DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

54 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Apple iPhone 4, discutii generale, aplicatii, jailbreak, etc.

A l e x
post 8 Oct 2011, 11:35
Post #181


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Daca tot comparam cu masini, as spune mai mult ca iPhone e un fel de Ferrari, iar Galaxy e un fel de GT-R. Ferrari iti cumperi cand iti permiti, e si o masina performanta, dar per total platesti mai mult din cauza firmei. Nissanul GT-R are performante foarte bune, dar raportul calitate-pret e muuuuult mai bun, practic platesti performanta mai mult decat numele.

Iar vin fanii Android sa dezbata problema? Nu am sa inteleg niciodata ce cauta ei in topicul asta, sau inteleg dar nu vreau sa fiu (din nou) rau. biggrin.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 8 Oct 2011, 14:18
Post #182


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(shteffanivlad @ 8 Oct 2011, 10:59)
Vreun produs pe care il cumperi doar pentru ca iti place?
*



M-am maturizat smile.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 8 Oct 2011, 16:23
Post #183


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(A l e x @ 8 Oct 2011, 12:35)
Daca tot comparam cu masini, as spune mai mult ca iPhone e un fel de Ferrari, iar Galaxy e un fel de GT-R. Ferrari iti cumperi cand iti permiti, e si o masina performanta, dar per total platesti mai mult din cauza firmei. Nissanul GT-R are performante foarte bune, dar raportul calitate-pret e muuuuult mai bun, practic platesti performanta mai mult decat numele.

Iar vin fanii Android sa dezbata problema? Nu am sa inteleg niciodata ce cauta ei in topicul asta, sau inteleg dar nu vreau sa fiu (din nou) rau. biggrin.gif
*



Alex vezi ca fara sa vrei, sper, ai insinuat ca cei care isi iau Galaxy in loc de Iphone, sunt amarati, ca nu isi permit Iphone...

Stii foarte bine ca cine isi ia Ferrari, o face ca sa il tina stoc, iar majoritatea care isi iau japoneze: EVO, Skyline, Supra, GT-R, o fac pentru a baga bani in ele si a le duce mult mai sus. Comparatia ta este foarte buna intr-un fel, chiar asa e, cei care isi iau Iphone, vor design si numele Apple, pe cand cei care isi iau Android, o fac pentru performanta si modding. Apple si Iphone, au devenit un fel de Vertu, mai lipsesc bijuteriile si auritul sa fie la fel.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 8 Oct 2011, 16:30
Post #184


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(2dor @ 8 Oct 2011, 17:23)
... mai lipsesc bijuteriile si auritul sa fie la fel.
*


Adica asa?


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 8 Oct 2011, 17:00
Post #185


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(A l e x @ 8 Oct 2011, 12:35)
Iar vin fanii Android sa dezbata problema? Nu am sa inteleg niciodata ce cauta ei in topicul asta, sau inteleg dar nu vreau sa fiu (din nou) rau. biggrin.gif
*


QUOTE(2dor @ 8 Oct 2011, 17:23)
Alex vezi ca fara sa vrei, sper, ai insinuat ca cei care isi iau Galaxy in loc de Iphone, sunt amarati, ca nu isi permit Iphone...
*



Unii adoră să cadă în ridicol din ce în ce mai mult. Din păcate și unii posesori de iPhone.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 8 Oct 2011, 20:58
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Ferrari nu inseamna doar nume ci si performante de top, perfect comparabile cu competitia!
Iphone...


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 8 Oct 2011, 21:30
Post #187


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Desi multi au fost dezamagiti de noul iPhone 4S, cica comenzile sunt babane rau, e deja un hit, se inghesuie lumea sa cumpere.
Si cum Apple pastreaza si 3GS-ul si 4-ul (numai cu 8G) e evident ca o sa le creasca destul de mult cota de piata.
Cred ca interesul lor e sa faca pe cat mai multi sa isi ia un iPhone, sa se obishuiasca cu iOS, apoi mizeaza pe faptul ca odata castigati, multi lienti vor ramane la produse Apple.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shteffanivlad
post 8 Oct 2011, 22:37
Post #188


Membru cu ESP/ASR


Group: Members
Posts: 691
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




2dor, nu te supara pe mine, dar nu m-ai inteles.

