DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hoti in casa., sunteti sau nu de acord cu Iovan.

cosmin_m
post 28 Oct 2005, 12:52
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Da mah, adevarul e ca tot ce isi doreste paznicul ala este ca dupa ce ca s-a aruncat cu o furca dupa el, sa mai repete inaltatoarea experienta inca o data, de data asta insa in paralel la 3 furci ca vine ala si cu neamurile cu bonus 2 cutite.
Si data viitoare sa fi sigur ca isi va face meseria si va incerca sa opreasca hotii. Nu e fezabil sa fi om cinstit in tara asta


Auzi, cica e sechestrare... Ma opresc aici ca daca imi dau drumu la gura la adresa Pulitiei romane imi iau warn.


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 28 Oct 2005, 13:03
Post #92


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Spneti-mi si mie o chestie !
Cum se face ca in tari unde pedeapsa cu moartea , si nu una usoara , ci cu taierea capului , sau spanzuratul , este inca in vigoare esti cu mult mai in siguranta decat in Romania.
Dau exemplul tarilor golfului unde sunt inca in vigoare pedepsele mai sus mentionate , alaturi de taierea mainii ( doar in unele din acele tari) .Si fereasca Dumnezeu sa ajungi intr-o puscarie acolo.....ca ai cam pus-o.
Dar , nu se leaga nimeni de tine pe strada , indiferent de ora , iar de furat ce sa mai zic.......e inexistent.
Esti cu mult mai in siguranta acolo decat aici.
Da' nu , noi trebuie sa fim umani , sa invitam hotu' la o cafea , sa-i bagi in geanta ce vrea sa ia , si eventual sa-i dai si sotia ......
Eu nu pot decat sa-l felicit pe Iovan si Doamne fereste sa fiu in situatia lui , iar in cazul asta nefericit as rectiona la fel!


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 28 Oct 2005, 13:10
Post #93


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Mai, in tarile alea din Golf e mai multa protectie sociala wink.gif ...si drept e ca sharia nu-i de gluma...plus ca saracii si cersetorii nu prea sunt si care sunt, sunt "miluiti" de cei ce au.
Una din legile de baza ale islamului spune ca fiece dreptcredincios sa doneze o parte, un procent din venit pentru saraci...si astia nu comenteaza smile.gif
Bine, de baza sunt pedepsele fizice si stigmatizarea


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 28 Oct 2005, 13:20
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Ultimas notizias: avocatul apararii cica a prezentat la procuratura bijuuri gasite la Bogdan in garsoniera si care ar apartine Romanitei.
Care va sa zica omu' ori a mai fost la ciordit pe acolo ori le are de madama !
De urmarit !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 28 Oct 2005, 13:25
Post #95


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




blink.gif ce bijuuri? Cristalele alea Swarowski? blink.gif ...pai singura legatura e fortata...ca Romanita are si ea nu stiu ce telefon bengos placat cu cristale d'astea...hai sa fim seriosi, nu rezista ! Pai io am blugi Levi's 501...ce legatura am io cu ailalti de au?...in afara de faptul ca suntem fani?...probabil


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 28 Oct 2005, 13:26
Post #96


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




@costi .Nu e chiar asa . Ev Z scrie ca probele ar fi 2 bibelouri care ar proveni de la o firma cu care , SPUNE AVOCATA APARARII, ar colabora creeatoarea de moda.Totodata hotul s-ar fi laudat cu ceva vreme in urma in fata politistilor ca ar avea peste 100 de spargeri.
SI VOI IL COMPATIMITI PE HOT?????????????/
Nu pot crede chestia asta !Bine i-a facut Iovan !


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 28 Oct 2005, 16:28
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Hotul avea un cazier de invidiat. Zeci de spargeri la activ. Dar nu omorase pe nimeni.
Merita sa fie omorat pentru ca fura?


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Oct 2005, 16:30
Post #98


-


Group: Members
Posts: 21.893
Joined: 19 April 05
From: Romania




Asa ar trebui sa pateasca toti hotii din ROMANIA.

