DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ratb priority ?

Acordati prioritate mijloacelor RATB cand acestea sunt in statie si au dat semnal stanga ?
 
Totdeauna [ 19 ] ** [22.89%]
Deseori [ 36 ] ** [43.37%]
Uneori [ 27 ] ** [32.53%]
Niciodata [ 1 ] ** [1.20%]
Total Votes: 83
Guests cannot vote 
Ake
post 3 Sep 2004, 14:00
Post #31


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Eu ii las aproape intotdeauna sa se duca unde vor ei dar mai mult de frica nu pentru ca as vrea sa respect legea, asta pentru ca de cand conduc eu in bucuresti (4ani) n-am vazut autobuz sa traga in alveola, deci nu se pune problema sa respect vreo lege. intr-adevar cum spunea cineva 99% idn ratb-isti opresc pe banda unu sau undeva la mijloc intre unu si doi astfel incat sa incurce cat mai mult circulatia. Restul de 1% opresc direct pe doi
Ca sa vedeti ce generos sunt eu cu prioritatile acordate Ratb-istilor sa va descriu situatia de pe linia 104 la Piata Muncii. Acolo la semafor cum vii dinspre Mihai Bravu, pe partea stanga e linia de tramvai de obicei libera, si pe dreapta o banda pentru toate directiile. De obicei cam ca toti soferii (mai putin Jmekerii) nu ma urc pe linia de tramvai chiar daca fac stanga. Inevitabil, soferii de pe 104 (plus Jmekerii mentionati anterior) care fac dreapta se incadreaza in stanga, pe linia de tramvai pentru ca e mai libera. Personal n-am reusit niciodata (desi Dacia mea demareaza destul de repejor) sa fac stanga inaintea lor. Asa ca de multe ori ma prinde rosul de la semafor in intersectie.
P.S. o alta mare pacoste prin zona sunt si Maxi-Taxiurle care n-am dibuit inca dupa ce cod rutier se deplaseaza


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 3 Sep 2004, 14:56
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Eu chiar vreau sa le fac o intrebare celor de la Politia Rutiera: sunt mijloace de transport in comun sau nu? Ca daca da, ar trebui sa faca si ei statii ca ceilalti, nu ca animalele in mijlocul drumului, in intersectie (deja am avut trei intalniri cu specimene de genul asta) sau pe treceri de pietoni. Daca nu, iar sa le f*ta amenzi cam din aceleasi motive. Eu unul nu-i mai suport pe astia cu maxi-taxi, dupa ce i-am facut unuia observatie ca a oprit ca boul in intersectie de a incurcat tot, cu prima ocazie cand m-a prins urcat pana catre mijlocul lui, a luat brusc stanga sa ma storceasca in scuarul dintre sensuri.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 3 Sep 2004, 15:08
Post #33


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




pana la urma este cam de bun simt sa-i dai prioritate Bus-ului sa intre si el in trafic, indiferent ca pleca din alveola sau nu. pana la urma tu esti unul singur care pierde maxim 1 minut, pe cand in Bus sunta cateva zeci de persoanea care ar putea sta lejer intre 5-10 minute la fiecare statie doar pana sa iasa in trafic.
acelasi lucru se poate spune si despre acordarea "abuziva" de prioritatea alora care intra in trafic de pe stradute secundare.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 3 Sep 2004, 15:47
Post #34


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.046
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE

Bus sunta cateva zeci de persoanea care ar putea sta lejer intre 5-10 minute  


Sa-si ia masina :mrgreen:


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 3 Sep 2004, 16:00
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Nu este asa, un autobuz sau troleibuz ar sta civilizat, cu semnal pus, maxim un minut. Aproape sigur s-ar gasi cineva care sa-l lase. Eu personal am lasat de foarte multe ori vreun autobuz sa se incadreze cum trebuie, pe motiv ca nu era nici o catastrofa daca intra in fata mea iar apoi revenea pe banda 1, unde vreo vaca/bou a lasat masina cu avarieiile puse, la un metru de statia RATB. Insa de aici si pana la marlaneala de a te urca pe cei din stanga ta, e cale lunga. Sa nu uitam ca legea le da dispensa intr-un singur caz, cel cu alveola, in rest sunt participanti obisnuiti la trafic, indiferent de tonaj. Insa la noi tot mai des se pune semnal si se taie fata simultan, de parca cel ce pune semnal are prioritate (m-am certat cu multi pe tema asta). Poti pune semnal si astepta. Dpdv al meu, iar e ok ca cel "blocat" sa stea cu semnalul si incet-incet sa avanseze. E o forma mai civilizata de a-ti arata nerabdarea sau faptul ca stai deja de mult timp si nu te lasa nimeni.

