DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> MAI MERITA DACIA 1310?, DACA DA LA CE PRET?

bv-08-fgm
post 22 Feb 2013, 20:57
Post #31


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




Sunt solnitze cu 10 ani mai noi ca un golf3 si cu rugina mai multa,la fel si invers,trebuie doar sa cauti si o sa gasesti masina dorita in functie si de bugetul alocat. smile.gif


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 22 Feb 2013, 21:56
Post #32


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Raspuns scurt la intrebarea acestui topic: NU.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bv-08-fgm
post 22 Feb 2013, 23:00
Post #33


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




De acord cu bobo77


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 23 Feb 2013, 13:20
Post #34


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Depinde de fiecare, si oricum trebuie avute in vedere multe chestii, legate de viitorul proprietar. Eu am dat (si dau) un raspuns scurt, identic, cand am fost intrebat de logan wink.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 23 Feb 2013, 17:56
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Citat legat de Dacia ___________ ,, Daca ai CAP, i-ati alta ! ___________ "

Cine le are , sa si le tina (daca rezista psihic/fizic ca si persoana), cine NU , sa nu si le doreasca ! smile.gif


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1310CL
post 23 Feb 2013, 18:44
Post #36


1310 DRIVER


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 25 January 10
From: Arad




@donlucyan : Da,asa e,ai dreptate,ia-ti solenza,numa vezi ca-i varza la tabla si aia daca nu au fost luate masurile potrivite la caroserie inca de noua. smile.gif

This post has been edited by 1310CL: 23 Feb 2013, 18:45


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - AR06GKI
CREM 427
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 23 Feb 2013, 19:45
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Am pus ochi pe o supernova clima 2002 albastra ,arata bine fara rugina la praguri,oale,praguri,interiorul arata bine .Cere 51mil dar poate o scot la vreo 40-45.

This post has been edited by donlucyan: 23 Feb 2013, 19:46


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 23 Feb 2013, 21:09
Post #38


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.232
Joined: 24 June 07




Plus taxa inca 1000 si ceva de euro. wink.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 23 Feb 2013, 21:54
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Ca fost posesor de dacii 1300-1310 pot sa zic ca merita pentru valoarea sentimentala doar. Imi aduc aminte cu atata nostalgie de cate ori m-am oprit pe marginea soselei sa o depanez. Acum daca se opreste actuala (ca sa nu mai zic de fosta - nu era dacie- care avea o gramada de obiceiuri proaste) , ma uit lung si traiasca mobilul si platforma. Cand mi-am luat prima dacie pe injectie 1310 Li daca mai tin bine minte si m-a lasat in mijllocul unui giratoriu prin Targoviste chiar am avut un atac (de panica)... Si era saraca noua... Dar nu erau mobile pe acea vreme... Pentru Loganul din dotare exceptand rugina numai cuvinte de lauda, de Duster mai vedem, deocamdata e super ok (exceptand consumul).


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Babaq139QMB2
post 23 Feb 2013, 22:20
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 27 November 12
From: Bucuresti




Daciuta trage la drum cum e si proprietarul , depinde cum ai grija de EA si EA va avea grija de tine sa nu te faca de KKO in public sau mai rau de atit , in fata echipajului de la RUTIERA smile.gif .


--------------------
Dacia 1310 din 1900 Toamna spre vara-sa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 23 Feb 2013, 22:33
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.851
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Am mers astazi ca pasager cu un break pe injectie foarte ingrijit. Am ramas placut impresionat de cat de bine functioneaza. Pentru cine nu este prea pretentios in ceea ce priveste confortul, dotarile, performantele, siguranta, se poate folosi o astfel de masina si in mod curent, nu doar pentru pasiune.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Babaq139QMB2
post 23 Feb 2013, 22:41
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 27 November 12
From: Bucuresti




Lasam alte alea , care le dau vinzatorii de vehicole , sa ia banii munciti , dupa aia te priveste ... fiecare cum vrea sa-i fie ( de ) bine .


