DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cap Nord - Norvegia - by car, tarile baltice

geremy
post 2 Nov 2005, 11:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 28 October 05
From: cluj




In 2004 am calatorit pe urmatoarea ruta- cluj- cernauti - lvov- kiew- hotin- cj
a 2a calatorie, cj- palanca- odessa - kherson - simferopol - alusta - melitopol - zaporoje- kiew- lvov- chust - rachov- nadvirna- ivano frankovsk - cernauti - cj
a 3a cal, in aug sept- cj- wiena- innsbruck- liechtenstein- elvetia- mont blanc*chamonix(- grenoble- pasul iseran 2770 m-aosta- berna- nurnberg-danemarca- ferry la kristiansand in norvegia-trondheim- ostersund suedia- kalmar-ferry trelleborg sassnitz-polonia-slovacia-cj
2005- cj-sk-polonia-lituania-letonia riga-estonia tallinn-ferry helsinki-jyvaskylle-rovaniemi-am intrat in norv prin nordul finlandei-varangerbotten-lakselv-cap nord cu ziua 24 din 24 lumina non stop.

This post has been edited by geremy: 3 Nov 2005, 10:39


--------------------
dacia solenza - CJ19LVV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 2 Nov 2005, 11:45
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




In ce tari ai avut nevoie de viza?


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geremy
post 2 Nov 2005, 11:59
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 28 October 05
From: cluj




QUOTE(MoneyTalks @ 2 Nov 2005, 11:45)
In ce tari ai avut nevoie de viza?
*



In nici una, dar pt ucraina s-a introdus viza intre timp.


--------------------
dacia solenza - CJ19LVV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 2 Nov 2005, 12:01
Post #4


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Baga si ceva impresii de calatorie, din tarile nordice ma intereseaza pe mine, eventual ceva costuri!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geremy
post 3 Nov 2005, 10:46
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 28 October 05
From: cluj




QUOTE(Flores @ 2 Nov 2005, 12:01)
Baga si ceva impresii de calatorie, din tarile nordice ma intereseaza pe mine, eventual ceva costuri!
*



tarile baltice sunt primitoare, nu se platesc taxe de drum, benzina e mai ieftina ca la noi, aprox 0,85 e/lt
ferry Tallinn Helsinky pt o masina si 2 pers 50 E one way
drumurile excelente pe tot parcursul, intrarea in parcarea de la cap nord alte 50 E, e locul unde se termina europa, si incepe oceanul inghetat.
benzina f scumpa in norvegia, 1,6 E lt.
Merita oricum


--------------------
dacia solenza - CJ19LVV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geremy
post 3 Nov 2005, 11:36
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 28 October 05
From: cluj




QUOTE(geremy @ 2 Nov 2005, 11:31)
In 2004 am calatorit pe urmatoarea ruta-  cluj- cernauti - lvov- kiew- hotin- cj
a 2a calatorie,  cj- palanca- odessa - kherson - simferopol - alusta - melitopol - zaporoje- kiew- lvov- chust - rachov- nadvirna- ivano frankovsk - cernauti - cj
a 3a cal, in aug sept- cj- wiena- innsbruck- liechtenstein- elvetia- mont blanc*chamonix(- grenoble- pasul iseran 2770 m-aosta- berna- nurnberg-danemarca- ferry la kristiansand in norvegia-trondheim- ostersund suedia- kalmar-ferry trelleborg sassnitz-polonia-slovacia-cj
2005- cj-sk-polonia-lituania-letonia riga-estonia tallinn-ferry helsinki-jyvaskylle-rovaniemi-am intrat in norv prin nordul finlandei-varangerbotten-lakselv-cap nord cu ziua 24 din 24 lumina non stop.
*




Attached thumbnail(s)
6.jpg ( Size: 48.81k ) Number of downloads: 1008


--------------------
dacia solenza - CJ19LVV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 3 Nov 2005, 11:48
Post #7


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Poti sa pui eventual si niste preturi, daca ai oprit pe drum, unde ai dormit, cit a costat, care au fost conditiile?


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_el
post 14 Feb 2006, 17:34
Post #8


The Expert


Group: Members
Posts: 114
Joined: 28 December 04
From: Iasi, Casablanca





Geremy... unde ai disparut?!? Si eu sunt interesat sa fac o tura Romania-Norvegia cu masina... planuiam asta pentru anul trecut dar timpul n-a avut rabdare sad.gif...

Am fost in Norvegia dar nu cu masina si recomand tara oricui e interesat de peisaje superbe, oameni amabili si curatenie. Am fost in Bergen (am inteles ca ar fi al 2-lea oras ca marime in Norvegia si are doar vreo 400k locuitori. Venind de la 15 milioane e ca si cum as fi ajuns intr-un satuc.

