DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

266 Pages « < 230 231 232 233 234 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Comunismul, solutie alternativa?

Ne intoarcem? Comunisti mai exista...
 
Sa vina PCR-ul, avem toate conditiile! [ 71 ] ** [31.98%]
Nicio sansa! [ 137 ] ** [61.71%]
Nu votez/Votez doar pe facebook/Ma abtin/Mi-e teama [ 14 ] ** [6.31%]
Total Votes: 222
Guests cannot vote 
DragosP
post 22 Dec 2020, 18:17
Post #6931


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Să știi că ai dreptate: nu ești superficial.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Dec 2020, 18:27
Post #6932


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




@DragosP
Ma fac ca nu inteleg aluzia. Doar iti spun ca atacul la persona, chiar sub o forma voalata, nu este un argument.

Insa nu mi-ai spus cum ramane cu numarul mare (cel mai mare din UE) de romani care se c**a in fundul curtii in anul 2019. Ca te-ai aratat foarte deranjat de "suntem cei mai prosti din UE".

Ca sa fie clar, ma refer la RO in general, nu la DragosP sau gibonu.

This post has been edited by bucatzel: 23 Dec 2020, 00:30


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 22 Dec 2020, 18:35
Post #6933


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Nasol în Românika asta, cireșii sunt cam subțiri și, cum o dai, tot se vede coada.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 22 Dec 2020, 18:42
Post #6934


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(gibonu @ 22 Dec 2020, 18:27)
@DragosP
Ma fac ca nu inteleg aluzia.
*


Nu e nicio aluzie, nu știu despre ce vorbești.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 22 Dec 2020, 19:50
Post #6935


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Co0munismul a adus Romania pe noi culmi de civilizatie si progres. Ratanii au continuat opere in n continuare timp de 30 de ani. Asta arata ca nu prea sunt destepti. Smecheri, laudarosi, cam lenesi, da.Si bruma de elita care este e mioritica. sad.gif sad.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 22 Dec 2020, 20:32
Post #6936


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Aceste cuvinte ne doare, unii nu au treaba cu Miorita...
LE. Era sa raman corigent la romana cand am intrebat de ce nu le-a taiat jugulara moldoveanul.
Pe vremea aia nu stiam de Noviciok, ca l-as fi recomandat...

This post has been edited by DannyY: 22 Dec 2020, 20:36


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Dec 2020, 23:12
Post #6937


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




QUOTE(RDK @ 22 Dec 2020, 20:35)
Nasol în Românika asta, cireșii sunt cam subțiri și, cum o dai, tot se vede coada.


Cred ca ai vrut sa spui "Nasol în Românika asta, cireșii sunt cam subțiri și, cum o dai, tot se vede un roman care se c**a in fundul curtii"


QUOTE(DragosP @ 22 Dec 2020, 20:42)
Nu e nicio aluzie, nu știu despre ce vorbești.


Asa este, cum spui tu.
Hai ca io il astept pe Mos Craciun.

This post has been edited by bucatzel: 23 Dec 2020, 00:30


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 23 Dec 2020, 00:02
Post #6938


membru


Group: Members
Posts: 4.569
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 22 Dec 2020, 16:57)
Da-mi voie sa te deranjez cu o portie de realitate: in anul 2019, 1 din 4 romani se caca in fundul curtii.

[attachmentid=1628123505]

*



De curiozitate, tu asa ai inteles, sau stii foare bine ca nu e vorba de un roman din 4 ci de o locuinta din 4 dar nu mai suna la fel de bine?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 23 Dec 2020, 00:31
Post #6939


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.252
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Musiu gibon, vezi ca ti-am cenzurat una-alta de prin postari. Baga de seama ce, gandeste-te de ce, si fa bine si controleaza-ti limbajul.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 23 Dec 2020, 10:12
Post #6940


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(tatabobu @ 23 Dec 2020, 01:02)
De curiozitate, tu asa ai inteles, sau stii foare bine ca nu e vorba de un roman din 4 ci de o locuinta din 4 dar nu mai suna la fel de bine?
*


