DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenda centura, cuvantul meu vs. cuvantul lui

VladSoare
post 28 Jan 2012, 13:28
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(Marian66 @ 28 Jan 2012, 12:07)
dar de ce nu puteti sa respectati toti legea, si sa asteptati politistul la masina cu mainile pe volan ?!

Păi tu nu înțelegi ce-am zis mai sus, și anume că nu întotdeauna contează dacă respecți legea sau nu? Că dacă polițistul e chitit să se ia de tine ca să-și facă planul, atunci nu mai are nici o importanță dacă ai respectat-o sau nu?

QUOTE(Marian66 @ 28 Jan 2012, 12:07)
apucati-va sa cautati prin masina dupa acte in State, ca va dau aia jos din masina pe geam, si va si incatuseaza pana va verifica toata masina

Și îți place așa? Ți se pare că ar fi mai bine așa? Îți dorești să fie așa și la noi?
Ce importanță are cum e în State? De ce de cîte ori vorbim de o problemă de la noi, imediat dă cineva un exemplu din State, sau din Germania, sau din Anglia, sau mai știu eu de unde? Ăia au tradiția, regulile și stilul lor de viață, noi le avem pe ale noastre. Unde scrie că tot ce-i în State e bun și frumos, sau că Statele sînt un model pentru tot restul lumii?
Așa, pot să dau și eu exemplu de țări unde te bagă în pușcărie dacă spui ce nu trebuie, sau de țări unde le taie femeilor degetele dacă-și dau cu ojă. Așa, și? Ce legătură are asta cu noi? Trebuie să facem și noi la fel doar pentru că așa se face la alții? blink.gif
În Anglia te omoară poliția dacă nu le place mutra ta. Să înțeleg că ar fi bine dacă ar face și ai noștri la fel?
Ce fac ăia din State e problema lor, care nu are nimic de-a face cu noi și nici nu văd de ce ar trebui să aibă.

This post has been edited by VladSoare: 28 Jan 2012, 13:37


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
houseISmusic
post 29 Jan 2012, 16:11
Post #32


Rasist


Group: Members
Posts: 735
Joined: 18 February 08




Salutari , o intrebare legata de subiectul topicului . Am luat astazi o amenda pentru centura iar in procesul verbal mi-a fost gresit numele ( partea de jos ) . Se merita sa fac contestatie ? E greoaie procedura ? Multumesc anticipat !

This post has been edited by houseISmusic: 29 Jan 2012, 16:14


--------------------
Renault Clio 1.4 / 8 v 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 29 Jan 2012, 19:19
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




Daca purtai centura contesta ! Daca nu o purtai nu contesta nimic!


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 29 Jan 2012, 19:46
Post #34


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




O sa obtii un proces verbal nul. Probabil ai sanse de reusita. Dar tu vei avea amenda la primarie in continuare pentru ca nu o sa dovedesti ca nu ai fost tu acela care a comis contraventia. Si cel mai probabil o vei plati integral dupa aceea.
Din curiozitate, au scris un nume gresit total sau au mancat o litera?
Va trebui, of course, sa contesti si faptul ca ai avut centura.
Adica, mai bine o purtai, cum se sugera mai sus putin.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
houseISmusic
post 29 Jan 2012, 23:20
Post #35


Rasist


Group: Members
Posts: 735
Joined: 18 February 08




Am doua prenume : Catalin Ionut , el m-a botezat Catalin George . A fost o greseala din partea mea si nu contest lucru asta , dar ma gandeam ca poate scutesc 70 ron ... oricum , prea mare bataia de cap , multumesc de informatii , maine ma duc sa o achit .