De iesirea de pe stradute ce sa mai spun, unii sunt atat de stricati la cap ca nu sunt in stare sa nu se bage fix in fundul celui din fata, atunci cand coloana nu se misca. Prin alte state, mai merge regula fermoarului, unul de aici, unul de acolo, iar unul de aici etc. in asa fel incat toata lumea sa fie multumita ca avanseaza. Ma rog, vorbe...


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmirica
post 3 Sep 2004, 16:08
Post #36


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 86
Joined: 1 July 04




Nu numai RATB-istii fac asa, si cei cu jipane sau masini mai suparate fac asa!!! Pe ei le doare c*r de ceilalti si daca vine vreun organ si ii opreste, ala repede pune mana pe telefon, formeaza la nu-stiu-ce relatie si zice "bey, am o problema, vorbeste si tu cu pifanu' asta ca m-a oprit" dupa care ii intinde organului mobilul.... stiti faza... dupa care, in mod ciudat, organu' ia pozitie de drepti, baiguie ceva de genul "sa traiti, nu se mai repeta"... invata lectia si data viitoare nu mai opreste pe vreunul care are masina ce costa de la 50,000$ in sus. De aia ciupercarii ne opresc pe noi, cei cu masini mai "amarate", ca e putin probabil ca noi sa avem vreo relatie din aia...
No comment.


--------------------
Alfa Romeo 147 2.0 TS
Alfa Romeo 147 2.0TS rules!!!
---------------------------------------
O fi bine in Rai, dar cele mai interesante persoane nu ajung acolo. (Nietzsche)
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei nu traiesti mai mult... doar ca ti se pare ca timpul trece prea incet. (Clement Freud)
Nu e bine sa fii obligat sa alegi intre Rai si Iad. Prieteni buni gasesti in ambele locuri. (Mark Twain)
-------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmirica
post 3 Sep 2004, 16:15
Post #37


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 86
Joined: 1 July 04




Aaa, si inca ceva:
Daca organu' opreste RATBistul sa ii dea amenda, RATBistul da amenda lu' sefu' de depou sau altui superior, superiorul duce amenda (sau mai bine zis amenzile) la director. Si, o data pe saptamana, directorul se vede cu "o relatie", "relatia" ia teancul de amenzi si le rupe... Credeti-ma ca asa se face. Nu ai ce sa le faci...


--------------------
Alfa Romeo 147 2.0 TS
Alfa Romeo 147 2.0TS rules!!!
---------------------------------------
O fi bine in Rai, dar cele mai interesante persoane nu ajung acolo. (Nietzsche)
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei nu traiesti mai mult... doar ca ti se pare ca timpul trece prea incet. (Clement Freud)
Nu e bine sa fii obligat sa alegi intre Rai si Iad. Prieteni buni gasesti in ambele locuri. (Mark Twain)
-------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 3 Sep 2004, 16:22
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Hai, cine cauta repede ce pedeapsa va fi pt neacordare de prioritate (care acum este definita drept cea care cauzeaza ca cel care are prioritate sa schimbe directia de mers, sa incetineasca sau sa opreasca)?

Hai ca am gasit eu: la art 90 se specifica faptul ca se ia amenda + suspendare carnet 30 de zile pt neacordare de prioritate. Deci soferul RATB ar trebui sa-si riste si job-ul de acum incolo. Daca te mai si juleste, carnet pe termen de 60 de zile, conform propunerii de la art. 91.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmirica
post 3 Sep 2004, 16:23
Post #39


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 86
Joined: 1 July 04




Imi amintesc de o faza: eram la semaforul de la Apaca, mergeam spre Carrefour Orhideea. Era aglomeratie mare, erau mai multe masini care asteptau la semafor pe linia de tramvai. Din spate vine un tramvai si vatmanul, dilimache, probabil enervat la culme de masinile ce stateau pe linia lui, renunta la ideea de a pune frana si intra intr-un Trabant. Trabantul muci. Din el coboara 3 haidamaci si ii zic vatmanului sa deschida usile sa-l bata. Vatmanul, bineinteles ca nu a deschis. Vazand ca vatmanul nu se conformeaza, cei trei se apuca sa smulga usa de la tramvai, l-au scos pe vatman si i-au dat o batuta sora cu moartea. Haidamacii ziceau "f****i m****ii m**i (nu pot reproduce, insa se subintelege), mergeam la inmormantarea lui mama si din cauza ta, cac***le, nu o mai putem insoti pe mama pe ultimul drum!". Am ramas mut. Cred ca in viata lui nu o sa mai faca vatmanul manevre nepasandu-i de ceilalti participanti la trafic. Credeti ca au sarit calatorii sa-l ajute pe vatman? Haida-de! Erau spectatori!
Bine i-a facut vatmanului. Asa trebuiesc tratati toti RATBistii care se cred stapanii soselelor!!!


