DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages « < 7 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenda rovinieta., Primita pe nedrept.

tribunul
post 2 Apr 2012, 08:46
Post #241


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Scrie cu litere de juma de metru ca-ti trebuie.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Apr 2012, 09:03
Post #242


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




important e unde-i camera, nu de unde ii trebuie omului rovigneta.
Ca asa trebuie si pe DN 1, da' prima camera e pe la ploiesti.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 2 Apr 2012, 09:11
Post #243


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(sandman @ 1 Apr 2012, 07:11)
pai stai un pic, acuma vrei ca statul sa aiba grija de tine si sa iti spuna: bai uitucule, ai uitat sa iti platesti rovinieta? pana la urma fiecare are grija de el, si daca unii sunt mai ametiti, sa plateasca din buzunarul lor pentru asta. a 2a oara nu o sa o mai faca! trebuie sa ne dezvatam de acea zicala ca statul are grija de noi. nicaieri nu e asa.
*


Nu! Am doar pretentia ca termenul pentru comunicarea oricarei sanctiuni (sub rezerva prescrierii) sa fie de maxim 30 zile.

QUOTE(klaus @ 1 Apr 2012, 12:32)
Una e sa-ti de amenda, si alta e sa-ti ia de fiecare data si o "despagubire" de valoarea rovignetei. Din moment ce ti-a luat prima oara "despagubirea" asta inseaman ca ai platit rovigneta, orice alta cerera ulterioara de o noua "despagubire" e ilegala, ca atunci e de fapt tot o amenda, nu o despagubire.
*


Corect!





--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 2 Apr 2012, 09:24
Post #244


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Camera poate fi mobila, iar razia se face in peco parasit la iesirea spre Ciorogarla.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 11 Apr 2012, 10:33
Post #245


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 2 Apr 2012, 09:03)
important e unde-i camera, nu de unde ii trebuie omului rovigneta.
Ca asa trebuie si pe DN 1, da' prima camera e pe la ploiesti.
*


Sigur nu e nici una intre Bucuresti si aeroportul Otopeni/Coanda ?


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 11 Apr 2012, 10:41
Post #246


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Anul trecut in iulie nu era.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexumf
post 17 May 2012, 11:40
Post #247


MEMBRU CHELIOS


Group: Members
Posts: 775
Joined: 9 July 08
From: Bucuresti




Am si eu o nelamurire: conduc o masina care are taxa de drum platita in format electronic, deci, nici o hartie care sa dovedeasca existenta si valabilitatea rovinietei..
Cei de la firma de leasing operational, imi spun ca nimeni nu are voie sa-mi ceara acest document si ca nu imi pot da nici o hartie pt politie...
Scrie in lege undeva de treaba asta?


--------------------
Renault Megane Coupe 2006
RENAULT MEGANE COUPE 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 17 May 2012, 13:59
Post #248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




QUOTE(alexumf @ 17 May 2012, 11:40)
sa-mi ceara acest document
*


Pai cine si de ce sa-ti ceara chitanta de plata a taxei de drum? Cine are dreptul sa te controleze daca ai taxa platita, are si mijloacele informatice de a verifica existenta sau inexistenta rovinietei pentru masina ta.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexumf
post 17 May 2012, 15:36
Post #249


MEMBRU CHELIOS


Group: Members
Posts: 775
Joined: 9 July 08
From: Bucuresti




Am fost oprit de un nene Garcea care a zis ca-mi ia talonul si imi da amenda daca nu ii prezint rovinieta ... ca el nu are cum sa verifice daca exista si e valabila...I-am explicat povestea cu firma de leasing operational si a zis ca amenda se da pe numele meu, ca e obligatia mea sa ii arat documentul...
Pana la urma a zis ca ma lasa in pace ca e baiat bun, insa imi trebuie rovinieta sau o copie a dovezii platii acesteia

Cei de la firma spun ca Garcea comite un abuz cerand acest doc., iar eu vreau sa fiu linistit data viitoare cand intalnesc unul care nu este "baiat bun"


--------------------
Renault Megane Coupe 2006
RENAULT MEGANE COUPE 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 17 May 2012, 15:49
Post #250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Cum platita in format electronic?La peco sau pe net?La peco se da chitanta,iar pe net nu am idee,dar cred ca trebuie sa-ti vina o confirmare ceva pe care o poti printa.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 17 May 2012, 15:52
Post #251


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




data viitoare sa ii zici lui garcea sa iti scrie amenda ca nu ai vinieta- sa vedem si noi un proces verbal pentru ceva ce nu are voie sa controleze fara cineva de la cnadr....


