DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lumea vazuta prin ochiul unui psd-ist, Interviu cu Miron Mitrea

aphophis
post 27 Feb 2006, 03:11
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




Un interesant interviu acordat de fostul ministru al transporturilor Miron Mitrea gasim in evz-ul de astazi.(pe care-l gasiti aici ) De ce? Pentru ca arata felul cum psd intelegea sa guverneze tara inainte de a pierde alegerile. Haideti sa vedem cam care sunt pasajele cele mai interesante.Inainte de asta insa vreau sa subliniez ca imi place atitudinea din partea de mai jos:


QUOTE
O.N.: Deci credeti ca nu exista o politizare a dosarelor, asa cum reclama unii colegi de-ai dumneavoastra din PSD?
N-am spus asta. Eu sunt si acuzat intr-un dosar si nu pot sa spun ca e un dosar politic pana cand n-am trecut prin toate procedurile pentru a vedea daca procurorul respectiv este sau nu onest. Daca acolo exista o acuzatie care are o logica si daca procedura este una corecta, eu voi aduce argumentele mele.

Laurentiu Ciocazanu: Nu pareti atat de afectat de implicarea dumneavoastra in acest dosar, asa cum s-a aratat domnul Nastase.
Ba nu. Sunt foarte afectat. Dar inainte de a fi politician sunt barbat. Procuratura a hotarat sa ma acuze intr-un dosar? O.K., n-am o problema.


spre deosebire de bombonel mitrea macar a avut decenta sa nu urle una doua ca e persecutat politic.

QUOTE
O.N.: Si totusi, dumneavoastra n-aveti o problema, dar partidul are, fiindca prea multi lideri au inceput sa faca drumuri pe la birourile procurorilor...
Domnule Nahoi, foarte des cand am fost la guvernare am auzit in jurul meu aceasta chestiune: de ce nu-i plimbam la procuratura? Hai sa-i plimbam, ca presa de-abia asteapta. A existat aceasta tentatie, pentru ca este o tentatie. Eu spun ca Romania va termina tranzitia in momentul in care justitia nu va mai fi folosita ca arma politica.


cum inteleg psd-istii sa se comporte cu concurenta. :coolspeak:

QUOTE
Banuim ca stiti ce se spune despre dumneavoastra, ca in perioada cat v-ati aflat la guvernare ati avut grija sa va asigurati imaginea prin intermediul publicitatii de stat.
Stiu, am dat si la "Evenimentul zilei", pana in 2004. Iar daca "Evenimentul zilei" nu mi-a tras-o inseamna ca nu mi-a tras-o nimeni.
Va spun ca publicitatea a fost, in primul rand, mai putina decat si-ar fi dorit multi si era impartita la ziare conform ponderii acestora, cu exceptia ziarului "Ziua", care avea mai mult. Asa era traditia cand ajunsesem in minister si am pastrat aceasta traditie.


intelegem acum de ce ziua are acum un asa ton impotriva puterii.

QUOTE
O.N.: Stiti, noi nu puteam sa nu observam un anumit lucru in acea perioada: ca tonul critic fata de puterea de atunci era invers proportional cu cantitatea de publicitate de stat prezenta intr-un ziar sau altul.
Asta-i o chestie subiectiva. Va spun ca si eu eram sunat de anumiti colegi de-ai mei mai mari sau mai mici si incepeam sa fiu ciufulit: ai vazut ce face ziarul X? Pe pagina unu ma face praf pe mine si inauntru e plin de publicitate de la tine. Deci tu m-ai facut pe mine, tu m-ai dat!


aha.. deci publicitatea nu era data pentru ca era nevoie de ea (si ce fel de publicitatea puteau sa isi faca niste monopoluri?) ci pentru a astupa guri.

QUOTE
O.N.: Adica premierului i se parea ca dumneavoastra va faceti imagine, la fel si domnul Dan Ioan Popescu si domnul Dan Matei Agathon, in timp ce dumnealui nu avea niciun fel de beneficii si la un moment dat a decis sa controleze aceasta poveste?
Stiti, intotdeauna exista tendinta ca atunci cand ai in subordine oameni care au resurse sa-i strangi un pic de... gat ca sa le folosesti resursele si mai catre tine, daca esti sef. Legal, bineinteles.


asa se explica numeroasele avantaje de care a beneficiat psd in campania electorala. Printre altele si patrimoniile institutiilor de stat folosite in campania electorala, banii de publicitate ale diferitelor agentii si ministere, politica facuta cu nerusinare in scoli si licee, folosirea elevilor ca "aplaudaci" la evenimente psd etc..