Pai bobocule, inseamna ca e mult mai multi romani care folosesc doi pari si brusturi. In printip in o gospodarie domiciliaza mai mult de o persoana. rolleyes.gif
Iti garantez ca si dintre dacioti sunt multi care nu au canalizare. Sper ca au macar fose septic nu deverseaza in santu din fundul curtii. Zonele aste cu rigips facute de investitori pe toate maidanele.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 23 Dec 2020, 10:17
Post #6941


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Acum vreo 15 ani am citit un studiu, judetul Timis era unul din judetele codase la capitolul canalizare. Cca. 80% din populatia rurala a judetului neavand acces la acest serviciu.

This post has been edited by radian: 23 Dec 2020, 10:18


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 23 Dec 2020, 10:20
Post #6942


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




80% din 186 de localități nu au canalizare. Mai exact, 148 de localități nu be­ne­ficiază în prezent de acest „prilej“. Timis e in Romania.Prin 2019 se facu un proiect cu bani ieuropieni pentru ceva sute de mii racordari la apa si jde mii de racordari la canalizare, foraje, statii de epurare.
Acu mai zic si eu ceva. In satele alea cred ca 90% din locuitori nu sunt bastinasi.Moldofieni, Salaj. Bistrita( dintre astia f. multi penticostali etc. ). Oltenii se inghesuie in muncipii.
Racordare la apa si canal e de obicei pe banu cetateanului. Primaria trage teav prin fata casei.Gospocarii se vaita ca nu au bani sau nu vor sa plateasca serviciile ( cand primaria ai baga teava in curte). Cam ca la gunoi. La gunoi ii mai cenzurat cu amenzi.

This post has been edited by bion: 23 Dec 2020, 10:36


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 23 Dec 2020, 11:31
Post #6943


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Il confirm pe bion, si plusez, fiindca cam sunt in domeniu. Daca la oras e canalizare, si melteanu' nu se racordeaza la canalizare, ca il costa, si stie ca nici un primar nu-l va amenda din motive electorale, ce sa ceri de la sate? Legislatia e, nu se aplica. UE da bani pentru proiecte de apa si apa uzata, dar si vine cu amenzi pentru poluare. Si uite asa... canalizarea e pe strada si statul, adica toti, platim penalitatile. Suntem romani.

In cazul canalizarii, n-o sa-l vezi pe cel de la tara tragand conducta din fundul curtii sau din grajd pana in strada cu panta de 2%. Si nu o sa mute buda in casa, ca n-are unde. Ce amenzi sa ii dai (legal poti sa-i dai cate o amenda de fiecare data cand te uiti la el in curte), cand el nu intelege ca nu mai merge asa?

Pana nu vor fi demolate si reconstruite casele nu se va rezolva problemele astea (ai o parghie prin autorizatia de constructie). Sunt nenumarate cazuri de institutii publice (scoli, primarii, etc) care nu au cum sa se racordeze la canalizare, din punct de vedere tehnic. Ma rog, nu ieftin incat sa-si si permita, ca posibil e orice.

Asa ca nu suntem codasi numai din cauza ca suntem saraci la bani. Suntem saraci si prin altele.

LE: Ah da, si comentariile despre pretul serviciilor: 1000 de litri de apa conform legislatiei europene e sub 10 lei. Un metru cub dat la canalizare, jumatate. E scump, nu? Da' dozator-cola si berea din pastile la litru nu sunt, desigur. Nu socoteste nimeni cati bani se cheltuie pe ele intr-o gospodarie pe luna, dar o factura de 100 de lei o vezi si ti se pare enorm. Mai bine apa de la fantana, ca tot e plina de nitrati si nitriti (nu cred ca mai sunt 5% din fantani necontaminate in tara asta, cel putin analizele cam asa dau).

This post has been edited by paul_damian: 23 Dec 2020, 11:38


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 23 Dec 2020, 12:03
Post #6944


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Mai bine isi cumpara masina shk9 cu volanul pe dreapta. Mai e si mentalitatea: Cum sa te caci in casa?!