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 17 May 2012, 15:55
Post #252


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




https://www.e-rovinieta.ro/ro/info-legislative.html
Conform ordonantei 15/2002, art.9 lit. b, rutieristul te poate cauta la rovinieta. In ordonanta se prevede ca "j)rovinieta - documentul sau înregistrarea în format electronic care atesta achitarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din România. Modelul, forma, continutul, modul, conditiile si mijloacele de eliberare ale rovinietei se stabilesc prin normele metodologice aprobate prin ordin al ministrului transporturilor si infrastructurii;
(1/1)Rovinieta valabila este:
c)rovinieta electronica ce atesta existenta în baza de date a SIEGMCR, denumita
în continuare baza de date, a informatiilor privind achitarea corespunzatoare a
tarifului de utilizare pentru vehiculul în cauza, a carei perioada de valabilitate
cuprinde ziua în care se efectueaza verificarea.
(3/1)Începând cu data de 1 octombrie 2010 nu vor mai fi eliberate roviniete
matca-cupon, tariful de utilizare fiind achitat numai prin intermediul SIEGMCR."

LE: aleksanders, are voie, vezi ce-am scris putin mai sus.

This post has been edited by jay333: 17 May 2012, 15:57


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexumf
post 17 May 2012, 16:15
Post #253


MEMBRU CHELIOS


Group: Members
Posts: 775
Joined: 9 July 08
From: Bucuresti




"1/1)Rovinieta valabila este:
c)rovinieta electronica ce atesta existenta în baza de date a SIEGMCR, denumita
în continuare baza de date, a informatiilor privind achitarea corespunzatoare a
tarifului de utilizare pentru vehiculul în cauza, a carei perioada de valabilitate
cuprinde ziua în care se efectueaza verificarea."

....deci cum ii arat rovinieta electronica??

Multumesc tuturor pt implicarea in subiect!

Catalinmodena: pt masina mea am platit la Peco si am hartia aceea cu codul de bare (rovinieta practic)si bonul fiscal. Aici totul clar

Masina de serviciu: firma de leasing a achitat roviniete pt un parc de 2-3mii masini, drept urmare ar trebui sa printeze un desfasurator...maricel. Probabil ca asta este si motivul pt care nu o vor face. Raspunsul lor legat de aceasta problema a fost: Politia rutiera nu are voie sa ceara acest document....pot insa verifica in baza de date.

Deci din cate inteleg eu, tine doar de bunavointa lui Garcea

Am tot cautat insa nu gasesc in lege unde sa scrie clar: trebuie sa ai la tine hartia sau dovada platii...peste tot scrie doar de valabilitate si/sau abseta acesteia


--------------------
Renault Megane Coupe 2006
RENAULT MEGANE COUPE 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 17 May 2012, 17:36
Post #254


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




amenda trebuie scrisa pe numele proprietarului. deci firma de leasing sa demonstreze la politie, nu tu.

eu sunt curios ce scrie daca nu poate sa verifice baza de date electronica.



--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 17 May 2012, 19:22
Post #255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




QUOTE(alexumf @ 17 May 2012, 16:15)
....deci cum ii arat rovinieta electronica??

Am tot cautat insa nu gasesc in lege unde sa scrie clar: trebuie sa ai la tine hartia sau dovada platii...peste tot scrie doar de valabilitate si/sau abseta acesteia
*


Pai nu trebuie sa-i arati, trebuie sa verifice el in baza de date amintita de mine mai sus. Cat despre a avea hartie, scrie tot in ordonanta ca dovada se face cu matca si lipiciul pe parbriz dar de la implementarea bazei de date ... nu mai zice decat ca se verifica accesand baza de date. Practic te absolva pe tine de a face dovada (zice doar de pastrat dovada platii pentru eventuale litigii, nu pentru control), sarcina ce revine in carca aluia de te cauta la rovinieta. Sau cel putin asa interpretez eu.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexumf
post 17 May 2012, 20:56
Post #256


MEMBRU CHELIOS


Group: Members
Posts: 775
Joined: 9 July 08
From: Bucuresti




Asa am interpretat și eu...se pare ca "altii"interpretează diferit... :-(


--------------------
Renault Megane Coupe 2006
RENAULT MEGANE COUPE 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 22 May 2012, 11:59
Post #257