Tie iti place Mini Cooper. (apple) Nu ti-ai lua D sau 1.6 (iphone 3g sau 3gs) dar ai lua s (4s 64g). In orice caz, daca acum eu vin si iti spun ca esti fraier ca vrei sa iei mini cooper, ca marca ț e mai buna, mai mare, mai deschisa, nu asa incuiata ca mini cooper, ce mi-ai zice?

Iti spun eu, sa ma duc de unde am venit cu marca mea cu tot. smile.gif

Exact asta spuneam si eu.


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan Privilege 1.5dCi Ianuarie 2008 / LMSE - B-81-LXV
iGO Primo cu Ioana
Statie CB TTi cu antena pe plafon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Oct 2011, 23:05
Post #189


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




poate daca face un testdrive cu marca ț s-ar putea sa o cumpere pe aia.
Daca insa doar un anumit model ai in cap, fara a analiza si concurenta cat de cat la rece, intotdeauna o sa sustii ca modelul ala e "the best"


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 9 Oct 2011, 00:14
Post #190


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(shteffanivlad @ 8 Oct 2011, 23:37)
2dor, nu te supara pe mine, dar nu m-ai inteles.

Tie iti place Mini Cooper. (apple) Nu ti-ai lua D sau 1.6 (iphone 3g sau 3gs) dar ai lua s (4s 64g). In orice caz, daca acum eu vin si iti spun ca esti fraier ca vrei sa iei mini cooper, ca marca ț e mai buna, mai mare, mai deschisa, nu asa incuiata ca mini cooper, ce mi-ai zice?

Iti spun eu, sa ma duc de unde am venit cu marca mea cu tot. smile.gif

Exact asta spuneam si eu.
*



Daca marca pe care mi-o propui tu, este mai performanta ca un Cooper S, la aceiasi bani sau la bani mai putini, as lua-o daca mi-ar placea. Sa nu fie o uratenie, insa daca este mai performanta, o iau. La mine performanta e pe primul loc, si aici ma refer la masini, computere, telefoane.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 9 Oct 2011, 00:29
Post #191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(2dor @ 8 Oct 2011, 17:23)
Alex vezi ca fara sa vrei, sper, ai insinuat ca cei care isi iau Galaxy in loc de Iphone, sunt amarati, ca nu isi permit Iphone...
*


Parere de afon in domeniu (utilizator de E51): l-am vazut la destui amarati, vanzatoare de magazin, portari, chelneri, de asemenea, orice magazin de accesorii GSM de cartier are si accesorii de Iphone, in concluzie cred ca e destul de accesibil.


Numai mie imi cere Orange la fidelizare cateva sute de euro pe el, si n-am bani de asa ceva. radmasa.gif

This post has been edited by Laurentziu83: 9 Oct 2011, 00:30


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 9 Oct 2011, 00:36
Post #192


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Foarte accesibil pentru Romania nu este - pretul de nou e mult pste salariul mediu net de la noi.
Dar unii oameni sunt dispusi sa faca mari sacrificii financiare pentru un telefon care le place/e la moda.
De asemenea se poate sa fi vazut si alte telefoane asemanatoare - majoritatea producatorilor de smartphone-uri au copiat designul Apple. Sau de ce nu sa fi vazut si replici chinezesti.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 9 Oct 2011, 05:49
Post #193


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




"Ferrari nu inseamna doar nume ci si performante de top, perfect comparabile cu competitia"

Si iPhone-ul nu e perfect comparabil cu [,] competitia? Chiar daca pierde, tot comparabil e.

Eu am tot spus, sunt perfect de acord cu majoritatea argumentelor impotriva iPhone-ului (e mult prea scump pentru ce ofera, iTunes e o mizerie, restrictii sunt multe, si 4S-ul e o mica dezamagire).

DAR, din nou, de ce vin toti Androidistii sa ne explice noua de ce nu si-au luat ei iPhone, si cum au ei dreptate? Chiar nu inteleg de unde vine nevoia asta de a astepta orice stire iPhone, si de a gasi motive pentru a arunca cu noroi. Nu va place, de ce va intereseaza? Mie nu-mi place Galaxy, nu intru in topic, nu citesc despre el aproape nimic, nu simt nevoia sa spun nimanui ca e fraier ca si-a luat telefon prost. Ca sa nu mai spun de generalizari stupide si insulte la adresa posesorilor, cum fac unii pe aici.