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Dec 2020, 12:04
Post #6945


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




QUOTE(bucatzel @ 23 Dec 2020, 02:31)
Musiu gibon, vezi ca ti-am cenzurat una-alta de prin postari. Baga de seama ce, gandeste-te de ce, si fa bine si controleaza-ti limbajul.


Sa-mi fie cu iertare si multumesc pentru interventie. Imi recunosc gresala, mi-o asum si imi cer scuze. Astea sunt regulile, pe astea le respectam.


<span class='edit'>23 Dec 2020, 14:15:</span>
QUOTE(tatabobu @ 23 Dec 2020, 02:02)
De curiozitate, tu asa ai inteles, sau stii foare bine ca nu e vorba de un roman din 4 ci de o locuinta din 4 dar nu mai suna la fel de bine?


Ti-au raspuns deja colegii @bion &@paul_damian
Cam ce ti-au spus ei ti-as fi spus si eu, respectiv ca este in primul rand o problema de mentalitate.

Adica, in multe cazuri, romanul prefera sa foloseasca in continaure toaleta din fundul curtii in locul baii din casa. Iar toaleta din fundul curtii, o vidanjeaza periodic (depinde cat de repede se umple) sau pur si simplu o desfiinteaza si face alta noua in alt colt la curtii.

Aici ar fi de semnalat faptul ca, din pacate, in mediul rural exista foarte multi oameni batrani care nu o duc prea bine cu banii, astfel incat o investitie in alimentare cu apa (proiect, teava, racoduri, robinete, chiuveta, cad, batetiile aferente, was WC, etc) iese din discutie. Poate ca acesti oameni ar trebui ajutati de catre autoritatea locala, in ideea ca a avea apa curenta este strict o necesitate si nu un moft.

L.E. pentru a exemplifica metalitatea romanilor referitor la spalat si igiena, redau mai jos o conversatie la care am fost martor.
Intr-un oras din sudul Ardealului, la plata intretinerii dintr-un bloc, vine un domn in varsta care se arara vizibil deranjat de consumul de apa de la apartamentul lui.
Administratorul si presedintele asociatiei de proprietari ii explica, fiecare pe rand, ca acel consum este cel real, deoarece blocul are aprometre.
Reactia domunului in varsta: "Nu se poate. Eu ma spal pe maini odata pe zi inainte de masa de pranz si fac baie general odata pe saptamana, sambata"
Repet: am fost martor direct la acesta conversatie, nu este vreo poveste auzita la a 7-a mana.

This post has been edited by gibonu: 23 Dec 2020, 12:20


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 23 Dec 2020, 13:40
Post #6946


membru


Group: Members
Posts: 4.569
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ce voiam eu sa spun, dar m-am exprimat prea eliptic, este ca 24% din locuinte neracordate la canalizare nu inseamna ca un roman din 4 se caca-n fundul curtii. Dintre cele 24% neracirdate la canalizare sunt destule cu fosa (cat de cat) septica si cacastoare in casa, iar dintre cele ramase sunt destule de la tara in care mai locuiesc un mos si o baba, sau doar un mos, sau doar o baba, sau nici unul ca au murit amandoi. Abia atunci cand verifici si gradul de ocupare al locuintelor respective, si le diferentiezi pe cele cu fosa si buda in casa de cele cu doi pari intre brusturi, abia atunci poti spune ca "un roman din X se caca-n findul curtii". Si o sa vezi ca X > 4.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 23 Dec 2020, 14:16
Post #6947


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Nene gibonu, mai degrabă needucati, slab pregatiti sau ignoranți.
Problema nu e la omul de rand, ca poate el in sinea lui nici nu înțelege ce i se întâmplă.
Vorbisem odată cu mamaia de la tara, femeie care a trăit niste vremuri groaznice... si am întrebat-o daca a fost vreodată fericită. Nu înțelegea conceptul de fericire. Îl încurca cu bucurie. În concluzie nu a cunoscut niciodată fericirea.

