DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scartait din dreapta, Ceva scartaie, nu stiu ce.

gigaalex
post 5 Dec 2005, 20:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 16 November 05




Cand merg fara muzica (Dacia 1310 '95), totul este super ok, nici un sunet in plus, zdranganit, chiuit, scartait, dar numai atunci cand sunt singur. Cand mai urca si cineva in dreapta se aude un scartait usor din partea dreapta, atunti cand trec peste denivelari (deci la socuri). Ma gandesc ca e de la scaun. Ce pot face ?? Merci in avans de raspuns


--------------------
Dacia 1310 L - CS 04 VYG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gti98
post 10 Dec 2005, 17:46
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 700
Joined: 12 November 05




QUOTE(gigaalex @ 6 Dec 2005, 06:34)
Cand merg fara muzica (Dacia 1310 '95), totul este super ok, nici un sunet in plus, zdranganit, chiuit, scartait, dar numai atunci cand sunt singur. Cand mai urca si cineva in dreapta se aude un scartait usor din partea dreapta, atunti cand trec peste denivelari (deci la socuri). Ma gandesc ca e de la scaun. Ce pot face ?? Merci in avans de raspuns
*



Si eu cred la fel. Sa mergi cu scaunul gol nu-i o solutie. Sa schimbi scaunul? Poti incerca sa-l demontezi de la locul lui (4 suruburi) si sa te uiti dedesubt, poate-ti vine vreo idee, sa-i bagi ceva printre sarme, poate se freaca alea intre ele? Dar scaunul tau (in stanga) nu scartaie? S-ar putea sa fie ceva rupt sau desprins din fieratania scaunului si de asta "plange" ca e solicitat mai tare.
Bafta!


--------------------
Dacia Nova GTI GTI 98 - IS 57 ENB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gigaalex
post 12 Dec 2005, 12:46
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 16 November 05




ok, merci mult o sa incerc.


--------------------
Dacia 1310 L - CS 04 VYG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didosdoru
post 12 Dec 2005, 21:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 414
Joined: 2 July 05




Din cate stiu eu Daciile din 95 au fost echipate cu scaune din burete fara sa mai aiba arcuri la sezut.Vezi sa nu fie vre-o problema la bucsharaie, cel mai probabil e vorba de teul de la amortizor.


--------------------
Dacia/Opel Pick-Up/Logan MCV/Astra G 2003/2009/2000 - GL O6 HKV / 53 DGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 12 Dec 2005, 22:20
Post #5


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Era pe aici un topic in care se explica cum sa scapam de scartaitul din scaune.Eu am facut ce a zis acolo si tot scartaie.DUpa ce am terminat de montat scaunele,mi-a venit o idee: la imbinarea dintre cele doua componente ale scaunului, sa topesc niste vaselina si sa o torn peste mecanism (sunt ca doua pinioane).Teoretic ar trebui sa nu mai scartaie.Teoretic.Acuma au sa urmeze si unele persoane care au sa zica ca risc sa patez tapiteria si tot asa. Eu ideea asta am zis-o.Mi se pare ce-a mai buna pt moment.Poate vine cineva cu o idee mai buna.Intre timp, am sa caut topicul in care se explica cum se desfac scaunele.


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
=virus=
post 23 Feb 2006, 23:09
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 1 February 06




Am si eu o problema asemanatoare. Am o dacie din '98 care scartaie. Adica mai concret: daca merg numai eu in masina, nu scartaie nimic, dar daca sta cineva pe scaunul din dreapta, se aude un scartait. Ce pot sa fac? Cum sa rezolv problema?


--------------------
- - - - -
Addicted driver
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
=virus=
post 24 Feb 2006, 13:12
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 1 February 06




Nimeni???? unsure.gif


--------------------
- - - - -
Addicted driver
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
=virus=
post 26 Feb 2006, 18:05
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 1 February 06




mad.gif mad.gif mad.gif Am rezolvat singur problema:P tongue.gif tongue.gif Vazand ca nu spune nimeni nimic, am sa va spun cum am rezolvat eu: simplu, am strans suruburile care fixeaza scaunele in masina biggrin.gif


--------------------
- - - - -
Addicted driver
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 15:53
Forum Renault