PS. Am bagat.

This post has been edited by IRONICK: 28 Oct 2005, 16:42


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 28 Oct 2005, 16:35
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Heeeeiiii. Asta fura si el niste firimituri de la bogati. Adevaratii hoti stau la soare in Caraibe. Imi mentin parerea ca nu trebuia omorat. De unde atata dorinta de razbunare in Romania?
P.S. Ironick, mai baga si tu un i in plus la "hoti" aia. smile.gif.

This post has been edited by lungan: 28 Oct 2005, 16:38


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 28 Oct 2005, 16:37
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




De acord dar sa-i pedepseasca legea extrem de dur (pedepse mari, fara eliberari conditionate, inchisori cu regim dur, etc) nu sa te oblige pe tine sa-ti incarci constiinta cu un omor.

Tu cit crezi ca te tine "multumirea" ca ai stirpit un hot de pe fata pamintului ? Mai devreme sau mai tirziu vei avea remuscari. In fond nu ai omorit o gaina.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 28 Oct 2005, 16:41
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




QUOTE(costi @ 28 Oct 2005, 16:37)
De acord dar sa-i pedepseasca legea extrem de dur (pedepse mari, fara eliberari conditionate, inchisori cu regim dur, etc) nu sa te oblige pe tine sa-ti incarci constiinta cu un omor.

Tu cit crezi ca te tine "multumirea" ca ai stirpit un hot de pe fata pamintului ? Mai devreme sau mai tirziu vei avea remuscari. In fond nu ai omorit o gaina.
*



Pai eu ce ziceam mai inainte... Pedepse mai aspre, programe de reabilitare etc.
Ideea e ca nu poti sa iei o viata pentru 2 bijuterii. Cel putin nu asa cum s-a intamplat in cazul de fata. Cat sange rece iti trebuie sa zbori creierii unui om fara aparare?!? Si ganditi-va in ce pozitie se afla hotul: cu maiile sus, ca si cum s-ar fi predat (era agatat de teava).


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian13
post 28 Oct 2005, 16:41
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 30 July 05





QUOTE
Merita sa fie omorat pentru ca fura?

DA!!!Pentru ca ala de la care fura isi iroseste ani frumosi din viata muncind pentru lucrurile alea.


--------------------
Dacia/Lada/Fiat 1300/1200/Uno Diesel - 13
IO!GIGI BECALI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 28 Oct 2005, 16:42
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Ma apuca groaza. Traiesc intr-o tara de criminali. smile.gif.

This post has been edited by lungan: 28 Oct 2005, 16:43


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian13
post 28 Oct 2005, 16:44
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 30 July 05




QUOTE(lungan @ 28 Oct 2005, 16:42)
Ma apuca groaza. Traiesc intr-o tara de criminali. smile.gif.
*


Nu criminali.Realisti!


--------------------
Dacia/Lada/Fiat 1300/1200/Uno Diesel - 13
IO!GIGI BECALI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 28 Oct 2005, 16:46
Post #105


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(lungan @ 28 Oct 2005, 16:35)
Heeeeiiii. Asta fura si el niste firimituri de la bogati. Adevaratii hoti stau la soare in Caraibe. Imi mentin parerea ca nu trebuia omorat. De unde atata dorinta de razbunare in Romania?
P.S. Ironick, mai baga si tu un i in plus la "hoti" aia. smile.gif.
*




atat timp cat ptr a fura acele firimituri intra peste mine in casa eu zic ca nu prea-i de compatimit.
pe de alta parte ce are sula cu prefectura, eu nu zic ca-i bine ca "tunarii" stau la plaja prin caraibe dar chiar nu vad in asta o justificare pentru "hotii" mai mici.

eu imi mentin parerea ca tipul nu avea ce sa caute in casa altuia.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 28 Oct 2005, 16:48
Post #106


