DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pierderi ulei la imbinarea dintre motor si cutie, Supurari ulei la imbinarea dintre motor si cutie

Bobo1973
post 11 Jan 2014, 17:43
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 July 05




Astazi am efectuat schimbul de ulei la Logan, motorizare 1.6 16v, 120.000 km. La imbinarea intre motor si cutie (in zona cea mai joasa) am vazut o pata de ulei iar zona era usor umeda, scutul era curat, uscat, fara vreo urma de ulei.
Mentionez ca nu am nici cele mai mici pierderi de ulei, la ochi pe joja am avut pana astazi acelasi nivel, verific constant nivelul uleului.
Uleiul folosit Halvoline 5w40 Synthetic, km. parcursi 15000, din care 10000 in afara tarii pe autostrada.

Intrebarea ar fi - este normala o usoara pierdere de ulei pe la simeringul arborelui motor? sau trebuie sa am in vedere demontarea si inlocuirea acestuia in viitorul apropiat.


--------------------
Renault Megane 1.3 TCE 140CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 11 Jan 2014, 18:57
Post #2


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




picatura de ulei vazuta de tine ce culoare avea
neagra?=pierderi ulei pe la simeringu palier motor
curata?=pierde pe la simeringu prizei de la cutia de viteze


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo1973
post 11 Jan 2014, 19:37
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 July 05




Nu era picatura, doar o pata cum difuzase uleiul pe carcasa cutiei de viteza si pe baia de ulei, nu pot spune cu certitudine ce culoare avea. Am pus degetul la imbinare si a ramas o urma de ulei negru, dar amestecat cu praf, dupa miros cred ca vine de la motor. Imi pare rau ca nu am facut o fotografie dar pana sa ma dezmeticesc mecanicul stersese pata.
Ce m-a facut atent a fost tenta de umezela, sa zicem de proaspat curs, dar scurgeri nu am, nici macar o picatura nu se vede.
Pe scut, repet, nu am nici cea mai mica urma de ulei.

This post has been edited by Bobo1973: 11 Jan 2014, 22:16


--------------------
Renault Megane 1.3 TCE 140CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 08:01
Forum Renault