DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pata de antigel, Pata de antigel sub surub capac admisie

Marian23
post 2 Jun 2013, 11:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 July 08




Buna ziua!

Am achizitionat in martie 2013 noul logan 1.2. Toate bune, pana cand acum 2 saptamani, cand am vrut sa pun lichid de spalare parbriz, am observat undeva in partea stanga a motorului, deasupra distributiei o pata uscata, chiar in dreptul unul surub. Am pus degetul, era lipicios, deci nu uleios, am gustat si era dulce. Initial m-am speriat, stiind ca antigelul e dulce. Am fost la reprezentata Dacia de unde am luat masina si mi-au spus ca acolo unde era pata nu circula lichidul de racire, acolo fiind admisia si ca cel mai probabil este lichid de spalare parbriz prelins pe la una din imbinarile conductei (cea care este fixata pe interiorul capotei), atunci cand e presiune. Mi-au mai zis ca au mai intalnit asa ceva la un logan diesel. Am sters pata dar dupa o saptamana cand am deschis capota aparuse iar. As vrea sa stiu daca a mai intalnit cineva problema asta si imi cer scuze daca topicul a mai fost discutat pe aceasta tema. Poza e facuta dupa ce am sters pata.

Mentionez ca am ridicat capota si am stropit parbrizul din abundenta cu lichid de spalare, in acelasi timp altcineva a fost atent sa vada daca "da" pe la vreo imbinare a conductei si nu s-a observat nimic.

This post has been edited by Marian23: 2 Jun 2013, 11:34


Attached thumbnail(s)
dacia.JPG ( Size: 191.25k ) Number of downloads: 471


--------------------
Dacia Logan 2 Ambiance 2013 - TR ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian23
post 14 Jul 2013, 07:46
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 July 08




Pana la urma era o scurgere de lichid spalare parbriz pe la imbinarile furtunasului.


--------------------
Dacia Logan 2 Ambiance 2013 - TR ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 14 Jul 2013, 09:44
Post #3


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(Marian23 @ 2 Jun 2013, 12:16)
am observat undeva in partea stanga a motorului, deasupra distributiei o pata uscata, chiar in dreptul unul surub.
am gustat si era dulce.


QUOTE(Marian23 @ 14 Jul 2013, 08:46)
Pana la urma era o scurgere de lichid spalare parbriz pe la imbinarile furtunasului.


inseamna ca cineva a incurcat vasul de expansiune cu rezervorul de stop-gel !!!

This post has been edited by P-A-C-O: 14 Jul 2013, 09:44


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian23
post 18 Aug 2013, 13:57
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 July 08




QUOTE(P-A-C-O @ 14 Jul 2013, 09:44)
inseamna ca cineva a incurcat vasul de expansiune cu rezervorul de stop-gel !!!
*




Nici nu se pune problema de asa incurcatura! Vasul de expansiune nici macar nu l-am deschis pana acum, din martie, de cand am luat masina. Am spus deja ca "dadea" cu lichid de spalare parbriz pe la imbinarile furtunaselor (pe la imbinarile cu T-urile). Oricum, mersi de "pont" wink.gif


--------------------
Dacia Logan 2 Ambiance 2013 - TR ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th September 2024 - 18:56
Forum Renault