--------------------
Dacia 1310 din 1900 Toamna spre vara-sa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 23 Feb 2013, 23:17
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Daciuta mea cea veche (productie 77) , chiar am un sentiment de nostalgie cand ma gandesc pe ce drumuri i-au umblat rotile. Am urcat cu ea maluri abrupte de rauri, drumuri forestiere, albii de ape, am ramas suspendat de o gramada de ori pe "burta", a fost o supermasina. Acum chiar cu un 4x4 ma gandesc serios cat ma costa abordarea unor asemenea drumuri....
PS: Tocmai veneam de la revizia de 1000 de km cand s-a oprit motorul la Targoviste. Motivul, suprapresiune in rezervor benzina din cauza busonului care era etans..... Care suprapresiune a blocat o electrovalva, ..... Eu cred ca vechile dacii erau mult mai robuste si mai usor de depanat.
La problema de mai sus depanarea s-a facut (tot in service autorizat dacia) cu un cutit cu care a fost facut un sant in busonul de plastic sub garnitura....
Ma abtin la comentariile despre EU.... cu toate ca am o mancarime de "tastatura" la adresa lor....

This post has been edited by tavi_ro: 23 Feb 2013, 23:26


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Babaq139QMB2
post 23 Feb 2013, 23:19
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 27 November 12
From: Bucuresti




Pai , nu ai motor EURO , pe astia de dau cu legea in popor ia facut tacsu si masa tot in DACIA , si acu e tare si mare ...


--------------------
Dacia 1310 din 1900 Toamna spre vara-sa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael_Jr
post 15 Mar 2013, 13:20
Post #45


\m/-_-\m/


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 January 09




Ca tot venii vorba de Golf 3, acum 3 saptamani mi-am cumparat unul productie 1996, motor 1598 cmc, 75 CP. Este o masina foarte buna, iar costurile de intretinere mi se par destul de mici pentru un VolksWagen. Pe masina am dat 1200 euro, cu taxa de poluare platita de fostul proprietar, masina fiind adusa in tara in 2009. Multe nu am de facut la ea, i-am schimbat uleiul si distributia momentan, mai am niste bucsaraie de schimbat si masina este perfecta d.p.d.v mecanic, iar la caroserie, ii rezolv toate defectele vopselei (matuita, etc) cu un polish profesionist si daca stam sa vorbim de siguranta, masina este un tanc pe roti, de comfort nici nu mai vorbim fata de fosta mea DSN de exemplu. Dar totodata vreau sa imi mai cumpar si o dacie, ochioasa de preferinta, fiindca si eu am "piticul" acela pe creier in legatura cu bibilitul, doar sa umblu la ea toata ziua si sa o scot la ocazii mai deosebite. Sa speram ca in martie va intra in vigoare noua taxa de poluare si la non-euro va fii taxa cu 90 % mai mica


--------------------
Volkswagen Golf / ex - Dacia Super Nova GL 1996 / 2001 Clima - B 35 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 15 Mar 2013, 15:10
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




Toate ca toate, pana la faza cu tancul.


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Babaq139QMB2
post 15 Mar 2013, 16:43
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 27 November 12
From: Bucuresti




Totusi ramine DACIA tanc pe linga multe masini din traficul rutier , care au floricele si gargarite lipite pe tabla .
smile.gif


--------------------
Dacia 1310 din 1900 Toamna spre vara-sa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 15 Mar 2013, 21:26
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




QUOTE(Michael_Jr @ 15 Mar 2013, 13:20)
Ca tot venii vorba de Golf 3, acum 3 saptamani mi-am cumparat unul productie 1996, motor 1598 cmc, 75 CP. Este o masina foarte buna, iar costurile de intretinere mi se par destul de mici pentru un VolksWagen. Pe masina am dat 1200 euro, cu taxa de poluare platita de fostul proprietar, masina fiind adusa in tara in 2009. Multe nu am de facut la ea, i-am schimbat uleiul si distributia momentan, mai am niste bucsaraie de schimbat si masina este perfecta d.p.d.v mecanic, iar la caroserie, ii rezolv toate defectele vopselei (matuita, etc) cu un polish profesionist si daca stam sa vorbim de siguranta, masina este un tanc pe roti, de comfort nici nu mai vorbim fata de fosta mea DSN de exemplu. Dar totodata vreau sa imi mai cumpar si o dacie, ochioasa de preferinta, fiindca si eu am "piticul" acela pe creier in legatura cu bibilitul, doar sa umblu la ea toata ziua si sa o scot la ocazii mai deosebite. Sa speram ca in martie va intra in vigoare noua taxa de poluare si la non-euro va fii taxa cu 90 % mai mica
*


Sa o stapanesti sanatos.

