DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

642 Pages « < 498 499 500 501 502 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Biserica Mantuirii Neamului?, continuarea lu alalalt

DragosP
post 13 Dec 2018, 13:07
Post #14971


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




@Psyhoo:
Da' ce? M-ai pălmuit cumva?
Îndrăznește doar! radmasa.gif

@Tata: bine, interpretează cum vrei. Dacă lămuririle rezultate în urma dialogului nu te-au făcut să pricepi sensul, n-am ce face mai mult. Mulțumesc pentru atenție, oricum.

This post has been edited by DragosP: 13 Dec 2018, 13:08


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 13 Dec 2018, 13:09
Post #14972


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




A nu, doar faceam un contur de ipocrizie.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 13 Dec 2018, 13:11
Post #14973


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Adicătelea voi dialogați aici? huh.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 13 Dec 2018, 13:11
Post #14974


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




@Psy:
Când n-ai ce zice, o bagi p'aia cu ipocrizia. up.gif

@Gabi: cu unii da, cu alții, dupe caz.

This post has been edited by DragosP: 13 Dec 2018, 13:12


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 13 Dec 2018, 13:15
Post #14975


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Credeam ca logica e doar de doua feluri, dar e de trei: logica, logica feminina si logica crestina.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 13 Dec 2018, 13:18
Post #14976


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Păi logica lui Hristos nu prea e logică pentru multă lume: auzi tu, să nu-l urăști pe cel care-ți face rău, ba chiar să-l iubești ca pe aproapele tău, sau și mai și, ca pe tine!


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 13 Dec 2018, 13:19
Post #14977


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Cum adica nu am ce zice? La ce anume? Palmuitul? Exista si palmuit non fizic si ai raspuns cu aceeasi moneda in loc sa intorci obrazul.
Prin internet cam greu fizic, iar eu nu vad cu ochi buni violenta impotriva persoanelor limitate intelectual. Fac o exceptie pentru autoaparare si doar atat.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 13 Dec 2018, 13:21
Post #14978


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ma manca limba dar ma abtin.

DragosP - evident Melchisedec a vorbit prostii.
Acum, daca tu alegi sa aperi un "ratacit", treaba ta!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 13 Dec 2018, 13:28
Post #14979


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(dizzy @ 13 Dec 2018, 13:21)
Ma manca limba dar ma abtin.
Nu e cazul să te abții, țin la tăvăleală.
QUOTE
DragosP - evident Melchisedec  a vorbit prostii.
*


Mai jos este interviul starețului. Evidențiază te rog care-s prostiile spuse de sfinția sa.
QUOTE
Revista Familia Ortodoxă: Poate fi considerat poporul român un popor liber?

Părintele Melchisedec: Este greu de spus că în ziua de astăzi românii ar fi liberi. Mai întâi de toate, trebuie să vedem ce înseamnă a fi liber – sau să vedem ce înseamnă robia. Robia poate fi de mai multe feluri: robia păcatului, robia economică, robia politică. Trebuie să analizăm foarte bine. Care era starea morală a poporului în ʼ89? Care era starea morală a poporului în 2000? Care este starea morală actuală a poporului nostru?

Știm foarte bine că păcatul nu e altceva decât o robie a minții, că mai întâi mintea este robită și, după aceea, omul devine sclav al plăcerilor. Un om care este sclav al plăcerilor nu mai poate fi liber. În același timp, și mintea, și inima și, aș zice eu, toate preocupările lui sunt marcate de patimă și de păcat, de ceea ce îl stăpânește.

După ʼ90 și mai cu seamă după 2010, poporul a devenit tot mai mult rob al plăcerilor. În ʼ90 îmi amintesc câtă bucurie era în rândul nostru, al tuturor creștinilor, că vom avea colinde, că vom avea libertate religioasă, că vom avea cărți, că vom avea de unde să ne hrănim sufletește… Căci, să nu uităm, până în ʼ90, cartea era interzisă; prea puține cărți bisericești se tipăreau. Când am auzit pentru prima dată colindele răsunând la radio, am plâns.