QUOTE
L.C.: Pana la urma, cat v-a ajutat faptul ca ati dat publicitate nu numai pe criterii de piata, ci si pe alte relatii?
Pai, nu ne-a ajutat. Ne-a stricat. Anul 2004 a fost cel in care n-am mai avut rabdare, ca pana atunci lucrurile au fost corecte. A fost momentul in care unii au crezut ca sunt pe viata la putere si ca nu e bine sa fie criticati.
Atunci a fost problema cu "Evenimentul zilei", care, recunosc, mi se poate reprosa, mie si colegilor mei: faptul ca in 2004, "Evenimentul zilei", pentru ca era prea critic, a fost taiat.


foarte foarte grav citatul rosu. Se vorbeste direct de interventie in exprimarea libera a presei. Sa ne amintim de necazurile pe care evz-ul le-a avut cu justitia inainte de alegeri? Sau de reteaua monitorul? Tocmai am primit confirmarea oficiala din parte unui psd-ist


Uitati ce mai spune Miron Mitrea:


QUOTE
Odata am facut o prostie imensa si mi-am creat un dusman cu care m-am impacat abia anul trecut. Nici n-am stiut ce dusman mi-am creat: Andrei Gheorghe. Facea o emisiune pe televizor si pe radio la Pro si ma facea praf in stilul lui.

Asa cum imi spune mie experienta, trebuia sa schimb postul. Dar n-am rezistat si l-am sunat pe Adrian Sarbu, cu care am o relatie veche. Am sunat si i-am spus: Adrian, deschide radioul si daca e in regula, eu nu mai am ce spune. Nu era in regula. L-a scos de pe post, l-a si dat afara dupa aceea.


ce vreti mai mult decat atat? Si arata si ce fel de post era protv-ul. Era de ajuns ca mitrea sa zic "hop , da-l afara" ca una doua Sarbu s-a aplecat si s-a conformat ordinului. Oare de ce? Nu cumva anumite datorii ale protv-ului catre stat sunt de vina? Sa nu uitam si atitudinea partinitoare a protv-ului din campania electorala.. curat murdar coane fanica

QUOTE
Dar Ilie Sarbu si cu mine am spus nu. Pentru ca era deja prea tarziu ca sa-ti poti construi o campanie altfel decat sa injuri contracandidatul.


pana la urma tot la campanie bazata pe injuraturi a ajuns psd-ul



QUOTE
Nu era o idee mai buna sa gasiti alt candidat, in 2004, in locul lui Adrian Nastase?
Era o idee.

Mircea Geoana?
Nu. Mircea venea dupa o ciufuleala la Bucuresti, pe care i-am administrat-o intentionat, ca sa-i aratam ca nu e bun. Asta a fost.

Dumneavoastra personal i-ati administrat-o?
Bineinteles ca nu eu personal.

Atunci vorbiti in numele partidului?
Nici macar. In numele unor colegi...


ma tavalesc pe jos de ras.. si-a luat-o atunci in primire geoana de la manivela :naughty: Ce retin din chestia asta e si ca geoana nu era bun(stiu ei la ce se refera). Si asta o arata si in ziua de azi.


QUOTE
Sunt reale stenogramele PSD?
Nu in totalitate.

Dar ele reflecta un mod de a face politica?
Nu. Nu tot modul de lucru. Nici nu se luau decizii importante in Biroul Permanent. Era, mai degraba, un for in care ni se spuneau niste lucruri.


se recunoaste pana la urma mai voalat cam care erau ideile ce circulau curent prin psd.. Stiti doar foarte bine care e povestea cu acele stenograme si cam ce chestii :w00t: contineau



Mai este ceva de spus? Eu cred ca nu, interviul facut lui miron mitrea arata suficient de bine cam care erau metodele si cam ce faceau psd-isti cand erau la guvernare. Ramane doar de intrebat: mai poate avea tupeul psd-ul sa spere sa castige alegerile viitoare? Eu cred ca nu.

Pt orice eventualitate am atasat interviul acestui post , in fisierul doc de mai jos:

Attached File  manivela_psd.doc ( 47.5k ) Number of downloads: 5


This post has been edited by aphophis: 27 Feb 2006, 03:11


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LOVENDAL
post 27 Feb 2006, 09:09
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 19 January 05




Da...multe lucruri se stiau deja. Insa, nu pot sa nu apreciez totusi atitudinea pe care o are Miron Mitrea fata de ancheta de la procuratura. Fara scandaluri mediatice ca ar fi hartuit (gen Dinu Patriciu), sau plangareli (gen Adrian Nastase). Imi place atitudinea lui in aceasta privinta.


--------------------
Renault / Dacia Renault Megane 2 - IS-XX-DWB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 27 Feb 2006, 09:53
Post #3


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




asta e un mare ...nu-l ascultati:)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 27 Feb 2006, 10:01
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(LOVENDAL @ 27 Feb 2006, 10:09)
Da...multe lucruri se stiau deja. Insa, nu pot sa nu apreciez totusi atitudinea pe care o are Miron Mitrea fata de ancheta de la procuratura. Fara scandaluri mediatice ca ar fi hartuit (gen Dinu Patriciu), sau plangareli (gen Adrian Nastase). Imi place atitudinea lui in aceasta privinta.
*



da se stiau insa la nivel de speculatii. Interviul asta insa legitimizeaza o parte din speculatii si arunca o lumina foarte urata asupra psd-ului , in mod oficial. Cat despre atitudinea lui manivela, este singurul lucru care-l apreciez la el, chiar ma mira ca sta prea linistit smile.gif sa aiba cumva nervii mai tari ca bombonel? huh.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 27 Feb 2006, 15:43
Post #5