Aici e o poza de pe unul dintre virfurile ca strajuiesc Bergenul.
dsc027057az.th.jpg

Superb din toate punctele de vedere, foarte curat, toti cei pe care i-am intilnit foarte amabili, toti vorbeau engleza.
Prima data am stat la Augustin Hotel, in centrul orasului pentru tot sejurul, preturi in jur la 1200 kroner (impartit la 7 pentru usd) pentru o camera dubla. Cred ca totusi firma avea o intelegere cu hotelul si obtinea vreun discount fata de pretul de lista. Mic dejun tip bufet inclus... o minunatie. In tot hotelul fumatul era interzis, era doar o camera la parter unde era voie. La parter era si un lobby ceva mai retras, cu pian, sistem audio, TV, biblioteca mai in toate limbile, reviste, cafea, ceai... totul gratuit. Pe la 3 dupa-masa venea cineva cu un fel de sandwitch-maker si cu diverse recipiente cu dulceturi si cu umplutura pentru clatite... pe care puteai sa ti le faci singur si sa le papi la ceai sau cafea.

dsc026517bp.th.jpg

In ceea ce priveste obiective de vizitat in Bergen: insusi orasul e un muzeu, m-am plimbat ore in sir prin oras fara sa simt pic de oboseala... nu stiu daca o fi fost contrastul cu Lagosul de vina, oricum e foarte frumos. Acvariul merita vizitat: sunt niste pesti albi-rozalii care probabil au fost hraniti din mina, intr-un bazin daca atingi apa cu degetele vin imediat toti la mina ta:

dsc027400wy.th.jpg

Tot cu pesti... dar la extrema cealalta: "The fish market" din centrul Bergenului este aproape obiectiv turistic: este micuta tare, in timpul zilei este o viermuiala, plin de turisti si de vinzatori care te imbie cu diverse lighioane cu multe picioare si clesti. Sunt anunturi la fiecare stand cu limbile pe care vinzatorii de acolo le vorbesc: spaniola, franceza, rusa, chineza... romana n-am vazut sad.gif. Vinzatorii sunt majoritar straini, sezonieri. Pescarii sunt vikingi de-ai lor smile.gif. Frumos este ca la ore 5 punct piata DISPARE. Fiecare isi stringe jucariile, le incarca in masinute si pleaca, imediat intra o masina de curatat care samponeaza si spala bine-bine tot locul si parca nici n-ar fi fost.

Merita urcat cu telecabina (cable-car) pe virfurile din apropiere (misto este ca si ei numesc Bergenul "orasul de pe sapte munti"... ca si Iasul, numai ca la Iasi muntii is mai mici). Privelistea e superba, preturile la masinarii sunt destul de piparate (cam 20 usd) Spre unul dintre virfuri este un fel de... tramvai, "floi banen" care urca aproape pe la 30 de grade.

dsc027278gj.th.jpg

Intr-una din zile am inchiriat o masina si am facut un tur pina in Vos. Permisul romanesc a fost de-ajuns, cartea de credit a fost a unui norvegian totusi smile.gif. Dus pe un drum, intors pe un altul. Soseaua impecabila, totusi ingusta, farurile trebuie aprinse in permanenta pe faza scurta. Tuneluri la tot pasul unele de 5-7-10 km. Am inteles ca cel mai lung ar fi de vreo 25 km, n-am trecut insa prin el. Cel mai fain a fost un tunel care urca in spirala, intri pe o parte a muntelui si iesi aproape de virf dupa ce ametesti invirtindu-te:

dsc029349af.th.jpg

Nu departe de Voss, dupa o trecere cu bacul am vazut Voeringfossen, zic ei ca ar fi cea mai inalta cascada din Europa. O fi cea mai inalta dar cea mai frumoasa cred ca e asta:

dsc029059wl.th.jpg

In urmatoarea zi aveam avion foarte de dimineata spre Lagos, masina am lasat-o in aeroport, am completat un formular in care se cerea sa scriu cita benzina mai am in rezervor si citi km am facut, cheia, impreuna cu formularul le-am depus intr-o cutie la biroul Avis din aeroport (nepopulat la ora respectiva)

Impresionant este cum s-au organizat din punct de vedere al promovarii turismului in tarisoara lor. Totul este documentat, peste tot sunt centre de informare turistica, toate hartile si ghidurile turistice sunt gratuite, NU STIU CUM DE TOTI OAMENII POT FI ASA AMABILI SI POLITICOSI.