Sa fiu sanatos cati cocalari cu haine 'Adibidis' am vazut butonand Galaxy-uri... Asta nu inseamna ca toti posesorii intra in aceasta categorie, in schimb invers, pfoaaa... Cum apare un cocalar cu bani care are iPhone, gata, telefonul e de cocalar manca-ti-as!!!!!!!!! Ca sa nu mai spun de aberatii gen 'nu poti pune melodii pe el decat de unde vrea Jobs'.

Aceleasi 3-4 persoane intra aici periodic pentru a spune aceleasi lucruri, mi se pare usor penibil, dar amuzant.

Scuze pentru off-topic, sa revenim la subiect: De ce nu v-ati luat voi iPhone? Suntem foaaaarte curiosi sa auzim, pentru a 10000-a oara, motivele. Stim, stim, puteati sa va luati, dar nu ati vrut. Acum sa auzim si ce scuze motive inventati aveti. biggrin.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 9 Oct 2011, 10:00
Post #194


CGB


Group: Members
Posts: 2.445
Joined: 4 May 05
From: behind




pai hai sa vedem cine are iphone la noi:
1. simona sensual, sanziana buruiana, oana zavoranu, andreea tonciu si alte fete de calitate.
2. corporatistii plin de besini care isi cumpara asa ceva, nu ptr ca le-ar trebui ci ptr ca asa e cel mai cool. astia, daca maine ar fi cool un mobil in forma de kkt, ar fi primii care si-ar arunca aifoanele si si-ar lua kkmobilul..
3. toti pustanii cocliti, care au erectie de cate ori isi etaleaza aifonu, da' care n-au credit nici sa dea un bip.

aifonu, din nuj ce motive, nu mai este un simplu telefon. nici n-a fost vreodata. e doar un accesoriu ptr aia oleaca mai besinosi asa. am tinut si io in mana cateva aifonuri si zau ca n-am simtit nici un fior. am simtit doar un tel foarte mare, care m-ar incomoda cand l-as introduce in buzunar.
care are nevoie de-un mobil performant care sa aiba "de toate", gaseste mult mai ieftin la alti producatori.

stii de ce-s multi cocalari cu galacsiuri? doar ptr ca nu-si permit aifone! suparator sau ba, in romanica, iphone este asociat cu cocalarismu'. si chiar nu e vina telefonului.

This post has been edited by CGB: 9 Oct 2011, 10:03


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 9 Oct 2011, 10:29
Post #195


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Fereasca Sfantul sa ai si aifon, si bemveu frustrat.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 9 Oct 2011, 10:34
Post #196


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(2dor @ 9 Oct 2011, 01:14)
La mine performanta e pe primul loc, si aici ma refer la masini, computere, telefoane.
*


Pai .... strict ca perfomanta hardware, IP4 este la fel ca sgs si 4S-ul e ca sgs2. Nu mai vorbim de ecranul absolut superb al iphonului care totusi, a fost un an de zile ecranul cu cea mai mare rezolutie de pe un telefon mobil. Inca este printre primii la rezolutie. Deci cu performanta nu prea tine .... motivul e altul.
De design nu mai zic .... iphone a fost mereu o referinta in materie de design.

QUOTE(A l e x @ 9 Oct 2011, 06:49)
Chiar nu inteleg de unde vine nevoia asta de a astepta orice stire iPhone, si de a gasi motive pentru a arunca cu noroi. Nu va place, de ce va intereseaza?
*


Eu intru si citesc pentru ca nu imi place sa fiu ignorant. Vreau sa stiu ce exista pe piata si vreau sa fiu la curent pentru a putea alege cu capul limpede. Daca nu as intra si nu as citi ar insemna sa ma supun riscului de a evalua fals lucrurile in general.

QUOTE(CGB @ 9 Oct 2011, 11:00)
2. corporatistii plin de besini
*


Intamplarea face ca si eu sa fiu "corporationist". Ai ceva impotriva acestei categorii de ai asociat cele 2 cuvinte in aceeasi fraza?

