DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inlocuire discuri frana Dacia Supernova, Inlocuire discuri frana Dacia Supernova

petedaheat5
post 25 Jul 2012, 07:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 22 May 12




Va Salut, o intrebare am si eu, pt cunoscatori:

La demontarea discurilor de frana la DS trebuie cumva o presa speciala pt scoaterea discurilor de pe fuzeta, sau trebuiesc desurubate doar cele doua suruburi cu capul in cruce si pot fi scoase?


Va multumesc


--------------------
dacia supernova dacia supernova 2001 - b 45xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 Jul 2012, 07:53
Post #2


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Discul este prins pe fuzeta cu ajutorul a 3-4 suruburi ( imi scapa acum numarul lor). Atata vreme cat scoti suruburile, nu iti mai ramane decat sa ii dai cateva ciocane, pana il scoti de pe fuzeta, asta pentru ca dupa atata vreme s-a sudat de rugina.

Eu unul am intampinat o problema cand le-am inlocuit (discurile). Suruburile erau sudate de rugina, si nu au putut fi desurubate normal. Am incercat cu degripant, vaselina, ciocane, flacara pe surub, dar degeaba. Pana la urma am dat cu burghiul in ele si le-am tocit capatana, si uite asa le-am scos. Discurile oricum se prind in prezoanele de la roti.

Suruburile de la fuzeta sunt doar ca sa nu iasa din pozitie discul, atunci cand dai jos roata. Dar dupa 2-3 luni discul oricum se lipeste pe fuzeta si nu se mai misca deloc. Sper ca ai inteles ce am scris.

Cius!


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiSN
post 25 Jul 2012, 09:44
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 799
Joined: 20 December 10
From: Bucuresti




Sunt doar 2 suruburi.
Eu am doar 1 surub si discul joaca cand dau jos roata deci nu s-a sudat in atata timp....

Cius !


--------------------
Dacia Supernova 2001 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 25 Jul 2012, 11:19
Post #4


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




QUOTE(petedaheat5 @ 25 Jul 2012, 08:21)
Va Salut, o intrebare am si eu, pt cunoscatori:

La demontarea discurilor de frana la DS trebuie cumva o presa speciala pt scoaterea discurilor de pe fuzeta, sau trebuiesc desurubate doar cele doua suruburi cu capul in cruce si pot fi scoase?
Va multumesc
*



Iti trebuie un dorn si un ciocan, bati cu *simtul raspunderii* in suruburile de fixare a discului, sunt 2.
Sau cumperi un burghiu special cu freza pe invers.
Metoda care am folosit-o eu, mi-am cumparat un burghiu de 6mm pentru otel si am dat gaura in suruburile vechi apoi am dat filet nou cu un tarod de 7 sau de 8mm, nu mai stiu exact. E o metoda complicata si anevoioasa dar aveam tarozii si filiera.


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 Jul 2012, 21:00
Post #5


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sau da gaura in suruburi, inlocuieste discul si le lasa asa fara sa mai dea alte gauri. Discul oricum se prinde in prezoanele de la roti.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 25 Jul 2012, 21:53
Post #6


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




QUOTE(Maskatu @ 25 Jul 2012, 22:00)
Sau da gaura in suruburi, inlocuieste discul si le lasa asa fara sa mai dea alte gauri. Discul oricum se prinde in prezoanele de la roti.
*



Si daca faci o pana iarna stai sa-ti clantane dintii pana centrezi suruburile de prindere ale rotii ????
Daca da gaura in suruburile vechi, o filiera+tarod (recomand 2 tarozi, pentru ca exista riscul sa-l rupi dac nu stii cum sa dai gaura - trei sferturi de filet in ordinea acelor de ceasornic apoi o jumatate de tura inapoi, pentru eliminarea spanului+lubrifierea tarodului) costa pana in 20 ron, ambele, dar stai linistit!


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 Jul 2012, 21:57
Post #7


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Eu am discurile schimbate de mai bine de 2 ani si deja s-au sudat pe fuzeta, asa ca daca dau jos rotile, nu imi bat capul cu centrarea prezoanelor in gauri. biggrin.gif Intr-adevar ce spui tu nu este greu de realizat dar atunci pe moment nu am avut la dispozitie tarod si ce ai mai zis tu, asa ca au ramas asa.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 25 Jul 2012, 23:01
Post #8


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




Asa e, fiecare face cum vrea si ce vrea cu masina lui, dar tinand cont ca tarozi si filiere se gasesec in orice targuri de vechituri (vorba vine), ziduri mosi(Obor), 16 februarie (Chitila), celebrul Vitan, Valea Cascadelor e si pacat sa nu pui la locul lor, au fost facute cu un scop anume, nu degeaba le-au pus cei de la Dacia + ca stai linistit.