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




QUOTE(alexumf @ 17 May 2012, 12:40)
Am si eu o nelamurire: conduc o masina care are taxa de drum platita in format electronic, deci, nici o hartie care sa dovedeasca existenta si valabilitatea rovinietei..
Cei de la firma de leasing operational, imi spun ca nimeni nu are voie sa-mi ceara acest document si ca nu imi pot da nici o hartie pt politie...
Scrie in lege undeva de treaba asta?
*



1. Daca ai pierdut rovinieta ( factura+anexa) ai obligatia, tu ca si sofer/utilizator, sa le ceri o copie dupa factura si anexa la rovinieta.

2. Daca rovinieta s-a reinnoit, cei de la firma de leasing au obligatia sa-ti trimita pe mail, fax sau curier o copie dupa aceste documente tocmai pentru a dovedii politiei ca ai rovinieta, cu toate ca politia rutiera au baza comuna cu CNADR-ul si cu RAR-ul.
Dute peste ei si solicitale copii dupa aceste documente, e dreptul tau, de aceea platesti rata lunara la masina pentru afii cu masina in regula si implicit cu actele acesteia. Sunt administrator de parc auto la o firma de leasing si cu asta ma ocup, deci dute fara jena la ei, ai tot dreptul!
S-au mai intamplat cazuri si la mine sa uit sa mai trimit mail cu roviniete, la unu, doi clienti DAR SA UIT, NU SA REFUZ.
Daca sunt pe teren (politie, RAR, administratie) si ma suna clientul si imi solicita copii dupa aceste documente nu am cum sa-l servesc dar revin in aceeiasi zi cu mail, asta mai tine si de bunul simt al fiecaruia si de CEI 7 ANI DE ACASA.


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexumf
post 22 May 2012, 19:00
Post #258


MEMBRU CHELIOS


Group: Members
Posts: 775
Joined: 9 July 08
From: Bucuresti




Merci frumos Cata82 pt sfaturi!
Problema mea nu este cu firma de leasing, ci cu organele...Marea intrebare este, au voie sau nu sa imi ceara aceste documente?



--------------------
Renault Megane Coupe 2006
RENAULT MEGANE COUPE 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 23 May 2012, 12:25
Post #259


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




QUOTE(alexumf @ 22 May 2012, 20:00)
Merci frumos Cata82 pt sfaturi!
Problema mea nu este cu firma de leasing, ci cu organele...Marea intrebare este, au voie sau nu sa imi ceara aceste documente?
*




Alex, esti obligat sa le dai si dovada de plata a rovinietei, daca cere, uite articolul35 aliniatul 2 din noul cod rutier 2012:

Art. 35.
(2) Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa Inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de Inmatriculare ori de Inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege.

Daca autoturismul este inmatriculat pe Bucuresti, iar politistul ti-a dat amenda in Bucuresti, nu conteaza sectoarele (poate avea si punct de lucru si sediu social) sau sectorul in care proprietarul are domiciliul-firma de leasing atunci trebuie sa faci contestatie. Daca circuli cu un autoturism inmatriculat in acelasi oras (doar pe raza acestui oras) in care ai domiciliu NU AI NEVOIE DE ROVINIETA.

This post has been edited by cata82: 23 May 2012, 12:37


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 23 May 2012, 12:49
Post #260


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(cata82 @ 23 May 2012, 13:25)
Daca autoturismul este inmatriculat pe Bucuresti, iar politistul ti-a dat amenda in Bucuresti, nu conteaza sectoarele (poate avea si punct de lucru si sediu social) sau sectorul in care proprietarul are domiciliul-firma de leasing atunci trebuie sa faci contestatie. Daca circuli cu un autoturism inmatriculat in acelasi oras (doar pe raza acestui oras) in care ai domiciliu NU AI NEVOIE DE ROVINIETA.
*



ohmy.gif


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 23 May 2012, 13:07
Post #261


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




QUOTE(cata82 @ 23 May 2012, 12:25)
precum si alte documente prevazute de lege.
*


Care lege (vezi mai sus) nu zice nicaieri ca trebuie sa ai la tine dovada platii electronice a robinetei, doar recomanda s-o pastrezi pentru eventuale litigii. So, in cazul de fata, daca legislatia rutiera (a carei ultima actualizare am vazut ca a fost pe la 1 nov. 2011, nu 2012) nu prevede in mod expres altfel, articolul de mai sus, in cazul de fata, nu are nicio aplicare.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 23 May 2012, 19:57
Post #262