This post has been edited by Liviu: 9 Oct 2011, 10:49


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 9 Oct 2011, 10:50
Post #197


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




CGB: Interesante generalizari. Inainte de iPhone, ce aveau toate acele categorii sociale? Nokia!

E si Nokia telefon de cocalar? Toti am avut macar un Nokia la viata noastra, dupa studiul tau bine documentat, toti suntem cocalari. tongue.gif

Cocalarii vor cumpara diverse obiecte. Daca au bani, cauta lucruri scumpe (iPhone, Macbook Air, Mercedes, etc..), lucruri cu care se pot lauda. Cand n-au bani, vorba ta, cumpara produse mai ieftine. Deci de ce e iPhone telefon de cocalar, daca [virgula] cocalarii fara bani cumpara Galaxy sau Desire sau alte modele? Atunci si alea sunt telefoane de cocalari, nu? Si tot asa...

Liviu: Stai linistit, nu era vorba de tine. Si una este sa te informezi, alta e sa astepti ca un caine in calduri ultimele stiri Apple, doar sa ai motiv sa spui "Bleah, naspa, ce telefon prost" etc...

Cred ca stii exact ce vreau sa spun si la cine ma refer, in niciun caz nu e vorba de tine, 2dor, ssilviu sau alte persoane care intra aici doar pentru discutii, nu rautati.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 9 Oct 2011, 11:19
Post #198


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




De fapt de ce isi ia lumea produse Apple? Am primit raspunsul chiar de la patronul meu, care mi-a spus simplu - "Tudor, da stiu ca Android e mai tare ca iOS, insa produsele Apple au si design. Iti aduci aminte de Motorola RAZR, cand a aparut era super tare la design, mi-am luat si eu si telefonul in sine era o mizerie, nu stia sa caute in agenda dupa nume cum trebuia, cauta doar dupa prima litera si meniul era o mizerie. Oamenii isi iau lucrurile pe care si le iau in viata dupa design." - Cam asta mi-a spus si are dreptate. Omul are si iPad si MacBook Air si Iphone 4, si pe toate le injura atunci cand merita, cand se blocheaza, cand fac fite, ca nu au flash, etc. Basca mi-a spus ca fara jailbreak nu se pot folosi din punctul lui de vedere. Apple a reusit totusi sa faca si un soft simplu si destul de usor de folosit, pentru toata lumea. Iar design-ul pe care ei se bazeaza in principal, face lumea sa ramana pe produsele lor. Evident ca design-ul este bine legat si de calitate, iar produsele Apple sunt facute din materiale foarte bune.

This post has been edited by 2dor: 9 Oct 2011, 11:21


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 9 Oct 2011, 11:30
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




De ce nu mi-am luat i4:
1. ecranul prea mic, degeaba are o rezolutie superioara daca e mic
2. povestea cu sincronizarea prin itunes mi s-a parut o aiureala; da, stiu ca exista alternative dar n-am mai folosit softuri propietare ca sa urc un fisier pe telefon de la Siemens incoace
3. n-am avut chef sa-mi decupez sim-ul; iarasi o fita inutila, au vrut sa fie mai cu mot
4. fara micro sd, wtf?
5. port proprietar? Why? Eu folosesc cu brio cablul de la nokia daca nu-l gasesc pe cel de la s2, same shit, micro usb nu "nspe pini"
6. bateria care nu se scoate, nu se schimba etc. La 5800 aveam 2 baterii, la s2 probabil o sa fac la fel, pentru ca pot! La i4 nu se poate, ceea ce iarari intra la aiureli.
Cam asta ar fi. N-am trecut camera, oricum n-o folosesc prea mult.
A, si btw, chiar imi place designul i4-lui si sunt imun la cocalarisme, imi place si BMW! wink.gif
Daca apare un i5 comparabil cu S3, ca ala va fi atunci, why not?
Pana atunci comparatia cu Ferrari e fortata, hai sa zicem Lexus IS-F e mai aproape de adevar, e premium, e performanta dar nu e C65 AMG... wink.gif


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 9 Oct 2011, 12:06
Post #200