--------------------
Alfa Romeo 147 2.0 TS
Alfa Romeo 147 2.0TS rules!!!
---------------------------------------
O fi bine in Rai, dar cele mai interesante persoane nu ajung acolo. (Nietzsche)
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei nu traiesti mai mult... doar ca ti se pare ca timpul trece prea incet. (Clement Freud)
Nu e bine sa fii obligat sa alegi intre Rai si Iad. Prieteni buni gasesti in ambele locuri. (Mark Twain)
-------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 3 Sep 2004, 16:30
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Da mah, insa vezi, din nou ajungem la tara lui Ilici unde legea e un moft. Ce cauti sa astepti verde la semafor pe linia de tramvai? Legea iar e clara, ca poti circula pe linia de tramvai daca drumul are cel mult doua benzi, insa ai obligatia de a lasa cale libera tramvaiului atunci cand acesta vine. Faptul ca vatmanul e jigodie, nu trebuie sa mai subliniem. Insa nici ala cu trabantul nu cunoaste legea si cu putin noroc face si nitel parnaie sau macar amenda penala.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 3 Sep 2004, 21:06
Post #41


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




mie imi place cand tramvaiu nu are statie... sa vezi atunci Carmaghedon cu bietii oamenii care coboara... Parca vad pe eran :Splash Bounus 300 ; Bonus Artistic Impresion 1000 etc... smile.gif Legea se face la libera intelegere, iar tara asta e o gluma sumbra... Pacat de unii cetateni care chiar respecta legile si isi platesc taxele :!:


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 9 Sep 2004, 21:06
Post #42


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE

gaditiva daca ati fi fost voi in autobuz. cate injuraturi pe soferii care ii forteaza pe ala sa puna frane bruste, sa nu plece de pe loc, sa nu intre in statie, etc.

Da, la 14 ani cand nu cunoșteam regulamentul.

În altă ordine de idei, nu îi las decât atunci când au dreptate sau mă roagă în oglindă (foarte rar), în rest înjurături cu luat de... și clacsoane IMENSE, chiar dacă sunt nevoit să intru pe contrasens și tot nu-i las!!!!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 10 Sep 2004, 14:33
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




in Galati e mai simplu: banda 1 e de regula libera ptr. ca cei care au "avarii" , taxi-urile si maxitaxi-urile opresc direct in alveole; asa ca autobuzele opresc pe banda 1 si la plecare isi vad de drum; e o cretinatate dar traficul e ceva mai fluid.


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
echosektor
post 15 Sep 2004, 21:14
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




mie imi place pe linia lu 91...baga omu manele sau muzica dance/tehno si o calca...au un demaraj destul de bun cutiile astea verzi...sa vezi distractie..
logic ca nu dau prioritate magarii...uita ca odata nu au avut nici ei carnet...eu mi-am propus sa le fac zile negre tuturor RATBistilor...fie ca pieton sau ca pasager smile.gif


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 17 Sep 2004, 13:43
Post #45


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




In Bucuresti nu prea am vazut statii cu alveole. Dar asta nu insemna ca nu le dau prioritate. De fiecare data cand vad o hardughie din asta (indiferent ca-i RATB, camion samd) il las sa-mi intre in faa ca soferii de pe ele nu stiu multe si mi-e sa nu ma atinga. La el se ia putin vopseaua, mie imi infuna aripa/usa serios. Si pe urma, ce imi pasa ca el e vinovat? Ca tot eu alerg prin service-uri si pe la soc de asigurari si nmeni nu-mi despagubeste mie benzina arsa de pomana, timpul pierdut si spaga in service. Plus ca raman si fara masina o perioada de timp.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
db
post 17 Sep 2004, 14:05
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 June 03




Autobuzele la iesirea din statie au prioritate.
Este vorba de prioritatea de dreapta. Asa mi-a spus asiguratorul dupa ce un camion m-a lovit schimband directia de la stanga la dreapta. In cazul in care camionul ar fi venit din dreapta eram vinovat. Neacordare de prioritate.
Masinile nu au ce cauta pe traseul tramvaiului in statia acestuia, la terminatia fiecarei statii de tramvai exista semnul, ocolire obligatorie.
Cam asa suna legea si spun semnele de circulatie.