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




QUOTE(jay333 @ 23 May 2012, 14:07)
Care lege (vezi mai sus) nu zice nicaieri ca trebuie sa ai la tine dovada platii electronice a robinetei, doar recomanda s-o pastrezi pentru eventuale litigii. So, in cazul de fata, daca legislatia rutiera (a carei ultima actualizare am vazut ca a fost pe la 1 nov. 2011, nu 2012) nu prevede in mod expres altfel, articolul de mai sus, in cazul de fata, nu are nicio aplicare.
*



Gresesti, daca garcea iti cere dovada platii electronice esti obligat sa o prezinti, altfel iti da amenda pentru ca nu ai documentele la tine ( talon, RCA, ROVINIETA, permis si CI).
Mai studiaza un pic legea!


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 May 2012, 21:24
Post #263


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




este sanctionabila fapta de a nu detine rovigneta valabila, nu fapta de a nu detine dovada detinerii rovignetei (chitanta e dovada, vigneta este electronica).
Articolul 1 alin 1^1 a fost introdus in feb. 2010, poate te referi al vreo alta forma a legii (OG 15/2002) nu la forma in vigoare.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 23 May 2012, 22:34
Post #264


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




QUOTE(klaus @ 23 May 2012, 22:24)
este sanctionabila fapta de a nu detine rovigneta valabila, nu fapta de a nu detine dovada detinerii rovignetei (chitanta e dovada, vigneta este electronica).
Articolul 1 alin 1^1 a fost introdus in feb. 2010, poate te referi al vreo alta forma a legii (OG 15/2002) nu la forma in vigoare.
*



Klaus, se pare ca nu m-am facut inteles:
Daca nu ai talonul, RCA-ul, permisul de conducere ti se aplica amenda pentru neprezentarea actelor (nu ai documentele asupra ta, le-ai uitat acasa, la birou, la amanta etc).
La fel si in cazul rovinietei!
http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...duci.html#slide

This post has been edited by cata82: 23 May 2012, 22:45


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 May 2012, 22:38
Post #265


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si pe ce text de lege spui ca-ti bazezi opinia?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 23 May 2012, 22:46
Post #266


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...duci.html#slide


Sau in Codul Rutier ART.35, aliniatul 2.

This post has been edited by cata82: 23 May 2012, 22:48


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 May 2012, 23:07
Post #267


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In primul rand faci confuzie intre "obligatia de a avea (circula cu) rovigneta valabila" si obligatia de a avea "dovada de plata a rovignetei".
Daca ar fi asa cum spui tu amendarea cu camere ar fi ilegala, pentru ca ar trebui sa justifici la momentul "sanctiunii" daca ai sau nu document
OG 15/2001 actualizata mentioneaza care e rovinieta: matca cupon care se lipeste pe parbriz si doar in lipsa acesteia dovada platii, sau rovinieta electronica.
Nu e chitanta SI rovinieta electronica,e "matca sau, in lipsa ei chitanta cu care s-a acordat matca" sau, daca rovinieta nu e cu matca, trebuie sa existe in baza de date. Nici o lata obligatie sa port asupra ta vreo chitanta in cazul rovinietei electronice.

In ce priveste madam aia de a o citezi, ce sa spun, am incredere deplina intr-o cucoana care ne spune ca trebuie sa avem cu noi si Cartea de identitate a vehiculuilui pentru ca "prezenta documentului nu poate strica in torpedou, mai ales daca intalniti un agent de circulatie cu exces de zel". Bravo, ce sa-i zic, bravo bovino. Cu cartea aia vinzi masina de n-ai aer daca ti-o fura cu ea in torpedou... Un sfat competent, fundamentat legal, ce sa spun.
D-aia a si fost scoasa din legislatia aceasta obligatie cretina. Da' cand domnita vrea sa se dea cunoscatoare...


Iar in ce priveste art. 35 din OUG 195 pe care il invoci ala zice asa: trebuie sa ai buletinul SAU carnetul de conducere, documentul de inamtriculare (talonul) si alte documente prevazute de lege.
Ori alta lege nu prevede ceva de chitanta de vigneta sa o ai la tine...