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(lungan @ 28 Oct 2005, 16:42)
Ma apuca groaza. Traiesc intr-o tara de criminali. smile.gif.
*




ce bine ar fi daca termenul de criminali s-ar opri doar la faptul ca romanii ii kilaresc pe aia de le "calca" casele.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian13
post 28 Oct 2005, 16:53
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 30 July 05




QUOTE(tarzy @ 28 Oct 2005, 16:48)
ce bine ar fi daca termenul de criminali s-ar opri doar la faptul ca romanii ii kilaresc pe aia de le "calca" casele.
*


Ma,nu zice nimeni ca trebuie omoriti toti,dar cind muncesti de te gaseste boala pe un amarit de TV pe care il fura unu' in 3 minute asta iti vine sa faci.Cel putin asta e parerea mea.Eu unul nu as putea sa-l invit la un sprit si-o fripturica.


--------------------
Dacia/Lada/Fiat 1300/1200/Uno Diesel - 13
IO!GIGI BECALI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 28 Oct 2005, 16:55
Post #108


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(Adrian13 @ 28 Oct 2005, 16:53)
Ma,nu zice nimeni ca trebuie omoriti toti,dar cind muncesti de te gaseste boala pe un amarit de TV pe care il fura unu' in 3 minute asta iti vine sa faci.Cel putin asta e parerea mea.Eu unul nu as putea sa-l invit la un sprit si-o fripturica.
*



pai ... si eu suint de parerea ta, e bine sa te lupti ptr propietatea ta


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 28 Oct 2005, 17:15
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(lungan @ 28 Oct 2005, 17:28)
Hotul avea un cazier de invidiat. Zeci de spargeri la activ.
*


QUOTE(lungan @ 28 Oct 2005, 17:35)
Asta fura si el niste firimituri de la bogati.
*


Cam multe firimuturi. Al naibi Robin Hood ce era el saracul. mad.gif


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 28 Oct 2005, 17:29
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(lungan @ 28 Oct 2005, 11:11)
1.
2.
3.
Sa le luam pe rand:
1. Sa-ti spun ce as fi facut. Intr-adevar, m-as fi dus sa iau puscociul (eventual lund sotia cu mine). Apoi, cu puscociul in mana, si cu sotia alaturi nu m-as fi aventurat sa-i caut pe hoti, adica s-o fac pe zmeul. Iovan s-a aflat in situatia asta. Mai mult, chiar in preajma unui telefon. A sunat la politie, dupa care si-a parasit sotia si s-a dus sa-i caute pe hoti. Crede-ma, asta nu prea pare a fi un om speriat. Daca intr-adevar credea ca sunt mai multi hoti, de ce nu s-a gandit ca unul ar fi putut s-o atace pe sotia lasata singura. Eu m-as fi oprit langa telefon. Era intr-un loc sigur, avea o arma cu care sa-si apere familia de un eventual atac. Putea sa anunte si firma de paza cu care avea contract, si ar fi venit in 5 min. Dar domnul Iovan a ales sa plece in urmarirea hotilor, si sa-si lase sotia singura, expusa unui eventual atac. Nu mai zic ca si el s-a expus astfel unui atac. Daca hotul era inarmat? Nu se stie cine tragea primul... L-a gasit pe hot atarnat de teava de gaze. Nu putea sa riposteze in nici un fel. I-a zburat creierii. A facut fericiti o gramada de romani: "bine ca l-a omorat", "mai rau i-ar fi trebuit", "ce-a cautat in casa la Iovan?". Ma pun iar in situatia lui Iovan, si va spun ca n-as fi tras atat timp cat nu ma simteam amenintat. Cat timp hotul statea spanzurat de teava de gaze nu avea ce sa-mi faca. Daca eventual m-as fi intalnit fata in fata cu el as fi tras sigur, dar nu la cap. As fi tras inspre picioare.
Spui ca trebuia sa-si apere proprieteatea si familia. Eu zic ca trebuia sa-si apere familia si dupa aia putea sa se gandeasca si la proprietate. Lasandu-si sotia singura, eu nu prea vad cum a aparat-o.