Blestemul acestui popor e ca, mereu au vrut altii ceva de la noi. Am început cu hunii, romanii (macar ăștia au adus ceva civilizație), turcii, rușii, ungurii, polonezii ... mereu si mereu. Unde sa avem noi posibilitatea sa devenim o națiune? Da, avem cei 30 de ani, si lucrurile se mai îmbunătățit... Dar e ca la viciu: ai fumat 30 ani, nu iti revii in 2 luni ...

Referitor la istorie, sunt o grămadă de copchii care nu cunosc termenul de holocaust, si care consideră ww2 doar o sursă de inspirație pt call of duty. Si sunt dinastia cu apa calda la discretie.



--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 23 Dec 2020, 15:09
Post #6948


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




QUOTE(tatabobu @ 23 Dec 2020, 13:40)
Abia atunci cand verifici si gradul de ocupare al locuintelor respective
*

Aici pot sa-ti spun eu statistica, din punctul de vedere al doi operatori de servicii diferiti, cu arie atat in mediul urban cat si rural: 2,38 la unul, respectiv 2,54 la celalalt, locuitori / locuinta. Cu variatii de ordinul zecimilor de procent intre urban si rural.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 23 Dec 2020, 16:58
Post #6949


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Azi se fac 31 de ani de cand mi-am rupt geaca tarandu-ma pe coate pe sub camioanele stranse la Arcul de Triumf.
Era cea mai buna geaca pe care o aveam, aproape singura.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 23 Dec 2020, 17:49
Post #6950


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Lord Hades @ 23 Dec 2020, 15:16)
... Blestemul acestui popor e ca, mereu au vrut altii ceva de la noi. Am început cu hunii, romanii (macar ăștia au adus ceva civilizație), turcii, rușii, ungurii, polonezii ...
*



Hunii si ungurii is un pic rude... Fie vorba intre noi, Transilvania sub ocupatie Austro-Ungara a fost civilizata la greu. Un pic impotriva vointei bastinasilor... Un exemplu, "Cartea funciara".

La nivel local, populatia locala, momarlanii, care se considera, mai mult sau mai putin justificat, descendenti directi ai dacilor, pe la 1900, in mare majoritate locuiau in niste colibe insalubre, sapate in pamant cu bolile afrente stilului de viata. A fost nevoie ca parlamentul de la Budapesta sa adopte o lege prin care sa-i oblige sa-si construiasca case supraterane.

Tmisoara sub ocupatie Austro-Ungara a fost primul oras cu iluminat electric stradal si cu tramvai electric.



--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Dec 2020, 18:16
Post #6951


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




@tatabobu
In poza de pe Eurostat scrie clar ca: "Share o population not having indoor flushing toilet for the sole use of their household"

Din engleza mea, traducerea ar fi "Parte din populatie care nu are toaleta interioara cu apa curenta pentru folosinta exclusiva in gospodarie". Nu-s neam cu Shakeapeare, asa ca rog imbunatirea traducerii daca este necesar.

Asa ca, din punctul meu de vedere, acei 24% se refera la romanii care merg la toaleta in fundul curtii.

Ma cam deruteaza ce spune @paul_damian referitor la gradul de ocupare al locuintelor / gospodariilor. Sigur imi scapa ceva.

Este corect ce spui ca unele gospodarii au fose septice / alte solutii pentru a avea toaleta in interior. Ma gandesc in primul rand la casele de vacanta si pensiuni construite in zone in care nu exista alimentare cu apa. Insa cate sunt astea din totalul general la nivelul intregii tari?

23 Dec 2020, 20:24:
QUOTE(Lord Hades @ 23 Dec 2020, 16:16)
Blestemul acestui popor e ca, mereu au vrut altii ceva de la noi. Am început cu hunii, romanii (macar ăștia au adus ceva civilizație), turcii, rușii, ungurii, polonezii ... mereu si mereu.