--------------------
Renault Clio 1.4 / 8 v 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Jan 2012, 23:27
Post #36


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(andishors @ 27 Jan 2012, 11:30)
Acum noi vorbim, poate, in necunostinta de cauza.
*

Poate nu chiar toti. Zic, poate te refereai doar la tine...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 30 Jan 2012, 13:03
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(houseISmusic @ 29 Jan 2012, 16:11)
Salutari , o intrebare legata de subiectul topicului . Am luat astazi o amenda pentru centura iar in procesul verbal mi-a fost gresit numele ( partea de jos ) . Se merita sa fac contestatie ? E greoaie procedura  ? Multumesc anticipat !
*


Acum cred că-i cam tîrziu. Nu cred că judecătorul va anula PV-ul pe motivul ăsta, în condițiile în care tu ai semnat de primire și ai primit personal PV-ul de la agentul care l-a întocmit (adică e evident că numele scris greșit e doar o scăpare minoră, și nu o eroare de identificare propriu-zisă). Merită încercat, pentru că nu te costă nimic, dar nu te aștepta la minuni.
Dacă ai fi observat chiar în acel moment că numele e greșit, ai fi putut să refuzi semnarea și ridicarea PV-ului. Atunci poliția ți l-ar fi trimis prin poștă, iar la primire ai fi putut să contești pe motiv că numele nu-i al tău.

Vreau să zic că una e să zici "m-a oprit, mi-a dat PV-ul, iar ulterior am constatat că mi-a scris numele greșit" (caz în care un judecător cu capul pe umeri ți-ar respinge cererea), și altceva este să zici "mi-a venit acasă un PV cu un nume care nu-i al meu; nu știu cine-i acest George și ce vrea poliția de la mine". wink.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
houseISmusic
post 30 Jan 2012, 17:22
Post #38


Rasist


Group: Members
Posts: 735
Joined: 18 February 08




Am evitat bataia de cap si l-am platit astazi , pe viitor voi tine cont de sfaturile vostre ! Multumesc Vlad !

This post has been edited by houseISmusic: 30 Jan 2012, 17:22


--------------------
Renault Clio 1.4 / 8 v 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 30 Jan 2012, 18:52
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




Cel mai important sfat nu ti-a fost dat inca,,, ti-l dau eu : poarta centura! Nu e nevoie sa-mi multumesti.


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
millian03
post 30 Jan 2012, 19:27
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 31 August 08




n-are legatura cu centura ceea ce o sa va spun eu dar totusi s-a intamplat azi si implica militienii romani.

Astazi prietenul surorii mele circula pe un bulevard in Bucuresti cand la un moment dat in spatele lui, brusc se aprinde un set de girofaruri si este obligat sa opreasca pe dreapta. Se da jos cap de creta si ii spune prietenului surorii mele ca a incalcat linia continua acesta nefacand acest lucru si ii cere mita pe fata. 350 de lei, atat a costat toata distractia. ce putea sa faca, acum mai poate sa faca ceva?


--------------------
BMW 320 2004
BMW 320, 2004, 2.0d, 150 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 30 Jan 2012, 20:10
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




Daca avea martor, suna imediat la 112 si spunea ce i se intampla. Nu stiu daca se accepta ca proba banii scrisi mita decat cei de la Politie. Daca nu are martor, filmat ceva...asta e, a trecut.

Eu nu cred ca respectivul chiar nu facuse nimic si politistului i-a cazut cu tronc asa deodata pe el. De unde are politistul siguranta ca nu e fiul vreunui superior sau chiar el putea sa fie un politist? Am auzit povesti, dar toate plecau de la o centura, lumini si ajungeau la neacordare de prioritate pietoni s.a daca il vedeau pe cel din fata lor ca e usor de pacalit, dar asa e prea de tot.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 2 Feb 2012, 09:10
Post #42


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Intrebare de baraj.
De ce se permit calatorilor cu maxitaxi sa nu poarte centura? Ei in ce categorie se afla, daca nu sunt prea indiscret?
Au murit deja prea multi in sicriile alea mobile conduse de soferi din cei mai capabili. Ma intreb cati or sa mai moara pana vor fi interzise.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 2 Feb 2012, 09:17
Post #43


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




si pentru autocare obligativitaea centurii este pentru primul rand


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 3 Feb 2012, 15:53
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(millian03 @ 30 Jan 2012, 20:27)
Astazi prietenul surorii mele circula pe un bulevard in Bucuresti cand la un moment dat in spatele lui, brusc se aprinde un set de girofaruri si este obligat sa opreasca pe dreapta. Se da jos cap de creta si ii spune prietenului surorii mele ca a incalcat linia continua acesta nefacand acest lucru si ii cere mita pe fata. 350 de lei, atat a costat toata distractia. ce putea sa faca, acum mai poate sa faca ceva?
*



Eu cred ca ce spui este din dusmania PH-B, nu are cum sa se mai intample asa ceva in ziua de azi. De fapt, nu am auzit niciodata sa se ceara bani pe fata, si cand par chititi, nu o sa iti zica niciodata ”scoate atat”. Daca, prin absurd, asa a fost, mergeti la Politie - indiferenta te face complice!