Ulterior am fost in Amsterdam si mi s-a parut a fi murdar, prost organizat si neprietenos, comparat cu Bergen.

Urmatoarea data cind voi fi chemat "la raport" as vrea sa merg cu masina, am gasit rute cu viamichelin, se pare ca sunt totusi aproape 3000km ceea ce nu stiu daca le pot face in 3 zile caci ar fi prima data cind trec vreo granita cu masina. Care sunt timpii de asteptare pe la granite? Se fac controale numai la granita Romania-Ungaria?


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - IS-05-FTY
Don't drink and drive - you might hit a bump and spill it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_el
post 9 May 2006, 14:08
Post #9


The Expert


Group: Members
Posts: 114
Joined: 28 December 04
From: Iasi, Casablanca





Inapoi in Paradis, pentru aproape 2 saptamini. Se pare ca am ajuns in Bergen cu 2 valize pline de soare african caci dupa saptamini de vreme urita deodata s-a incalzit si incepind cu simbata e un soare superb, pina pe la 10-11 seara.

Bergen-ul nu s-a schimbat probabil prea mult dar, dupa o cura de 6 luni de Lagos cu siguranta pare cu mult mult mai frumos si mai ordonat decit ultima data.

Toata Norvegia este in pregatiri pentru sarbatoarea nationala (17 mai), si ei recunosc ca luna mai este una din cele mai incarcate cu sarbatori. Se pare ca va fi superb in centrul orasului pe 17 asa ca, desi sesiunea mea de training s-ar termina la sfirsitul saptaminii am fost invitat sa stau pina pe 18, doar sa vad "desfasurarea de forte" pentru sarbatoare.

Incepind cu inceputul.... asta e B737 care ne-a adus din Amsterdam Schipol pina la aeroportul din Bergen:

dsc016734jw.th.jpg

Toata lumea a asteptat cuminitica pe scaune pina cind avionul a ajuns la terminal si pilotul a dezactivat semnele pentru centurile de siguranta, s-a asteptat in ordine la coborire. Ma iertati ca ma entuziasmez la lucruri care probabil sunt normale in muuulte locuri... doar ca eu nu le-am mai vazut de mult smile.gif.

La iesire, in timp ce asteptam bagajele a venit un nene cu o corcitura de catel care a trecut pe linga toata lumea sa verifice de cocaina si alte alea, in cele din urma a renuntat sa caute porcarii dintr-astea si aproape a sarit, prietenos si jucaus in bratele la un mosulica care inca se mai lupta cu sandwich-ul din avion. Catelul a fost si singura autoritate care ne-a verificat in aeroport.

La iesire, o surpriza placuta, inainte sa am macar timp sa ma uit prin jur dupa ATM sau exchange sa fac rost de kroner pentru taxi a si aparut un nene cu un afis cu numele companiei la care lucrez si remarcindu-mi ochii umezi de recunostinta ca vad lucruri cunoscute m-a si intrebat daca n-as fi interesat sa ma duca el la hotel, moka. Done deal!

Nimeni nu se grabeste si toata lumea ajunge la timp... organizare.

Am ajuns la hotel, vechi pe dinafara, foarte fain inauntru, acelasi Augustin Hotel. Surprinzator inca mai au camere pentru fumatori... pe care a trebuit politicos sa o refuz, vizita asta la Bergen e aproape ca vacanta de tratament... asa ca se cade sa evit excesele.

dsc018691bg.th.jpg

Camerele mai sunt in schimb in nici un alt spatiu public inchis in Norvegia se mai poate fuma. Mergi la crisma si ti-ar prinde bine un Carpati..? Afara... Acum, vara e o placere, iarna cred ca unii sufera. Eu voi pastra Bergenul doar ca destinatie turistica de vara pina ma las. smile.gif

Casutele din centru, majoritatea magazine de suveniruri si mici restaurante au un aer de poveste, unele parca ar fi din turta dulce:

dsc016806kx.th.jpg

The Harbour, portul din centrul Bergenului este si locul de adunare a tuturor celor care au barcute particulare, e ca si cum ai iesi in oras cu decapotabila pe care o parchezi linga terasa... partea faina la unele dintre barcute e ca nu mai trebuie sa te dai jos ca sa stai la terasa caci deja ai masa, canapele, frigider, sistem audio super si cam tot ce mai trebuie unui grup de prieteni sa se distreze. Partea cu parcatul pe linga terasa ajuta doar la aruncatul cu privirea.

dsc017041vz.th.jpg

Fiind totusi un forum tehnic, despre masini, cred ca ar prinde bine sa pun si o poza din categoria "Ce pot face doua miini dibace dintr-o masina de 30-40 de ani":

dsc017308oj.th.jpg

Originala? Asa cum a iesit din fabrica sau poate putin mai bine. Nu este singura... am vazut deja citeva zeci de la mici-mici pina la vapoare de tipul de mai sus.