Ai grija cu rugina de la aripi,pragruri ,hayon,oale,podea ca rugineste intr-o veselie.
Sincer sa fiu nu as cumpara un golf3 de 17-18 pt ca deja are o varsta .
Stiu ce i poate piele unui wv golf3 ,au fost masini foarte bune,si mai sunt unele din ele.
Asa imi zicea si mie fratemiu sa vand supernova si sa cumpar un wv golf3,dar nu cred ca fac nimik daca dau mere pe pere.N-am problem cu rugina,cu apa cu toncanituri etc .Asa dau masina buna pe o masina de 18 ani care ma pot astepta la orice .
Daca as face un pas as face catre golf4 nu antichitatile alea de g3 .
Bafta!

This post has been edited by donlucyan: 15 Mar 2013, 21:28


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael_Jr
post 16 Mar 2013, 11:51
Post #49


\m/-_-\m/


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 January 09




QUOTE
Sa o stapanesti sanatos.

Ai grija cu rugina de la aripi,pragruri ,hayon,oale,podea ca rugineste intr-o veselie.
Sincer sa fiu nu as cumpara un golf3 de 17-18 pt ca deja are o varsta .
Stiu ce i poate piele unui wv golf3 ,au fost masini foarte bune,si mai sunt unele din ele.
Asa imi zicea si mie fratemiu sa vand supernova si sa cumpar un wv golf3,dar nu cred ca fac nimik daca dau mere pe pere.N-am problem cu rugina,cu apa cu toncanituri etc .Asa dau masina buna pe o masina de 18 ani care ma pot astepta la orice .
Daca as face un pas as face catre golf4 nu antichitatile alea de g3 .
Bafta!


Multumesc. Am niste mici pete pe ici pe colo ce le voi face cand se incalzeste afara, Daca nu ai rugina la SuperNova, nu merita sa o dai, ai grija de ea ca este o masina buna care isi face treaba si daca ai grija sa nu apara rugina, isi va face treaba in continuare


--------------------
Volkswagen Golf / ex - Dacia Super Nova GL 1996 / 2001 Clima - B 35 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 16 Mar 2013, 14:27
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Da ai dreptate. smile.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul-tm
post 16 Mar 2013, 19:31
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 25 August 09
From: Timisoara




Golf 3 e masina pe langa o supernova sau chiar si solenza. Acum depinde si de cum au fost intretinute.
Taicamiu are golf 3 1997 1,9tdi 320000 km, fara exagerare de 2 ani nu a stans un surub la masina.
Doar vizita in service pentru schimb ulei si filtre. Mie mi se pare o masina foarte fiabila, si de consum nu mai spun 4,5 l/100 km in exterior.
Are si minus-uri: rugina, trebuie data masinii o atentie mai mare pe ingrijirea caroseriei.

Eu am un opel astra f benzinar 200000 km originali cu motor nedesfacut, fara sa consume ulei.Destul de fiabil opelu, piese foarte ieftine.Poate e cea mai ieftina masina straina de intretinut.

Sunt masini vechi, dar eu si taicamiu ne facem treaba cu ele. Am mers cu solenza si mi se pare o masina buna, dar pacat ca la caroserie tot dacie a ramas



--------------------
opel astra f-cc 1996 - TM-23-GZV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 16 Mar 2013, 20:03
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Tot ce conteaza e sa ne facem treaba cu ea,crezi ca daca taicatu are golf3 si eu supernova nu pot sa ma duc cu ea unde ajunge si el sau ce daca e dacie?Pariu pe cat vrei ca nici opelu tau si nici g3 lui taicatu nu arata ca supernova mea si nu este intretinuta.Dar nu asta conteaza,conteaza sa mearga si sa ne facem treaba cu ele in continuare.
Crezi ca daca vroiam sa imi cumpar g3 nu imi cumparam ?dar m-am gandit ca nu fac nimik daca dau mere pe pere.Daca fac un pas fac la ceva mai bun decat amandouo la un loc.Bafta!
http://www.daciaclub.ro/Dacia-supernova-Ra...ie-t249574.html uite jurnalul de bord a supernova mele,chiar daca este dacie arata mult mai bine fata de alte vechituri.

