DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Piesele vizibile Renault se vand numai pe original, Totul suportat de buzunarele noastre

tunderbird
post 4 Apr 2013, 15:19
Post #1


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Nu stiu cat de intarziat sunt cu stirea asta, imi cer scuze daca subiectul s-a mai discutat aici (am cautat si nu am gasit) si rog moderatorul sa uneasca topicurile.

Toata povestea a inceput cu o saptamana in urma cand am fost nevoit sa inlocuiesc grila de radiator la Laguna 1.

Am gasit grila la multe magazine de piese online, in variante AM relativ acceptabile la pret... dar la lansarea comenzii, toti mi-au adus la cunostinta ca nu au voie sa vanda decat OE... bineinteles la niste preturi de-a dreptul nesimtite.

Deci, daca aveti nevoie de piese de caroserie pentru Renault, nu veti putea cumpara decat originale (OE), cele de producator (AM) sunt in prohibitie. Bineinteles ca si preturile sunt pe masura nesimtirii Renault.





--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vanzatorul de Iluzii
post 4 Apr 2013, 16:44
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti




Cred că este vorba despre două aspecte:
1. Protecția acordată desenului și modelului industrial (sunt elemente specifice, unice mărcii)
2. Omologarea RAR

Cei de la RRO se vor da peste cap ca să își păstreze monopolul, singura scăpare cred că poate veni din limitarea în timp a protecției. De aici (http://europa.eu/legislation_summaries/internal_market/businesses/intellectual_property/l26033_ro.htm) văd că prin înregistrare pot avea protecție între 5 și 25 de ani. Nu mai sap după detalii dar le doresc numai de bine și „succesuri” fără număr. Asta pentru adaosurile nesimțite pe care le au.

Chiar acum mi-a trecut prin cap o idee: să vândă „SH” nou. Adică să binevoiască chinezul să le dea un pospai de culoare și să le facă acte de SH. Dovedește dacă poți că nu au fost scoase de pe o mașină... Nu cred că se mai poate pune condiția de „original” la cele demontate. O fi așa...?

This post has been edited by Vanzatorul de Iluzii: 4 Apr 2013, 16:49


--------------------
Tiida Tekna+ HB 1.5dCi 106 trapasi Warm Silver
Megane 2.2 Sedan Privilege 1.6i/112 Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 4 Apr 2013, 18:21
Post #3


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




AM ce inseamna?


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 4 Apr 2013, 18:25
Post #4


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Aftermarket.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 4 Apr 2013, 19:25
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Ai incercat sa-ti comanzi de afara?


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 4 Apr 2013, 20:30
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




E de prin 2010 treaba cu piesele de caroserie Renault, au retras licentele de la toti producatorii AM la piese de caroserie (nu numai in Romania). Am avut masina lovita acun 2 ani (bara fata sparta) si am cautat initial AM. Era la inceputul perioadei de "interdictie" si un magazin a vrut sa imi vanda o bara AM care nu semana DELOC cu cea originala, adica grilele si bandourile (care la original sunt demontabile) erau turnate dintr-o bucata cu toata bara si vanzatorul incerca sa ma convinga ca o sa arate bine vopsita (grilele si bandourile trebuiau vopsite negru si restul verde).
Asa ca oricum eu as cumpara doar original, si mi se pare o idee buna, ganditi-va la cei cu CASCO, asiguratorul ar repara masinile cu cele mai ieftine ciurucuri in loc sa puna piese originale.
Din cate stiu e singura marca la care nu mai gasesti piese de caroserie decat originale

This post has been edited by dr.nils: 4 Apr 2013, 20:33


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultlag2
post 4 Apr 2013, 21:44
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 493
Joined: 23 February 13
From: Bucuresti




Da este cam de doi ani treaba cu originalele,si din pacate stocurile importatorilor sau cam terminat,am luat acum vreo 5 luni de la importatorul ELIT doua faruri de megane dar cu chinuri si probabil daca nu stiam pe cineva acolo nu imi erau vandute.


--------------------
Renault Laguna 2001 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 15:07
Forum Renault