La sfirsit, daca va place sa va dati in barci.... asta de jos e la oferta:

dsc017504to.th.jpg

2.48 mil euro. Eh nu va faceti griji... Si-aici, mai toti care treceau pe linga barcuta aveau in ochi cam aceeasi privire ca a mea: "Fir'ar dreacu' de nesimtiti, astia nu stiu cit e salariu mediu?!?" Nici aici nu stau ciinii cu 2.48 milioane in coada.

Doar ca titlu informativ, de pe brosurica afisata pe barcat: un plin de benzon e: 3500 l, apa potabila: 900 l, motor (motoare) de 500hp (parca)...

Inauntru... canapele din piele alba, pupitrul de comanda parca-i de la 777: monitoare LCD, joystick, si butonase frumos colorate... Gata ca iar imi fac singe rau.



--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - IS-05-FTY
Don't drink and drive - you might hit a bump and spill it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvancc
post 9 May 2006, 15:29
Post #10


membru...de partid


Group: Members
Posts: 93
Joined: 9 September 03
From: cateodata...bucuresti!!!




doi intrebari... mai au la intrare in hotel "tomberonu" ala plin cu umbrele si aparatul de facut clatite:)


--------------------
renault/nissan megane sedan/navarra 1.6 16v/ 2.5 turbo
Gratitude is merely the secret hope of further favors.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_el
post 10 May 2006, 11:24
Post #11


The Expert


Group: Members
Posts: 114
Joined: 28 December 04
From: Iasi, Casablanca




QUOTE(razvancc @ 9 May 2006, 15:29)
doi intrebari...
*



De cind am ajuns vremea a fost superba, cer albastru si soare orbitor asa ca nu au scos umbrelele la interval dar masinaria pentru clatite e prezent si functional de pe la 3PM pina pe la 8PM... cafeaua si ceaiul este in continuare din partea casei, disponibile 24h/zi.

Se beau tone de cafea zilnice... trebuie sa ma stradui sa-mi respect limita autoimpusa de 2/zi


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - IS-05-FTY
Don't drink and drive - you might hit a bump and spill it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvancc
post 10 May 2006, 15:36
Post #12


membru...de partid


Group: Members
Posts: 93
Joined: 9 September 03
From: cateodata...bucuresti!!!




daca ai timp si nu ai facut-o deja iti recomand cu caldura "norway in a nutshell", e bestiala excursia si din cate imi aduc aminte nu e nici prea scump.


--------------------
renault/nissan megane sedan/navarra 1.6 16v/ 2.5 turbo
Gratitude is merely the secret hope of further favors.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22CMM
post 19 Jul 2008, 14:01
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 21 September 07




Sal. As vrea si eu sa ajung la Cernauti, din pacate nu stiu f multe despre zona, (e o rugaminte de a unui membru din familia mea de a ajunge acolo), imi trebuie viza, lumea e primitoare , arunca cu rosi dupa noi etc biggrin.gif . As dori mai multe detalii.

This post has been edited by 22CMM: 20 Jul 2008, 09:00


--------------------
Dacia Super Nova 2003 - PH22CMM
Zboara puiule, zboara...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Jul 2008, 08:47
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.987
Joined: 29 May 06




@ 22CMM
Pentru Ucraina nu mai trebuie viza.
http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=29...lnk=3&cat=29919
Iti trebuie in schimb Carte Verde la masina, diferita de cea pe care o ai primesti odata cu RCA-ul.
Sunt unele companii de asigurari acopera si Ucraina in Cartea Verde pe care ti-o dau cu RCA-ul.
Bafta


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 27 Aug 2009, 19:14
Post #15


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Am inceput sa reinvii topicuri vechi smile.gif
Pentru doritorii de drumuri lungi si frumoase, nu cred sa fie o tara cu asa infrastructura ca Norvegia. Tunelurile de 5-6 km sunt la ordinea zilei. Sau cele pe sub mare. Dupa cum reiese din topicurile de mai sus, este un loc deosebit. Oamenii sunt prietenosi la prima vedere, dar de fapt sunt foarte reci si insensibili.
Pe ansamblu insa, o tara numai buna de facut drumetii. Cam scumpa, totusi smile.gif

This post has been edited by PhilipMorris: 27 Aug 2009, 20:31


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 10:29
Forum Renault