Referitor la discutia mai dinainte, cu mainile pe volan: da, mi se pare normal sa se procedeze asa, pt protectia politistilor! El, ca politist, nu are de unde sa stie ca nu esti vreun urmarit general care umbli in masina dupa pistol, sau ai ceva la vedere si vrei sa distrugi, sau sau sau. Asa cum mi se pare normal ca in momentul in care nu opresti la semnal, sa nu fie contraventia cu ”nerespectarea semnelor politistului”, adica permis 30 de zile + amenda, exact ca la un rosu, ci sa fie automat infractiune, si sa te aresteze pe loc! Din moment ce fugi de ei, e normal sa prezume ca ai ceva de ascuns.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Feb 2012, 17:11
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Eu recunosc că n-am citit modificările din ultimii ani, așa că nu mai sînt la curent cu toate finețurile. blush.gif
Îmi spuneți și mie, vă rog, dacă treaba cu așteptatul în mașină, cu centura pusă, cu mîinile pe volan, este cumva scrisă negru pe alb în legea actuală? Pe vremuri nu era. Poate cineva să citeze articolul cu pricina?

QUOTE
De fapt, nu am auzit niciodata sa se ceara bani pe fata, si cand par chititi, nu o sa iti zica niciodata ”scoate atat”.

Nici mie nu-mi prea vine să cred că fac asta pe față, mai ales în București. Nici măcar în anii '90, cînd era corupția de la rutieră în floare, n-o spuneau chiar așa, în față. Mi-au cerut și mie bani de cîteva ori ca să mă lase în pace, dar întotdeauna au făcut-o discret, cu mare fereală.

QUOTE
Asa cum mi se pare normal ca in momentul in care nu opresti la semnal, sa nu fie contraventia cu ”nerespectarea semnelor politistului”, adica permis 30 de zile + amenda, exact ca la un rosu, ci sa fie automat infractiune, si sa te aresteze pe loc! Din moment ce fugi de ei, e normal sa prezume ca ai ceva de ascuns.

Ai grijă ce-ți dorești! Te asigur că nu vrei așa ceva. Ar fi o sursă inimaginabilă de abuzuri. Visul oricărui Garcea.
Știu oameni care au fost opriți de o mașină de poliție pe motiv că "v-am văzut acum trei kilometri că n-ați dat prioritate la trecerea de pietoni". Imaginează-ți cum ar fi dacă te-ar putea amenința cu arestul imediat sub pretextul că n-ai oprit, chipurile, la un semn de-al lor. Mai ales în condițiile în care cuvîntul lor e lege și tu ești obligat să-ți dovedești singur nevinovăția, iar ei nu răspund nici legal și nici administrativ pentru faptele lor. Ei nu trebuie să aibă nici o dovadă că ți-au făcut semn, ci tu trebuie să demonstrezi contrariul. Și chiar dacă reușești să demonstrezi cumva contrariul, polițistul nu pățește nimic.

Mai ziceai și mai sus că ți-ar plăcea să fie ca în State, unde spală poliția pe jos cu tine dacă strănuți fără să ceri voie. Ți-ar plăcea, văd, o o poliție cu puteri nelimitate, în fața căreia să nu crîcnească nimeni. Ești sigur că-ți dai seama ce-ți dorești?
Să zicem că fiica ta de 18 ani tocmai și-a luat carnetul, e fericită, iese cu mașina. E începătoare, se concentrează asupra ambreiajului și a schimbătorului, e stresată să nu oprească motorul, să plece imediat de la semafor ca să n-o claxoneze bizonii, și așa mai departe. Undeva, în lateral, un polițist face un semn cu mîna, dar ea, distrată și stresată, nu-l vede, sau îl vede dar nu-și dă seama că i se adresează ei. Merge mai departe, iar după un kilometru o mașină de poliție îi taie calea și un polițist o scoate din mașină pe geam, cu pistolul la tîmplă. Ți-ar plăcea așa ceva? Ți-ar plăcea s-o culegi din arest?