2. Nu e vorba de mila, ci de constiinta. N-as putea sa omor un om atarnat de o teava de gaze, chiar daca a incercat sa-mi fure ceva.
Cred ca ai jucat prea mult Counter Strike si Quake. In exemplul dat de tine, cum ai fi putut sa tragi fara sa ai habar de ce s-a intamplat? Poate era vecinul de deasupra, care a cazut din greseala. smile.gif. Tu zbang, ii zbori creierii. Ti-a incalcat proprietatea, e dreptul tau.
Daca intr-adevar ar fi omorat doua batrane cu atata bestialitate sa stii ca nu ar fi luat 17 ani cat zici tu, chiar daca nu era recidivist. Nu cumva ai inventat tu povestea? La ce etaj stai?
Uitati-va un pic la americani. Rata infractionalitatii e mult mai mare decat in Europa. Acolo hotul intra in casa si te omoara sigur, pentru ca stie ca ai si tu o arma, pe care poti s-o folosesti. Nu mi se pare o solutie sa poti impusca pe oricine iti incalca proprietatea, doar presupunand ca iti poate face rau.

3. A fost un atac material direct si imediat? Da, in opinia ta, nu in realitate. Direct si imediat... Era atarnat de teava de gaze. A atacat pe cineva? Putea macar sa atace?
Poate ar fi atacat, in momentul in care a fost surprins. Dar faza e trecuta de ceva vreme, nu mai e "imediat".
Si nu vad tulburarea lui Iovan, care pleaca la vanatoare de hoti. E pilot de avion, crezi ca se pierde cu una cu doua? S-ar fi prabusit de mult...
Uitandu-ne la ce se intampla in America eu zic ca legea e buna asa cum e, si nu trebuie schimbata. Infractionalitatea acolo e mult mai mare. Mai mult, infractiunile au un grad de violenta foarte ridicat. La fel o sa se intample si la noi daca schimbam legea. Hotul stie ca poti sa-l omori in orice clipa pentru ca ti-a incalcat proprietatea, si atunci va veni inarmat. Poate chiar te va omora inainte de a incerca sa fure, ca sa fie sigur ca nu vei fi tu primul care va riposta. Sa analizam cazul Iovan. Hotul surprins a fugit. Ia sa fi stiut ca Iovan are o arma si are dreptul sa-l impuste. Ar mai fi intors spatele? Eu cred ca nu.
In opinia mea, solutia este sa se mareasca pedepsele.
*


Domnule Lungan. Nu am obiceiul sa inventez povesti pentru speriat pusti de varsta domniei tale. Daca cauti in ziarele din noiembrie 1996 o sa gasesti articole intregi despre crimele respective comise deun zidar de la ICRAL in varsta de vreo 25 de ani care intai a omorat si dupa aceaa a cautat sa vada daca era ceva de furat.Intimplarea e prea lunga sa dau toate amanuntele aici(la vremea respectiva aveai probleme insa inca cu cititul si nu ai vazut reportajele da laTV caci mamica nu te lasa la televizor pana nu iti faceai temele ). Chestia cu vecinul cazut presupune sa nu iti cunosti vecinii. Nu am nici varsta si nici nivelul intelectual necesar unor jocuri pentru copii refulati(pe care insa vad ca le cunosti f. bine.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 28 Oct 2005, 20:34
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




dar ala care a facut 24 de ani de puscarie iar pe urma s-a dovedit ca era nevinovat? Daca s-ar fi procedat cum spuneti voi ar fi trebuit omorat de mult.