CGB


Group: Members
Posts: 2.445
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(A l e x @ 9 Oct 2011, 10:50)
E si Nokia telefon de cocalar? Toti am avut macar un Nokia la viata noastra, dupa studiul tau bine documentat, toti suntem cocalari. tongue.gif


stii bine ca erau anumite modele de nokia care atrageau coca. mai tii minte 8850 sau 8800? erai chizda sa ai unu d-asta. sau era un model nokia aurit foarte cautat de coca. bine, coca din vremurile alea erau copii pa langa astia d-acu. si mai erau si alte tel cu design mai fistichiu si preturi nejustificate. toti baetasii aveau d-astea.
repet, n-am nimic cu aifone sau cu aia de-si iau din convingere telefon d-asta. da' 90% din posesorii de aifone il au doar de imagine. multi habar n-au ce poate face telefonu. stiu doar ca are uaifai si poa sa stea pa net in metrou, sa-i vada fraerii ce culeanu sint ei.

corporatist nu-i musai ala de lucreaza intr-o corporatie. tre' sa ai ceva anume sa fii corporatist: nadragi de stofa stransi pe bulan, pantofi negrii din pele lucioasa, camesa culoare daschisa, gatlegau, mereu proaspat barberit, ceas da firma la vedere, aifone sau blackberry, majina straina noo, plasma sau led in sufragerie, laptop jmecher, citeste fhm si men's health, are rate mari in banca si preteni la fel de-ncuiati ca el. si mai ales o atitudine de dumnezeu. cam asta e corporatistu' adevarat, asa la o caracterizare extrem de rapida.


si acu o intrebare la modul cel mai serios: ce anume justifica pretul unui Iphone? cu ce-i mai bun decat alte smartfoane similare?

This post has been edited by CGB: 9 Oct 2011, 12:09


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 9 Oct 2011, 12:24
Post #201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@CGB: Nici ca o puteai sa o spui mai bine. Adevarul e ca-i culmea cocalarismului sa-ti iei iphone doar ca sa vorbesti cu el, asta o puteai face cu un Nokia 1110 la un pret de 20 de ori mai mic si o autonomie a bateriei de 7 ori mai mare. Nu zic nu, sunt destui care intra pe net de pe el, cauta detalii despre un anume loc cand ajung acolo, asculta muzica in fiecare zi de pe el, fac poze, filmari cu familia si diverse locuri pe care le viziteaza, dar si multi care s-au imprumutat de bani doar ca sa-l afiseze.
Eu ma pregatesc in curand sa schimb E51 (face 3 ani de exploatare ireprosabila) cu E5, intrucat ma costa 250 de lei la fidelizare, are wi-fi (aur cand esti in roaming si prinzi un wi-fi neparolat, slava domnului ca am prins destule prin Europa), are 3G si bluetooth (la nevoie trag prin el netul necesar laptopului),are in plus fara de E51 GPS incorporat (nu mai car si GPS-ul cand sunt pieton pe cine stie unde), pot asculta muzica pe el la casti, are display-ul suficient de mare cat sa pot naviga pe net si are si o autonomie suficient de mare cat sa nu-mi iau incarcatorul la mine cand plec pentru un week-end in Vama cu cortul.
Motivele pentru care nu mi-as lua Iphone le-a insirat Garett mai sus, nu le stiam, dar reprezinta exemplul de "de ce simplu, daca se poate complicat" (si sa mai sugem niste bani de la fraieri).
E vreun motiv pentru care sa-mi schimb alegerea?

This post has been edited by Laurentziu83: 9 Oct 2011, 12:29


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 9 Oct 2011, 13:11
Post #202


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




QUOTE(Garett @ 9 Oct 2011, 12:30)
De ce nu mi-am luat i4:
1. ecranul prea mic, degeaba are o rezolutie superioara daca e mic
...
*