This post has been edited by VladSoare: 3 Feb 2012, 17:40


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 3 Feb 2012, 18:23
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




asa ceva mi se pare normal

http://www.gandul.info/news/un-barbat-a-fo...litisti-9203263

da, este scris negru pe alb:
Art. 183 Conducătorul vehiculului oprit la semnalul regulamentar al polițistului rutier sau, după caz, al polițistului de frontieră este obligat să rămână în vehicul, cu mâinile pe volan, iar ceilalți pasageri să nu deschidă portierele, respectând indicațiile polițistului.

in primul rand ca, referitor la forta probanta, in materia penala (deci infractiuni, nu contraventii), fapta poate fi dovedita prin orice mijloc de proba, iar orice dubiu profita inculpatului. deci nu, nu poti sa te trezesti ca primesti o condamnare pt. ca ”asa a zis cineva”.

in al doilea rand, referitor la varianta in care soferul ”nu observa semnalul”: tu esti politist, masina nu opreste. primul lucru la care te gandesti e ca e o fata care scrie sms-uri? sau coboara unu din spate si fuge pe camp, te gandesti intai ca l-a luat burta? adica tu cand auzi copite, te gandesti la zebre in loc de cai? nu opreste, o urmaresc, o fac sa opreasca, o duc la sectie, o verifica, da o declaratie si probabil se solutioneaza dosarul cu o amenda administrativa - se poate inlocui o sanctiune penala cu una administrativa in multe cazuri, sunt care scapa asa si cand conduc bauti, sau fura ceva.

nu e obligatoriu sa se foloseasca forta mereu, nu toti suspectii sunt dusi la sectie cu duba de mascati.. ; dar avand in vedere obligatiile soferilor si raspunderea lor, tu spui ca daca nu-l vede pe politist cand ii face semn, asa, din greseala, sa nu pateasca mai nimic. dar daca nu vede un cedeaza? sau un pieton? si moare cineva?

bineinteles ca in momentul in care am zis ”sa te aresteze pe loc” am avut in minte ”sa aibe posibilitatea sa te aresteze pe loc”. asa cum politistii au posibilitatea sa te opreasca sau nu, sa te testeze cu etilotestul sau nu, sa confiste anumite aparate de pe masina sau nu, etc. ; ar avea parte si infractiunea asta si de o reglementare metodologica, in reg. de aplicare. daca politistul vrea sa iti faca un abuz adevarat, si acum, poate sa spuna ca l-ai amenintat, sau ai scos vreun cutit la el, si e ultraj - asta daca vrem sa stam in domeniul SF-ului

This post has been edited by Marian66: 3 Feb 2012, 18:24


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Feb 2012, 20:28
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE
da, este scris negru pe alb:
Art. 183 Conducătorul vehiculului oprit la semnalul regulamentar al polițistului rutier sau, după caz, al polițistului de frontieră este obligat să rămână în vehicul, cu mâinile pe volan, iar ceilalți pasageri să nu deschidă portierele, respectând indicațiile polițistului

Mulțumesc, nu știam. Oricum eu așa făceam, dar nu știam că e și obligatoriu.
În orice caz, nu scrie nimic de centură. Nu scrie că n-am voie s-o scot pînă cînd vine el la mașină. Conform legii, sînt obligat să port centura în mers. Dacă am oprit, indiferent din ce motiv, nu mai sînt obligat s-o port. Polițistul mă poate amenda doar dacă a constatat că nu purtam centura în mers, nu și pentru că a constatat că n-o purtam cînd a venit el la mașină. A, că mă vede fără centură și deduce că n-am purtat-o nici în mers, asta e cu totul altă poveste, însă conform legii el este agent constatator, nu deducător.

QUOTE
in primul rand ca, referitor la forta probanta, in materia penala (deci infractiuni, nu contraventii), fapta poate fi dovedita prin orice mijloc de proba, iar orice dubiu profita inculpatului. deci nu, nu poti sa te trezesti ca primesti o condamnare pt. ca ”asa a zis cineva”.