This post has been edited by donlucyan: 16 Mar 2013, 20:16


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel93
post 17 Mar 2013, 21:05
Post #53


Membru cu serie mare


Group: Members
Posts: 456
Joined: 21 October 08
From: Vatra Dornei




Am citit si eu cateva posturi, si dau un reply ca tot omu':
Se merita dacia, daca ai de facut distante scurte, eventual pe drumuri mai rele. Eu de cand am luat carnetul (2011) am avut doar dacii, si nu pot spune ca nu m-am descurcat cu ele.
Da, trebuie depanata, uneori in cele mai nepotrivite momente/locuri, insa cand trece anul, tragi o linie si vezi ca ai cheltuit cu ea cat te-ar costa doar filtrele la un TDI.. Parca stai bine cu Dacia.
Am facut si 1000 km in doua zile cu ea, m-a lasat si la doua strazi de casa, dar asta e, macar problemele se rezolva fara costuri.

Cat despre golf 3, cea mai nasoala masina "buna" pe care am vazut-o, da rugina in ea ca in dacie, te plimbi la tinichigiu la 2-3 ani ca sa o pastrezi. Nu mai zic de rulmenti, telescoape, intinzatoare de curea.. Si nu vorbesc aiurea, lucrez zilnic cu asa ceva.
Passatul intermediar, e cu putin mai scump, si e mult mai bun, singurul defect enervant al sau fiind portierele, care se strica una dupa alta; ba nu se incuie, ba nu se pot deschide de afara, ba din interior..

This post has been edited by daniel93: 17 Mar 2013, 21:07


--------------------
Dacia 1300/1310 TLX 1976/1988
Opel Astra F C20LET cu cheaturi
Ford Focus 1.8 TDCI
Logan 1.4 mpi

Gunoaie romanesti, si plastice fara valoare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael_Jr
post 17 Mar 2013, 22:30
Post #54


\m/-_-\m/


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 January 09




QUOTE
da rugina in ea ca in dacie



Nu prea merge facuta o astfel de comparatie. Apare rugina doar in anumite puncte la golf, pe cand o dacie din 96 de exemplu poate fii mancata de rugina cap coada si mai este diferenta si la tabla, de la grosime, la felul in care este tratata. Daca o masina este ingrijita, nu apar astfel de probleme. Cand zici de piese in general, normal ca se mai strica, la orice masina se intampla, nu este relevant, mai ales daca sunt cele originale ca totusi au o varsta masinile.

Aici totul depinde de gusturi, etc. Personal prefer masinile cu varsta de peste 15 ani, le consider masini cu personalitate, nu cele din ziua de azi pline de calculatoare, etc



--------------------
Volkswagen Golf / ex - Dacia Super Nova GL 1996 / 2001 Clima - B 35 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul-tm
post 17 Mar 2013, 23:02
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 25 August 09
From: Timisoara




Revizia de ulei si filtre la golf 3 tdi: ulei castrol 130,filtru ulei 40,filtru aer 35,filtru cabina 30, filtru motorina 60.

Normal ca daca o piesa cum e un rulment la roata il schimbi acasa,fara sculele necesare nu o sa te tina piesa aia.
Acum 3 ani cand a luat masina din franta, cum a ajuns in romania a fost la service sa schimbe rulmenti spate. Baietii din service au pus pe masina rulmenti optimal( destul de prosti), schimbati cu prese si stransi la cuplu.Dupa 3 ani sunt impecabili fara joc sau sa huruie.
Este buna si o dacie daca iti faci treaba cu ea. Totu depinde de cum este intretinuta.
E plina tara de masini aduse de afara vechi, si marea majoritate a lor sunt neintretinute. Daca mergi cu masina intretinuta trebuie sa mearga bine.

Am mers acum 2 ani cu o dacie din 1998 cu 30000 km originali 100%.Deabia auzeai motorul la masina aia si tinuta de drum era impecabila.


--------------------
opel astra f-cc 1996 - TM-23-GZV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel93
post 17 Mar 2013, 23:17
Post #56


Membru cu serie mare


Group: Members
Posts: 456
Joined: 21 October 08
From: Vatra Dornei




QUOTE(Michael_Jr @ 17 Mar 2013, 22:30)
o dacie din 96 de exemplu poate fii mancata de rugina cap coada si mai este diferenta si la tabla, de la grosime, la felul in care este tratata.
*



De CN-uri nu m-am atins in viata mea, si nici nu ma ating, clar nu merita. Eu ma refeream la 1310-le meu, din 1988. Are tabla cel putin la fel de buna ca vechile 1300, de cand o am mi-au aparut puncte de rugina doar pe zgarieturi, si mi-a "fugit" antifonul de sub aripi, nu stiu de cati ani o fi dat, dar vara asta am sa-l retusez.
Azi am fost sa vad un golf 3 pentru cineva si m-am ingrozit, aripile fata si capetele de prag erau rupte de rugina pe ambele parti, si intrate sub masina.. Da, sunt puncte slabe, dar totusi sunt masini la acelasi pret, de pe care nu curge tabla.