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tigris
post 28 Oct 2005, 21:44
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




Si eu sunt de acord cu Iovan. Nu-mi vine sa cred cata lume a luat totusi apararea unuia cu o gramada de spargeri la activ, cercetat pt viol, golan de cartier, fara scrupule, fara scoala, fra nimic si prins in fapt pe deasupra.... probabil ca daca era unul la prima abatere Iovan trebuia deja spanzurat dupa ei. Inteleg sa iei apararea unuia care a comis o infractiune din gresala, neatentie, prostie...caci oameni suntem si ni se poate intampla si noua, motiv pt care de multe ori evitam sa fim categorici in a da verdicte pentru ca ne gandim la cum ar fi sa o patim si noi.....Dar aici e clar ca lumina zilei. Si cine ia apararea hotului este probabi tot hot sau somnambul. Caci unul om normal nu cred ca pote gandi la modul "domne daca mi se intampla si mie sa ma pomenesc la 3:00 am in domritor la cineva si ma impusca ala...".

Oricum si legea e proasta la capitolul autoaparare.


--------------------
just a - car
Cat Pride World Wide
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 28 Oct 2005, 22:06
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




uite ca eu nu cred ca unu care e aproape de coma alcoolica face jumatate din Bucuresti si coincidenta face sa gasesca o casa cu geamuri deschise si alarma neactivata , intr-un cartier plin de demnitari , si sa nu fie controlat de nici un filtru . Iar dupa ce intra in casa merge pe intuneric, nu loveste nimic, nu lasa nici o amprenta..urca niste scari total aiurea, ca sa nu mai zic ca mai intra in casa fara nimic la el, nici o agrafa de par nu avea. Si mai vad ca si ancheta se face cu partea dorsala...
Asa ca este dreptul meu sa nu cred ca a fost impuscat ca HOT.
Nu iau apararea nici unui hot, dar acest caz este foarte dubios in opinia mea. Din cate am auzit acum iar la TV ,se pare ca victima a coborat de pe casa parca......eu cred ca era Batman....sincer.

This post has been edited by Radduu: 28 Oct 2005, 22:06


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tigris
post 28 Oct 2005, 22:44
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




Eu am inteles ca dimpotriva, a lasat urme cu duimul.....la stiri la 19:00 au spus. Oricum, multe din cele spuse sunt speculatii, eu vorbeam cu referire la situatia in care ala s-a dus acolo peste oameni in casa. Daca de fapt o fi alta povestea din primaverii atunci e o alta discutie. Insa, nu cred ca sunt speculatii cazierul si faima individului, iar de d-astia ne putem lipsi oricand.

Daca n-ar exista cei de teapa lui Iancu Bogdan ala, am da mult mai putin pe CASCO la maisni si alte proprietati, debifand rubrica cu furtul. Si crede-ma s-ar simti la buzunar. Asa insa stam mereu cu frica in san si sarim la geam cand suna alarma, si incuiem cu 7 iale, platim firme de securitate, dam bani pe tot felul de gageturi care sa piue si sa tziuie, ca mai apoi sa le plangem de mila la hoti. Parerea mea este ca daca in Primaverii a fost inscenare, atunci ar trebui sa punem toti mana de la mana sa insceman si noi ceva, cumva sa scapam de hotii astia nenorociti. Ar trebui sa lasam bani si aur pe bancheta din spate si sa stam cu luneta pe geam dupa perdea. Sunt convins n-am avea gloante destule pentru o nopate. Asa ca-mi pare rau pt viatza lui la modul general ca pote familia si soarta l-a facut sa devina infractor, insa dupa episodul Primaverii, societatea n-a pierdut nimic, ba chiar ar trebui sa castige, prin elaborarea unei legi care sa protezeje cetazeanul care munceste si plateste taxe de cei care sunt smecheri si "le place la cazino", dupa cum il descriau apropiatii pe Iancu, dar n-au o zi de scoala sau de carte de munca.

Pai Iovan, prin natura meseriei, a plecat de acasa de mii de ori fara sa stie daca se mai intoarce, (orice ar spune statisticile despre siguranta zborului cu avionul), indura o gramada de restricti inclusiv in viatza privata, restrictii legate tot de meseria lui de pilot, ca sa vina unu Iancu sa-l fure ca n-are de cazino. Pai cu Boeingul trebuia calcat ala nu cu pusca....ca m-am si enervat mad.gif

Iar daca Romanita pierde sarcina, sa dea in judecata pt omor tot nemu` Balanel si toata sleahta de rromi frrustrati si suparrati din ferrentari carre se tot perrinda pe la televizorr sa ne impuie capul cu lectii de moralitate.