QUOTE(Laurentziu83 @ 9 Oct 2011, 13:24)
...
Eu ma pregatesc in curand sa schimb E51 (face 3 ani de exploatare ireprosabila) cu E5, intrucat ma costa 250 de lei la fidelizare, are wi-fi (aur cand esti in roaming si prinzi un wi-fi neparolat, slava domnului ca am prins destule prin Europa), are 3G si bluetooth (la nevoie trag prin el netul necesar laptopului),are in plus fara de E51 GPS incorporat (nu mai car si GPS-ul cand sunt pieton pe cine stie unde), pot asculta muzica pe el la casti, are display-ul suficient de mare cat sa pot naviga pe net si are si o autonomie  suficient de mare cat sa nu-mi iau incarcatorul la mine cand plec pentru un week-end in Vama cu cortul.
Motivele pentru care nu mi-as lua Iphone le-a insirat Garett mai sus, nu le stiam, dar reprezinta exemplul de "de ce simplu, daca se poate complicat" (si sa mai sugem niste bani de la fraieri).
E vreun motiv pentru care sa-mi schimb alegerea?
*


Io cre' ca pe undeva te faci de cacao... Adica aifonu are ecranul prea mic, da' E5-ul are ecranul suficient de mare. radmasa.gif
Cat despre slava domnului ca am prins destule prin Europa iti spun io: nu stiu prin care Europa ai umblat tu (cre' ca prin aia de langa bucale, caz in care imi cer scuze) da' retelele sunt TOATE parolate. Routere-le vandute prin Europa sunt toate cu parola, iar aceasta e inscriptionata pe spatele router-ului.

In alta ordine de idei: sunt curios cati anume din cei care tot aruncati cu noroi in aifon si ridicati telefoanele cu android in slavi ati avut in posesie/butonat/folosit ambele modele? Ca acu' nustiucat timp in urma, cand aveam aifon, imi spunea nustiucare de pe-aici ca aifonu' sax, ca e pentru homosexuali, etc. Si cand i-am spus ca aifonul stie sa redea formate ALAC (echivalentu' lu' FLAC) ma intreba ce-i aia... wacko.gif
Acu' si SGS 2-ul stie FLAC, are ecranul mai misto decat aifonu, poti sa pui fisiere pe el direct, fara sa mai treci prin iTunes, stie flash (eu nu m-am simtit nicidecum mai abgradat cu flash-ul asta), da' per ansamblu e mai naspa decat aifonu' in utilizarea de zi cu zi. Nu mai repet toate belelele pe care le-am avut cu el (cu SGS2) si nu incepeti va rog cu chestii gen: pai pune-i si tu un custom firmware, rooteaza-l, ca nu ma intereseaza aspectul. Io as vrea sa-l folosesc asa cum a venit el de la ma-sa fara probleme (ca si aifonu'). Da' inca nu este posibil. In viitor poate o sa fie mai stabile si androidele astea, da' la momentul actual o spun cu toata raspunderea: IOS este muuult peste Android. Asa ca degeaba telefonul este d.p.d.v. hardware superior aifonului, daca nu il poti folosi la intreaga lui capacitate.

@posesor de SGS2, fost posesor de Iphone (3 si 4)

This post has been edited by kum: 9 Oct 2011, 13:20


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 9 Oct 2011, 13:28
Post #203


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pai sa le luam pe rand:
In Varna, Bulgaria, am prins chiar la intrarea in pasajul din centru, de la Catedrala, si am mai prins intr-un loc prin zona pietonala;
In Istanbul am prins intr-o sumedenie de locuri, cred ca e orasul cu cele mai multe wi-fi-uri neparolate.
In Kiev am prins destule in zona centrala, pe la Maidan si Krestciatik. La fel si la Odessa.
La Paris am prins mai greu, pe rue d'Alesia, dar mi-am facut treaba. La Cannes am mai prins, intr-un parc din apropierea plajei, la Sanremo am mai prins in mai multe locuri. La fel, la Venetia si la Firenze, trebuie doar sa le cauti prin zonele aglomerate si le gasesti.
Pot sa zic ca nu-mi amintesc de vreun oras mare din EU in care sa nu fi gasit macar un router neparolat.
Nu mai vorbim de wi-fi-urile hotelurilor in care ti se da parola de la receptie, nu are rost sa te plimbi cu laptopul cand esti in vacanta.

Mai trebuie sa scriu cat de util e wi-fi-ul pe telefon?

Cat despre iphone eu n-am scris nicaieri ca ar avea ecranul mic, citeste mai sus si lamureste-te.