Attached thumbnail(s)
P130206001.jpg ( Size: 290.39k ) Number of downloads: 546


--------------------
Dacia 1300/1310 TLX 1976/1988
Opel Astra F C20LET cu cheaturi
Ford Focus 1.8 TDCI
Logan 1.4 mpi

Gunoaie romanesti, si plastice fara valoare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1310CL
post 19 Mar 2013, 19:52
Post #57


1310 DRIVER


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 25 January 10
From: Arad




Eh,a mea e din '96 dacia,si n-are decat putina rugina de suprafata,iesita din neglijenta fostilor proprietari,dar n-am tabla perforata,si n-a fost bagat ulei in praguri,sau eu mai stiu pe unde,ci doar spalata,si iarna-n sopron acoperita.

Conteaza mult si modul de exploatare al masini dar si calitatea ei..mai ales la tabla,oricum vechea dacie nu se mai merita de multa vreme,strainezele i-au cam luat locul,cei care inca o mai au in familie(cum e si-n cazu'meu)ori vor s-o dea la rabla,ori mai trag de ea. Eu unul n-o dau,ca-s multumit de ea,am planuri s-o refac la tablarie,motor,si s-o pastrez doar asa ca ne-a servit familia atatia ani fara sa ceara prea mult si desigur pentru ca am crescut alaturi de ea smile.gif wub.gif

This post has been edited by 1310CL: 19 Mar 2013, 20:04


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - AR06GKI
CREM 427
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulica89
post 19 Mar 2013, 20:55
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.251
Joined: 6 August 08




QUOTE(daniel93 @ 17 Mar 2013, 23:17)
De CN-uri nu m-am atins in viata mea, si nici nu ma ating, clar nu merita. Eu ma refeream la 1310-le meu, din 1988. Are tabla cel putin la fel de buna ca vechile 1300, de cand o am mi-au aparut puncte de rugina doar pe zgarieturi, si mi-a "fugit" antifonul de sub aripi, nu stiu de cati ani o fi dat, dar vara asta am sa-l retusez.
Azi am fost sa vad un golf 3 pentru cineva si m-am ingrozit, aripile fata si capetele de prag erau rupte de rugina pe ambele parti, si intrate sub masina.. Da, sunt puncte slabe, dar totusi sunt masini la acelasi pret, de pe care nu curge tabla.
*




A fost reparata acolo unde ai poza... Si cam cati km ai cu ea? Circuli iarna?

Si on topic: Se merita numai la nivel de hobby; si in rest este ok, dar zilnic este atractia negrilor care vor sa mai vinda/recicleze ceva la fier sau bataia de joc a multora idioti/participanti la trafic care au un imprumut in banca pe 15 ani sau bani ciorditi de prin Spania/Italia/Germania sau pur si simplu cu o situatie familiala financiara buna (parinti/bunici/terenuri)...


--------------------
Dacia 1310 1989 MLS - PH 10 SIA
Iulian
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 19 Mar 2013, 22:15
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




Adica cine nu are dacie e automat ciorditor sau parvenit?


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andyno
post 19 Mar 2013, 23:43
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.435
Joined: 9 June 09
From: Bucuresti.




Nu inteleg cum va lasa pe dacia 1310 in drum ca pe mine in 8 ani nu m a lasat niciodata. Nu stiu daca se poate numii ca m a lasat in drum, o data am ramas fara ulei in cutie dupa 13 ani, si am mers cu pana la primul service auto...cost 50 lei.
Si a doua oara a fost cand la vulcanizare, gigelul care a desfacut prezoanele la rotile din spate...le a desfacut de tot..le rupt si au cazut in tambur smile.gif)))))))))))
reparatia s a facut de catre seful firmei gratis..

Am mers destul cu dacia prin tara si nu am avut nimic.

This post has been edited by Andyno: 19 Mar 2013, 23:43


--------------------
Dacia 1310, an 99'. Toyota Hilux D4D 170 CP 2007. Dacia 1310, an 20' injectata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 05:02
Forum Renault