DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> zgomot la bord s-au la usi?

tye
post 3 Dec 2003, 11:26
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 22 September 03
From: Urziceni




OK ... ma duc si io atuncia !!
THX m8


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
Signed: TYE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maro
post 8 Dec 2003, 09:16
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 February 03
From: Bucuresti




Salut!
Din nefericire si eu am aceasi problema legata de "jocul" parbrizului! Cât timp a fost cald, n-am bagat de seama! De când s-a facut mai umbra afara scârtie si trosneste de ma scoate din masina! Mare pacat pentru ca 10.000 de km am avut liniste. Am o programare la Latin (desi sunt complet neseriosi, sunt mai aproape pentru mine!). Mi-au spus ca trebuie sa desfaca partea superioara a bordului pentru a putea da jos parbrizul. Stie cineva amanunte? Nu vreau ca dupa aceasta experienta sa ma pricopsesc si cu alte probleme!
Marty, daca am înteles bine din ceea ce ai scris, problema se poate rezolva cu masticul negru, dat atât între cheder si parbriz cât si între cheder si caroserie! Adevarat? Daca mai ai în ceva noutati sau detalii îti sunt recunoscator!


--------------------
Toate bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 8 Dec 2003, 10:24
Post #33


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Maro, intr-adevar, trebuie sa iti dea partea superioara a bordului jos. Cit despre masticul negru, eu am de gind sa fac scandal mare la Pitesti pentru ca masina mea e toata o zoaie de la rahatul ala de mastic. E si inestetic si nici nu-mi convine, ce , eu le-am dat banii rupti ? Am vazut SLZ carora nu le joaca parbrizul, vreau si eu cheder si parbriz din ala!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maro
post 8 Dec 2003, 11:17
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 February 03
From: Bucuresti




Nu ma încurajezi deloc Marty... biggrin.gif
Pai ce s-a întâmplat, odata pus în cheder masticul respectiv a curs pe caroserie? Alta chestiune: crezi ca exista doua feluri de chedere, parbrize pe Solenta? Am nimerit poare un parbriz ceva mai mic :shock: :shock: sau un cheder mai subtire biggrin.gif ? Personal marturisesc ca-mi vine greu sa cred! Nici chestia cealalta cu caroseria mai mare nu mi se pare în regula...Si totusi ceva se întâmpla de joaca sticla aia în asemenea hal!
Ai semnalat cumva problema la vocea clientului? Eu l-am scris dupa ce am facut programarea la Latin. Când le-am spus problema mea cei din service au început sa se închine! "Cum dom'ne, sunteti primul cu o astfel de problema! N-am mai auzit asa ceva! Cred ca va înselati!"
Personal eu ma tem ca alta ar putea fi cauza acestui necaz: rigiditatea caroseriei. La mine zgomotul apare atunci când trec peste hopuri ceva mai maricele (în astfel de situati scârtie tare, tare). Ei bine, daca virgula caroseria nu-i suicient de rigida, se deformeaza si freaca pe cheder! Dar, si acest motiv paleste atunci când ma gândesc ca o caroserie nu poate fi chiar asa de moale în raport cu altele! Masina mea este din iunie, deci cea fara ransfortari! Oare...
Toate bune


--------------------
Toate bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-cj666
post 8 Dec 2003, 11:50
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 20 May 03
From: Cluj




Eu tocmai mi-am schimbat parbrizul. Intr-adevar trebuie data jos toata partea de su a bordului si aparatoarea de la volan. Merge repede, sint doar 5-6 suruburi, ar de pus la loc e chiar mai usor. Din ce am vazut eu, chiar merita, majoritatea suruburilor nu erau strinse pina la capat din fabrica, aveam si eu niste sunete ciudate in bord, acum nu le mai am ca am urmarit atent ce face meshterul si cind o lasa mai moale ma cam luam de el.
Daca scirtiie parbrizul, e bine sa il fixezi, altfel sunt sanse mari sa crape. Si unul nou e cam 2.400.000 cu manopera si NU EXISTA GARANTIE PENTRU PARBRIZ!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maro
post 10 Dec 2003, 15:24
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 February 03
From: Bucuresti