Iată că acum asistăm la o nouă formă de comunism, la o nouă formă de secularizare a vieții religioase. Cine și-ar fi imaginat în ʼ90 că vom ajunge în anul 2018 să mergem să dăm un vot pentru normalitate? Ce să votăm: că apa e udă? Că focul arde? Că ne frigem dacă umblăm cu focul? Asta să votăm?…

Ce înseamnă toate acestea? Înseamnă că societatea românească a decăzut enorm, influențată mai mult sau mai puțin din afară, și a ajuns într-o stare de robie morală. Am văzut acum, după referendum, atât la cler, cât și la poporul binecredincios, o durere în suflete, o durere pentru starea de decădere în care am ajuns. Deci nu putem vorbi de o libertate morală.

Putem vorbi însă de o libertate economică? Nici pe departe. Vedem că dispar de pe piață produsele românești. Ce se află în spate? O robie economică. Te distruge pe tine, care ești mic, pentru a trăi cel mare, cel din afară.

Din punct de vedere politic, se întâmplă același lucru. Să ne amintim numai de amestecul diferitelor ambasade în problemele politice ale țării. Și atunci, ne întrebăm: mai e liber acest popor? Eu nu prea mai văd libertate…

Revista Familia Ortodoxă: Dar de ce au venit atâtea rele peste noi?

Părintele Melchisedec:  Nu ar fi avut nici o putere dacă noi nu am fi lăsat deschisă ușa trădării, dacă în mijlocul nostru nu ar fi fost trădători. Nimeni nu poate să știe ce este în casa mea dacă cineva din casa mea nu trădează.

Dacă ar fi să ne iubim valorile și să prețuim ceea ce este al nostru, atunci nu ar fi fost nici trădători și am fi fost, într-adevăr, un popor unit. Sfântul Sinod a pus icoana Sfintei Treimi ca icoană a Centenarului, pentru a arăta că unitatea noastră trebuie să se oglindească în Dumnezeu, iar Dumnezeu se odihnește întru noi atunci când suntem uniți. Aici e cheia: dacă ne vom sili să fim uniți în jurul valorilor, vom birui și vom fi liberi cu adevărat; dacă nu ne vom sili, ci ne vom lăsa biruiți de patimi și de răutăți, atunci vom avea de suferit.

Revista Familia Ortodoxă: Sunt părinți care și-au crescut copiii în biserică, cu rânduiala cuvenită, dar, după un timp, s-au îndepărtat de biserică. De ce credeți că se întâmplă acest lucru? Unde a fost greșeala?

Părintele Melchisedec:  Sunt firi și firi, sunt influențe și influențe… Tinerii din ziua de astăzi sunt hăituiți de diferite curente care urmăresc să le distrugă buna așezare, echilibrul lor lăuntric. Poate că au greșit și părinții dacă nu le-au dat educația cea bună și sănătoasă. Poate că au greșit și învățătorii, dascălii, profesorii… Vedem prea bine că în țara noastră există și dascăli fără vocație, și acesta e un lucru foarte dureros. Avem profesori fără vocație, care merg la școală numai pentru bani. Și-au făcut ora și atât.

Ați observat că există o luptă împotriva modelelor? Cine a fost Ștefan cel Mare? Îi dăm acolo, în cartea de istorie, două rânduri. Cine a fost Mihai Eminescu? Tot așa. Ne distrugem valorile.

Așadar, sunt mai mulți factori care au lucrat negativ asupra tinerilor care s-au îndepărtat de Biserică. Dar avem nădejde. Să nu uităm pilda fiului risipitor. Sunt tineri care ajung periculos de departe, și totuși, în cele din urmă, se întorc la Dumnezeu.

Avem nevoie de un tineret cu mintea curată, cu mintea limpede, pentru că neamul și țara nu trebuie să se înăbușe, ci trebuie să meargă mai departe. Avem, totuși, nădejde.

Revista Familia Ortodoxă: Și atunci, ce sfaturi le dați părinților privind educarea copiilor astfel încât să dobândească o minte curată?