Păi bine, în final nu primești condamnarea, adică dosarul se închide cu NUP și tu scapi. Dar pînă să ajungi acolo, polițistul te încarcă în mașina lui și te duce în arest, așa, de ciudă că n-ai cotizat. Mamă, cîți de-alde Garcea și-ar freca mîinile de bucurie dacă li s-ar da pe mînă o asemenea putere...
Sigur că aștia gen Garcea sînt puțini, și devin din ce în ce mai puțini pe măsură ce trece timpul, dar încă n-au dispărut de tot, iar dacă ai ghinionul să dai peste unul... nu te mai încălzește statistica...

QUOTE
nu opreste, o urmaresc, o fac sa opreasca, o duc la sectie, o verifica, da o declaratie

Pînă aici mi se pare corect.

QUOTE
si probabil se solutioneaza dosarul cu o amenda administrativa

După cum cunoaștem cu toții poliția română, dosarul nu s-ar soluționa imediat cu o amendă administrativă, ci s-ar trimite mai departe, pînă cînd fie ar ajunge la un procuror cu capul pe umeri care i-ar da NUP, fie ar ajunge la tribunal, unde judecătorul ar putea comuta sentința penală într-una administrativă dacă ai un avocat bun.
Mă îndoiesc profund că poliția ar analiza fiecare caz în parte. Poliția știm că acționează mecanic. Are toate pîrghiile necesare pentru a aplica legea cu discernămînt, dar preferă să nu o facă. Știi, de exemplu, că OG 2/2001 prevede posibilitatea comutării pedepsei în avertisment, chiar la latitudinea organului constatator. Ei bine, știu de la un polițist că nu i se dă voie să facă așa ceva. Dacă se întoarce la secție cu un PV cu avertisment, îl face comandantul cu ou și cu oțet.
La fel se întîmplă și cu suspendatul permisului. Sancțiunea complementară poate să fie sau să nu fie aplicată, iar asta e la latitudinea polițistului. Totuși, nu există unul, nici măcar unul, care să n-o aplice atunci cînd este prevăzută.
Poliția nu vrea nici acum să aplice legea cu discernămînt. Ce te face să crezi că în acel caz, avînd și mai multă putere, o va face?

QUOTE
- se poate inlocui o sanctiune penala cu una administrativa in multe cazuri, sunt care scapa asa si cand conduc bauti, sau fura ceva.

Da, dar scapă fie pentru că au pile, fie pentru că au bani și dau mită. Așa ceva nu se aplică la muritorii de rînd. Nu la nivelul poliției, vreau să spun. Mai sus, la tribunal, într-adevăr, judecătorul poate să aprecieze fapta și să comute pedeapsa dacă e cazul.

QUOTE
tu spui ca daca nu-l vede pe politist cand ii face semn, asa, din greseala, sa nu pateasca mai nimic. dar daca nu vede un cedeaza? sau un pieton? si moare cineva?

N-am zis așa ceva. În nici un caz. Nu zic să nu pățească nimic. Zic că dacă nu-l vede și nu oprește, atunci să se ia după el, să-l oprească și să-i dea o pedeapsă administrativă. Adică exact așa cum se întîmplă acum. Zic că fapta de a nu opri la semnul lui mi se pare una de natură contravențională, nu penală.
A, dacă în urma opririi se constată că se face vinovat de ceva penal, și că din cauza asta fugea, atunci bineînțeles că trebuie arestat. Dar asta se întîmplă deja și acum.

QUOTE
bineinteles ca in momentul in care am zis ”sa te aresteze pe loc” am avut in minte ”sa aibe posibilitatea sa te aresteze pe loc”. asa cum politistii au posibilitatea sa te opreasca sau nu, sa te testeze cu etilotestul sau nu, sa confiste anumite aparate de pe masina sau nu, etc. ;

Da, dar cum te asiguri că nu abuzează de posibilitatea asta? De ce să aibă posibilitatea să te aresteze pe loc pentru o faptă care nu reprezintă prin ea însăși un pericol social deosebit? De ce să le dai în plus o posibilitate atît de puternică de abuz, cînd deja au atîtea altele, de care au dovedit în ultimii douăzeci de ani că nu se sfiesc să abuzeze?