Episodul Primaverii sr trebuie sa reprezinte trezirea societatii romanesti si trasmiterea urmatorului mesaj:
hotilor stati departe de casele noastre...sau rudele voastre vor ajunge vedete la televizor excl.gif mad.gif excl.gif

gun3.gif

This post has been edited by Tigris: 28 Oct 2005, 22:51


--------------------
just a - car
Cat Pride World Wide
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian13
post 29 Oct 2005, 11:42
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 30 July 05




Vinovat pentru toate discutiile e Dan Diaconescu care a facut din asta un erou national.Deja e enervant sa vezi cum unul da dreptate hotilor.E ca si cum ar spune ,e vina voastra ,va fura ca sunteti prosti.


--------------------
Dacia/Lada/Fiat 1300/1200/Uno Diesel - 13
IO!GIGI BECALI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian13
post 29 Oct 2005, 11:55
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 30 July 05




Reproducerea unui mesaj de la Dan Diaconescu Direct care dupa mine are perfecta dreptate si un raspuns perfect celor care zic ca respectivul n-a intrat in casa .Un tip spunea:
QUOTE
Chiar daca nu a intrat in casa ,ci doar in curte tot pe proprieatea omului era.Si in curte sunt o gramada de bunuri de furat,si in curte prezinta un potential pericol.
Cam asa a spus tipul din cite imi aduc aminte.


--------------------
Dacia/Lada/Fiat 1300/1200/Uno Diesel - 13
IO!GIGI BECALI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 29 Oct 2005, 22:58
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




nu iti doresc sa ai niciodata probleme cu cineva care are foarte multi bani, pt ca iti zic de acum..nu ai nici o sansa sa castigi un proces impotriva lor. Eu nu apar nici un hot, dar apar dreptatea, si se vede clar ca in acest caz nu se face dreptate.


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 31 Oct 2005, 13:37
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




QUOTE(bion @ 28 Oct 2005, 17:29)
Domnule Lungan. Nu am obiceiul sa inventez povesti pentru speriat pusti de varsta domniei tale. Daca cauti in ziarele din noiembrie 1996 o sa gasesti articole intregi despre crimele respective comise deun zidar de la ICRAL in varsta de vreo 25 de ani care intai a omorat si dupa aceaa a cautat sa vada daca era ceva de furat.Intimplarea e prea lunga sa dau toate amanuntele aici(la vremea respectiva aveai probleme insa inca cu cititul si nu ai vazut reportajele da laTV caci mamica nu te lasa la televizor pana nu iti faceai temele ). Chestia cu vecinul cazut presupune sa nu iti cunosti vecinii. Nu am nici varsta si nici nivelul intelectual necesar unor jocuri pentru copii refulati(pe care insa vad ca le cunosti f. bine.
*



Off topic:
biggrin.gif. Fara suparare, da' cu cititul n-ai nimerit-o. Pe la 6 ani ma descurcam perfect. Ai grija la exprimare si la greselile gramaticale cand acuzi pe cineva ca sta cam prost cu romana. Nu suna deloc bine "insa inca cu". Si la ce-mi folosea cititul pentru a ma uita la un reportaj despre un criminal nebun?