Părintele Melchisedec:  Să fie cu adevărat părinți. Să se gândească permanent: „Ce educație îi dau eu copilului meu? Sunt eu oare un model pentru el?”. Părinții să fie conștienți că trebuie să le transmită copiilor o educație bună, sănătoasă, nu numai să-i împingă de la spate să se roage și să se împărtășească.

Sărbătorile acestea din străinătate, Halloween și Valentine’s Day, sunt sărbători păgâne. A zis un Părinte: „Noi, clerul, ne silim și îi chemăm pe copii la împărtășit și îi facem hristofori, iar părinții se duc acasă și-i îmbracă în draci în astfel de sărbători, căci așa e modern”. Nu e bine. Lucrurile acestea au o puternică influență negativă asupra copiilor.

Părinții să vegheze la buna creștere a copiilor lor. Nu este suficient numai să-i aducă la biserică și să-i împărtășească, ci copilul să-i vadă pe tata și pe mama cum stau în genunchi, să-l vadă pe tata cum aprinde candela, să o vadă pe mama cum, în zi de sărbătoare, se îngrijește de cele ale sărbătorii, să vadă în casă că, atunci când este post, ținem postul, adică să vadă în casă o bună rânduială. Căci o bună rânduială atrage după sine o bună viețuire. Nu este o bună rânduială? Nu te aștepta la o bună viețuire. Pentru că buna rânduială întotdeauna a atras după sine progresul sub toate aspectele: și material, și financiar, dar în mod deosebit pe cel moral.

Revista Familia Ortodoxă: Întâlnim adesea, mai ales la tineri, un sentiment de respingere față de neam și țară. Cum vă explicați acest lucru?

Părintele Melchisedec:  Nu este altceva decât o lipsă de educație a tinerilor. Tinerii care au un sentiment de respingere față de neam și față de țară, unii ca aceștia nu știu nici ce este neamul, nici ce este țara.

Eu aș pleca, de exemplu, de la ce este neamul meu. Atunci când am mers la biserică cu tata și cu mama, și părinții au scris un pomelnic atât la vii, cât și la morți – ce înseamnă aceasta? Neamul meu. Au făcut un parastas în Sâmbăta morților, i-au scris pe pomelnic pe părinți, pe bunici, pe străbunici, pe toți cei plecați dincolo. Ce înseamnă aceasta? Neamul meu. Când un tânăr vede că părinții își aduc aminte cu bucurie de strămoși, atunci el înțelege că neamul nu se oprește doar la el, într-un mod cu totul egoist. Neamul se definește pe linie verticală, mergând și în sus, și în jos, adică la rădăcini, de unde mă trag, de unde vin, de la moșii și strămoșii care alcătuiesc spița neamului meu.

Țara ce înseamnă? Locul unde m-a așezat Dumnezeu: casă, limbă, cultură, spiritualitate. Când îți iubești neamul și țara, ești așezat în cultura neamului tău. Un tânăr care nu cunoaște poezia veche românească pentru mine este un tânăr cu lipsuri. Un tânăr care nu știe de „Miorița”, care nu știe de „Toma Alimoș”, care nu știe de balade, de doine, un tânăr care nu știe ce înseamnă „dor” – „Mă duc până la bunica, mi-i dor de ea!” – este un tânăr crescut fără sensibilitate și fără o aplecare spre ceea ce înseamnă neam și țară. Acel tânăr ușor se rupe de neamul său și ajunge al nimănui. Un tânăr care nu-și agonisește cultura neamului său, un tânăr care nu-și asumă această bogăție spirituală, și doina, și balada, și dorul, și cuvântul, și dragostea față de toate acestea, acel tânăr este un nimeni: vine de nicăieri și se îndreaptă spre nicăieri.

Revista Familia Ortodoxă: Familia susține statul sau statul susține familia?