QUOTE
ar avea parte si infractiunea asta si de o reglementare metodologica, in reg. de aplicare. daca politistul vrea sa iti faca un abuz adevarat, si acum, poate sa spuna ca l-ai amenintat, sau ai scos vreun cutit la el, si e ultraj - asta daca vrem sa stam in domeniul SF-ului

Asta e mult mai greu de făcut. Sigur că poate s-o facă dacă chiar are draci pe tine, dar e mult mai complicat și se poate întoarce rapid împotriva lui. Pe cînd un "am ridicat mîna și el n-a oprit" e simplu și fără riscuri.

This post has been edited by VladSoare: 3 Feb 2012, 20:42


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 3 Feb 2012, 21:47
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




nu vreau sa mai continuam discutia pe tema infractiunii cu opritul, pt ca deviem. parerea mea e totusi ca cine vrea sa abuzeze, poate sa abuzeze; si ca asa cum nu avem carute de condamnari penale pentru condus fara permis, cu permis suspendat, etc., tocmai pt ca politia/parchetele isi dau seama de pericolul social al fiecarei pers/fapte in mod concret, asa ar fi si aici.

cat despre datul jos al centurii, daca tu poti sa respecti prevederile pe care ti le-am indicat mai devreme, si sa iti si dai jos centura in acelasi timp, inseamna ca esti paranormal (adica sa iti dai jos centura in timp ce tii mainile pe volan) !


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 4 Feb 2012, 12:45
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE
parerea mea e totusi ca cine vrea sa abuzeze, poate sa abuzeze;

E adevărat, dar asta nu înseamnă că trebuie să le facem sarcina mai ușoară dîndu-le și alte pîrghii, și încă unele atît de facile.

QUOTE
si ca asa cum nu avem carute de condamnari penale pentru condus fara permis, cu permis suspendat, etc., tocmai pt ca politia/parchetele isi dau seama de pericolul social al fiecarei pers/fapte in mod concret, asa ar fi si aici.

Da, dar trecerea prin acest proces este urîtă, umilitoare, costisitoare, frustrantă, chiar traumatizantă pentru acuzat, chiar dacă în final iese cu NUP. De aceea, acesta trebuie rezervat doar pentru fapte cu adevărat periculoase pentru societate (cum ar fi condusul fără permis), și nu pentru chestiuni minore. Din acest motiv neoprirea la semnalul polițistului a fost încadrată de legiuitori la contravenții, unde de altfel consider și eu că-i este locul.

QUOTE
cat despre datul jos al centurii, daca tu poti sa respecti prevederile pe care ti le-am indicat mai devreme, si sa iti si dai jos centura in acelasi timp, inseamna ca esti paranormal (adica sa iti dai jos centura in timp ce tii mainile pe volan) !

Da, dar asta e o deducție, iar agentul trebuie conform legii să constate fapta, nu să o deducă. tongue.gif

În fine, discuția a deviat, într-adevăr. Pornisem nu atît de la ideea infracțiunii cu opritul, cît de la faptul că ți-ar plăcea ca polițiștii noștri să fie duri și violenți ca cei din State, chiar și atunci cînd e vorba de greșeli minore (da, bun, am uitat să pun ambele mîini pe volan cînd m-a oprit, sau n-am văzut semnul agentului, dar asta nu înseamnă că trebuie să mă smulgi din mașină cu pistolul la tîmplă și să mă duci la zdup în cătușe, ca pe un criminal periculos).

This post has been edited by VladSoare: 4 Feb 2012, 12:46


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 4 Feb 2012, 13:43
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




da, ai dreptate cu deductia. vroiam sa spun ca, daca soferul respecta regulamentul, nu poate sa ajunga in situatia in care sa conduca cu centura pusa, si cand ajunge politistul la el sa nu mai aiba centura.

referitor la politistii din state, nici ei nu sunt in toate cazurile violenti, dar au dreptul sa fie, dupa situatie. e clar ca altfel vor reactiona cand vad o babuta ca scormoneste prin masina dupa ce a fost oprita, si altfel vor reactiona cand vad un individ masiv, tatuat, care scormoneste prin masina. imi bazez tot ce am zis si in posturile mai de sus pe parerea, personala, ca sa nu opresti la semnalul politistului e o ofensa adusa autoritatii. da, asa cum poti sa urinezi din greseala pe catargul unde e arborat steagul romaniei, ca esti beat si crezi ca e copac, sau sa flegmezi un politist ca l-ai confundat cu un bisnitar, asa probabil ca e posibil sa nu opresti la semnal din greseala. dar trebuie sa ti-o asumi!


