuie copie dupa buletinul tau (presupun ca esti proprietar), copie dupa polita, permisul si buletinul celui care a produs accidentul. procura trebuie pt ca respectivul solicita despagubirea in locul tau, desi nu e nici proprietar si nici nu a fost implicat in eveniment, deci actioneaza ca un mandatar


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei_pack
post 10 Jan 2011, 20:06
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 18 May 09




. Masina nu e in leasing . pentru ce imi trebuie copie dupa polita , permisul si buletinul celui care a produs accidentul daca eu am trecut totul in constatarea amiabila? Masina care a produs accidentul este pe firma. Aveti vreun model pentru procura? Pentru ca nu am gasit nicaieri


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 10 Jan 2011, 20:13
Post #5


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Au notarii formulare pentru asemenea procura, nu-ti fa griji!
Mergi la notar cu imputernicitul tau si se intocmeste documentul pe baza caruia va putea sa te reprezinte in relatia cu asiguratorul, cu service-ului care va efectua reparatia si in raport cu cine mai doresti.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei_pack
post 10 Jan 2011, 22:21
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 18 May 09




Am o problema..nu pot merge cu imputernicitul . Eu sunt in Montreal iar imputernicitul e cu masina in Bucuresti . Notarul va fi tot canadian , si se va face o supraverificare la consulatul romaniei din Montreal pt a fi valida procura. Stiti cumva cat timpeste valabila constatarea amiabila facuta de mine si de inculpat ?


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 11 Jan 2011, 01:17
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




FOREVER smile.gif este ca un proces-verbal, descrie ceva ce s-a intamplat candva. dosarul de dauna (dupa ce o duci la constatare) are un termen de valabilitate, parca, dupa care trebuie refacut..
pai si ce s a intamplat, ai avut accident si dupa ai plecat? sau a avut altcineva accident cu masina ta, pt ca in a doua situatie merge fara procura


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei_pack
post 11 Jan 2011, 01:49
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 18 May 09




Am avut eu duminica noaptea.. si luni plecam la Bucuresti. Nu am avut timp sa merg la constatare si nici nu stiam ce trebuie sa fac. Ideea e ca eu ma intorc in 3 luni . O sa mai fie valabila constatarea amiabila? Nu o sa comenteze asiguratorul nimica fespre faptul ca accidentul a fost cu 3 luni inainte?


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 11 Jan 2011, 07:17
Post #9


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Este valabila si procura facuta in Canada, o poti trimite in FAX, apoi original prin posta iar aici va trebui sa fie tradusa (de un translator autorizat).
"Formularul" trebuie sa specifice ca imputernicesti pe dl./d-na X (cu toate datele de identificare CI, pasaport, CNP, adresa etc.) sa te reprezinte cu drepturi depline de negociere, semnatura, plata si incasare de sume in relatia cu societatea de asigurari ... si service in legatura cu daunele rezultate in urma accidentului.

PS
Accidentul trebuie declarat si deschis dosarul in cel mai scurt timp pentru a nu avea surprize insa rezolvarea dosarului poate sa astepte.


This post has been edited by adi_ar: 11 Jan 2011, 07:19


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 11 Jan 2011, 12:43
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




n-o sa fie probleme, dar pot sa se lege de asta si sa iti intarzie cu decontarea dupa (sa te tina termenul maxim pentru cercetari). cum a zis si adi, fa ti dosarul de dauna la asigurator si vezi tu cand o repari


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei_pack
post 21 Jan 2011, 03:49
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 18 May 09




Mersi pentru raspunsuri . Am reusit sa fac procura la consulatul din Montreal. Din pacate a fost 81 dolari. Cred ca daca ajungeau banii astia ca spaga la constatator era mai buna treaba. Nu am inteles inca daca imi trebuie sau nu copie dupa rca vinovatului . Atata timp cat datele din rca sunt trecute in constatarea amiabila nu are trebui sa am nevoie de ele.Alta bataie de cap..


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 22 Jan 2011, 18:38
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




ei asa iti cer copiile alea, ca sa nu mai verifice dupa, pt ca putea ala sa treaca la misto orice.
acum, eu nu am citit bine de la inceput, daca masina e pe firma, nu mergea o delegatie de la firma, stampilata si semnata de administrator?


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 14:23
Forum Renault