Fost la Latin si dat cu smac negru la parbriz: între cheder si sticla si între cheder si caroserie. Evident, o jumatate de ora mecanicul a încercat sa-mi spuna ca nu are ce-i face ptr ca "asa face toate". Mers în proba, aratat, el nu si nu...Înapoi la seful de service: domnule schimbam chederul! Bun! Constat ca-mi pun acelasi cheder dupa ce în prealabil îl întreb pe slugaci daca a gasit unul nou. Gasit! Evident, i-am luat la trei ...însa am acceptat varianta din lipsa de altceva.
Mi-au dat cu silicon din acela negru ca o solutie de provizorat. Evident ca din punctul meu solutia nu este aceasta atât timp cât smacul ala nu face parte din procesul tehnologic din uzina. Deocamdata însa zgomotul a încetat. Personal ma îndoiesc ca aceasta interventie va avea rezultate pe termen lung. Ce parere aveti?
Punct câstigat: vazut constructia bordului... se cunoaste ca au lucrat la acest capitol (evident fata de tot ceea ce exista înainte de solnita!).


--------------------
Toate bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 28 Jan 2004, 11:43
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




QUOTE
Eu tocmai mi-am schimbat parbrizul. Intr-adevar trebuie data jos toata partea de su a bordului si aparatoarea de la volan. Merge repede, sint doar 5-6 suruburi, ar de pus la loc e chiar mai usor. Din ce am vazut eu, chiar merita, majoritatea suruburilor nu erau strinse pina la capat din fabrica, aveam si eu niste sunete ciudate in bord, acum nu le mai am ca am urmarit atent ce face meshterul si cind o lasa mai moale ma cam luam de el.
  Daca scirtiie parbrizul, e bine sa il fixezi, altfel sunt sanse mari sa crape. Si unul nou e cam 2.400.000 cu manopera si NU EXISTA GARANTIE PENTRU PARBRIZ!

La ce service ai fost ?
As vrea si eu sa ma duc undeva unde sa imi dea jos tot bordu` si sa stranga cu grija toata suruburile, si asta in fata mea (adica fara sa ma expedieze la sectiunea clineti.
Dau si spaga cat o fi, numai sa ma scaoe de zgomotele din basina.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 28 Jan 2004, 15:32
Post #38


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
cj666: NU EXISTA GARANTIE PENTRU PARBRIZ


i-auzi nene!....p'asta de unde ai scos-o!? ... orice ansamblu, subansamblu, piesa auto are garantie de 18 luni si 3 manopera ... numai consumabilele au alta perioada de garantie, dar si acelea au! ... te rog nu dezinforma lumea ... cauta pe forum sau pe ww.anpc.ro legislatia specifica, si citeste-o! ... cu siguranta iti va folosi!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 28 Jan 2004, 15:41
Post #39


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Hihihi!
Alexandru...esti in culpa!
Daca parbrizul este crapat de piatra, adio garantie!
Este crapat sub actiunea unor factori externi!
Daca s-a crapat ca are joc...tot cu ANPC se rezolva!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 28 Jan 2004, 23:42
Post #40


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai si cum demonstrei ca s-a crapat din cauza jocului?

Un coleg de-al meu are un break pe injectie (nu stiu anul) si are cam 40000km. Parbrizul i s-a crapat din cauza ca e stamba caroseria (in fine, gaura aia unde trebuie sa intre parbrizul nu e dreapta). Ca atare al doilea parbriz i s-a crapat dupa cateva luni de cand l-a pus si acum merge cu el asa ca daca il schimba iar se crapa. Exista vre-un remediu dat fiind si faptul ca masina a iesit din garantie?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th June 2024 - 02:26
Forum Renault