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 4 Feb 2012, 15:16
Post #51


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Marian66 @ 4 Feb 2012, 13:43)
da, asa cum poti sa urinezi din greseala pe catargul unde e arborat steagul romaniei, ca esti beat si crezi ca e copac, sau sa flegmezi un politist ca l-ai confundat cu un bisnitar, asa probabil ca e posibil sa nu opresti la semnal din greseala.
*



Pleci de la o premisa gresita ... faptul ca esti beat nu-ti acorda nici un fel de scuza sau circumstanta atenuanta ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 5 Feb 2012, 00:32
Post #52


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.376
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Apropo de oprit, sa zicem ca ai centura pusa, "organul" te opreste.
Tu ramai in masinam asteptand sa vina sa-ti zica de ce te-a oprit.
De ce dracu ti-a da jos centura, daca nu urmeaza sa cobori din masina?
O lasi frumos pe tine, pana la momentul in care dintr-un motiv sau altul trebuie sa cobori. Altfel, de ce ai da-o jos cand ai oprit si astepti politistul sa te interpeleze?
In felul asta inlaturi orice suspiciune.
Sincer si eu daca te-as opri si te-as vedea fara centura as presupune ca nu ai puratat-o, pentru ca nu vad nici-un motiv sa o dai jos, cu atat mai mult cu cat prin lege ai obligatia de a ramane in masina.

Referitor la fata de 18 ani cu carnetul luat de 1 luna si care nu a vazut semnul agentului....pt ca era ocupata cu schimbatorul...
Treaba asta cu taiat de fata, scos cu gun-ul la tampla....sunt povesti, cel putin cand vb. de State. Acolo politistul recurge la aceste masuri numai cand este convins ca tu ai observat semnele lui dar ai ales sa le ignori.
Daca iti face semn un agent care nu este in masina de politie iar tu n-ai oprit, ori te da prin statie catre un echipaj care este cel mai aproape, ori se suie in masina si pleaca dupa tine. In oricare dintre cazuri, masina de politie va sta in spatele tau si va porni girofarul si sirenele. Deja la acest moment nu cred ca nu ai observat semnalele agentilor. In plus ei tre sa stea in spate, pentru ca masinile de politie au camera pe bord.
Filmarea este obligatorie si constituie dovada in cazul in care contesti in instanta.
Daca nici atunci nu opresti, atunci vin in lateral si-ti fac semn.
De abia dupa aia vor incerca sa te opreasca fortat, dupa ce s-a inlaturat orice urma de dubiu si este clar ca tu ai observat semnele dar le-ai ignorat.

Mai mult decat atat, daca opresti regulamentar, masina de politie opreste in spatele tau, iar orice actiune a agentului (amende, avertismente, orice), trebuie obligatoriu sa fie filmata de camera de pe masina, astfel incat agentul care te amendeaza sa fie in cadru.

This post has been edited by vallixx: 5 Feb 2012, 00:37


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3d
post 12 Feb 2012, 16:05
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 5 October 11
From: buzau




davincu la fel ca tine am patit si eu mi-au cerut actele si sa dus in masina de politie.era cam frig afara smile.gif),imi face semn sa ma duc la el dupa vreo 5 min de asteptat:| imi da acetele si imi intinde si procesul verbal,cica semneaza aici(in fine am citit tot si cand vad amenda pentru centura:)) cu actele in buzunar mi-am permis sal iau putin la intrebari... in fine nu am vrut sa semnez (cand ma oprint aveam centura:) pusa. in fine ideea e ca nu a semnat nimeni procesul stau si ma intreb poate fi valabil. a trecut ceva timp de atunci si nu am primit nimic:) voi primi vreo surpriza in plic sau...

This post has been edited by r3d: 12 Feb 2012, 16:05


--------------------
dacia 1310 1999 - bz 03 gat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 09:17
Forum Renault