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.petrov
post 8 Aug 2012, 10:14
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




"petedaheat5"- pana la urma cum stai ce ai mai facut.
Sunt interesat ca si eu vreau sa-mi schimb discurile.
Am avut o tentativa acum vreo 2 luni, am dat cu antigripant , am luat o surubelnita cap cruce mecanica cu care am si batut in ele dar nu s-au desfacut deloc - practic nu s-au miscat.
Acum as vrea sa le fac o crestatura cu flexul ( chiar daca ies un pic in disc ), pentru a putea sa dau cu o dalta si ciocan; daca nu sa-i tai "floarea" de la surub cu un burghiu sa dau discul afara si apoi cu un patent sa desfac surubul vechi.
Urmand sa inlocuiesc cele 4 suruburi vechi cu unele noi.
Ce parere aveti ?????????????
nedumerire.gif


--------------------
RENAULT MEGANE ; RENAULT MEGANE ; 2004 -1.9 DIESEL , 2004 1.6 16V BENZINA ; - B
Nu poti face supa de PUI, daca pui numai gainat de pui
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mx_ady
post 26 Aug 2012, 19:03
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 6 June 08
From: Bistrita-N




Tocmai am schinbat si eu discurle am reusit cu putin degripant ciocan si dalta si alte suruburi noi.Discuri italiene de la Bonmarc.


--------------------
dacia supernova confort 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Aug 2012, 23:05
Post #11


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(adrian.petrov @ 8 Aug 2012, 11:14)
"petedaheat5"- pana la urma cum stai ce ai mai facut.
Sunt interesat ca si eu vreau sa-mi schimb discurile.
Am avut o tentativa acum vreo 2 luni, am dat cu antigripant , am luat o surubelnita cap cruce mecanica cu care am si batut in ele dar nu s-au desfacut deloc - practic nu s-au miscat.
Acum as vrea sa le fac o crestatura cu flexul ( chiar daca ies un pic in disc ), pentru a putea sa dau cu o dalta si ciocan; daca nu sa-i tai "floarea" de la surub cu un burghiu sa dau discul afara si apoi cu un patent sa desfac surubul vechi.
Urmand sa inlocuiesc cele 4 suruburi vechi cu unele noi.
Ce parere aveti ?????????????
nedumerire.gif
*


Nu cred ca ai vreo sansa in a desfileta cu PATENTUL restul suruburilor ramase pe filet. Daca vrei sa mai folosesti gaurile poti sa faci ca si cata, daca vrei sa nu iti mai bati capul dai gaura cu bormasina, le scoti, le bagi pe alea noi, pui roata peste si aia e. Cum spuneam, suruburile astea despre care vorbim sunt doar de ghidaj + pentru a tine pe pozitie discul cand dai roata jos, dar el se sudeaza oricum singur pe pozitie dupa cateva luni de la praf. apa , etc.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 30 Aug 2012, 19:33
Post #12


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




Adriane, sa desfiletezi suruburile alea cu PATENTUUUU?????? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Cred ca glumesti, cum a zis si Maskatu, nu ai nicio sansa asa.

Daca vreti sa va faceti service-are la masina singuri, acasa, cumparati-va minimum de scule, un flex, o bormasina, un set de chei inelare, un set de surubelnite, un aparat de sudura, o presa, o menghina. Niciodata nu vei reusii cu un PATENT.

This post has been edited by cata82: 30 Aug 2012, 19:38


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.petrov
post 12 Sep 2012, 14:26
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




"cata82", ai dreptul sa razi pana nu mai poti; dar si tu si masky, nu ati inteles ce am spus (eventual mai cititi odata ), am spus ca dupa ce tai cu un burghiu floarea de la cele doua suruburi si dau discul afara, va ramane un mot ( ce a mai ramas din surub - cca 5-7mm ) - asa am facut la un taler pe spate la un papuc - l-am rasucit si dat afara cu un patent - cand a ramas el liber .
Sunt sigur ca nimeni niciodata nu va putea sa desfaca un surubel dintracela cu patentul - dar dupa ce se va indeparta capul ingropat al surubului si se va da discul jos - aproape cu siguranta ar trebui sa mearga cu un patent.
Asa cum sunt acum surubelele alea sunt si tensionate ( ca sunt stranse ) si gripate in rugina .
Mentionez ca inca nu mi-am facut curaj sa-mi schimb discurile , dar va tin la curent.
worship.gif