--------------------
Renault Megane 2000 Coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 17 Sep 2004, 14:06
Post #47


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE (\"bogdan_o\")
In Bucuresti nu prea am vazut statii cu alveole.


sunt destul de multe, dar din pacate sunt acoperite de alte masini parcate


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 17 Sep 2004, 14:46
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




db, sincer nu vad nici o legatura cu prioritatea de dreapta. E prioritate de smecher, de ce vrei tu, insa nu de dreapta. Prin extrapolare, schimbarea de banda, de pe una inferioara pe una superioara, s-ar face in virtutea aceleaasi prioritati de dreapta. Deci cel aflat deja pe banda superioara ar trebui sa se supuna! GRESIT! Mai mult, in regulament se si mentioneaza cazul de schimbare de banda cand avem doua masini, pe banda 1 si 3, incercand sa ocupe simultan banda 2. Legea spune ca cel de pe banda superioara are prioritate, deci cel aflat pe 3! Ca sa lamurim problema, ala cu camionul se face intr-adevar vinovat de neacordare de prioritate la schimbarea benzii. Faptul ca pui semnal, nu te scapa de obligatia de a te asigura si a acorda prioritate nevinovatilor care circula pe banda aia. De fapt, orice manevra se supune legii asigurarii. Si daca te lovea din dreapta, acelasi lucru era. Nu s-a asigurat si nu a acordat prioritate celor care aveau acest drept.

Referitor la refugii, sunt nenumarate refugii unde nu mai exista nici un semn de ocolire prin dreapta. Deci se poate merge in continuare pe linia de tramvai?


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 17 Sep 2004, 23:29
Post #49


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Legea spune ca poti circula pe lina de tramvai numai daca sunt maxim doua benzi pe sens, cu obligatia de a lasa calea libera tramvaiului. Acum, nu se spune nimic de statii. La noi sistemul juridic de drept este de tip roman, diferit de cel anglosaxon bazat pe cutuma. O caracteristica a acestui sistem de drept roman este ca legea trebuie sa dea explicatii pentru fiecare situatie sau ansamblu de situatii in parte. Cu alte cuvinte, daca nu este interzis, este permis. Deci, daca sunt maxim doua benzi pe sens, nu vine tramvaiul si refugiul nu este prevazut cu indicator "ocolirea obligatorie" atunci poti trece linistit pe linia de tramvai si in dreptul statiilor.

O singura chichita ar fi. Nu stiu daca si politistii sunt pusi la punct cu legea si cu caracteristicile sistemului nostru de drept.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 18 Sep 2004, 12:53
Post #50


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Azi iar m-a umplut un "4 clase" d-ăsta de pe RATB!!! Mergeam liniștit pe "șușea" cu până în 50 și era în față un autobuz în stație. Când mă apropii de el, semnal stângă, ia de volan (avea mașini pe banda unu) și se bagă cu obrăznicie pe banda 2. Bineînțeles că nu m-am dat la o parte și a trebuit să se înghesuie ca să nu intre în mine și culmea nesimțirii tot el înjura. Păi e frumos???


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 19 Sep 2004, 14:02
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Din pacate sunt multi marlani in RATB, care intra in trafic fara sa se asigure sau inchid usile cand tu esti cu un picior pe treapta si cu unul jos, doar doar or face inca o tura in plus pe ziua respectiva si sa le creasca malaiul.
Am vazut o faza pe DN1 la pod la Otopeni de mi s-a zbarlit pielea pe mine. Doua autobuze oprite pe banda 1. Autobuzul 2 pleaca depasind autobuzul 1, bineinteles fara asigurare. Pe banda 2 venea un opel obosit ce a fost nevoit sa intre pe contrasens pt a evita cele 15 tone conduse "inteligent". Norocul celui cu autoturismul a fost ca nu a avut nimic in cale pe contrasens, iar asta se intampla extrem de rar pe DN1 unde se circula in tromba.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 22 Sep 2004, 19:57
Post #52


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Asa cum scrie la lege, statii cu alveola, in CJ sunt cateva, insa... mergeam regulamentar pe banda 2 pe strada Horea, statia e vis-a-vis de Facultatea de Litere. Inainte de trecerea mea, pleaca din statia (banda 1) troleibusul, fara probleme. In 20 de m, ajung paralel cu el, acesta semnalizeaza, si incearca sa intre pe banda 2, ignorand faptul ca eram acolo. Mentionez ca pe banda 1 nu erau parcate masini, ca sa ii motiveze gestul.
Am accelerat la 65kmh ca sail depasesc, sa nu ma buseasca. A trebuit sa trec peste linia dubla continuua, si am depasit viteza legala, boul dracului.
Data viitoare merg la siguranta circulatiei, dreaq sa ii ia pe soferii astia de RATUC (la CJ), cu salarii mari si acte de huliganism...
M-au trecut fiorii...


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 14:54
Forum Renault