Părintele Melchisedec:  Statul din ce este format? Din familii. Atunci, cine susține statul? Familiile. Împotriva cui luptă în ziua de astăzi societatea, mai cu seamă cea din afară? Cum a zis cineva: maimuțăreala asta europeană, care vine din afară cu legi contra firii, când tata nu mai e tată, când mama nu mai e mamă, când tata poate să fie și femeie, când mama poate să fie și bărbat, când fiecare e liber să-și aleagă genul, toate acestea sunt o răzvrătire a societății contemporane împotriva normalității. Familia este lovită în ziua de astăzi cel mai mult, pentru a nu avea o societate sănătoasă, pentru a nu avea un stat bine așezat și echilibrat.

Revista Familia Ortodoxă: Pe vremuri, conducătorii manifestau respect pentru biserici și pentru slujitorii bisericii. Astăzi însă „vrem spitale și nu catedrale”…

Părintele Melchisedec: Catedrala este pacea, bucuria și așezarea întregului neam în acest An Centenar. Eu, iertat să-mi fie că spun această vorbă, când am auzit că unii vor „spitale și nu catedrale”, am zis: „Înseamnă că suntem bolnavi, pentru că recunoaștem în mod public că suntem un popor bolnav mintal și sufletește, un popor bolnav biologic, de aceea avem nevoie de spitale”.

Este nevoie și de spitale, desigur, de o modernizare a spitalelor. Dar ce este boala? Urmarea păcatului. Marea majoritate a bolilor sunt consecințe ale păcatului. De aceea avem nevoie de o moralitate sănătoasă, care să izvorască dintr-o credință adânc sănătoasă. Și în mod deosebit clerul și dascălii de Religie trebuie să se implice mai mult într-o cateheză sănătoasă, pentru că o cateheză bună, atât cu cei mari, cât și cu cei mici, va duce la un popor sănătos moral și intelectual”.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 13 Dec 2018, 13:40
Post #14980


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Frumoase vorbe, se vede că omul le știe.
Între timp, încă 10 milioane de lei pentru catedrală, de la primăria București.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 13 Dec 2018, 14:05
Post #14981


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Îmi poate explica și mie cineva cum se poate ca, pe de o parte, să "Avem nevoie de un tineret cu mintea curată, cu mintea limpede", iar pe de alta "să-i vadă pe tata și pe mama cum stau în genunchi [...] adică să vadă în casă o bună rânduială.[...] Pentru că buna rânduială întotdeauna a atras după sine progresul sub toate aspectele: și material, și financiar, dar în mod deosebit pe cel moral."


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 13 Dec 2018, 14:08
Post #14982


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Păi care-i contradicția, în opinia ta?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 13 Dec 2018, 14:13
Post #14983


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




- Mintea limpede presupune, indubitabil, exercitarea liberului-arbitru.
- Mama și tata în genunchi e întruchiparea religiozității în formă pură.
- Progresul presupune ruperea de trecut și acceptarea schimbării, căutarea răspunsurilor dar mai ales a căilor de obținere a lor.
- iar materialul și financiarul, cu siguranță nu-s valori, iar dacă credinciosul tot se lasă înșelat de "sclipirea" lor, nu-s motive de laudă, mai ales pentru un creștin adevărat.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 13 Dec 2018, 14:22
Post #14984


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(gabize @ 13 Dec 2018, 14:13)
- Mintea limpede presupune, indubitabil, exercitarea liberului-arbitru.

Care liber-arbitru înseamnă, printre altele, asumarea cu bună știință a tuturor acțiunilor pe care le faci de-a lungul vieții. Și, mai ales, de bună voie și nesilit de cineva.
QUOTE
- Mama și tata în genunchi e întruchiparea religiozității în formă pură.