This post has been edited by adrian.petrov: 12 Sep 2012, 15:44


--------------------
RENAULT MEGANE ; RENAULT MEGANE ; 2004 -1.9 DIESEL , 2004 1.6 16V BENZINA ; - B
Nu poti face supa de PUI, daca pui numai gainat de pui
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axinte
post 12 Sep 2012, 19:42
Post #14


Membru ghinionist


Group: Members
Posts: 268
Joined: 27 March 11
From: Oltenita




QUOTE(adrian.petrov @ 12 Sep 2012, 15:26)
"cata82", ai dreptul sa razi pana nu mai poti; dar si tu si masky, nu ati inteles ce am spus (eventual mai cititi odata ), am spus ca dupa ce tai cu un burghiu floarea de la cele doua suruburi si dau discul afara, va ramane un mot ( ce a mai ramas din surub - cca 5-7mm ) - asa am facut la un taler pe spate la un papuc - l-am rasucit si dat afara cu un patent - cand a ramas el liber .
Sunt sigur ca nimeni niciodata nu va putea sa desfaca un surubel dintracela cu patentul - dar dupa ce se va indeparta capul ingropat al surubului si se va da discul jos - aproape cu siguranta ar trebui sa mearga cu un patent.
Asa cum sunt acum surubelele alea sunt si tensionate ( ca sunt stranse ) si gripate in rugina .
Mentionez ca inca nu mi-am facut curaj sa-mi schimb discurile , dar va tin la curent.
worship.gif
*


Operatie asta am facut-o sapt. trecuta. Crede-ma ca n-ai sanse sa dai surubu ala afara cu patentu', poate doar daca il incingi la autogen. Eu le-am prins decat intr-un surub, ca asa le-am avut si pe celelalte.


--------------------
DACIA Super Nova 2002 clima - CL ?? xxx
Ai nevoie de multi ani de studiu pentru a ajunge sa taci neintrebat.

Cap ai, minte ce-ti mai trebuie?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionijhonnie
post 15 Sep 2012, 10:00
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 314
Joined: 8 July 07
From: Ploiesti - Bucuresti




Aceeasi problema am rezolvat-o la freza: am idepartat captele suruburilor prin frezare.


Daca doriti se pot practica alte doua gauri filetate dar pozitionate la 90 grade in raprt cu cele din fabrica.

Eu, noul disc l-am motat fara cele doua suruburi, deci nu am mai facut gaurile.
Se monteaza roata destul de usor.


--------------------
Actual: Dacia SuperNova, 2001 îmbunătățită Rapsodie-Confort-Clima, 1.4mpi - Albastru KatYfea X
Ex: R16-1964, R16-1967, D1300-1975, LoganMCV-2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.petrov
post 15 Sep 2012, 22:39
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Cum ai frezat acolo??, cu ce ???, ai avut o piatra deaia abraziva si ai pus-o intr-o bormasina; daca poti da mai multe detalii .
Da ar fi buna ideea cu alte gauri noi si apoi filetate, dar fuzeta aia fiind otelita (dintr-un otel mai bun ) nu cred ca " home made " ar merge treaba asta - dar este de retinut ca fiind o idee buna . smile.gif

This post has been edited by adrian.petrov: 15 Sep 2012, 22:43


--------------------
RENAULT MEGANE ; RENAULT MEGANE ; 2004 -1.9 DIESEL , 2004 1.6 16V BENZINA ; - B
Nu poti face supa de PUI, daca pui numai gainat de pui
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionijhonnie
post 16 Sep 2012, 08:10
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 314
Joined: 8 July 07
From: Ploiesti - Bucuresti




Discul de frână este din fontă. Butucul roții este din oțel călit, dar cu putina atentie și cu scule potrivite este prelucrabil.
Intr-adevăr nu se poate face acasă, va trebui să apelezi la un atelier de prelucrări prin așchiere.

This post has been edited by ionijhonnie: 16 Sep 2012, 08:10


--------------------
Actual: Dacia SuperNova, 2001 îmbunătățită Rapsodie-Confort-Clima, 1.4mpi - Albastru KatYfea X
Ex: R16-1964, R16-1967, D1300-1975, LoganMCV-2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 10 Sep 2013, 17:40
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




cand schimb discurile de frana trebuie sa schimb si rulementii?