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




stie barosanul ca e practic de neatins. spre deosebire de hotul de rand, hotul cu functie stie sa-si acopere masinatiunile (sau in cel mai rau caz sa-l faca pe altul sa cada de tap ispasitor). poate sa urle presa cat vrea, daca dovezile cu greutate in instanta au fost eliminate, nu prea are cum sa fie tras la raspundere legal.
Nascase stie si el treaba asta, dar pe langa parnaia la care din pacate nu prea are cum sa ajunga, el are de aparat si functia de sef al camerei + imaginea in perspective unei eventuale candidaturi la alegerile urmatoare. deci are nevoie sa evite pe cat posibil o trimitere in judecata si sa se erijeze in martir al actualei puteri pt a capata capital politic.
hoti, hoti, da' nu prosti.


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Feb 2006, 23:46
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Am si eu cateva intrebari:
Voi v-ati uitat la fata lui nea Mitrea? Vi se pare ca e fecioara ingenua?
Vi se pare ca e in politica de ieri, de azi?
Eu imi pun intrebarea de ce a declarat ce a declarat. Ca nu a facut-o pentru simplu motiv ca l-a lovit asa o criza de sinceritate...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 14 Jan 2016, 08:07
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Miron Mitrea Manivela loveste din nou:

Miron Mitrea: „Vreau să vă spun, de la început, că eram conștient de șansa a doua a lui Victor Ponta, imediat ce a fost clar că Iohannis îi va fi contracandidat. Cred că știa și el. Când m-a întrebat ce cred, i-am spus elegant că are șansa lui să câștige... În PSD, doar un politician mi-a dovedit că a înțeles pericolul Iohannis. Mihai Sturzu, într- o ședință a grupului parlamentar, a afirmat că a constatat, mergând prin țară, că pe Iohannis nu îl urăște nimeni. Observase că nici nu sunt mulți care îl iubesc, dar îl surprinsese lipsa de sentimente negative vis-a-vis de Iohannis. I-am spus că ăsta e motivul, inteligent, pentru care fusese selectat Iohannis. A fost unul dintre puținii care au anticipat problema pentru Victor. Semne de întrebare mi-a ridicat și Georgian Pop. Restul, siguri pe ei, au mers la o înfrângere planificată. Spuneam că o campanie ingenioasă ar fi fost soluția. Șeful campaniei electorale a lui Victor Ponta, Liviu Dragnea, bun organizator, este departe de tipologia inventivului, ingeniosului”.


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 14 Jan 2016, 09:36
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Mai Dacise, trebuia sa astepti inca cateva zile, macar sa se faca 10 ani in cap de la ultima postare.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 14 Jan 2016, 15:58
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Io ordinul azi l-am primit, azi l-am executat. cool.gif


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 14 Jan 2016, 16:04
Post #10


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Un cadru de exceptie cu o atitudine impecabila! aplauze.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 14 Jan 2016, 16:18
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Multumesc de apreciere. Am dat mai departe link cu mesajul tau... wub.gif


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 14 Jan 2016, 16:19
Post #12


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Am onoarea! rolleyes.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 14 Jan 2016, 16:21
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




cand am vazut ca a reinviat topicul speram sa citesc de un DNA, ceva, si ca a intrat jigodia (iar?) dupa gratii (parca asta era cu mineriadele ceva). Banuiesc ca e liber?


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 14 Jan 2016, 16:40
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Ca sa reintre, trebuie ca mai intai sa iasa. Ceea ce inca nu este cazul, parca.


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 14 Jan 2016, 17:08
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




nu neaparat. Daca se grabesc baietii si termina vreun dosar la timp.. sau conventia era sa nu-i tina mai mult de 2 ani? tongue.gif


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 14 Jan 2016, 18:49
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Se pare ca DNA ii analizeaza si lui Mitrea zelul scriitoricesc ce l-a apucat de cand e la inchisoare.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 14 Jan 2016, 21:46
Post #17


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Eu apreciez grija, migala și răbdarea lui Nuțu în redactarea postării inițiale. Bravo!


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 16 Jan 2016, 12:08
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Trebuie remarcat si carpul care nu mai stie unde sa rascoleasca ca sa faca agitatie tongue.gif Bravo.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 16 Jan 2016, 13:40
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Care agitatie, badie? Miron Mitrea e pur si simplu o mare autoritate in materie de cum se face o campanie in tara asta.

Pentru curiosi si dupa parerea mea, Miron Mitrea e unul dintre cei mai buni cinci facatori de campanie electorala din tara, din 90 incoace. Cand facea el campanie, o facea ca la scoala, dupa toate regulile, nu dupa ureche, ca Dragnea si altii de dupa 2000-2004 incoace. E drept ca avea si resurse...

Primii trei sforari electorali din Romania, ca putere, influente si performante ar fi, tot dupa parerea mea, Cozmanca, Mitrea si Blaga. Restu-s departe. Muuult in urma.


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd September 2024 - 07:05
Forum Renault