This post has been edited by Laurentziu83: 9 Oct 2011, 13:29


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 9 Oct 2011, 13:31
Post #204


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Mie din punct de vedere al calitatii constructiei si designului imi place foarte mult iPhone.
Nu agreez insa chestiile proprietare (in general). Nu imi place nici ideea de iTunes, nici de cablurile lor, nici sistemul de operare inchis.
Legat de alte plangeri enumerate in posturile anterioare, de ex pentru mine faptul ca nu are microSD suport nu conteaza prea mult daca are o memorie de 16-32-64G.
De asemenea cu ecranul e cu dus si intors - 3.5 inchi e o dimensiune rezonabila de diagonala, care imbina si o suprafata decenta a ecranului si o dimensiune acceptabila. Unii prefera ecrane foarte mari, altii prefera portabilitate, asta e solutia de mijloc.
Legat de Flash - multa lume spune ca ar trebui sa nu mai fie incurajat, sa dispara, sa fie inlocuit de ex. de HTML5.
Nici eu nu am suport Flash la telefonul meu (Samsung Galaxy Mini), poate mi-ar fi placut, dar nu e un 'deal-braker' pt mine.
Flashul mereu face si va face probleme, consuma foarte multe resurse, nu de putine ori imi sare browserul de pe laptop cu consumuri de CPU si RAM astronomice. La un tel mobil asta se traduce prin autonomie mult diminuata.

This post has been edited by Andy_ACS: 9 Oct 2011, 13:32


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 9 Oct 2011, 13:44
Post #205


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




E72 the best! tongue.gif atat Ifonul si sg2 au touchscreen ceea ce dupa mine e o fitza.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 9 Oct 2011, 14:00
Post #206


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




QUOTE(Laurentziu83 @ 9 Oct 2011, 14:28)
Pai sa le luam pe rand:
In Varna, Bulgaria, am prins chiar la intrarea in pasajul din centru, de la Catedrala, si am mai prins intr-un loc prin zona pietonala;
In Istanbul am prins intr-o sumedenie de locuri, cred ca e orasul cu cele mai multe wi-fi-uri neparolate.
In Kiev am prins destule in zona centrala, pe la Maidan si Krestciatik. La fel si la Odessa.
La Paris am prins mai greu, pe rue d'Alesia, dar mi-am facut treaba. La Cannes am mai prins, intr-un parc din apropierea plajei, la Sanremo am mai prins in mai multe locuri. La fel, la Venetia si la Firenze, trebuie doar sa le cauti prin zonele aglomerate si le gasesti.
Pot sa zic ca nu-mi amintesc de vreun oras mare din EU in care sa nu fi gasit macar un router neparolat.
Nu mai vorbim de wi-fi-urile hotelurilor in care ti se da parola de la receptie, nu are rost sa te plimbi cu laptopul cand esti in vacanta.

Mai trebuie sa scriu cat de util e wi-fi-ul pe telefon?


*


Eu sunt 100% convins ca sunt mai multe decat ai gasit tu. Dar daca scopul tau in viata e sa le gasesti. Ca daca mergi pe strada si cauti un uairles neparolat, la pariu cu tine ca in 98 de cazuri din 100 nu gasesti. Eu am renuntat sa mai caut uairlesuri neparolate prin tari straine de mult... Am nevoie de net, imi iau un SIM pre-pay cu internet, il bag in telefon si am rezolvat problema. Am net unde vreau si cand vreau.

Cat despre
QUOTE
Mai trebuie sa scriu cat de util e wi-fi-ul pe telefon?
,
daca pe mine ma intrebai, o sa consider intrebarea o gluma si o sa rad.
radmasa.gif
Gata! Am ras.


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 9 Oct 2011, 14:01
Post #207


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




curiozitatea mea maxima e daca si pe topicul "rival" se vorbeste de aifon sa cum se vorbeste aici de samsung....

nu de alta,dar in loc sa mai aflu si eu ce mai stie sa faca telefonul meu gasesc numai pareri mai mult sau mai putin pertinente despre cat de cool e sau nu e aifonu'...
lasati si voi cocalarii sa si vada de rasnita lor si nu ridicati in slavi un E5,care e clar ca nu are nicio treaba cu aifonu'sau samsungu'...sau cu alte cuvinte,daca aveti ceva rational si obiectiv de spus,spuneti,daca nu, folositi timpul in care scrieti un reply in alte scopuri mult mai constructive....