Așa, și?
QUOTE
- Progresul presupune ruperea de trecut și acceptarea schimbării, căutarea răspunsurilor dar mai ales a căilor de obținere a lor.
Greșit. Progres nu înseamnă aruncarea la gunoi a tradițiilor, a valorilor perene care și-au arătat de-a lungul vremii utilitatea.
QUOTE
- iar materialul și financiarul, cu siguranță nu-s valori, iar dacă credinciosul tot se lasă înșelat de "sclipirea" lor, nu-s motive de laudă, mai ales pentru un creștin adevărat.
*

Păi cine a vorbit de valori? Materialul și financiarul sunt pentru un creștin, o unealtă. Pentru supraviețuire, pentru a putea ajuta pe cel care are nevoie.
Pentru că, vezi tu, a fi sărac nu e o virtute, cum nici a fi bogat nu e un păcat. Calea de mijloc e cea pe care trebuie să se așeze un creștin.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 13 Dec 2018, 14:31
Post #14985


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Toate astea erau prinse într-un singur aliniat. Principalul e să sune bine, nu?


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 13 Dec 2018, 15:29
Post #14986


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




DragosP, am observat la precedentele discutii ca refuzi sa raspunzi fara echivoc la intrebari clare.

Consideri ca impartasesti parerile lui Melchisedec ?

In opinia mea, M amesteca realitatea cu fictiunea.

Iar pe Miorita sa o recite el. Si, foarte foarte foarte important, sa nu uite sa dea bani la popa.
Poate au gresit si unii preoti, afisandu-se in Mercedes ultimul tip, nu crezi? O masina care costa cat o biserica maricica.

iar materialul și financiarul, cu siguranță nu-s valori, iar dacă credinciosul tot se lasă înșelat de "sclipirea" lor, nu-s motive de laudă, mai ales pentru un creștin adevărat.

Mercedesul negru de 100.000 EURO nu se incadreaza in citatul tau de mai sus?

Un preot este, fara sa vrea, un exemplu pentru comunitatea lui. DIn pacate, multi nu sunt un exemplu bun de urmat.


This post has been edited by dizzy: 13 Dec 2018, 15:34


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 13 Dec 2018, 16:03
Post #14987


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Vai ce m-ai pus la punct.
Da, împărtășesc opiniile sfinției sale.
Care-i treaba cu Mercedesul negru de care amintești și interviul starețului, nu prea pricep.
@Gabi: recunosc spășit că n-am înțeles replica ta. blush.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 13 Dec 2018, 16:10
Post #14988


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(DragosP @ 13 Dec 2018, 13:01)
Nu, logica ta e de căcat.
*


decat citez, ca nu cred ca mai are rost sa adaug nimic...

@ady77 ziceai ceva de un meci de-al meu neterminat, parca.
Esti sigur-sigur-sigur-sigur ca de mine-i vorba?

This post has been edited by bucatzel: 13 Dec 2018, 16:13


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 13 Dec 2018, 16:14
Post #14989


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




De la cineva care, din păcate, e pe dinafară cu cunoștințele, citatul e măgulitor.
L.E. Ei, a înțeles și el greșit, pentru un meci ar trebui sa fie mai mult de unul. smile.gif

This post has been edited by DragosP: 13 Dec 2018, 16:15


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 13 Dec 2018, 16:24
Post #14990


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ce-mi mai place cand te faci ca nu intelegi.
Te loveste asa, cate o neintelegere brusca.
Mai insista, poate iti vine o inspiratie.


Si sa faci ce zice popa, nu ce face popa.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 13 Dec 2018, 16:25
Post #14991


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Nu insist, îmi știu limitele, poate reușești dumneata să explici.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 13 Dec 2018, 17:28
Post #14992


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.100
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(DragosP @ 13 Dec 2018, 13:18)
să-l iubești ca pe aproapele tău, sau și mai și, ca pe tine!
*


Finalul suna a narcisism.
E greu al naibii sa recunosti cand ai gresit, nu? Ori poate nu-ti dai seama, si-i mai nasol. Ca sa nu te faci (din nou) ca nu-ntelegi, da, ma refer (si eu) la excluderea lui Han Solo. Restul... au zis si altii.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 13 Dec 2018, 17:38
Post #14993


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Așa.
Da, toți moderatorii au greșit relativ la Han Solo, deci și eu.