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yon
post 10 Sep 2013, 18:27
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 2 February 08
From: slatina




Pt inlocuirea discurilor ai nevoie de o surubelnita cu bataie, ceva de genul asta http://scule-auto-genius.shopmania.biz/cum...-bataie-5463350, si nu este nevoie sa schimbi rulmentii. Se demonteaza doar ertrierul suportul de etrier si cele doua suruburi de ghidaj pt care cum am spus mai sus este nevoie de scula de mai sus.

This post has been edited by yon: 11 Sep 2013, 08:07


--------------------
Dacia 1310/Supernova 1995/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Sep 2013, 21:17
Post #20


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(razvan_78 @ 10 Sep 2013, 18:40)
cand schimb discurile de frana trebuie sa schimb si rulementii?
*


Ce treaba are una cu alta? Inlocuirea rulmentilor este ceva mai dificila. Presupune scoaterea fuzetei. Inlocuirea discurilor nu presupune asta, este mai simpla. Scoti etrierul, desfaci suruburile in care este prins discul si aia e.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 11 Sep 2013, 06:47
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




daca stiam ce treaba are una cu alta nu mai intrebam , forumu este pentru lamuriri nu nu sa intrebam ce are una cu alta


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 12 Sep 2013, 10:07
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: București/Buzău




Am schimbat si eu recent discurile de frana. Cate un surub pe fiecare parte s-a desfacut usor (dat cu WD40, batut putin in cap si desfacut cu cap surubelnita prins cu un mox), insa pe celelalte le-am rezolvat cu un flex (se rupsese partea din surubelnita care intra in surub si nici ca am mai putut sa o scot).


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 15 Sep 2013, 09:53
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




eu vreau sa le schimb ca se incing rotile discurile sunt foarte tocite etrierele verificat tot si nu sunt blocate toata lumea mi-a spus ca discurile sunt tocite si daia se incalzesc.voi ce parere aveti?


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Sep 2013, 10:13
Post #24


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Roti infranate.... ridica roata si vezi daca o poti invarti usor cu mana. Sau daca atunci cand ai peste 49-50 la ora si o pui pe liber, incetibeste rapid, clar roti infranate din cauza garniturilor de la etrieri tocite sau cilindru iesit in afara si ruginit.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 15 Sep 2013, 10:48
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




schimbat garnituri curatat pistonas totu ok, dar tot incalzeste


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionijhonnie
post 15 Sep 2013, 11:10
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 314
Joined: 8 July 07
From: Ploiesti - Bucuresti




Ai dez-aerisit corect circuitul de frana ?
Daca discul este uzat sub cota de 19 mm si ai plăcute uzate... atunci schimba discul si placutele,
verifici si daca tot incalzeste atunci pui si etrier nou.
Cilindrul etrierului poate are uzură, rămâne pistonul blocat pe strâgere...nu se mai retrage cand iei piciorul de pe frână, și merge infrânată-încălzește.
verifcă! în acest caz trebuie schimbat etrierul cu unul nou.

This post has been edited by ionijhonnie: 15 Sep 2013, 13:14


--------------------
Actual: Dacia SuperNova, 2001 îmbunătățită Rapsodie-Confort-Clima, 1.4mpi - Albastru KatYfea X
Ex: R16-1964, R16-1967, D1300-1975, LoganMCV-2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 15 Sep 2013, 11:12
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




da am verificat, nu huruie nu are joc


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tavy84
post 16 Sep 2013, 10:23
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




Salut razvan_78, mai schimba o data garniturile, si vezi sa le pozitionezi corect, calitatea garniturilor este indoielnica, eu am schimbat 3 seturi de garnituri in mai putin de 2 saptamani si asta doar din cauza materialului din care sunt facute. Simptomul de roti incinse nu are de la ce altceva sa fie decat de la garniturile care blocheaza pistonasul si nu il lasa sa se retraga + aerisire circuit, ori daca ai bagat vre-o improvizatie la placute sa nu iti zdrangane.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 16 Sep 2013, 10:46
Post #29


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cum ar putea sa nu se incalzeasca discurile cind frinezi? Orice frecare genereaza caldura. Tu nu ne spui daca se incalzesc in mers liber sau in frinare.

This post has been edited by corbex: 16 Sep 2013, 11:33


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 18 Nov 2013, 20:56
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




daca lasi discu fara cele 2 suruburi nu se misca in etrier respectiv placute cand dai roata jos??


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 16:34
Forum Renault