Fara sa te superi pe mine si fara nicio intentie de polemica, insa asta este mastrurbare intelectuala.
Pe langa ce ti-a spus deja @radian, gandeste-te cata cale ferata exista in Ardeal in 1918 comparativ cu cata exista in Vechiul Regat.
Si in aceiasi idee: am citit pe undeva ca biserica de la Densus, unul dintre cele mai importante momumente din RO, care atesta latinitatea noastra, undeva pe la anul 1900 au vrut romanii din zona sa o darame ca sa foloseasca piatra la alte constructii. Insa s-a opus cu succes guvernul. De la Budapesta.

In final, chiar nu putem spune azi, aproape in anul 2021, ca datorita "hunii, romanii (macar ăștia au adus ceva civilizație), turcii, rușii, ungurii, polonezii ... mereu si mereu" suntem pe primul loc in UE la capitolul toaleta in fundul curtii.
Vezi unde sunt bulgarii, care au avut un trecut identic (ca sa nu spun mai rau) comparativ cu RO.
La fel vezi unde sunt si grecii. Cei pe care ii acuzam tot timpul ca sunt putuosi si nu muncesc.


This post has been edited by gibonu: 23 Dec 2020, 18:24


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 23 Dec 2020, 19:59
Post #6952


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(radian @ 23 Dec 2020, 18:49)
Hunii si ungurii is un pic rude... Fie vorba intre noi, Transilvania sub ocupatie Austro-Ungara a fost civilizata la greu. Un pic impotriva vointei bastinasilor... Un exemplu, "Cartea funciara".

Tmisoara sub ocupatie Austro-Ungara a fost primul oras cu iluminat electric stradal si cu tramvai electric.
*



Trebuie sa punem in balanta binele si raul car l-a facut stapanirea ungureasca. Un mic exemplu care imi veni acu in minte. Interdictia romanilor de a se stabili ( avea proprieteti in interiorul oraselor( cetatii).


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 23 Dec 2020, 20:03
Post #6953


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




ca sa pui in balanta si sa poti trage o concluzie pertinenta trebuie sa fi trait acele vremuri,,,,,,, degeaba stii ca a fost naspa, daca nu ai trait sa intelegi cu adevarat ce naspa a fost..... ca altfel ajungem la baieti care nu au trait comunsimul dar il regreta,,,,,,,,


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 23 Dec 2020, 20:26
Post #6954


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(radian @ 23 Dec 2020, 18:49)
Hunii si ungurii is un pic rude... Fie vorba intre noi, Transilvania sub ocupatie Austro-Ungara a fost civilizata la greu. Un pic impotriva vointei bastinasilor... Un exemplu, "Cartea funciara".

Tmisoara sub ocupatie Austro-Ungara a fost primul oras cu iluminat electric stradal si cu tramvai electric.
*



Trebuie sa punem in balanta binele si raul car l-a facut stapanirea ungureasca. Mici exemple care imi vin acu in minte. Interdictia romanilor de a se stabili ( avea proprietati in interiorul oraselor( cetatii). Mici exceptii din eliita Tarii Romanesti si a unor negustori mai bogati.1555, Dieta din Târgu-Mureș a hotărât ca românul să nu poată «denunța pe delincventul ungur sau sas celor doisprezece jurați ai județului, însă ungurul sau sasul pot denunța pe român»
Pana si formarea bisericii unite a fost o reactie ( speculata de austrieci) la presiunile desantate ale calvinistilor asupra ortodocsilor.Prin unire clerul romanesc avea drepturi egale cu cel catolic.
Practic fara Austria, Ungaria nu ar fi atins gradul de civilizatie si dezvoltarea economica din sec. XIX.
Dar astea sunt alte povesti...
La halul in care se prezinta satul in Romania, civilizatia ( inclusiv wc) or sa patrunda greu.Pe ici pe colo unii capsunari mai destupati mai misca lucrurile.

This post has been edited by bion: 23 Dec 2020, 20:27


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 23 Dec 2020, 21:03
Post #6955


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Bioane, departe de mine ideea de a zice cu stapanirea Austro-Ungara ar fi fost o binefacere, doar ca da-i Cezarului ce-i al Cezarului.

