DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> consum de benzina, consum de benzina

quick
post 13 Jul 2011, 17:40
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




da de ce sa isi puna tablou de logan? de ce sa nu faca consumul cu metoda plin plin aia iti spune exact cata benzina ai consumat.... ca alimenteaza el 5 litri si merge pana vede din nou ca acul la ceas este in aceleal loc ca inainte aia ie o presupunere si la valori destea mici de benzina si km nici macar nu poti estima calumea....


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 13 Jul 2011, 17:56
Post #92


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




eu nici in pompe nu am incredere dar in fine , de ce tablou si poza ca sa-l creada toti.
La mine daca parcurg 4,8km dus intors servici papa 0,6-0,7L.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Jul 2011, 21:10
Post #93


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(mafiozzo @ 13 Jul 2011, 09:25)
... ma repet, nu stiu de ce imi consuma asa putin, nu am de ce sa mint, cand in iarna ma plangeam ca de ce consuma mult. Aseara am facut iarasi un test, adica am bagat de 30 lei benzina cam 5 litri si umpic de benzina si am facut 83 km doar in oras ...nu stiu daca are sau nu vre-o importanta in roti am 2,8 atmosfere motorul e facut cam de 40.000km si nu obinuesc sa merg frumos cu ea, si faza cu pipi`u incearca la tine poate consuma la fel de putin si a ta dupa
*


Ce cauciucuri ai de bagi 2.8? Cum ai calculat consumul de zici ca ai facut 83 km cu 5 litri? Legat de partea cu "pipi" era o gluma subtila. wink.gif

QUOTE(djasu82 @ 13 Jul 2011, 16:38)
mafiotu pune tablou de logan ne expui dupa aceea consumul si te credem cu totii plus te laudam !
...
*


Cea mai buna metoda de verificare este plin la pompa dupa cel putin 100-200 km. Nu-i nevoie sa pui bord de logan. wacko.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut1981
post 15 Jul 2011, 11:29
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 7 October 10
From: ilfov




am si eu o nelamurire,am masina de cateva luni si nu am reusit sa ii fac consumul in afara,pana acum 2 saptamani cand am facut un drum pana in mangalia si inapoi,in masina am fost 5 persoane plus bagaje,si la consum a fost ceva de genu 7,8 la 100,acest consum il am si in bucuresti asa ca nu inteleg de ce consumul extraurban este relativ apropiat de cel urban


--------------------
dacia super nova clima 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafiozzo
post 15 Jul 2011, 13:10
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 760
Joined: 17 May 07
From: .::Cluj::.




eu cred ca nu va sunt dator cu nimic de imi cereti sa pun bord logan plinuri mai stiu eu ce, aici din cate stiu e un topic de " consum benzina " fiecare isi spune cat i consuma masina mie ala mi consumu, nu credeti e fix problema voastra:) probabil viitoru propietar isi va face cont si el aici va spune exact consumu meu si cel mai sigur si lui i veti baga replica " pune bord de logan "


--------------------
Ex : Supernova 2001 Opel Astra G CC 2003 Coupe
Now : Mondeo 2007 Limuzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Jul 2011, 13:45
Post #96


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




A bun, deci tot ce ai spus tu de consum este bazat pe estimari ochiometrice. Si te mai si bati in piept ca ai dreptate. Tipic romanesc.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pulbur
post 15 Jul 2011, 14:00
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 270
Joined: 23 June 09
From: SM




PAREREA MEA , e ca mafiozzo,dupa cum vedem in poze are jante de 15...

buuun,unde vreau sa ajung?la eroarea de kilometraj radmasa.gif


--------------------
Dacia/Fiat DSN 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafiozzo
post 15 Jul 2011, 14:03
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 760
Joined: 17 May 07
From: .::Cluj::.




pe estimari litriometice wink.gif ps: acuma is cu jantele pe 13", nu ma bat cu pumnu in piept, tipic romanesc replica ta, chiar nu ma intereseaza ce crezi, eu stiu cat bag si cat drum fac, si mare diferenta cu cele pe 15" nu e la consum, sti cum se zice daca tie iti consuma mult trebue schimbata bucsa dintre volan si scaun


--------------------
Ex : Supernova 2001 Opel Astra G CC 2003 Coupe
Now : Mondeo 2007 Limuzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Jul 2011, 16:11
Post #99


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Esti cam impertinent. Ceea ce spui tu nu se bazeaza pe ceva concret, ci doar pe estimari ochiometrice relatate la cati km ai facut si la cum a cazut acul. Asta poate duce la erori mari. Plus de asta esti singurul, sau printre singurii care se lauda cu consumuri de sub5, in conditiile in care atat consuma (spre exemplu) dieselurile de 1,5 de la renault, motoare cu ceva mai mult pedigree, de alta generatie.

Eu nu am de ce sa imi fac griji. Masina consuma cat spune producatorul, poate un pic mai putin, ceea ce este mai mult decat imbucurator.

Ps se spune "piesa dintre volan si scaun" nu "bucsa".


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafiozzo
post 15 Jul 2011, 23:39
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 760
Joined: 17 May 07
From: .::Cluj::.




la voi la bucale asa se zice sa se prinda mai repede omu, la noi e bucsa

estimari ochiometice visezi, de s-ar fi intamplat odata da as fi spus eroare clar, dar de fiecare data de aceasi suma fac aceasi kilometri


--------------------
Ex : Supernova 2001 Opel Astra G CC 2003 Coupe
Now : Mondeo 2007 Limuzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 16 Jul 2011, 09:20
Post #101


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pana si mie acuma imi indica 10L biggrin.gif dupa ce am avut probleme cu injectoarele dar nici de-al naiba nu resetez tabloul de bord sa vedem daca se inseala sau nu la pompa.
Dar 6L in oras poate doar se rulezi sub 1500 de ture sau mai stiu eu modificat la releul de injectie si pompa in asa fel sa taie mai mult alimentarea in frana de motor .
Si mai e o mica chichita reducerea turatiei de la 750 la 500 de ture si atunci din 0,8L /h cat se stationeaza la semafor se ajunge la 0,5poate chiar 0,4L.
Sincer sa fiu daca pe sn se punea 4 carburatoare si in rest aprinderea sa fie eletronica , pentru a nu mai zapaci tu avansul se putea modifica mai usor de oricine.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafiozzo
post 18 Jul 2011, 08:28
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 760
Joined: 17 May 07
From: .::Cluj::.




intr-o vreme vroiam sa imi pun si eu cb, dar am renuntat pentru ca mi-am achizitionat o a doua masina personala iar ptr supernova nu prea mai am cine stie ce atractie, repet nu am absolut nimic modificat relantiu e tot acelasi ca la orice supernova ce are in plus care nu cred ca afecteaza consumu in minus, e remaparea si admisia toata sport nu doar filtru iar de vreo 40k km am refacut motorul, in rest doar uleiu [ nu cred ca conteaza ] castrol 10w40 care il schimb pe la 7.000 km si benzina doar din mol , ca mi am adus aminte eu tot timpul doar din mol am bagat, iar la intoarcerea din braila neavand de ales am alimentat din petrom, benzina din petrom e ff proasta pe langa cea din mol.. luati-o ca un tip "pont"

This post has been edited by mafiozzo: 18 Jul 2011, 08:30


--------------------
Ex : Supernova 2001 Opel Astra G CC 2003 Coupe
Now : Mondeo 2007 Limuzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th September 2024 - 04:55
Forum Renault