Sunt foarte putine cazuri de natura celui prezentat de tine, dovada ca a trebuit sa dai un exemplu tocmai din 1996. In Romania hotii nu intra in casa, omoara tot ce intalnesc, dupa care se pun pe furat. Furturile au loc atunci cand proprietarii lipsesc de acasa.
Eu sunt de acord cu schimbarea legislatiei, dar cu o definire corecta a legitimei aparari. Nu consider ca poate fi considerata legitima aparare atunci cand cineva iti incalca proprietatea, nu are nici o intentie de a te ataca, dar tu ripostezi violent si il omori.
Asa cum am mai spus, furturile din locuinte prin agresarea proprietarilor sunt aproape inexistente. Mai bine ne-am preocupa de aplicarea legii, decat de schimbarea ei. Nu mi-as dori sa ajungem ca in U.S.A., unde orice nebun are o arma. Daca unuia i se pune pata sa fure ceva dintr-un magazin, scoate pistolul. Bineinteles ca si vanzatorul e pregatit, si scoate pusca. Ce urmeaza? smile.gif.



--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 31 Oct 2005, 13:56
Post #119


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(lungan @ 31 Oct 2005, 14:37)
In Romania hotii nu intra in casa, omoara tot ce intalnesc, dupa care se pun pe furat.

Inseamna ca stai intr-un seif. Cunosc destule cazuri de genul asta:
1. hotii stiau ca in casa respectiva sunt valori si erau hotarati sa puna mana pe ele cu orice pret. Verdict: crima!
2. hotii au intrat chipurile "la sigur", dar... ghinion! cineva era acasa. Verdict: crima!

QUOTE(lungan @ 31 Oct 2005, 14:37)
Furturile au loc atunci cand proprietarii lipsesc de acasa.

Intr-adevar, de mai multe ori decat in cazurile in care proprietarii sunt acasa.

QUOTE(lungan @ 31 Oct 2005, 14:37)
Eu sunt de acord cu schimbarea legislatiei, dar cu o definire corecta a legitimei aparari. Nu consider ca poate fi considerata legitima aparare atunci cand cineva iti incalca proprietatea, nu are nici o intentie de a te ataca, dar tu ripostezi violent si il omori.

Daca ti-a incalcat proprietatea, e clar ca nu a venit sa stea la o sueta. Daca l-ai intalnit in propriul tau dormitor la ora 02.00 sigur nu a "gresit proprietatea". Stii cu ce ganduri a intrat? Daca avea un cutit ? Poti sa stii ca nu e inarmat?

QUOTE(lungan @ 31 Oct 2005, 14:37)
Asa cum am mai spus, furturile din locuinte prin agresarea proprietarilor sunt aproape inexistente.

Chm-chm... rare, dar nu foarte...

QUOTE(lungan @ 31 Oct 2005, 14:37)
Mai bine ne-am preocupa de aplicarea legii, decat de schimbarea ei. Nu mi-as dori sa ajungem ca in U.S.A., unde orice nebun are o arma. Daca unuia i se pune pata sa fure ceva dintr-un magazin, scoate pistolul. Bineinteles ca si vanzatorul e pregatit, si scoate pusca. Ce urmeaza? smile.gif.


Aplicarea legii? Care lege? Stii care e problema in Romania? Nu ca nu exista legi, dar ca nu se aplica!
USA? Ce sa urmeze? Niste impuscaturi, din care speram ca hotul este cel care cade.
Daca-mi calca unul proprietatea (casa, masina...), il somez sa se care; nu vrea? n-are motive intemeiate sa se afle pe proprietatea mea? poc! Da-i! E clar ca nu a gresit, si nici nu a venit cu intentii bune.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 31 Oct 2005, 14:04
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




QUOTE(Illusi0n @ 31 Oct 2005, 13:56)
USA? Ce sa urmeze? Niste impuscaturi, din care speram ca hotul este cel care cade.
*


Sa speram. Dar poate mai cad inca zece care erau prin preajma.

QUOTE(Illusi0n @ 31 Oct 2005, 13:56)
Daca-mi calca unul proprietatea (casa, masina...), il somez sa se care; nu vrea? n-are motive intemeiate sa se afle pe proprietatea mea? poc! Da-i! E clar ca nu a gresit, si nici nu a venit cu intentii bune.
*


Mi se pare foarte corect. Dar nu asa s-a intamplat in cazul Iovan.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 14:01
Forum Renault