De dragul discutiei, si din ciclul evenimente peste care de multa vreme s-a asternut praful istoriei. La 1870 s-a inaugurat calea ferata Simeria-Petrosani. Cu cca. 20 de ani inainte a inceput exploatarea carbunilor in zona. Odata cu linia ferata se poate vorbi de minierit la scara industriala fiind asigurat si transportul la consumatori.

La vremea respectiva, finantarea proiectului liniei ferate a fost aprobat in Parlamentul de la Budapesta. Traseul caii ferate avea in vedere traseul Simeria - Merisor - Dealul Babii -Vulcan. La aceea vreme Vulcanul era cea mai importanta localitate din Valea Jiului. In vremea respectiva exista un conte, Lonyai, de la care a si ramas numele unui cartier din Petrila (Lonea), mare proprietar de terenuri in zona si parlamentar la Budapesta, care a tras sforile si a modificat proiectul liniei ferata in sensul ca de la Merisor sa ajunga la Petrosani. Era vorba de terenuri expropriate si despagubite la greu de Parlamentul de la Budapesta. Interesul poarta fesul... Informatia cu pricina am gasit-o intr-un material de presa, publicat pe la 1900, suficient de demult incat autorul sa nu suporte represalii din partea persoanelor incriminate, dar suficient de aproape incat sa nu se fi uitat povestea...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 23 Dec 2020, 22:45
Post #6956


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Banatul a avut zug mai de mult. Duceau fier, lemn la Bazias apoi pe vapor pana in Austria


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 24 Dec 2020, 07:32
Post #6957


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Si tot de dragul discutiei, la calea ferata Simeria - Petrosani au lucrat un numar mare de muncitori italieni (greu de crezut in ziua de azi, dar pe atunci in Ardeal se trai mult mai bine decat in Italia, si nu erau chiar rare cazurile de italieni care imigrau aici) din care o mare parte au ramas in zona. In satul Merisor, in apropiere de Petrosani au format o comunitate compacta, destul de conservatoare, nu s-au prea amestecat cu bastinasii. Comunitatea italiana mai exista si azi.

In zona Banita pe un varf de deal era o cetate dacica, din pacate muncitorii italieni de la calea ferata au distrus-o. Au demolat-o, piatra cu piatra si le-au folosit la construirea tersamentelor feroviare.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 24 Dec 2020, 07:56
Post #6958


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Voi descrieti în vasta majoritate investiții făcute pentru jecmaneala acestor ținuturi, sau pentru confortul privilegiaților vremurilor respective.

Pe mine ma doare subdezvoltarea uriașă propagată in timp. Dau un exemplu: firma la care lucrez a fost fondată în 1907. Acum e un mamut industrial. Noi cam ce făceam in 1907? Bombardam satele sa innabusim răscoala.

Singura solutie durabilă este educația. Dar oamenii educați au pretentii, au cerințe si exigențe. Nu isi dau votul oricărui nemernic, si nici nu fac pipi pe el (cu mici exceptii) . Ori daca esti un politician corupt, cu singul scop in viata sa nu iti pierzi funcția, nu prea ai interesul sa educi poporul, ci preferi sa ii tii in bezna si in mizerie.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 24 Dec 2020, 19:45
Post #6959


membru


Group: Members
Posts: 4.569
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Bag sama mie imi trebuie ochelari, am citit aiurea poza.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 24 Dec 2020, 21:28
Post #6960


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Italieni ersu pietrari recunoscuti. De aia erau adudi ca vonstructii c. f. Inca nu era dinamita, buldozere. Cehii buni forestieri, din Steyer mineri buni etc. In sec. 19 Banatul era o zona f. industrializata. Se exploatau resursele dar era si productie. A fost un experimemt si un pariu economic al imperiului. A fct. destul de bine. Pe langa imigranti su inceput sa se lipeasca si bastinasii. Chiar daca in sec. 18 erau refractari, fugeau in Ardeal la unguri si regretau stapanirea otomana unde bacsisul facea orice, posibil.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
266 Pages « < 230 231 232 233 234 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th June 2024 - 13:52
Forum Renault