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 9 Oct 2011, 14:31
Post #208


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




QUOTE(2dor @ 9 Oct 2011, 12:19)
da stiu ca Android e mai tare ca iOS
*



Androidul nu e mai tare decat iOS decat din unele puncte de vedere. Din alte puncte de vedere e mult sub iOS. Totul depinde de nevoi si preferinte.

Sincer, cand am luat iPhone-ul imi era dor de cateva lucruri de pe Android. Cand butonez acum Desire-ul, simt lipsa unor lucruri de pe iOS. Perfectiunea ar fi undeva intre, sa speram ca se vor inspira unii de la altii pana cand vor face doua OS-uri identice, si atunci avem toti de castigat biggrin.gif

In rest, sa spui categoric ca Android e mai bun decat iOS mi se pare usor exagerat.

QUOTE(CGB @ 9 Oct 2011, 13:06)
90% din posesorii de aifone il au doar de imagine. multi habar n-au ce poate face telefonu. stiu doar ca are uaifai si poa sa stea pa net in metrou, sa-i vada fraerii ce culeanu sint ei.
*



Desi 90% mi se pare putin cam mult, sunt de acord cu ce spui, foarte multi cumpara un iPhone pentru imagine, de asta sunt dispusi sa il ia in rate pe 5 ani si cu abonament scump, si apoi dau bip pe la prieteni (vorba ta).

QUOTE(CGB @ 9 Oct 2011, 13:06)
si acu o intrebare la modul cel mai serios: ce anume justifica pretul unui Iphone? cu ce-i mai bun decat alte smartfoane similare?
*



Ideea cu iPhone e sa il poti lua la pret bun. Nu poti justifica pretul lui la liber, nici macar pretul cu abonament nu merita, asta e adevarul. Eu personal l-am luat extrem de ieftin de la Vodafone, am dat mai putin pe el decat au dat unii pe Galaxy sau Desire, si nici macar nu am avut de facut abonament. In astfel de conditii, eu cumpar si 4S cand vine la noi, si 5-ul la anul, si tot asa. La pret normal eu nu l-as lua nici mort, chiar nu merita, dar traiasca Vodafone!

Dar daca vorbim strict de raport calitate/pret, orice produs Apple pierde. Doar in SUA se mai apropie unele produse de un pret relativ decent.

QUOTE(gotty @ 9 Oct 2011, 15:01)
curiozitatea mea maxima e daca si pe topicul "rival" se vorbeste de aifon sa cum se vorbeste aici de samsung....
*



Normal ca nu, am tot spus-o de vreo 500 de ori. Posesorii de iPhone nu simt nevoia sa intre la Galaxy sa spuna ce naspa e telefonul. Invers in schimb, vezi si tu cum e biggrin.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 9 Oct 2011, 14:55
Post #209


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(A l e x @ 9 Oct 2011, 10:50)
Toti am avut macar un Nokia la viata noastra
*




Cazi in acelasi pacat de care-l acuzi pe CGB.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 9 Oct 2011, 17:24
Post #210


CGB


Group: Members
Posts: 2.445
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(A l e x @ 9 Oct 2011, 14:31)
Desi 90% mi se pare putin cam mult, sunt de acord cu ce spui, foarte multi cumpara un iPhone pentru imagine, de asta sunt dispusi sa il ia in rate pe 5 ani si cu abonament scump, si apoi dau bip pe la prieteni (vorba ta).
Ideea cu iPhone e sa il poti lua la pret bun. Nu poti justifica pretul lui la liber, nici macar pretul cu abonament nu merita, asta e adevarul.

Dar daca vorbim strict de raport calitate/pret, orice produs Apple pierde. Doar in SUA se mai apropie unele produse de un pret relativ decent.

hai ca usor usor ne punem de acord.
da' 90% nu e mult. io as indrazni chiar sa spun ca 95% din posesorii de aifone de la noi, habar n-au de ce poate telefonul lor. il au strict de imagine.
cat despre aia de-si iau mobil in rate, merita sa razi cu kuru de ei.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
54 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 01:08
Forum Renault