This post has been edited by DragosP: 13 Dec 2018, 17:45


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 13 Dec 2018, 20:05
Post #14994


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(bucatzel @ 13 Dec 2018, 16:10)

@ady77 ziceai ceva de un meci de-al meu neterminat, parca.
Esti sigur-sigur-sigur-sigur ca de mine-i vorba?
*


100%


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 13 Dec 2018, 20:54
Post #14995


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(DragosP @ 13 Dec 2018, 16:03)
@Gabi: recunosc spășit că n-am înțeles replica ta. blush.gif
*


Stai liniștit, eu nu înțeleg majoritatea răspunsurilor tale. wink.gif
De la o vreme te-nveți și treci peste. biggrin.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 13 Dec 2018, 22:15
Post #14996


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Poți întreba...


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 13 Dec 2018, 22:17
Post #14997


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(DragosP @ 13 Dec 2018, 12:48)
Mai contează și CUM o faci și mai ales ce-ți pregătești pentru dincolo.
*



Pot sa iti spun de pe acuma, o mare dezamagire, dar te rog nu o lua personal, fiecare e liber sa traiasca cum ii place.


QUOTE(DragosP @ 13 Dec 2018, 13:28)
Mai jos este interviul starețului. Evidențiază te rog care-s prostiile spuse de sfinția sa.
*




"Știm foarte bine că păcatul nu e altceva decât o robie a minții"

Cred ca inteleg ce vroia sa zica aici, probabil se gandea la o betie distrugatoare de neuroni, dar pentru mine, cea mai mare hotie de creiere o face biserica. Religiile au construit o noua clasa de gaijini pacatosi, anume cei ce nu cred, cei ce nu urmeaza, cei ce cerceteaza sau pur si simplu pun prea multe intrebari. Ori esti cu capul plecat si acceptat in turma, ori esti linsat.

"Sărbătorile acestea din străinătate, Halloween și Valentine’s Day, sunt sărbători păgâne."

coffee_spitsk.gif radmasa.gif Ereticii dracului, nu mai bine serbeaza si ei pastele si craciunul ca toti paganiicrestinii.

Nu mai am rabdare sa citesc si caut altele, sincer nu cred ca are rost. In viata mea scurta, am invatat ceva rapid, nu poti sa ii schimbi pe oameni asa usor. De aia nu discut niciodata politica, religie si alte subiecte "tabu" unii sunt prea incinsi de flama pasiunii si incearca sa tio transmita si tie, pe mine doar ma enerveaza aceste discutii inutile in contradictoriu, la finalul serii cand plecam amandoi acasa, am sa credem tot in aceleasi chestii ca atunci cand neam trezit.

Ca final, propun ca toti sa facem o fapta buna la final de an.
Eu, personal am dat bisericii (nu radeti) mai multe din chestiile mele care nu le foloseam, desi nu avem aceeasi credinta, stiu ca parintele respectiv e manat de intentii bune si le va da mai departe nevoiasilor din comunitatea lui.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 13 Dec 2018, 22:41
Post #14998


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




1. Evident că fiecare e liber sa trăiască cum ii trece prin cap. Ce să vezi? Așa ne-a făcut Dumnezeu: liberi.
2. Păgânii NU sunt eretici.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 13 Dec 2018, 23:09
Post #14999


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




16, de ce ai dat și cartea de gramatică? cool.gif

This post has been edited by bion: 13 Dec 2018, 23:09


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 13 Dec 2018, 23:48
Post #15000


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(DragosP @ 13 Dec 2018, 22:41)
2. Păgânii NU sunt eretici.
*



Referinta era la adresa crestinilor care "sar calul si isi permit sa sarbatoresca" un dragobete americanizat. Adica daca duminica te duci la biserica dar mai devreme dadeai bomboane la copii imbracati in stafii iar pe afara stii ca bantuie sufletele mortilor esti un fel eretic, daca inteleg bine termenul.
Pagani, get beget, rar mai gasesti in zilele noastre, gen north sentinel island.

North-Sentinel-Island-the-world’s-most-uncivilized-place.jpg

This post has been edited by 4x4: 13 Dec 2018, 23:52


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
642 Pages « < 498 499 500 501 502 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 04:56
Forum Renault