This post has been edited by klaus: 23 May 2012, 23:26


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 24 May 2012, 10:07
Post #268





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




bunul simt imi spune ca trebuie sa il sustin pe klaus. avem obligatia sa platim birul, nu sa dovedim ca am platit.

totusi, sintem in romania si politaii au "pregatire de politist" (sursa: purtator de cașchetă), deci putem avea surpriza sa luam amenda cu dreptatea in buzunar.
ca cetatean cinstit ce ma aflu, imi iau mereu rovinieta pe 1 an si niciodata nu am lipit matca sau alte porcarii pe parbriz. nu m-a intrebat nimeni de matci sau chitante si nu am primit amenzi. o singura data am prezentat chitanta pentru rovinieta electronica, doar pentru ca era impreuna cu celelalte acte.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_6963
post 24 May 2012, 12:30
Post #269


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 5 May 12
From: Tarnaveni/Mures




QUOTE(alexumf @ 22 May 2012, 19:00)
Problema mea nu este cu firma de leasing, ci cu organele...Marea intrebare este, au voie sau nu sa imi ceara aceste documente?
*


Din pacate da, au dreptul in anumite conditii.
In OG 15/2002 art.9. scrie:
"(1)Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor prevăzute la art. 8 se fac de către:
a) personalul împuternicit din cadrul Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România - S.A.;
b ) personalul împuternicit de Ministerul Transporturilor, Construcțiilor și Turismului, în numele Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România - S.A.;
c) poliția rutieră, în situația când efectuează controlul existenței rovinietei valabile, fără personalul menționat la lit. a) și b ) ;
d) personalul poliției de frontieră care își desfășoară activitatea în punctele de control pentru trecerea frontierei de stat a României, împreună cu personalul prevăzut la lit. a)."

Acest lucru este confirmat si prin ordinul 769 din 01.10.2010 (publicat în M.O. 670 din 1 octombrie 2010), unde la art. 11 si 12 mai gasim niste chestiute interesante:
Art.11
(11) În situatia în care prin terminalele de interogare nu se poate interoga baza de date a SIEGMCR cu privire la achitarea corespunzatoare a tarifului de utilizare pentru un anumit vehicul, agentul constatator va realiza o fotografie a vehiculului si va întocmi un procesverbal de constatare în care sa se mentioneze locul, data, ora efectuarii controlului, numarul de înmatriculare al vehiculului si imposibilitatea tehnica de interogare a bazei de date, proces-verbal ce va fi semnat si de conducatorul auto al vehiculului.
(12) În cazul prevazut la alin. (11), la reluarea conexiunii cu baza de date, agentul constatator va întocmi un proces-verbal de constatare a contraventiei, în cazul în care vehiculul nu detinea rovinieta valabila la data efectuarii controlului.
Art. 12
(1) Odata cu aplicarea amenzii contraventionale, utilizatorilor care folosesc reteaua de drumuri nationale din România fara a avea rovinieta valabila li se retine certificatul de înmatriculare al vehiculului pâna la prezentarea dovezii de achitare a tarifului de despagubire, agentul constatator facând mentiune despre acest lucru în procesul-verbal de constatare a contraventiei.
(2) Certificatul de înmatriculare este retinut de Politia Rutiera sau de personalul Politiei de Frontiera în cazul controalelor efectuate cu sau fara personalul împuternicit din cadrul CNADNR - S.A. ori personalul ARR."
http://www.cnadnr.ro/docs/pagini/ORdin%207...1%202012%29.pdf

This post has been edited by marian_6963: 24 May 2012, 12:32


--------------------
Dacia Dedicatie/ 1300 2001/ 1980 - MS-08-XSW / 80-UAP
Imi plac masinile, dar viata mea si tot ce e bun in viata asta scurta se reduce la cei doi copii ai mei! Nimic nu se compara cu ei!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 24 May 2012, 13:32
Post #270


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Daca au dreptul s-a stabilit de mai devreme. Problema ramasa in dezbatere era obligatia soferului de a avea si prezenta dovada platii rovinietei. Ce ai citat tu nitel mai sus lamureste definitiv acest aspect: odata cu rovinieta electronica, sarcina verificarii/demonstrarii valabilitatii rovinietei revine organului dotat sau nu cu mijloace electronice.
BTW, articolul respectiv e bun de tiparit si tinut in masina in caz ca vreun caschetar e mai ... zelos fara a avea acces la baza de date. rolleyes.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 22:20
Forum Renault